Siedmu etapu vyhral Cummings, Sagan sa do zeleného dresu neoblečie

Peter Sagan v etape zaostal. V jej úvode sa ale dvakrát snažil dostať do unikajúcej skupiny. Neúspešne.

Stephen Cummings v cieli siedmej etapy.(Zdroj: TASR/AP)

LAC DE PAYOLLE. Siedma etapa Tour de France z L'Isle-Jourdain do Lac de Payolle (162,5 km) sa skončila triumfom Stephena Cummingsa.

Skúsený 35-ročný Brit v službách tímu Dimension Data, predviedol skvelé víťazné sólo na záver etapy, ktorá pelotón zaviedla do Pyrenejí a cyklisti museli v jej závere prekonať obávaný priesmyk Col d´Aspin.

Triumfoval s náskokom 1:05 min pred Juhoafričanom Darylom Impeyom (Orica-BikeExchange) a Španielom Danielom Navarrom (Cofidis, Solutions Crédits).

Skvelý výkon predviedol v žltom drese jazdiaci Belgičan Greg van Avermaet (BMC Racing), ktorý prišiel do cieľa piaty s odstupom vyše 3 minút a zvýšil svoj náskok na čele priebežnej celkovej klasifikácie.

Slovák Peter Sagan chýbal medzi najlepšími v cieli.

Sagan chcel ísť do úniku

Cummings dosiahol po roku druhé víťazstvo na najslávnejších etapových pretekoch a zároveň sa postaral o štvrtý triumf v tohtoročnej edícii po troch víťazných koncovkách Marka Cavendisha.

Siedma etapa mala od úvodných kilometrov svižné tempo, v jednom z prvých únikov sa ocitli aj Peter Sagan a Mark Cavendish.

Jazdci v únikoch sa striedali.

Po 50 km sa vykryštalizovala vpredu početná 29-členná skupina, v ktorej nechýbal líder priebežného celkového poradia Greg van Avermaet, ale aj ďalšie známe mená ako Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara, Tony Martin, Daniel Navarro, Daryl Impey, Sylvain Chavanel či Jan Bakelants.

Necelých 100 km pred cieľom mali jazdci vpredu náskok 5 minút a 50 km pred koncom stále 4:25 min. Víťazom horskej prémie IV. kategórie na Côte de Capvern na 117. km (dĺžka 7,7 km, priemer 3,1%) sa stal Nibali (Astana), pre víťaza TdF spred dvoch rokov to bol vôbec prvý bod do súťaže o bodkované tričko.

Rýchlostná prémia v Sarrancoline 25,5 km pred cieľom sa stala korisťou Brita Stephena Cummingsa (Dimension Data), ktorý potrhal vedúcu skupinu, v ktorej už nepokračovali Cancellara či Tony Martin.

Súperom nadelil minútu

Cummings čoskoro získal polminútový náskok, pelotón bol o ďalších 5 minút späť. Dvanásťkilometrové stúpanie na Col d'Aspin do výšky 1490 m s maximálnym sklonom 11% nakoplo Nibaliho, ale ešte viac Cummingsa.

Britský cyklista bol prvý na vrchole Col d´Aspin 7 km pred cieľom s minútovým náskokom pred Nibalim, Impeyom a Navarrom a prakticky rozhodol o svojom triumfe v etape.

V žltom jazdiaci Van Avermaet bol piaty o ďalšiu minútu späť a to signalizovalo, že zvýši svoj náskok na čele celkového poradia. 

V sobotu čaká na cyklistov prvý diel pyrenejského pekla so štartom v Pau, výstupom na legendárny Tourmalet /2115 km/ s prémiou špeciálnej kategórie, ale aj ďalšie dve "jednotky" a jedna "dvojka" a cieľom po 184 km v Bagnéres de Luchon po zjazde s výšky 1569 m z Col de Peyresourde. 

Online prenos

CIEĽ - Stephen Cummings sa stal víťazom siedmej etapy. Jeho náskok pred Darylom Ipeyom a Danielom Navvarom Garciom bol v cieli viac než jedna minúta. Greg van Avermaet skončil piaty za Vincenzom Nibalim a zvýši svoj náskok na čele pretekov.

