Dominika Cibulková sa teší z výhry nad turnajovou i svetovou trojkou.
Dominika Cibulková sa teší z výhry nad turnajovou i svetovou trojkou. (Autor: TASR/AP)
Igor Dopirák|4. júl 2016 o 11:34

Zápas trval viac než tri hodiny. Dominika Cibulková postúpila do štvrťfinále dvojhry vo Wimbledone.

Wimbledon - osemfinále:

(dotácia 28,1 milióna libier, tráva)

Dominika Cibulková (19-SR) - Agnieszka Radwanská (3-Poľ.)

6:3, 5:7, 9:7

/za 179 minút/

LONDÝN. Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako devätnásta zvíťazila za 2:59 h extrémne tesne 6:3, 5:7, 9:7 nad mierne favorizovanou poľskou trojkou svetového rebríčka Agnieszkou Radwanskou v mimoriadne kvalitnom aj dramatickom stretnutí pondelňajšieho osemfinálového 4. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne.

"Tento duel sa uchádza o honor ´súboj podujatia´," napísali autori blogu na webe Wimbledon.org. "Senzačný zápas. Standing ovation. V takýchto prípadoch je škoda, že niekto musí prehrať," skonštatoval odborný komentátor James Burridge na internetovej stránke BBC.

"Akáže hra medzi Cibulkovou a Radwanskou!!!" nadchla sa na twitteri Belgičanka Kim Clijstersová. "Excelentný tenis," súhlasila Britka Laura Robsonová.

Cibulková napokon nedoplatila na to, že na servise v desiatom geme druhého setu nepremenila mečbal. Sama jeden odstránila pri vlastnom podaní v dvanástej hre rozhodujúcej časti.

Bol to výsledkovo aj herne jeden z jej životných zápasov, predviedla heroický výkon.

V utorok bude Cibulková vo štvrťfinále hrať s Jelenou Vesninovou.

Vyrovnala svoj osobný rekord

Slovenká už má garanciu 430 bodov do hodnotenia a prémie 250 000 libier brutto.

Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková síce proti rovesníčke A. Radwanskej stále má negatívnu bilanciu (6:7), ale zdolala ju tretí raz v rade.

V máji Krakovčanku prekonala na antuke v Madride 6:4, 6:7 (3), 6:3 a koncom júna vo štvrťfinále na tráve v Eastbourne 4:6, 7:6 (2), 6:3 z manka setu a brejku.

Napokon na predmetnom prípravnom podujatí získala svoj šiesty titul na hlavnej profesionálnej úrovni, premiérový práve na najrýchlejšom podklade. Rivalita s Poľkou trvá od sezóny 2006.

Cibulková znova potvrdila, že patrí medzi obrovské bojovníčky.
Cibulková znova potvrdila, že patrí medzi obrovské bojovníčky. (Autor: SITA/AP)

Finalistka rovnako hodnotných melbournských Australian Open 2014 Cibulková si v All England Lawn Tennis and Croquet Clube v britskej metropole vyrovnala osobný rekord zo sezóny 2011.

Vlani krátko po štvormesačnej zdravotnej odmlke prehrala už v 1. kole s krajankou Danielou Hantuchovou (5:7, 0:6).

Vyradila ďalšiu finalistku

Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka Cibulková vyradila druhú finalistku z adresy SW19 Church Road za sebou po tom, ako v sobotu v 3. kole zastavila - 6:4, 6:3 - kanadskú bývalú členku Top 5 Eugenie Bouchardovú (edícia 2014).

"Aga" Radwanská si neúspešne zahrala o miestnu trofej Venus Rosewater Dish v roku 2012 proti Američanke Serene Williamsovej.

Cibulková si v 1. kole poradila s Chorvátkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou 7:5, 6:3 a v 2. kole s austrálskou reprezentantkou Dariou Gavrilovovou (6:3, 6:2).

Prinajhoršom dvanásta

Niekdajšia členka Top 10 Cibulková, teraz 18. vo svetovom rebríčku WTA pre nasadzovanie (a ešte lichotivejšie siedma v tohtosezónnom bodovaní Road to Singapore), ťahá vrátane celkového triumfu v spomenutom Eastbourne sériu deviatich zápasových úspechov.

