Sagan opäť bojoval o víťazstvo, v tretej etape skončil štvrtý

Svoje druhé etapové prvenstvo vybojoval Mark Cavendish. Sagan si udržal žltý dres vedúceho pretekára.

Mark Cavendish (v zelenom) v šprintérskom súboji zdolal Andrého Greipela (vľavo). Peter Sagan (v žltom drese) skončil štvrtý.(Zdroj: SITA/AP)

Tour de France 2016 - 3. etapa:

(Granville - Angers, 223,5 km) 

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data5:59:54 h
2.André GreipelNemeckoLotto Soudal 
3.Bryan CoquardFrancúzskoDirect Énergie 
4.Peter SaganSRTinkoff 
5.Edward TheunsBelgickoTrek-Segafredo 
6.Sondre Holst EngerNórskoIAM Cyclingvšetci čas víťaza

Priebežné celkové poradie po 3. etape (žltý dres):

1.Peter SaganSRTinkoff14:34:36 h
2.Julian AlaphilippeFrancúzskoEtixx - Quick-Step+ 8 s
3.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 10 s
4.Christopher FroomeV. BritániaSky 
5.Warren BarguilFrancúzskoGiant-Alpecin 
6.Nairo QuintanaKolumbiaMovistarvšetci traja + 14 s

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data123 b
2.Peter SaganSRTinkoff116 b
3.André GreipelNemeckoLotto Soudal79 b
4.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step77 b
5.Bryan CoquardFrancúzskoDirect Énergie52 b
6.Alexander KristoffNórskoKaťuša40 b

ANGERS, BRATISLAVA. Šprint je hra nervov a rýchlych rozhodnutí. Cyklista musí mať nielen skvelé nohy, ale rovnako bleskový postreh. Mark Cavendish si okrem toho, že bojuje o etapové víťazstvá, zamiloval skladanie rubikovej kocky. Zvláda to rovnako bleskovo, ako dokáže šprintovať na bicykli.

„Môj rekord je minúta a dvadsať sekúnd. Ak mám horší čas ako dve minúty, som sklamaný,“ vraví Brit.

Skvelú šprintérsku formu v tomto roku potvrdil v tretej etape Tour de France. Vyhral ju po súboji s Andrém Greipelom o milimetre. Slovák Peter Sagan skončil štvrtý. Vo finiši prehral aj s Francúzom Bryanom Coquardom.

„Za bežných okolností viem, keď som vyhral, ale dnes som si nebol úplne istý,“ vravel v cieli novinárom. „Vedel som, že ak chcem zvíťaziť, budem musieť zaútočiť trochu zozadu. Šprint mi pomohol rozbehnúť Greipel. Nečakal, že ho ešte predbehnem.“ Brit dominuje v šprintoch už deväť rokov. 

„Šprint je možno tak dvanásťsekundový výkon naplno. Neviete si predstaviť, ako pritom svaly trpia a koľko toho musia zniesť. Víťaz sa teší, ale keď sa pozriete na ostatných, uvidíte, že od únavy sa neudržia na nohách,“ opisuje Cavendish o čom sú šprintérske súboje. „V skutočnosti to nie je o tom, koľko sily dokážete vložiť do pedálov, ale ako bleskovo viete zrýchliť.“

Doháňa Merckxa

Vyše štyridsať rokov nikto neohrozil mnohé z rekordov, ktoré vytvoril Eddy Merckx. Teraz sa však k legende postupne približuje práve Cavendish.

Nik v histórii nevyhral toľko etáp na Tour ako Belgičan – 34. Krok po kroku ale z jeho rekordu ukrajuje tridsaťjedenročný Brit. V pondelok vybojoval už 28. víťazstvo. V cieli mu blahoželal Bernard Hinault, ktorému sa Cavendish vyrovnal.

Od Merckxa ho delí už len šesť triumfov.

Cavendish vyhral na všetkých troch Grand Tour (Giro, Tour, Vuelta) spolu už 46 etáp. Z aktívnych jazdcov nik nedosiahol ani polovicu z toho. Rekord drží opäť Merckx – 64. A to naozaj v súčasnosti už asi nik neprekoná.

Saganovi zobral zelený dres

Cavendish sa vďaka víťazstvu dostal na prvé miesto bodovacej súťaže. Zelený dres zobral Petrovi Saganovi. Vedie však len o sedem bodov.