Ani jeden zo šprintérov dnes v cieli či na šprintérskej prémii nezískal body a zelený dres si tak udrží Mark Cavendish. Peter Sagan ostane v poradí šprintérov na treťom mieste.

2 km do cieľa - Víťazom dnešnej etapy bude takmer s určitosťou Stephen Cummings (Dimension Data). 

7 km do cieľa - Cummings sa na vrchole Col d'Aspin objavil ako prvý a čaká ho už iba zjazd do cieľa. Trojčlenná skupinka okolo VIncenza Nibaliho stráca minútu, držiteľ žltého dresu van Avermaet dve minúty a pelotón štyri minúty.

9 km do cieľa - Jazdcov čaká na záver etapy dlhý zjazd. Šancu v ňom má Vincenzo Nibali, ktorý ale stráca na vedúceho Stephena Cummingsa takmer minútu.

11 km do cieľa - Pôvodný únik sa začína drobiť. Za Cummingsom sú už len traja pretekári - Vincenzo Nibali, Daryl Impey, Daniel Navarro Garcia - ktorí strácajú 45 sekúnd. Držiteľ žltého dresu Greg van Avermaet dnes o víťazstvo bojovať nebude.

Oficiálny twitter Tour už spustil anketu, v ktorej sa fanúšikov pýta, či Stephen Cummings dokáže vyhrať dnešnú etapu.

17 km do cieľa - Pretekári už stúpajú na Col d'Aspin. Na čele pretekov je stále Stephen Cummings s náskokom 25 sekúnd na 27-člennú skupinu za ním a piatich minút na pelotón.

22 km do cieľa - Je jasné, že Sagan sa po dnešku do zeleného dresu neoblečie. Body na šprintérskej prémii si rozdelili medzi sebou pretekári jazdiaci v úniku.

Na čele pretekov je momentálne Stephen Cummings, za ktorým nasleduje 27-členná skupina pretekárov, ktorí naňho strácajú tridsať sekúnd.

30 km do cieľa - Vedúcu trojicu doplnil Stephen Cummings. Štvorčlenná skupina má momentálne náskok dvadsaťpäť sekúnd pred 24-člennou skupinou jazdcov, ktorí tvorili únik. Pelotón stráca na čelo päť minút.

36 km do cieľa - Na čele pretekov je momentálne trojica Daniel Navarro Garcia, Matti Breschel a Antoine Duchesne. 

Za nimi sa nachádza 25-členná skupina jazdcov vrátane držiteľa žltého dresu Grega van Avermaeta. Z úniku vypadol Vasil Kirijenka, ktorého čaká návrat do pelotónu.

45 km do cieľa - Únik už má za sebou stúpanie IV. kategórie Côte de Capvern. Bod do súťaže vrchárov si pripísal Vincenzo Nibali.

Strata pelotónu sa pohybuje okolo troch minút a päťdesiatich sekúnd.

50 km do cieľa - Náskok úniku sa znižuje, momentálne má dvadsaťdeväť jazdcov na čele pretekov náskok štyroch minút a dvadsiatich sekúnd.

55 km do cieľa - V úniku je až sedem jazdcov, ktorí už na Tour de France jazdili v žltom drese. Okrem súčasného držiteľa Grega van Avermaeta sú v ňom aj Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara, Tony Martin, Daryl Impey, Sylvain Chavanel a Jan Bakelant.

50 km do cieľa - Náskok úniku sa znižuje, momentálne má dvadsaťdeväť jazdcov na čele pretekov náskok štyroch minút a dvadsiatich sekúnd.

62 km do cieľa - Vedúca skupina prešla za druhú hodinu pretekov 40,8 km. Priemerná rýchlosť dnešných pretekov je pomerne vysoká, pohybuje sa okolo 45 km/h.

70 km do cieľa - V úniku je stále dvadsaťdeväť jazdcov, ich náskok pred pelotónom sa ustálil okolo piatich minút a dvadsiatich sekúnd.