Od začiatku apríla, keď sa radovala v Katoviciach, má pozoruhodne priaznivú singlovú bilanciu 23:3 vrátane Pohára federácie národných tímov.

Cibulková sa v okamihu premenenia pondelňajšieho mečbalu bodovo dotiahla na Madison Keysovú, jedenástu v prepočtovom nezáväznom online renkingu.

Pravda, Američanka ešte pred sebou má svoje osemfinále proti Rumunke Simone Halepovej. Slovenka teda na konci pondelňajšieho programu bude figurovať prinajhoršom na dvanástom mieste.

Bilancia je vyrovnaná

S 29-ročnou Vesninovou (50., maximom je 21. priečka) stojí Cibulková vyrovnane 3:3.

Presadila sa ale vo dvoch najčerstvejších konfrontáciách na "harde" v hale v Moskve v rokoch 2011 a 2015 (konkrétne 6:0, 6:2, resp. 7:5, 6:1).

Jediný doterajší duel na tráve sa v 3. kole Wimbledonu 2009 skončil 7:5, 4:6, 6:4 pre Rusku.

V osemfinále iba jedna prehra

Cibulková je v singlovom štvrťfinále na veľkej štvorke dovedna siedmykrát.

Okrem Wimbledonu 2011 a 2016 a Australian Open 2014 (finále) sa jej to podarilo aj na AO 2015, Roland Garros 2009 (semifinále) a 2012 a US Open 2010.

V osemfinále na Majors zaváhala len raz (čiže 7:1), a to na AO 2009 proti Ruske Jelene Dementievovej.

Vo vrcholných štvrťfinále má skóre 2:4. V prípadnom semifinále by čelila niekomu z tria: Američanka Serena Williamsová a Rusky Svetlana Kuznecovová a Anastasia Pavľučenkovová.

Cibulková má s hráčkami z prominentnej päťky štatistiku 16:33, z toho v aktuálnej sezóne 3:2, pričom všetky tri úspechy si pripísala práve proti zverenkyni Tomasza Wiktorowského A. Radwanskej.

Zatiaľ poslednou wimbledonskou šampiónkou, ktorá triumfovala na niektorej z prípravných akcií, je už od sezóny 2004 Ruska Maria Šarapovová.

Ak sa Cibulková dostane do finále, bude musieť vyriešiť svoju svadbu s Michalom Navarom naplánovanú tiež na sobotu 9. júla.

Staršia zo sestier Radwanských si musí počkať na 40. zápasový úspech na tomto turnaji a 30. tohtoročné víťazstvo (Cibulková stojí 35:11). Poľská úradujúca majsterka sveta WTA z jesenného Singapuru odvrátila v 2. kole tri mečbaly chorvátskej tínedžerky Any Konjuhovej.

Hlas po zápase

/Zdroj: TASR/

Dominika Cibulková: "Dosiahla som jedno z najcennejších víťazstiev. Fyzicky som sa od polovice druhého setu cítila absolútne unavená, proti Radwaňskej, ktorá hrala výborne, to bolo fyzicky nesmierne náročné. Napriek tomu som to zvládla a dokázala som ju na wimbledonskej tráve zdolať, čo je neuveriteľné. Aga mi nedala ani jednu loptu a musela som zahrať obrovské množstvo winnerov z forhendu, aby som zlomila jej odpor. Bola som v rozhodujúcich momentoch mentálne veľmi silná, nechala som na kurte srdce. V závere to bolo epické a veľmi emocionálne. Po premenenom mečbale mi vyhŕkli z očí slzy. Bolo tam také fyzické aj mentálne vypätie, že sa inak nedalo. Bola to veľmi ťažká situácia. Odrazu sa zmenilo momentum, Radwaňská vyhrala druhý set a dostala sa na koňa. Dôležité bolo, že som zachytila začiatok tretieho setu. Udržala som si podanie, čo ma opäť nakoplo. Zahrať 25 lôpt za sebou, kým sa človeku podarí zakončiť výmenu winnerom, to na tráve nie je žiadna sranda. Išla som do toho a aktívna hra mi napokon priniesla úspech. Najdôležitejšie je, aby som sa teraz dala fyzicky dokopy. Škoda, že štvrťfinále hrám už v utorok, no takto to vyšlo a nedá sa s tým nič robiť. Makarovová i Vesninová sú trávarky. Vo štvrťfinále grandslamu si už človek súperku nevyberie. Hlavné je, aby som bola fit."