Tretí André Greipel stráca už 44 bodov.

V celkovom hodnotení sa nič nezmenilo. Sagan si udržal prvú pozíciu aj rovnaký odstup pred súpermi.

Utorňajšia etapa je najdlhšia v tomto ročníku. Má až 237 kilometrov a vedie do Limoges. Opäť bude patriť šprintérom.

Saganovu pozíciu by tak nič nemalo ohroziť. 

Online prenos

CIEĽ - Peter Sagan nemal najhoršiu pozíciu, ale na boj o triumf nemal žiadny nárok. O víťazstvo si to s pomerne veľkým náskokom rozdali André Greipel a Mark Cavendish a rozhodnúť musela až cieľová fotografia. Cavendish napokon na páske Nemca tesne predstihol.

Slováka vo finiši zdolal aj Bryan Coquard. Kittel skončil až siedmy.

1 km do cieľa - Najlepšiu podporu v samom závere má Marcel Kittel. Vpredu sú všetci favoriti, Peter Sagan sa momentálne drží za Greipelom.

2 km do cieľa - Vpredu sú už samé šprintérske tímy, začína sa bojovať o pozície. Peter Sagan sa zrejme znovu skúsi zavesiť za Kittela ako v prvej etape.

5 km do cieľa - Na čele pelotónu sa už formuje aj vláčik tímu Etixx - Quick-Step, ťahajú ho Čech Peter Vakoč a Tony Martin, ktorí urobia všetko pre to, aby sa z víťazstva v etape mohol tešiť Marcel Kittel.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Žltý dres cyklisti na Tour najskôr odmietali. Diváci sa im smiali

8 km do cieľa - Červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca dnešnej etapy si zajtra oblečie Francúz Thomas Voeckler. Jeho únik s Fonsecom je v tejto chvíli minulosťou, o víťazovi sa takmer naisto rozhodne v šprinte balíka.

12 km do cieľa - Vpredu naďalej ťahá tím Lotto Soudal, podporu tam má aj Marcel Kittel. Voeckler s Fonsecom bojujú z posledných síl, ale pelotón sa už zozadu rúti a dvojicu má na dosah. Fonseca bol v úniku viac ako dvesto kilometrov.

20 km do cieľa - Etapa sa dostáva do svojej záverečnej fázy. Peter Sagan je v popredí hlavnej skupiny, navyše má pri sebe minimálne troch pomocníkov z tímu Tinkoff. Zatiaľ to vyzerá veľmi nádejne. 

Pelotón ide rýchlosťou takmer 60 km/hod a opäť sťahuje náskok úniku. Hviezdne chvíle Thomasa Voecklera a Arminda Fonsecu sú na konci.

23 km do cieľa - Tímy Sky a Lotto Soudal pracujú na čele balíka, ale dvojica vpredu opäť o čosi zrýchlila a jej náskok narástol na minútu. V týchto chvíľach šliapu do pedálov priemernou rýchlosťou viac ako 50 km za hodinu.

30 km do cieľa - Je už takmer 17.30 hod. a jazdcom zostáva do cieľa ešte tridsať kilometrov. Je to potvrdením toho, že sa dnes ide naozaj veľmi pomaly. Pôvodné predpoklady očakávali dojazd niekoľko minút po 17. hodine.

37 km do cieľa - Na čele pelotónu ťahá jazdec tímu Etixx - Quick-Step, ktorý pracuje pre Marcela Kittela. Dvojica v úniku je vpredu o tridsaťpäť sekúnd. Je prakticky isté, že ich snaha sa skončí. Otázne je iba to - kedy.

45 km do cieľa - Únik dvojice cyklistov bude možno čoskoro minulosťou. Voeckler s Fonsecom nemajú náskok už ani jednej minúty.

52 km do cieľa - Z hlavnej skupiny bojovala o body očakávaná skupina štyroch jazdcov. Pätnásť bodov za tretie miesto berie Kittel, trinásť za štvrté Kristoff. Sagan získal za piatu priečku jedenásť bodov, šiesty Cavendish desať.

V priebežnom hodnotení bodovacej súťaže sa toho veľa nezmenilo, Sagan dokonca náskok pred druhým miestom zvýšil.

