Sagan vyhral druhú etapu a prepisoval históriu: Ani som nevedel, že som vyhral

Slovák sa oblečie do žltého aj zeleného dresu.

Peter Sagan v žltom drese lídra Tour. (Zdroj: TASR/AP)

Aktualizovať článok Naposledy aktualizované pred ...

CHERBOURG - OCTEVILLE. Slovenský cyklista Peter Sagan ukončil takmer trojročné suchoty a v nedeľu si pripísal piaty triumf v kariére na Tour de France.

Zároveň si prvýkrát v kariére obliekol žltý dres pre lídra legendárneho podujatia. Dvadsaťšesťročný jazdec stajne Tinkoff zvíťazil v 3. etape zo Saint-Lô do Cherbourgu-Octeville (182 km), keď sa presadil v záverečnom stúpaní do cieľa.

Úradujúci majster sveta si výborne naplánoval svoj útok a na jeho silný nástup v posledných desiatkach metrov nedokázal nikto ďalší adekvátne zareagovať.

Sagan čakal na svoje piate etapové víťazstvo bez dvoch dní tri roky. Prvé tri vavríny získal hneď pri svojej premiére na "starej dáme" v roku 2012, o rok neskôr v siedmej etape pridal štvrté víťazstvo a to piate prišlo teraz v nedeľu.

"Som veľmi prekvapený, že som vyhral, pretože som si myslel, že na čele sú ešte stále dvaja pretekári z úniku. Prešiel som cieľ a všetci mi hovorili, že som vyhral. Som za to veľmi rád. Dnes pracoval dobre celý tím. V závere mi veľmi pomohol Roman Kreuziger. Julian Alaphilippe bol veľmi blízko k víťazstvu, no v špurte som ho zdolal. Prvýkrát v kariére si oblečiem žltý dres, za čo som nesmierne rád," povedal nový líder celkového poradia v prvom televíznom rozhovore. Sagan má zároveň aj zelený dres pre lídra bodovacej súťaže.

Na druhom mieste v etape skončil domáci jazdec Julian Alaphilippe z Etixxu-QuickStep, ktorý je zároveň aj druhý celkovo (+8 s) a tretí bol Alejandro Valverde. Španiel stráca z tretieho miesta na v celkovej klasifikácii na Sagana desať sekúnd.

Krátko po štarte sa od pelotónu odtrhla štvorica pretekárov Vegard Breen (Fortuneo-Vital Concept), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a priebežný líder súťaže vrchárov Paul Voss (Bora-Argon 18). Už desať kilometrov po štarte mali na čele slušný štvorminútový náskok.

Po druhej vrchárskej prémii to bolo už vyše päť minút. Od začiatku etapy na cyklistov pršalo, no nepotvrdili sa prognózy o silnom vetre od mora, ktorý mohol výrazne potrhať pelotón. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Prvú etapu vyhral Cavendish, Sagan skončil tretí. Som spokojný, vravel

Po 60 km prišlo v hlavnom poli k hromadnému pádu, do ktorého sa zamotali aj Joaquim Rodriguez a druhý deň po sebe aj Alberto Contador. Skúsený Španiel síce nespadol, no musel vynaložiť dosť síl, aby sa vrátil do pelotónu. Po sto kilometroch mala vedúca skupina náskok okolo šesť a pol minúty, postupne prestalo pršať a spoza mrakov vykuklo aj slnko. Pelotón nechával kvarteto na čele tak a nesnažil sa stiahnuť stratu.

Na čele pracovali jazdci priebežného lídra Cavendisha z Dimension Data a postupne sa tam prepracoval aj vláčik Saganovho Tinkoffu. Na rýchlostnej prémii si body rozdelila vedúca štvorica, špurt pelotónu vyhral Andre Greipel, Sagan získal osem bodov za ôsme miesto.

Päťdesiat km pred cieľom mala vedúca skupina stále takmer šesťminútový náskok a pelotón nejavil žiadne známky zvýšenej aktivity.

Tá prišla až 40 km pred cieľom, no z náskoku kvarteta ukrajovala hlavná skupina len málo. Zo štvorice ostala iba trojica Stuyven, Voss and Breen, keď vypadol Benedetti, a tá spolupracovala výborne, 15 km pred koncom stále viedli o 2:45 min. Vysoké tempo hlavného poľa nezvládlo množstvo pretekárov.

