Sagan opäť skončil na stupňoch víťazov, finišoval tretí

Štvrtú etapu vyhral Marcel Kittel. Peter Sagan si udržal žlté tričko vedúceho pretekára a naspäť získal aj zelený dres.

Marcel Kittel (v modrom) v záverečnom šprinte tesne porazil Bryana Coquarda (druhý sprava).(Zdroj: TASR/AP)

Tour de France - 4. etapa:

(Saumur - Limoges, 237,5 km)

1.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step5:28:30 h
2.Bryan CoquardFrancúzskoDirect Énergie 
3.Peter SaganSRTinkoff 
4.Dylan GroenewegenHolandskoLottoNL-Jumbo 
5.Alexander KristoffNórskoKaťuša 
6.Sondre Holst EngerNórskoIAM Cyclingvšetci čas víťaza

Priebežné celkové poradie po 4. etape (žltý dres):

1.Peter SaganSRTinkoff20:03:02 h
2.Julian AlaphilippeFrancúzskoEtixx - Quick-Step+ 12 s
3.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 14 s
4.Warren BarguilFrancúzskoGiant-Alpecin 
5.Chris FroomeV. BritániaSky 
6.Roman KreuzigerČRTinkoffvšetci + 18 s

Bodovacia súťaž (zelený dres):

1.Peter SaganSRTinkoff147 b
2.Mark CavendishV. BritániaDimension Data142 b
3.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step137 b
4.André GreipelNemeckoLotto Soudal87 b
5.Bryan CoquardFrancúzskoDirect Énergie83 b
6.Alexander KristoffNórskoKaťuša56 b

LIMOGES. Slovenský úradujúci majster sveta Peter Sagan obsadil tretie miesto v utorňajšej štvrtej etape na cyklistických pretekoch Tour de France, ktorá štartovala v Saumure a po 237,5 kilometroch finišovala v Limoges.

Dvadsaťšesťročného Žilinčana v službách tímu Tinkoff v záverečnom šprinte do kopca prekonali len Nemec Marcel Kittel a domáci Bryan Coquard. 

"Je to pre mňa veľmi emotívne víťazstvo. Cítim sa, akoby som vyhral svoju prvú etapu na Tour de France. Som veľmi šťastný a pyšný, pretože tím tuho bojoval o dobrú pozíciu v závere," povedal pre Eurosport víťazný Marcel Kittel.  

"Niektoré veci sa nám v predchádzajúcich dňoch nedarili podľa predstáv. Som naozaj veľmi rád, že sa nám podarilo vyhrať etapu," dodal Kittel.

Sagan si udržal žltý dres pre lídra priebežnej celkovej klasifikácie. A znova vedie aj v bodovacej súťaži. Zo zeleného trička vyzliekol Brita Marka Cavendisha. 

"Šprint je vždy lotéria. Mal som si viac počkať. Vyštartoval som v rovnakom čase ako Kittel a aj preňho to bolo dlhé. Coquard vyrazil neskôr a takmer vyhral," povedal bezprostredne po štvrtej etape Peter Sagan.

"Som rád za body, za žltý dres. Táto Tour mi zatiaľ vychádza vynikajúco. Zajtrajšiu trasu som si ešte nepozeral, takže neviem, či dokážem udržať žltý dres. Pozriem si ju dnes večer alebo ráno," dodal Slovák.

Organizátori si v utorok pripravili na pelotón najdlhšiu trať celého programu 103. ročníka legendárnych pretekov s dĺžkou 237,5 km a jednou vrchárskou prémiou štvrtej kategórie Côte de la Maison Neuve 55 km pred cieľom.

Etapa bola určená pre šprintérov. Keďže však posledných 500 metrov bolo do kopca s priemerným päťpercentným sklonom, záver sľuboval zaujímavý priebeh.

Unikla štvorica

Utorňajší únik sa formoval oveľa dramatickejšie ako deň predtým. Ako prvej sa podarilo odtrhnúť sedmičke pretekárov.

Viacero tímov však nebolo spokojných, že vpredu nemajú svojho zástupcu - a tak pelotón vedúcu skupinu vysokým tempom stiahol späť.

Po ďalších márnych pokusoch prišiel úspešný atak štvorice Oliver Naesen (IAM Cycling), Alexis Gougerard (AG2R-La Mondiale), Markel Irizar (Trek-Segafredo) a Andreas Schillinger (Bora-Argon18). 

Ich náskok sa vyšplhal nad päť minút - a to sa už na čelo hlavného balíka presunuli tímy s ambíciami na etapové vavríny vrátane Saganovho Tinkoffu. Pelotón začal zvyšovať rýchlosť až po občerstvovacej fáze a sto kilometrov pred cieľom skresal náskok štvorice na tri a pol minúty.

