Francúzi postúpili do finále, rozhodol dvojgólový Griezmann

Francúz Olivier Giroud (vľavo) a Nemec Benedikt Hoewedes.
Francúz Olivier Giroud (vľavo) a Nemec Benedikt Hoewedes. (Autor: SITA/AP)
Marek Kantorík|7. júl 2016 o 20:00

V poslednom súťažnom dueli vyhrali Nemci nad Francúzmi 1:0 vo štvrťfinále MS 2014.

ME vo futbale 2016 - semifinále:

/Stade Vélodrome, Marseille/

Nemecko - Francúzsko 0:2 (0:1)

Góly: 45.+ a 72. Griezmann (prvý z pok. kopu)

ŽK: 36. Can, 45.+ Schweinsteiger, 45.+ Özil, 50. Draxler - 43. Evra, 75. Kanté, rozhodovali: Rizzoli - Di Liberatore, Tonolini (všetci Tal.)

Nemecko: Neuer - Kimmich, J. Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector - Can (67. Götze), Schweinsteiger (79. Sané) - Özil, Kroos, Draxler - Th. Müller

Francúzsko: Lloris - Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra - Pogba, Matuidi - Moussa Sissoko, Griezmann (90.+ Cabaye), Payet (71. Kanté) - Giroud (78. Gignac)

BRATISLAVA. Súperom Portugalska vo finále EURO 2016 budú futbalisti domáceho Francúzska, ktorí vo štvrtkovom semifinále v Marseille zvíťazili nad reprezentáciou Nemecka 2:0.

Vyvrcholenie 15. ME je na programe v nedeľu 10. júla o 21.00 SELČ v Saint-Denis.

Dvojgólovým hrdinom zápasu dvoch gigantov bol najlepší kanonier turnaja Antoine Griezmann, ktorý v nadstavenom čase prvého polčasu po ruke Bastiana Schweinsteigera poslal svoj tím premenenou jedenástkou do vedenia.

V 72. minúte pridal druhý gól, keď využil hrubú chybu Joshuu Kimmicha.

Útočník Atletica Madrid sa po súboji s úradujúcimi majstrami sveta dostal na métu šesť presných zásahov a smeruje za cenou pre kráľa strelcov šampionátu, keď viacerí konkurenti na neho strácajú už tri góly.

Nemecku sa po MS 2014 v Brazílii nepodarí vyhrať druhý veľký turnaj za sebou.

Hlasy (zdroj: BBC)

Antoine Griezmann (útočník Francúzska, strelec 2 gólov): "Všetci sme veľmi šťastní. Poďakovanie patrí celému tímu. V Lige majstrov som nepremenil pokutový kop. Veľmi som to chcel napraviť. Celkovo sme dnes uspeli v defenzíve a podržal nás aj brankár. Čo sa týka počtu gólov, som ešte ďaleko za Platinim, ale chcem sa mu čo najviac priblížiť. Proti Portugalsku sa vo finále môže stať všetko. Je to finále a šance vidím 50 na 50."

Manuel Neuer (brankár Nemecka): "Jediné, čo nás mrzí, je to, že sme nevyužili naše šance. Mali sme príležitosti na skórovanie, ale chýbalo nám šťastie. Nie je nič horšie, ako prehrať v zápase, v ktorom ide o postup do finále. Nechcem povedať, že sme boli lepší, ale výsledok 0:2 nie je férový. Premenená penalta bol kľúčový moment zápasu."

Online prenos

II. polčas

Koniec zápasu! Francúzi zvládli duel veľkých rivalov a po víťazstve 2:0 nad Nemcami si v domácom prostredí zahrajú vo finále.

93. min - Veľká šanca Nemcov. Kimmich hlavičkoval k ľavej žrdi, no Lloris vytiahol fantastický zákrok a loptu vyrazil.

90. min - Rozhodcovia nadstavili štyri minúty.

86. min - Tímy hrajú ofenzívny futbal. Griezmann sa rútil sám na Neuera, no hneď za ním bežal jeden z nemeckých obrancov. Francúz si loptu zasekol a vystrelil. Neuer si so strelou bez problémov poradil.

80. min - Nemci sa hrnú do útoku. Draxler však mieril z priameho kopu vedľa a Mustafi poslal loptu vysoko nad bránku.