Sagan ostal zo svojho tímu na čele pelotónu sám a pokračoval v stíhacej jazde. V prvom ostrom stúpaní asi osem km pred cieľom sa na čele osamostatnil Stuyven a odštartoval sólojazdu za etapovými vavrínmi. Dva a pol km pred koncom mal stále minútu náskok, no pred sebou záverečný náročný kopec 3. kategórie.

Na čele pelotónu bol Roman Kreuziger z Tinkoffu, ktorý "makal" pre Sagana. Stuyven kilometer pred cieľom vyhral vrchársku prémiu a získal tak bodkovaný dres, no na žltý nedosiahol.

Asi 500 m pred cieľom jeho odvážny únik skončil. V závere si situáciu postrážil Sagan, výborne si načasoval svoj špurt a premiérovo v kariére získal žltý dres pre celkového lídra.

Online prenos

Peter Sagan vyhral druhú etapu Tour de France 2016, keď prerazil v skvelom závere. Oblečie sa do žltého aj zeleného dresu. Vyhral prvú etapu na Tour de France od roku 2013. 

1 km do cieľa - Roman Kreuziger skvele pracuje pre Petra Sagana. 

5 km do cieľa - Belgičan Jasper Stuyven podáva životný výkon. Vedúci pretekár môže po dnešnej etape získať všetky tričká okrem zeleného. To by bol obrovský úspech pre jazdca stajne Trek-Segafredo. 

11 km do cieľa - Dážď prišiel v najhorší možný čas v etape. Cyklisti teraz manévrujú v úzkych uličkách, kde veľmi rýchlo prísť k hromadnému pádu. 

16 km do cieľa - Rozdiel medzi pelotónom a vedúcej trojice sú tri minúty, iniciatívy sa chystá tím BMC, ktorý pracuje na triumf spomínaného Belgičana Van Avarmaeta.

25 km do cieľa - Z unikajúcej štvorice cyklistov sa zdá byť Benedetti najslabším článkom, keďže mu viditeľne nesedí súčasný terén. Zvyšná trojica v zložení Voss, Stuyven a Breen pokračujú a skracovanie ich náskoku nejde tak rýchlo, ako sa pôvodne očakávalo. 

34 km do cieľa - Michael Morkov odpadá od pelotónu a bude jazdiť sám. Je to pozostatok zo včerajšieho ťažkého pádu, v ktorom sa Morkov ocitol.

36 km do cieľa - Unikajúci cyklisti - Voss, Benedetti, Stuyven a Breen - na čele majú stále päťminútový náskok. Bodkovaný dres si oblečie jazdec, ktorý získa prémiu tretej kategórie 1,5 kilometra pred koncom.

42 km do cieľa - Auto tímu Dimension Data dostalo defekt, pomohla mu však Škoda, takže sa môže ísť ďalej. 

53 km do cieľa - Náskok štyroch vedúcich cyklistov pred zvyškom pelotónu narástol na šesť minút. Rýchlostný priemer celej etapy je 41,8 km/h.

Ak chce Sagan po etape obliecť zelené tričko, bude musieť skončiť v prvej štvorke, kým včerajší víťaz Cavendish nesmie získať ani bod. 

60 km do cieľa - Náskok úniku je vyše päť minút, čo v tejto fáze etapy nie je nezvyčajný jav. 

65 km do cieľa - V tohtoročnej edícii Tour de France je hneď niekoľko favoritov na víťazstvo. Jedným z nich je aj Nairo Quintana: "Dúfam, že tento ročník bude patriť mne. Trať veľmi sedí a dúfam, že budem triumfovať," povedal kolumbijský cyklista tímu Movistar. 

73 km do cieľa - Jedným z cyklistov, ktorý sa dnes ocitol na zemi bol aj Tony Martin. Samotný cyklista sa vyspovedal letour.com: "Nemohol som včera zaspať. Chcel som ísť skôr do postele, ale sledoval som penalty medzi Nemeckom a Talianskom."

75 km do cieľa - Šprintérsku prémiu získal Cesare Benedetti pred Paulom Vossom, Vegardom Breenom a Jasperom Stuyenom.