75 km do cieľa - Pretekári dnes v závere budú stúpať na Col’d Aspin, prvý kopec na tohtoročnej Tour zaradený do prvej kategórie. V roku 2003 bol na ňom prvý Sylvain Chavanel, ktorý sa nachádza v úniku aj teraz.

83 km do cieľa - Medzi pretekármi v úniku sa nachádza aj Greg van Avermaet jazdiaci v žltom drese. Náskok vedúcej skupiny sa momentálne pohybuje okolo piatich minút a päťdesiatich sekúnd. 

90 km do cieľa - "Naozaj si nemyslím, že by sa dnes niečo vážne udialo. Veľké súboje prídu na rad až v ďalších dvoch dňoch. Neverím, že by sme videli podobný útok, ako predviedol Chris Froome vlani pri stúpaní na La Pierre Saint-Martin," vyhlásil podľa letour.fr športový riaditeľ tímu BMC Yvon Ledanois.

Medzitým únik vedúcej skupiny narástol už na päť a pol minúty.

95 km do cieľa - Pelotón stráca na únik už štyri minúty a vyzerá to tak, že sa za ním ponáhľať nebude. Z toho vyplýva, že mu nikto z jazdcov vpredu neprekáža. To znamená, že šprintéri dnes na prémii o body zrejme nezabojujú.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Sagana nezdolá nikto, je na inej úrovni, tvrdí Cavendish

100 km do cieľa - Podľa oficiálnej stránky podujatia sú v úniku: Vasil Kirijenka (Sky), Gorka Izagirre (Movistar), Vincenzo Nibali, Alexej Lucenko (obaja Astana), Jan Bakelants, Alexis Vuillermoz (obaja AG2R), Paul Martens (LottoNL-Jumbo), Fabian Cancellara, Jasper Stuyven (obaja Trek-Segafredo).

Ďalej sú vpredu: Oliver Naesen (IAMCycling), Matti Breschel, Alex Howes, Sebastian Langeveld (všetc traja Cannondale), Greg Van Avermaet (BMC), Stephen Cummings (Dimension Data), Simon Geschke (Giant-Alpecin), Paul Voss (Bora-Argon 18), Kristijan Durasek (Lampre-Merida) i Angel Vicioso (Katusha).

Dopĺňajú ich Jürgen Roelandts (Lotto-Soudal), Sylvain Chavanel, Antoine Duchesne (Direct Énergie), Tony Martin (Etixx-Quick Step), Dani Navarro, Borut Božič, Luis Angel Maté (všetci traja Cofidis), Daryl Impey (Orica-BikeExchange) a Pierre-Luc Périchon (Fortuneo-Vital Concept).

105 km do cieľa - Vpredu sa napokon odčlenilo dvadsaťdeväť cyklistov. Medzi nimi sú držiteľ žltého dresu Greg van Avermaet, Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara či Tony Martin. Ich náskok narástol už na dve a pol minúty.

Bohužiaľ, do úniku sa napokon nedostal Peter Sagan.

108 km do cieľa - Dnes sa prvýkrát na Tour môžu dostať výraznejšie do hry vrchári. Jednému z najväčších favoritov Albertovi Contadorovi sa zatiaľ nedarí.

Po dvoch pádoch stratil a za svojimi najväčšími konkurentmi Chrisom Froomom a Nairom Quintanom zaostáva o viac ako minútu.

113 km do cieľa - Ďalší pretekári sa pokúšajú o únik, tentoraz sa odtrhla deviatka jazdcov, vrátane Fabiana Cancellaru. Vzápätí sa snažia odísť z pelotónu aj Peter Sagan a Edvald Boasson Hagen. Žeby sa to tentoraz podarilo?

119 km do cieľa - Únik je minulosťou Tímy Etixx - Quick-Step a Lotto Soudal si ho nepustili a po čosi viac ako štyridsiatich kilometroch idú opäť všetci jazdci pokope. Škoda. Mohlo to byť z nášho pohľadu veľmi zaujímavé.