74. min - Nemci mohli odpovedať po pár sekundách, no Kimmichova strela skončila na pravej žrdi Llorisovej bránky.

72. min - Francúzi šokujú úradujúcich majstrov sveta. Pogba centroval z ľavej strany do pokutového územia, kde Neuer vyboxoval loptu len ku Griezmannovi a ten ju poslal pomedzi nohy nemeckého gólmana do bránky - 0:2.

66. min - Francúzi zatiaľ podávajú spoľahlivý defenzívny výkon a nepúšťajú súpera do šancí. Tréner Nemecka Löw poslal na trávnik Götzeho, ktorý nahradil Cana.

61. min - Nemci prišli o dôležitého hráča. V zápase nepokračuje Jérome Boateng, ktorý sa zranil. Vystriedal ho Shkodran Mustafi.

Zranený Jerome Boateng.
Zranený Jerome Boateng. (Autor: SITA/AP)

56. min - Nemci hrajú aktívnejšie, aj v druhom polčase majú prevahu v držaní lopty (64:36), no po zmene strán ani raz neohrozili Llorisa.

47. min - Giroud sa v pokutovom území dostal do dobrej šance, jeho strelu však zblokoval Boateng.

46. min - Začal sa druhý polčas.

I. polčas

45. min - Nečakaný koniec prvého polčasu. Evra hlavičkoval po centri z rohového kopu do ruky Schweinsteigera a hlavný rozhodca odpísal pokutový kop. Ten s prehľadom premenil Griezmann a Francúzi vedú 1:0.

A takto oslavovali francúzski fanúšikovia pri Eiffelovej veži.

42. min - Obrovská šanca Francúzov. Boateng prehral vzdušný súboj so Giroudom a ten sa rútil sám na Neuera. Domáci útočník mal na druhej strane voľného Griezmanna, no namiesto prihrávky zvolil strelu, ktorú skvelým zákrokom zblokoval Höwedes.

36. min - Can fauloval pred pokutovým územím Griezmanna a dostal žltú kartu. Francúzi zahrávali priamy kop, no Pogba mieril len do stredu brány, kde bol Neuer.

33. min - Francúzi sa nedokážu vymaniť z tlaku a Nemci stále útočia. Kimmich poslal center z pravej strany do pokutového územia, no Draxlerovi lopta odskočila a nedostal sa do šance.

Julian Draxler (vľavo).
Julian Draxler (vľavo). (Autor: SITA/AP)

30. min - Nemci majú výraznú prevahu v držaní lopty (64:36). Úradujúci majstri sveta vedú aj v počte streleckých pokusov (4:2).

26. min - Nemci sa znova natlačili pre Llorisa, Schweinsteiger vyslal tvrdú strelu spoza pokutového územia, ktorú domáci gólman ešte vo výskoku vytlačil nad brvno.

24. min - Schweinsteiger fauloval Payera a Francúzi zahrávali priamy kop. Faulovaný hráč vystrelil loptu z tridsaťmetrovej diaľky ponad múr, ale Neuer ju bez problémov chytil.

20. min - Zatiaľ čo v prvých desiatich minútach hrali aktívne najmä Francúzi, v ďalšej desaťminútovke prevzali iniciatívu Nemci. Hrá sa však zaujímavý futbal.

Nemec Emre Can a Francúz Blaise Matuidi v súboji o loptu.
Nemec Emre Can a Francúz Blaise Matuidi v súboji o loptu. (Autor: SITA/AP)

13. min - Nemci zatlačili Francúzov a vypracovali si dve gólové šance. Müller si nabehol na prihrávku Cana, no vystrelil mimo bránky. Ešte lepšiu príležitosť mal práve Can, ktorý strieľal na Llorisa spoza pokutového územia. Domáci kapitán však skvele zasiahol a vytlačil loptu mimo bránky.

6. min - Domáci hráči začali duel aktívne a Griezmann sa dostal do veľkej šance. Útočník Atlética Madrid sa predral až do pokutového územia a snažil sa obstreliť Neuera, ktorý však loptu vyrazil.

3. min - Francúzi zahrávali prvý rohový kop v zápase. Center domáceho tímu však nemecká obranca odvrátila.

1. min - Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - Nemecký brankár Manuel Neuer inkasoval na turnaji len jeden gól. Aj to z penalty. Teraz však čelí najlepšiemu útoku.