Online prenos

III. set

Je koniec. Dominika Cibulková vo Wimbledone vyradila turnajovú i svetovú trojku Agnieszku Radwanskú a postúpila do štvrťfinále najslávnejšieho tenisového turnaja.

Zápas pokračuje ďalej. Radwanská využila brejkbal pri podaní Cibulkovej a zrovnala na 7:7. Následne ale stratila svoj servis a slovenská tenistka bude znova podávať na víťazstvo v treťom sete aj celom zápase.

Cibulková čelila prvému mečbalu poľskej tenistky. Vďaka aktívnej hre ho odvrátila a v ďalšom geme dokonca vzala súperke servis. Slovenka bude podávať na víťazstvo v zápase.

Za stavu 5:5 tentoraz nevyužila Cibulková ani jeden z piatich brejkbalov a znova musí podávať na udržanie sa v zápase.

Ani tri brejkbaly nestačili Cibulkovej na to, aby v deviatej hre tretieho setu vzala súperke podanie. Slovenka zároveň ustála tlak, keď musela získať svoj servis.

Čistou hrou pri podaní Radwanskej napokon Cibulková za stavu 3:3 prelomila servis súperky. Brejk ale nepotvrdila, keď Poľka v nasledujúcej hre prelomila jej podanie.

Stále platí, že ani jedna hráčka v treťom sete nestratila svoj servis. Najbližšie k prelomeniu podania súperky mala Cibulková za stavu 2:2, ale nepremenila ani jeden z dvoch brejkbalov.

Poľská tenistka získala aj štvrtý gem za sebou. Následne si podanie udržala servis aj Cibulková, hoci čelila jednému brejkbalu súperky.

II. set

Radwanská získala tri gemy za sebou a vyhrala druhý set v pomere 7:5. O víťazke rozhodne tretí set.

Napínavý gem pri podaní Cibulkovej napokon vyhrala poľská tenistka. Cibulková pritom mala výhodu mečbalu. Slovensku už zrazu prehráva 5:6, keď si Radwanská udržala servis.

Čelila mečbalu. Agnieszka Radwanská vyhrala druhý set 7:5.
Čelila mečbalu. Agnieszka Radwanská vyhrala druhý set 7:5. (Autor: SITA/AP)

Hráčky majú teraz problém udržať si svoj servis, vďaka čomu bude Cibulková v desiatej hre druhého setu podávať na víťazstvo v zápase.

Ďalší obrat. Po tom, čo si Cibulková udržala vlastný servis, druhýkrát v druhom sete prelomila podanie súperky. Rovnako ako za stavu 2:1 ale stráca svoj servis a Radwanskej dovolila zrovnať.

V tretej hre Cibulková využila za stavu 15:40 brejkbal a ujala sa vedenia 2:1. Následne ale svoje podanie stratila a Radwanská razom vedie 3:2.

Vôbec prvé eso v zápase zaznamenala Radwanská až v prvej hre druhého setu. Obe hráčky si na úvod udržali svoj servis.

I. set

Slovenská tenistka v prvom sete ani raz nestratila svoj servis a vyhrala ho 6:3. V druhom sete začne na podaní Agniezska Radwanská.

Slovenská tenistka hrá skvelý tenis. Súperku nepúšťa takmer k ničomu a od zisku prvého setu ju delí iba gem. Poľka pri vlastnom podaní hrozbu ukončenia prvého setu ešte odvrátila.

Cibulková získala proti Radwanskej prvý set. Využila hneď prvý setbal.
Cibulková získala proti Radwanskej prvý set. Využila hneď prvý setbal. (Autor: TASR/AP)

Cibulková sa vďaka aktívnej hre dostala za stavu 4:1 k ďalším dvom brejkbalom, súperka ich ale odvrátila a znížila stav prvého setu.

V štvrtej hre prvého setu sa Cibulková dostala k prvým brejkbalom v zápase. Hneď prvý za stavu 15:40 využila a ujala sa vedenia 3:1. Následne pri vlastnom podaní potvrdila brejk, hoci musela otáčať z 0:30.