Zahraničné médiá riešili, kto by mohol v 2. etape poraziť Petra Sagana. Mohol by ním byť Belgičan Greg Van Avarmaet, ktorý nad Slovákom triumfoval minulý rok v 13. etape. Samotný cyklista priznal, že táto etapa môže byť jeho jedinou šancou. 

Avarmaet triumfoval v 13. etape na minuloročnej Tour de France 

76 km do cieľa - Dážď už cyklistov netrápi, naďalej však fúka nepríjemný vietor s rýchlosťou 25 km/h. 

86 km do cieľa - Športový riaditeľ stajne Tinkoff Sean Yates povedal Francetelevisions, že Alberto Contador spadol opäť na to isté rameno ako včera:

"Nie je to ideálne, no je v poriadku. Nie je dobré, keď cyklista padne dva dni po sebe, no dúfame, že to bolo naposledy," povedal Yates. 

Contador padol aj v 1. etape 

90 km do cieľa - Bernard Hinault je posledným francúzskym víťazom Tour de France. Podarilo sa mu to piatykrát v kariére v roku 1985, teda pred viac než tridsiatimi rokmi. Hinault je taktiež na druhom mieste v historických tabuľkách vyhratých etáp na Tour de France. Pred ním je iba belgická legenda Eddy Merckx. 

99 km do cieľa - Na čele pelotónu je stále tím Dimension Data s víťazom 1. etapy Markom Cavendishom. Strata na vydúcich štyroch jazdcov je takmer sedem minút. 

104 km do cieľa - Peter Sagan sa drží bezpečne v pelotóne. Slovák je jedným z favoritov na triumf v dnešnej etape.

"Vzhľadom na profil finišu je zrejmé, že to vyhovuje Petrovi. Jazdí vo forme, čo ukázal aj včera. Má dobrú šancu na etapové víťazstvo aj zisk žltého dresu, pretože nepredpokladám, že Cavendish s Kittelom budú medzi najlepšími," uviedol pre web Tour de France športový riaditeľ Tinkoffu Sean Yates.

112 km do cieľa - Contador sa vrátil do pelotónu, ktorý stráca na kvarteto jazdcov v úniku šesť a pol minúty.

120 km do cieľa - Pretekárom komplikuje situáciu dážď, ktorý mal za následok pád v pelotóne. Problémy má opäť Alberto Contador, ktorý menil bicykel a spolu s domestikmi sa vracia do pelotónu. Aktuálne naň stráca dve minúty.

126 km do cieľa - Voss sa pripojil k vedúcej trojici. Pelotón zaostáva o päť a pol minúty.

132 km do cieľa - Z vedúcej skupiny odpadol Voss, ktorý stráca na trojicu Benedetti, Breen a Stuyven deväť sekúnd. Pelotón, ktorý tvorí 194 pretekárov, stráca stále štyri minúty a 35 sekúnd.

143 km do cieľa - Pelotón pridal a náskok vedúcej štvorice sa znížil na štyri minúty a 35 sekúnd

151 km do cieľa - Jazdci prešli už dvoma horskými prémiami štvrtej kategórie. Na Côte de Torigny-les-Villes vyhral Vegard Breen, kým na Côte de Montabot Jasper Stuyven. Kvarteto jazdcov v úniku má aktuálne náskok päť a pol minúty.

165 km do cieľa - Pretekári v úniku (Cesare Benedetti, Paul Voss, Vegard Breen a Jasper Stuyven) si vypracovali už takmer päť a polminútový náskok.

179 km do cieľa - Štyria jazdci sa pokúsili o únik, ktorý im vyšiel. Pred pelotónom majú viac než dvojminútový náskok.

183 km do cieľa - Druhá etapa sa začala. Cyklistov čaká 183 kilometrov a päť prémií (štyri horské, jedna šprintérska). V závere sa neočakáva hromadný špurt, pretože cieľ je v stúpaní.

Neutrálna zóna - Cyklisti prechádzajú neutrálnou zónou v meste Saint-Lô. Oficiálny štart je naplánovaný na 13.00 hod.

Pred etapou 

Pred etapou - Pretekárov čaká aj jedna šprintérska prémia. Nachádza sa na 108. kilometri v Port-Bail.