122 km do cieľa - "Dnes je deň pre únik. Viem, čo mám robiť. Pre toto sme tu - skúsiť ísť do úniku a vyhrať etapu," vyhlásil ešte pred štartom Nicolas Edet z Cofidisu, ktorý sa naozaj do úniku zapojil. Edet sa na poslednú chvíľu stal tímovou jednotkou, keď nahradil Nacera Bouhanniho, ktorý sa Tour nezúčastňuje.

133 km do cieľa - Mark Cavendish a Peter Sagan boli spoločne súčasťou úniku aj počas trinástej etapy Tour v roku 2013. Vo finiši vtedy Brit Slováka zdolal.

138 km do cieľa - L'Isle Jourdain, v ktorom štartovala dnešná etapa, je novým miestom na mape Tour de France. Nikdy pred ním slávne preteky tadiaľ neprechádzali. Do susedného Auch pelotón zavítal trikrát. V roku 1975 aplaudovali diváci počas časovky Belgičanovi Eddymu Merckxovi.

Vtedy sa tešil z posledného 34. etapového víťazstva v kariére

144 km do cieľa - A v čele pelotónu začali okrem Etixxu pracovať aj jazdci Lotto Soudal, ktorý majú medzi sebou zasa Andrého Greipela. Náskok vedúcej skupiny sa o čosi zväčšil, ale nie príliš - dosahuje štyridsať sekúnd.

152 km do cieľa - Tour de France je tradične známa aj skvelou atmosférou. Popri trati povzbudzujú cyklistov desiatky tisíc fanúšikov. Takto priaznivci z Nórska prišli podporiť Sondreho Holsta Engera z tímu AIM, ktorý sa predviedol v tretej a štvrtej etape. V hromadnom dojazde finišoval šiesty.

Dvanásťčlenný únik má pred pelotónom náskok tridsaťpäť sekúnd. Zatiaľ sa nezväčšuje. Tempo hlavnej skupiny totiž určuje tím Etixx - Quick-Step, ktorý má veľký záujem o to, aby Marcel Kittel na Cavendisha a Sagana dnes príliš nestratil.

155 km do cieľa - Hneď po úvodných desiatkach metrov sa pokúša o únik dvanásťčlenná skupina, ktorej členmi sú aj Peter Sagan a Mark Cavendish.

Ďalej v nej figurujú Gorka Izagirre (Movistar), Luis León Sánchez (Astana), Jarlinson Pantano (IAM Cycling), Ramunas Navardauskas (Cannondale), Jérémy Roy (FDJ), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Rui Costa (Lampre-Merida), Nicolas Edet, Geoffrey Soupe (Cofidis) a Chris Anker Sørensen (Fortuneo-Vital Concept).

Peter Sagan bol doteraz počas svojho pôsobenia na Tour v čele bodovacej súťaže po 74 z 90 etáp. A iba trikrát bol v klasifikácii o zelený dres mimo najlepšej trojice - bolo to po úvodných etapách v ročníkoch 2012, 2013 a 2015.

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data204 b
2.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step182 b
3.Peter SaganSRTinkoff175 b

162 km do cieľa - Etapa sa začína. Na jej štart sa postavil plný počet 198 pretekárov. Doteraz sa nikdy v histórii Tour de France nestalo, že by aj po šiestich etapách figurovali v štartovej listine všetci prihlásení cyklisti.

Pred štartom

Pred štartom - V bielom drese pre najlepšieho pretekára do 25 rokov odštartuje Julian Alaphilippe. V bodkovanom pre lídra klasifikácie vrchárov bude Belgičan Thomas de Gendt (13 b). A nemusí oň prísť ani dnes. Keďže Col d'Aspin je stúpaním prvej kategórie, najrýchlejší jazdec na vrchole získa desať bodov.

Pred štartom - Žlté tričko dnes bude druhý deň za sebou hájiť Belgičan Greg van Avermaet, ktorý sa doňho obliekol po skvelom stredajšom víťazstve.