1.Peter SaganSRTinkoff98 b
2.Mark CavendishV. BritániaDimension Data73 b
3.Marcel KittelNemeckoEtiixx - Quick-Step65 b

58 km do cieľa - Rozdiel zostáva stále viac ako dvojminútový, takže šprintéri v hlavnej skupine budú bojovať na prémii o body za tretie miesto. Zaň dostane pretekár pätnásť bodov, štvrtý najrýchlejší zoberie trinásť, piaty jedenásť.

65 km do cieľa - Strata vedúcej dvojice sa znížila naozaj rapídne, už nedosahuje ani dva a pol minúty. Žeby sa pelotón snažil dostihnúť dvojicu ešte pred rýchlostnou prémiou a zabojovať o body na prvom mieste? Pripomeňme si, že šprintéri budú prvýkrát v dnešnej etape súperiť na méte 52,5 km pred cieľom.

71 km do cieľa - Thomas Voeckler je víťazom klasifikácie vrchárov o bodkovaný dres zo sezóny 2012. Na Tour de France vyhral dokopy štyri individuálne etapy, ale naposledy sa tešil z triumfu práve v ročníku 2012.

78 km do cieľa - Fonseca už nejde vpredu sám, pripojila sa k nemu známa tvár z Tour de France - domáci Thomas Voeckler. Pelotón za nimi však opäť zrýchlil a strata sa znížila, momentálne sa pohybuje na úrovni tri a trištvrte minúty.

83 km do cieľa - Armindo Fonseca prešiel cez mesto Vitré, kde má veľké množstvo fanúšikov. V minulosti skončil druhý v lokálnych pretekoch Route Adélie. Vo Vitré finišovala etapa Tour de France v roku 2006, vtedy sa v šprinte balíka tešil z víťazstva Robbie McEwen, v súčasnosti už televízny komentátor.

88 km do cieľa - Asi o dvadsať kilometrov späť bol náskok vedúceho Arminda Fonsecu nižší ako tri minúty. Potom pelotón opäť zvoľnil tempo a momentálne jazdec tímu Fortuneo - Vital Concept vedie už o päť a pol minúty.

94 km do cieľa - O Petra Sagana bol po včerajších pretekoch i dnes veľmi veľký záujem. Priznal to v rozhovore pred štartom etapy.

100 km do cieľa - Ak cyklisti naďalej pôjdu takýmto tempom, prídu do cieľa oveľa neskôr, než sa očakávalo - zrejme až okolo 18. hodiny.

106 km do cieľa - Tempo pelotónu je doslova tréningové, aj preto náskok Fonsecu narástol na takmer štyri minúty. Na čele balíka sa ukázal Peter Sagan, ktorý so širokým úsmevom kýva divákom a rozpráva sa so súpermi.

110 km do cieľa - Pelotón kontroluje rozdiel, jeho strata sa znížila už pod tri minúty. Tempo dnešnej etapy je naozaj veľmi pokojné, v tretej hodine dosiahol Fonseca priemernú rýchlosť 32,7 km/h, celkovo je priemer len 33,7 km/h.

114 km do cieľa - "Zatiaľ je to celkom dobré. Jazdou na čele balíka sa nám podarilo vyhnúť sa problémom. Je veľká škoda, že niektorí kandidáti na popredné celkové umiestnenie už nabrali časovú stratu," vravel ešte pred štartom dnešnej etapy pre letour.fr obhajca celkového prvenstva - Brit Christopher Froome.

122 km do cieľa - V najbližších desiatkach kilometrov budeme vidieť zrejme takmer rovnaký obraz - vpredu Armindo Fonseca a za ním pelotón, ktorý bude postupne sťahovať stratu. Niečo diať by sa mohlo začať až pred métou 52,5 km do cieľa, kedy budú cyklisti bojovať o body na rýchlostnej prémii.

133 km do cieľa - Nasleduje rovina, vo vedení je aj naďalej Fonseca. V tejto chvíli si drží odstup od pelotónu viac než päťminútový. V čele pelotónu je tím Tinkoff.

140 km do cieľa - V prvých dvoch etapách sme videli dve kolízie, v oboch bol aj Alberto Contador. Dnes sa ide zatiaľ bezpečne, dopomáha tomu aj počasie.

144 km do cieľa - Súčasná priemerná rýchlosť pelotónu je 34,4 km/h.

O 147 kilometrov chceme vidieť v tejto cieľovej rovinke Petra Sagana ako sa z prvého miesta obzerá po súperoch.