Víťaz získa 20 bodov.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Zoberie niekto Saganovi zelený dres? Tu sú jeho súperi

Pred etapou - Zatiaľ čo v prvej etape zdolali cyklisti dve horské prémie štvrtej kategórie, dnes ich čakajú štyri - tri štvrtej kategórie a jedna tretej kategórie.

Na desiatom kilometri ich čaká prémia štvrtej kategórie na Côte de Torigny-les-Villes s dĺžkou 1,4 km a priemerným sklonom 5,7 percenta.

Na 23 kilometri vystúpajú na Côte de Montabot (štvrtá kategória). ktorý je o 500 metrov dlhší a má priemer päť percent. Ďalšiu prémiu štvrtej kategórie absolvujú na 52. kilometri na Côte de Montpinchon s dĺžkou 1,2 kilometra a priemerným sklonom 5,9 percenta.

Osem kilometrov pred cieľom vystúpajú cyklisti na Côte d'Octeville, z ktorého nasleduje krátky zjazd a takmer dvojkilometrové stúpanie na Côte de La Glacerie (priemer 6,5 percenta).

Až päťsto metrov z neho má 10-percentný sklon s maximom 15 percent. Šprintérov zlomí, pre vrchárov je prikrátky. 

Hneď na to nasleduje krátky zjazd a cieľové stúpanie (700 metrov) v Cherbourg-En-Contentin so sklonom 5,7 percenta.

V etape sa môžu presadiť výbušnejší cyklisti vrátane Petra Sagana, ktorý patrí k favoritom.

Pred etapou - Nedeľná etapa povedie najzápadnejšou časťou Normandie departmentom Manche.

V blízkosti Lamanšského prielivu aj popri mori sa očakáva zamračené počasie s možnosťou prehánok.

Pred etapou - Jeden z najväčších favoritom na víťazstvo, Španiel Alberto Contador, začal preteky pádom na kruhovom objazde 79 kilometrov pred cieľom.

Saganov tímový kolega utrpel odreniny na pravej strane tela, no zranenie nie je podľa prvých správ vážne.

"Odštartovať Tour pádom je nešťastné, nemal šancu vyhnúť sa mu. Zo začiatku sa cítil dobre, ale uvidíme, aké následky mu zostanú," uviedol o Contadorovi v stanovisku tím Tinkoff.

Pred etapou - Prvú etapu vyhral Brit Mark Cavendish, ktorý v záverečnom špurte zdolal druhého Nemca Marcela Kittela a tretieho Slováka Petra Sagana.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Prvú etapu vyhral Cavendish, Sagan skončil tretí. Som spokojný, vravel

Brit vyhral na Tour už 27. etapu, no až teraz si premiérovo oblečie dres pre vedúceho pretekára.

Naopak, Saganovo čakanie na etapové prvenstvo pokračuje. Žilinský rodák obsadil tretie miesto už siedmy raz v kariére.

"V pelotóne bolo mnoho zbytočného vzruchu, no napokon súperili tradičné mená. Som s treťou priečkou veľmi spokojný, je to dobrý začiatok pretekov. Nemal som žiadne problémy," uviedol.

Pred etapou - Do druhej etapy vyrazia cyklisti o 12.40 hod. Prvé kilometre však budú prechádzať neutralizačnou zónou. Pretekať sa začne až o 13.00 hod.

Do cieľa by mali podľa organizátorov dojsť približne okolo 17.10 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 760
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 338
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 930
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 474
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 436
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 060
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 524
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 433
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 339
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 085

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Tour de France 2016, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

KOMENTÁRE

Trump je v Poľsku populárnejší než pápež

Prezident potešil Poliakov poukazujúc na úlohu Poľska pri budovaní Západu.

Neprehliadnite tiež

Vlani zostal so Saganom až do konca. Kolář vie, čo treba pre úspech

Kolář pomohol Saganovi k zisku dvoch titulov. A bude pri ňom aj v nedeľu.

Sagan: Okruh? Načo by som si ho dnes išiel pozrieť, veď zajtra ho uvidím

Peter Sagan v nedeľu zabojuje o tretí titul majstra sveta za sebou.

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.