"Nemohlo to vyjsť lepšie. Krásne počasie, takmer žiadne kopce, málo stresu. Iba koncovka bola tvrdá. Užíval som si množstvo ľudí s belgickými vlajkami pri ceste," uviedol po včerajšku Greg van Avermaet pre portál Cyclingnews.

V celkovej klasifikácii má belgický klasikár zatiaľ pohodlný náskok. Druhý Julian Alaphilippe z Francúzska zaostáva o viac ako päť minút.

Pred štartom - Col d'Aspin zažil premiéru v itinerári Tour de France už v roku 1910 a cyklisti ho počas desaťročí absolvovali dovedna 71-krát.

Pred štartom - Aj v siedmej etape budú mať šprintéri možnosť bojovať o body na rýchlostnej prémii. Dostanú sa k nej až tesne pred úpätím Col d'Aspin - na 137. kilometri. Najlepší získa tradične dvadsať bodov (ďalej 17-15-13-11-10-9...).

Keďže dnešná etapa má charakter "medium mountain stage", v cieli si najrýchlejší pretekár pripíše tridsať bodov do klasifikácie o zelený dres.

Pred štartom - Slovák Peter Sagan sa na štart etapy postaví v dúhovom drese majstra sveta. Predvčerom prišiel o žltý dres vedúceho pretekára, včera stratil aj zelený. Vďaka víťazstvu v etape sa doňho oblečie Mark Cavendish.

"Mrzí ma strata zeleného dresu, ale sme stále len v prvom týždni Tour. Paríž je ešte ďaleko," odkázal fanúšikom na svojom facebookovom profile Peter Sagan.

V klasifikácii bodovacej súťaže je na treťom mieste so ziskom 175 bodov. Vedie Cavendish (204 b) pred Marcelom Kittelom (182 b), ktorý včera skončil druhý.

Pred štartom - V piatok pôjdu cyklisti približne prvých päťdesiat kilometrov prakticky po rovine. Potom sa začne profil postupne vlniť.

Až po 110 kilometroch začnú jazdci stúpať na prvú vrchársku prémiu. Stúpanie IV. kategórie na Côte de Capvern je síce dlhé 7,7 kilometra, ale jeho priemerný sklon je iba 3,1 percenta. Cyklisti zdolajú prevýšenie len približne 300 metrov.

Skutočná skúška príde na rad až v závere etapy. Pretekári absolvujú prvýkrát na tohtoročnej Tour stúpanie I. kategórie. Na vrchol Col d'Aspin budú musieť vyšliapať vzdialenosť dvanásť kilometrov s priemerným sklonom 6,5 percenta.

Po ňom nasleduje sedemkilometrový zjazd a dojazd do mierneho kopca.

Pred štartom - Cyklistov čaká prvá náročnejšia skúška v kopcoch. Belgičan Greg van Avermaet bude so svojim tímom hájiť prvýkrát žlté tričko v Pyrenejách.

Etapa z L'Isle Jourdain do Lac de Payolle má dĺžku 162,5 kilometra. Štartuje po 13.00 hod. Najlepší pretekári by mali prejsť cieľom niekedy po 17. hodine.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 6. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 7. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 10. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 306
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 4 730
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 994
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 614
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 767
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 578
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 556
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 217
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 214
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 142

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Tour de France 2016

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Café Európa: Ako dobehnúť západné platy v EÚ?

Môže sa sociálna úroveň medzi východom a západom priblížiť?

Neprehliadnite tiež

Jedna z najlepších slovenských bežkýň Hrivnák Klocová ukončila kariéru

Za jej rozhodnutím sú pretrvávajúce zdravotné problémy a fakt, že bude druhý raz mamičkou.

Barcelona je po fotografii na smiech. Dembélé nezomiera, reagujú ľudia

Ousmane Dembélé sa zranil v zápase proti Getafe.

Škriniar sa dočkal ocenenia, zaradili ho do najlepšej jedenástky kola

Stopér zaznamenal premiérový zásah v Serie A.

Tatar sa po náročnom lete cíti dobre, za Detroit strelil už aj víťazný gól

Tomáš Tatar podpísal s Detroitom novú zmluvu a už sa teší na sezónu.