Olivierovi Giroudovi sa však v zápasoch proti Neuerovi darí. Od sezóny 2012/13 mu strelil štyri góly, čo sa nepodarilo žiadnemu hráčovi.

Pred zápasom - Oba tímy nastúpia v rozostavení 4-2-3-1. Nemecký kouč Löw nakoniec môže počítať aj s obrancom Höwedesom a stredopoliarom Schweinsteigerom. Pri neúčasti stredopoliara Khediru a útočníka Gómeza dostanú šancu Can s Draxlerom.

Naopak, Francúzi nastúpia v rovnakom zložení ako vo štvrťfinále proti Islanďanom.

Pred zápasom - Francúzi nevyhrali na veľkom turnaji nad rivalom už 58 rokov.

"Štatistikami sa nezaoberáme. Vo futbale vždy ide o to, čo ukážete v danom zápase na ihrisku. Štvrťfinále s Islandom nám ukázalo veľa pozitív. Utvrdili sme sa v tom, že naša sila v útoku je ohromná. Boli sme efektívni a pevne verím, že sme si nechali nejaký pušný prach aj na Nemecko," povedal útočník Olivier Giroud.

Pred zápasom - Posledný vzájomný duel odohrali tímy 13. novembra v Paríži. Zatienili ho však teroristické útoky. Francúzi vyhrali 2:0, no po súboji sa viac rozprávalo o bezpečnosti ako o futbale.

V celkovej bilancii vedú Francúzi, ktorí vyhrali 12 z 27 duelov. Deväťkrát sa z víťazstva tešili Nemci, šesť duelov sa skončilo remízou.

Domáci futbalisti vyhrali aj päť z uplynulých ôsmich stretnutí, no išlo o prípravné súboje. V súťažnom zápase naposledy mužstvá hrali proti sebe vo štvrťfinále MS 2014. Nemci vyhrali 1:0.

Pred zápasomFrancúzsky kouč Didier Deschamps má iné starosti. Vo štvrťfinále proti Islandu (5:2) si "oddýchlo" vykartované duo Adil Rami a N'Golo Kante, pripravené teraz čeliť sile nemeckého tímu.

"O tej je zbytočné niečo hovoriť. Nemci sú majstri sveta a svojimi výkonmi to potvrdzujú aj na tomto turnaji. S výnimkou zápasu s Talianskom mali všetky predošlé stretnutia pod kontrolou. My však hráme s vášňou za našu vlasť. Urobíme všetko pre to, aby sme si v nedeľu zahrali vo finále. Musíme myslieť na to, že nič nie je nemožné," uviedol Deschamps.

Francúzi sa okrem podpory domáceho publika budú môcť spoľahnúť na údernú ofenzívu, ktorej členovia nastrieľali desať z jedenástich gólov mužstva.

Antoine Griezmann má na konte štyri góly, Dimitri Payet aj Olivier Giroud skórovali trikrát.

Pred zápasom - Nemci postúpili medzi najlepšie štyri tímy cez Taliansko, ktoré vo štvrťfinále zdolali v jedenástkovej dráme.

Proti Francúzom sa však tréner Joachim Löw nemôže spoľahnúť na útočníka Maria Gomeza. Vylúčený je aj štart stredopoliara Samiho Khediru.

Pre zranenie visí otáznik aj nad obrancom Benediktom Höwedesom aj skúseným záložníkom Bastianom Schweinsteigerom.

"Najviac ma mrzí zranenie Maria Gomeza, ktorý v doterajšom priebehu šampionátu podával fantastické výkony a nielen gólmi pomáhal mužstvu. Jeho absencia, ale tiež straty Hummelsa a Khediru pre mňa znamenajú, že musím túto nepríjemnú situáciu akceptovať a nájsť riešenie. Napriek problémom má naše mužstvo veľkú vnútornú silu. Hráči majú moju maximálnu dôveru a každý z nich, kto vo štvrtok nastúpi, bude stopercentne pripravený podať špičkový výkon. Len takým sa totiž môžeme dostať do finále," povedal Löw, ktorému sa hlásia o slovo defenzívny stredopoliar Julian Weigl a útočník Mario Götze.

Pred zápasom - Zápas má úvodný výkop o 21.00 SELČ a povedie ho taliansky rozhodca Nicola Rizzoli.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Francúzi postúpili do finále, rozhodol dvojgólový Griezmann