Sagan bol na prémii zo šprintérov najrýchlejší

Jedinú rýchlostnú prémiu v Le Dorat na 170. kilometri vyhral Schillingen pred trojicou kolegov z úniku. Šprint pelotónu ovládol Sagan a pripísal si edenásť bodov do súťaže o zelený dres. Za ním skončili Kittel, Cavendish i Greipel.

Náskok úniku s približujúcim sa cieľom rýchlo klesal. Na konci ostal na čele len Irizar, ktorého balík pohltil asi šesť kilometrov pred cieľom.

Pelotón viedli Lotto, Sky a Tinkoff. Sagan si držal dobrú pozíciu a v záverečných stovkách metrov sa dostal aj do čela, no nakoniec ho zdolali Kittel a Coquard.

Online prenos

CIEĽ - Peter Sagan aj v štvrtej etape bojoval o víťazstvo a štvrtýkrát skončil v najlepšej päťke. V šprinte mierne do kopca ho ale suverénne o dĺžku dvoch bicyklov zdolali Marcel Kittel aj Bryan Coquard.

Cieľová fotografia rozhodla o tom, že sa z triumfu môže tešiť Kittel. Víťaz dvoch etáp Mark Cavendish finišoval až ôsmy.

1 km do cieľa - Peter Sagan má dobrú pozíciu, drží sa za Alexandrom Kristoffom. Kto bude mať v závere najviac síl? Opäť to bude dráma.

3 km do cieľa - Na čele pelotónu teraz ťahá Roman Kreuziger. Sagan v technických pasážach mierne v balíku zaostal, ale už sa dokázal prepracovať naspäť a je v popredí. Aj vo štvrtej etape bude bojovať o víťazstvo.

6 km do cieľa - Ako prvý z čelného úniku zaostal Schillinger. Irizar a Naesen to ešte skúšali, ale nemali nárok. Rozhodne sa medzi šprintérmi. Peter Sagan tam má aktuálne až štyroch pomocníkov, jedným je i Oscar Gatto.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Žltý dres cyklisti na Tour najskôr odmietali. Diváci sa im smiali

12 km do cieľa - Fantastickú prácu na čele pelotónu odvádza tridsaťsedemročný veterán Thomas Voeckler. Trojica vpredu stále drží malý odstup, ale pelotón sa zozadu už blíži. Postupne sa tlačia dopredu jazdci šprintérskych tímov.

20 km do cieľa - Cyklistom zostáva posledných dvadsať kilometrov a črtá sa šprintérsky dojazd. Vpredu je už len trojčlenná skupina, z úniku vypadol Alexis Gougeard. Pelotón však stráca iba dvadsaťšesť sekúnd.

31 km do cieľa - Peter Sagan aj dnes jazdí v žltom tričku a je veľmi pravdepodobné, že si ho udrží aj do zajtrajšej etapy. Tam už ale prídu prvé vážne skúšky, pretože na jazdcov čaká hneď niekoľko horských - a nie ľahkých prémií.

36 km do cieľa - Na čelo pelotónu sa vysunul Thomas Voeckler (Direct Énergie), ktorý dnes jazdí s červeným číslom pre najbojovnejšieho jazdca včerajšej etapy. Dnes bude slúžiť najmä ako podpora pre Bryana Coquarda.

40 km do cieľa - Jazdcov čaká posledných štyridsať kilometrov a podľa priemernej rýchlosti to znamená, že by do jednej hodiny mali prísť do cieľa. Zrejme sa bude rozhodovať v hromadnom šprinte, únik má už len minútový náskok.

45 km do cieľa - Kým Petrovi Saganovi úvod Tour vyšiel, vyhral etapu, vybojoval žlté tričko a vyhol sa pádom, jeho tímový kolega Alberto Contador skončil na zemi už dvakrát. Čo hovoril pred štartom dnešnej etapy?

51. km do cieľa - Cyklisti majú za sebou aj jedinú horskú prémiu dnešného dňa. Na Côte de la Maison Neuve bol prvý Markel Irizar a do klasifikácie o najlepšieho vrchára získal jeden bod. Bodkovaný dres zostáva Jasperovi Stuyvenovi.

55 km do cieľa - Rozdiel medzi vedúcou štvorčlennou skupinou a pelotónom sa stabilizoval na úrovni dvoch minút. Jazdci v hlavnom balíku majú situáciu pod kontrolou. Priemerná rýchlosť v prvých štyroch hodinách bola 42,4 km/hod.

66 km do cieľa - Peter Sagan bol na prémii zo šprintérov najrýchlejší a získava jedenásť bodov. O bod menej si pripisuje Marcel Kittel, Cavendish berie deväť bodov. Naďalej ale priebežne zostáva v zelenom tričku.