151 km do cieľa - Fonseca je stále vo vedení o šesť minút aj desať sekúnd pred pelotónom, ktorý vedie tím Tinkoff. 

155 km do cieľa - Štyria cyklisti, ktorí štartujú tento rok na TdF už vyhrali preteky v Angers. Sú nimi Chavanel, Durbridge, Dumoulin, Coquard. 

160 km do cieľa - Pelotón aj naďalej zmenšuje náskok Arminda Fonsecu. Ten je v týchto chvíľach už "len" niečo vyše šiestich minút. Francúzsky cyklista prešiel cez dedinku Saint-Hilaire-du-Harcouët.

172 km do cieľa - Pelotón práve prešiel cez Villedieu les Poêles. Náskok domáceho cyklistu na čele sa zmenšil o tri minúty na osem aj pol minúty. 

180 km do cieľa - Slovenský cyklista si opäť nedal servítku pred ústa a po niekoľkých kolíziách v úvode Tour de France sa rozhovoril o úrovni jazdy niektorých súperov. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Favorit už dvakrát padol. Z fyzického hľadiska som dostal ranu, tvrdí Contador

185 km do cieľa - Pelotón si ide svojim priemerným tempom, jediné, čo sa deje v tretej etape v týchto chvíľach je zväčšovanie náskoku vedúceho cyklistu. Ten je na úrovni jedenástich minút. 

197 km do cieľa - Vedúci pretekár Armindo Fonseca získava na horskej prémii vo Villedieu les Poëles jeden bod a je v súťaži o bodkovaný dres. Pred pelotónom má náskok deviatich minút. 

199 km pred cieľom - "Je fantastický pocit začať etapu v žltom drese. Všetci mi hovoria, že žltý dres prináša nešťastie, ja si to však nemyslí," povedal Peter Sagan pred dnešnou etapou pre letour.com

Pelotón zatiaľ nevykazuje žiadnu výraznú aktivitu, aby skrátil náskok domáceho pretekára, takže Fonsecov náskok aj naďalej narastá, v súčasnosti je to už takmer osem minút. 

202 km pred cieľom - Mestom Granville, v ktorom odštartovali jazdci dnešnú etapu, prechádzali cyklisti už v sobotu počas úvodnej etapy Tour z Mont-Saint-Michel na pláž Utah.

Jedenkrát v histórii pretekári v Granville aj finišovali. V roku 1957 André Darrigade vyhral v horúcom letnom počasí šprint jedenástky cyklistov.

210 km do cieľa - Na pätnástom kilometri čaká na cyklistov kopec Champrepus. Fonsecov náskok sa zväčšil na päť minút. 

215 km do cieľa - Do úniku sa dostal domáci cyklista Armindo Fonseca. Pelotón ide priemerným tempom, takže náskok Fonsecu narástol už na dve minúty. 

223 km do cieľa - Tretia etapa bola odštartovaná. V prvom rade je viditeľný Peter Sagan v žltom drese. Je to historický deň pre slovenskú cyklistiku.

Pred etapou

Pred etapou: Podľa oficiálneho webu LeTour.fr bude dojazd 3. etapy mierne do kopca, čo by mohlo vyhovovať silovým typom šprintérov, akými sú André Greipel alebo Peter Sagan.

Bývalý skvelý austrálsky šprintér Robbie McEwen, víťaz 12 etáp na TdF a trojnásobný šampión bodovacej súťaže, favorizuje Marcela Kittela. Dvadsaťosemročný Nemec pri dvoch účastiach na Tour de France vyhral osem etáp v rokoch 2013 a 2014. Vlani chýbal pre dlhodobé ochorenie. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sagan vyhral druhú etapu a prepisoval históriu: Ani som nevedel, že som vyhral

"Chcem vidieť, ako Kittel zvíťazí v Angers. Dokáže to z hocijakej pozície, taktika nie je až taká dôležitá. Jeho špurt je predvídateľný, ale stále pekný na pozeranie. Samozrejme, tím odvedie pre neho svoju prácu," cituje McEwena Cyclignews.

Pred etapou: Tretia etapa bude druhou najdlhšou na Tour de France (223,5 km) a jednou z mála, ktorá presiahne 200 km.

Cyklisti pôjdu po cestách používaných menšími francúzskymi pretekmi ako Boucles de Mayenne či Route d’Adélie.