Cibulková začala duel úspešne. Pri vlastnom podaní dovolila súperke uhrať iba jeden fiftín. Svoj servis si následne ustrážila aj poľská tenistka.

Pred zápasom

Pred zápasom – Agnieszka Radwanská je svetová i turnajová trojka. V kariére bola najvyššie na druhom mieste v rebríčku WTA (júl 2012).

Na tohtoročnom Wimbledone zdolala v prvom kole ukrajinskú tenistku Katerynu Kozlovú (6:2, 6:1), v druhom kole sa vytrápila s Chorvátkou Anou Konjuhovou (6:2, 4:6, 9:7) a v treťom kole vyradila Češku Kateřinu Siniakovú (6:3, 6:1).

Radwanská je tiež finalistkou Wimbledonu z roku 2012. V rozhodujúcom zápase vtedy podľahla Serene Williamsovej (1:6. 7:5, 2:6).

Pred zápasom – Dominika Cibulková, 18. hráčka sveta a devätnásta nasadená na Wimbledon, bola najvyššie na desiatom mieste (marec 2014).

Cibulková sa na konci minulého mesiaca radovala, keď ovládla trávnatý turnaj v Eastbourne. (Autor: TASR/AP)

Cesta slovenskej tenistky do osemfinále bola pomerne jednoduchá – v prvom kole vyradila Chorvátku Mirjanu Lučičovú-Baroniovú (7:5, 6:3), v druhom austrálsku tenistku Dariu Gavrilovovú (6:3, 6:2) a v treťom prvýkrát v kariére zdolala Kanaďanku Eugenie Bouchardovú (6:4, 6:3).

Pred zápasom – Cibulková a Radwanská sa na okruhu WTA stretli už dvanásťkrát. Vo vzájomnej bilancii vedie poľská tenistka 7:5. Posledné dva zápasy ale vyhrala Slovenka.

„Čaká ma najlepšia obranárka na svete. Rovnako ako Eugenie Bouchardová už bola vo wimbledonskom finále. Hrala som s ňou na všetkých povrchoch a na tráve to bolo asi najťažšie a najnepríjemnejšie,“ uviedla Cibulková pre STZ.

„Radwanská je favoritka, ale pôjdem na ten zápas s tým, že som v druhom grandslamovom týždni a môžem ju zdolať. Už sme sa v tomto roku stretli tri razy. Dvakrát som ju prekonala a raz som prehrala z mečbalu. Naše zápasy sú epické. Proti nej treba podať výborný výkon. Nedá ani loptu zadarmo,“ dodala Cibulková.

Pred zápasom – Rešpekt pred svojou osemfinálovou súperkou cíti aj Agnieszka Radwanská.

„Dominika momentálne predvádza skvelý tenist. Veľmi dobre si počína na tráve a budem musieť zahrať lepšie ako proti Siniakovej, ak ju chcem zdolať,“ uviedla Poľka pre Sport.pl.

„V osemfinále musím byť agresívna, forsírovať moju hru a nečakať na súperkine chyby. Musím odohrať solídne dva alebo tri sety, nič nedostanem zadarmo. Naše súboje bývajú vyrovnané a ja sa nádejam, že dosiahnem revanš,“ skonštatovala Krakovčanka.

Pred zápasom – Radwanská v druhom kole proti Konjuhovej musela odvrátiť až tri mečbaly. Tretí set napokon vyhrala 9:7.

Agnieszka Radwanská (vpravo) v druhom kole takmer vypadla s Anou Konjuhovou.
Agnieszka Radwanská (vpravo) v druhom kole takmer vypadla s Anou Konjuhovou. (Autor: SITA/AP)

„Už som mohla byť doma. Som však stále tu a splnila som si základný plán v podobe prieniku do druhého týždňa. Teraz bude na mne trochu menej tlaku, lebo keď človek hrá s poprednými súperkami, čokoľvek sa môže stať,“ uviedla Poľka.

Pred zápasom – Obe hráčky už majú garanciu 240 bodov do hodnotenia a prémie 132 000 libier pred zdanením.

Domov»Tenis»Cibulková vo Wimbledone vyradila svetovú trojku. Po mečbale mi vyhŕkli slzy, priznala