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data132 b
2.Peter SaganSRTinkoff127 b
3.André GreipelNemeckoLotto Soudal88 b
4.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step87 b

Najviac bodov na rýchlostnej prémii vybojoval Andreas Schillinger.

73 km do cieľa - Rozdiel sa nemení, skôr naopak - mierne narástol. Šprintéri v hlavnom balíku sa pobijú o piate miesto - najlepší z nich dostane jedenásť bodov, na ďalších pozíciách sa prídel o jeden bod znižuje.

79 km do cieľa - Rýchlostná prémia príde na rad na méte 66,5 km pred cieľom. Jazdci teda majú pred sebou už ani nie pätnásť kilometrov. Náskok vedúcej štvorice je asi minúta a trištvrte. Šprintéri teda budú bojovať len o piate miesto.

84 km do cieľa - Pelotón v posledných kilometroch poriadne zabral. Na jeho čele je jazdec tímu Dimension Data, za ním pretekár Lotto Soudal a trojica z Tinkoff.

Vedúca štvorica má náskok už len približne jeden a pol minúty.

88 km do cieľa - Hoci dnešná etapa je najdlhšia v itinerári tohtoročnej Tour, pokojne sa môže stať, že včerajšia bude tá, ktorú jazdci išli najdlhšie, čo sa týka času. V dôsledku pomalého tempa strávil víťaz na bicykli 5:59:54 hod.

95 km do cieľa - Veľmi sympatické výkony na Tour predvádza dvadsaťpäťročný Belgičan Edward Theuns z tímu Trek-Segafredo, ktorý dokáže v šprintoch konkurovať najväčším hviezdam. V prvej aj tretej etape skončil piaty.

Po prvej si dokonca obliekol biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Na ďalší deň však oň prišiel, keď v stúpaniach na najlepších nestačil.

"Edward je mojim favoritom. Trval som na tom, aby štartoval na Tour, pretože potrebuje dostať takúto príležitosť. On nie je iba šprintér, dokáže všetko," povedal o Theunsovi športový riaditeľ tímu Trek-Segafredo Alain Gallopin.

100 km do cieľa - Pelotón sa približuje k úniku, aktuálne stráca štyri minúty a päť sekúnd. Na čele pelotónu pracuje celý tím Tinkoffu. 

108 km do cieľa - Na čele pelotónu začal pracovať aj jeden z kolegov Andrého Greipela. Štyria pretekári v úniku majú náskok približne päť minút a 45 sekúnd.

120 km do cieľa - Náskok jazdcov v úniku sa zvýšil na šesť minút.

130 km do cieľa - Štvorica Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Markel Irizar (Trek-Segafredo), Oliver Naesen (IAM Cycling) a Andreas Schillinger (Bora-Argon18) má pred pelotónom náskok päť minút a 25 sekúnd.

135 km do cieľa - V Limoges, kde je cieľ dnešnej etapy, sa končila aj druhá etapa pretekov Paríž-Nice v roku 2010. Z výhry sa tešil Francúz William Bonnet, ktorý zdolal v záverečnom špurte vtedy len dvadsaťročného Petra Sagana.

Žilinský rodák však neskôr vyhral tretiu aj piatu etapu a získal aj zelený dres pre najlepšieho jazdca v bodovacej súťaži.

157 km do cieľa - Na čele pelotónu, ktorý stráca na jazdcov v úniku približne päť minút, pracuje Eritréjčan Natnael Berhane pre Marka Cavendisha a Edvalda Boassona Hagena, lídrov tímu Dimension Data.

Cavendish sa včerajším víťazstvom dotiahol na legendárneho Bernarda Hinaulta. Obaja majú na konte 28 etapových prvenstiev. Lídrom je Eddy Merckx, ktorý vyhral na Tour de France 34 etáp.

175 km do cieľa - Náskok štyroch jazdcov sa ustálil na piatich minútach a desiatich sekundách.

196 km do cieľa - Kvarteto pretekárov zvýšilo náskok na päť minút. Do čela pelotónu sa dostali Saganov kolega z Tinkoffu.

204 km do cieľa - Oliver Naesen, Alexis Gougerard, Markel Irizar a Andreas Schillinger sú v úniku. Pred pelotónom majú náskok dve minúty a 40 sekúnd.

212 km do cieľa - Od pelotónu sa odpútali siedmi pretekári, ktorí mali približne 30-sekundový náskok. Ten sa však v posledných kilometroch znížil na polovicu.

222 km do cieľa - Pelotón ide od úvodu etapy pokope a zatiaľ nikto nenastúpil.

230 km do cieľa - Pozrite si, ako prebieha etapa Tour de France z pohľadu cyklistov.

237,5 km do cieľa - Štvrtá etapa oficiálne začala.