Prvá časť etapy je mierne kopcovitá, pokračuje však rovná s malými stúpaniami. Posledné kilometre majú stúpanie 1,3%. 

Druhú etapu ovládol Peter Sagan

Pred etapou: Po upršanej druhej etape sa v tretej nečaká dážď, cyklistov čaká oblačný pondelok s priemernou teplotou 23 stupňov Celzia.

Taktiež by jazdcov nemal trápiť ani silný vietor, v úvode pretekov bude fúkať slabý severný vietor.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: O žltý dres bojoval roky. Je to niečo výnimočné, tvrdí Sagan

Pred etapou: Peter Sagan síce nie je v tretej etape favoritom, v roku 2013 však práve túto vyhral.

Pred etapou: Dnešná etapa bude mať jedinú vrchársku prémiu, aj to najnižšej štvrtej kategórie (Côte de Villedieu-les-Poéles, 25,5 km) s dĺžkou 1,5 km a priemerom 4,4%.

Rýchlostná prémia príde na rad 52,5 km pred cieľom v Bouillé-Ménard. Pripomíname, že Peter Sagan si vďaka nedeľňajšiemu etapovému triumfu vypracoval na čele bodovacej súťaže solídny náskok 24 bodov pred Markom Cavendishom. 

Pred etapou: Peter Sagan vyhral druhú etapu, v záverečnom špurte predbehol Juliana Alaphilippa z Etixxu-QuickStep, ktorý je zároveň aj druhý celkovo (+8 s). Tretí bol Alejandro Valverde.

Okrem zeleného si Sagan ako prvý Slovák v histórii obliekol aj žltý dres.

"Som veľmi prekvapený, že som vyhral, pretože som si myslel, že na čele sú ešte stále dvaja pretekári z úniku. Prešiel som cieľ a všetci mi hovorili, že som vyhral. Som za to veľmi rád. Dnes pracoval dobre celý tím. V závere mi veľmi pomohol Roman Kreuziger. Julian Alaphilippe bol veľmi blízko k víťazstvu, no v špurte som ho zdolal. Prvýkrát v kariére si oblečiem žltý dres, za čo som nesmierne rád," povedal nový líder celkového poradia v prvom televíznom rozhovore.

Pred etapou: Jeden z najväčších favoritom na víťazstvo, Španiel Alberto Contador spadol aj v prvej aj druhej etape.

Saganov tímový kolega utrpel v oboch prípadoch odreniny na pravej strane tela.

Športový riaditeľ stajne Tinkoff Sean Yates povedal Francetelevisions, že Alberto Contador spadol v druhej etape na to isté rameno, ako v prvej: 

"Nie je to ideálne, no je v poriadku. Nie je dobré, keď cyklista padne dva dni po sebe, no dúfame, že to bolo naposledy," povedal Yates. 

Contadorov pád v prvej etape

Pred etapou: Najlepší v cieli 3. etapy sa očakávajú medzi 17.07 h - 17.22 h.  

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 2. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 3. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 2. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 3. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 5. Stavebný úrad neoprávnene predĺžil americkej ambasáde lehotu
 6. Grantová výzva na vykonávanie činností centier Europe Direct
 7. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 10. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 21 331
 2. Ako sme jazdili v socializme 2 213
 3. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 279
 4. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 149
 5. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 887
 6. Zo stredomorskej stravy sa nepriberá 846
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 745
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 738
 9. Túžite po práci z pláže? 7 rád, ako sa stať digitálnym nomádom 679
 10. Prísne kontroly a veľa tepla. Takto sa vyrába mlieko 671

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Tour de France 2016

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.

Neprehliadnite tiež

Stále dokáže zázraky, tvrdí tréner. Šarapovová bude hrať US Open

Bývala svetová jednotka dostala v tomto roku už desať voľných kariet na turnaje WTA. Poslednú jej poslali z grandslamového US Open.

Hapal tvorí nový tím, má bohatý výber hráčov

Tréner reprezentácie do 21 rokov buduje typologicky iné mužstvo.

Bývalý reprezentant Valábik nezostane pri hokeji, stane sa policajtom

Potreboval perspektívu, ľudia sa mu čudujú.

Roky hrával s Ovečkinom. Známy Rus ukončil kariéru, bude študovať hutníctvo

Sjomin chce študovať i napriek tomu, že mu bude Carolina do roku 2021 platiť každoročne 2,3 milióna eur.