Pred etapou 

Pred etapou - Utorňajšia etapa je najdlhšia na tohtoročnej Tour de France, pretekári absolvujú dokopy 237,5 km. 

Etapa má rovinatý profil, terén sa mierne dvihne v druhej polovici. 

Päťdesiatpäť kilometrov pred cieľom prejdú jazdci horskou prémiou štvrtej kategórie Côte de la Maison Neuve (dĺžka 1,2 km, sklon 5,6 percenta).

Rýchlostná prémia v Le Dorat sa nachádza 67 kilometrov pred cieľom.

Záver etapy by mal opäť patriť šprintérom, hoci posledných päťsto metrov je do kopca s priemerným sklonom päť percent.

Najväčšie šance majú Peter Sagan, André Greipel, Mark Cavendish, Marcel Kittel, Bryan Coquard, Michael Matthews či Alexander Kristoff.

Pred etapou - Slovák sa prvý raz v kariére predstavil v žltom drese a bez ujmy ho priviezol do cieľa.

"Trochu sme si oddýchli, v úniku bol iba jeden jazdec, takže sme išli pomaly. V jednom momente som si myslel, že sme sa zastavili na kávu, ale nikde nebol žiadny bar. Bola to dlhá tranzitná etapa, rýchlo sa išlo až posledných 20 kilometrov. Jazdec v úniku mal náskok desať, šesť, potom päť minút. Mali sme pocit, že ho dobehneme, tak sme zvoľnili," povedal na tlačovej konferencii.

Po etape znova vyzval na zmenu pravidiel tak, aby sa na šprintérskych dojazdcoch zúčastňovali len šprintérske tímy.

"Je tu jedna vec, ktorú by som chcel adresovať UCI (Medzinárodná cyklistická únia, pozn.). Bolo by fajn, keby zmenila pravidlo o neutralizovaní posledných troch kilometrov v etape. Bude to lepšie pre cyklistiku, pre našu bezpečnosť. Je tu veľa jazdcov, ktorí majú ambície na celkové poradie, ale na rovinatých etapách chceme my šprintéri bojovať o víťazstvo, nie tlačiť sa s cyklistami na celkovú klasifikáciu. Roviny sú pre šprintérov, prečo nemôžu vrchári zostať vzadu? Nerozumiem tomu, bolo by to bezpečnejšie pre všetkých. Ak sa v šprinte zbláznime a dôjde k pádu, je to naša chyba, ale aspoň to neovplyvní jazdcov na celkové poradie alebo tých, ktorí tam nepotrebujú byť. Keď som ako mladý sledoval preteky v televízii, koľkokrát bol Armstrong zapojený do záverečného šprintu? Vždy zostal vzadu a v bezpečí." 

Pred etapou - Peter Sagan s udržal pozíciu priebežného lídra pretekov, ale Cavendish mu zobral zelený dres.

Brit má na konte 123 bodov, Sagan o sedem menej. Tretí André Greipel stráca na prvú pozíciu už 44 bodov. 

Pred etapou - Pondelňajšiu tretiu etapu vyhral Brit Mark Cavendish, ktorý si pripísal druhý triumf na tohtoročnej Tour de France.

V záverečnom špurte zdolal o milimetre Nemca Andrého Greipela. Tretí skončil Francúz Bryan Cougard, hneď za ním Slovák Peter Sagan.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sagan opäť bojoval o víťazstvo, v tretej etape skončil štvrtý

„Za bežných okolností viem, keď som vyhral, ale dnes som si nebol úplne istý,“ vravel novinárom Cavendish, ktorý vyhral na Tour už 28. etapu v kariére. 

„Vedel som, že ak chcem zvíťaziť, budem musieť zaútočiť trochu zozadu. Šprint mi pomohol rozbehnúť Greipel. Nečakal, že ho ešte predbehnem.“

Pred etapou - Štvrtá etapa sa začne o 11.30 h v meste Saumur, rodisku Coco Chanel, najslávnejšej módnej návrharky minulého storočia.

Cieľ je v Limoges, organizátori predpovedajú, že najlepší pretekári prejdú cieľovou páskou približne o 17.20 h.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 3. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 4. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 6. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 2. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 3. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 4. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 7. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 8. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 9. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 10. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 681
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 577
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 112
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 021
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 376
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 588
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 586
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 461
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 450
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 028

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Tour de France 2016, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.

Neprehliadnite tiež

Slovanu kuriózny gól nepomohol, doma prehral s Kazaňou

Bratislavský klub v stretnutí aj vyhrával, napokon prehral o tri góly.

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú cyklistickí odborníci.

Nitra prehrala v Trenčíne, Trnava sa bodovo dotiahla na lídra zo Slovana

Pozrite si súhrn stredajších zápasov Fortuna ligy.