Portugalčania zdolali Francúzov a sú premiérovo majstrami Európy

Zlatý gól strelil v 109. minúte striedajúci Éder.

Kapitán Cristiano Ronaldo dvíha nad hlavu majstrovskú trofej.(Zdroj: SITA/AP)
Všetky správy z Euro 2016 na jednom mieste.

BRATISLAVA, PARÍŽ. V šestnástej minúte finále majstrovstiev Európy Francúzsko - Portugalsko prišlo k smutnému a emotívnemu momentu.

Hlavnou postavou bol Cristiano Ronaldo. Na viečko oka mu prisadol motýľ. Ronaldo sedel na zemi a plakal.

Bolestivo si držal koleno, bol to následok zo súboja s Francúzom Dimitriom Payetom, ktorý mu nepríjemne zasiahol koleno ešte v ôsmej minúte. Rozhodca zákrok nepotrestal, ale zo strany súpera išlo o evidentný faul.

Ronaldo to ešte v zápase raz skúsil. Lekári mu ošetrili koleno a obviazali ho. Vydržal však krivkajúc iba pár sekúnd. A opäť si sadol a plakal. Stiahol si kapitánsku pásku a odovzdal ju pre Naniho.

Z trávnika ho museli odniesť na nosidlách.

Finále nedohral a musel ho vystriedať Ricardo Quaresma. Portugalsko tak skoro prišlo o najlepšieho hráča, ktorý dal na turnaji tri góly a na ďalšie tri prihral.

Francúzi premárnili šance

Hral sa opatrný a taktický futbal. Francúzi boli o niečo aktívnejší, dobré šance mali dvakrát Griezmann a raz Giroud i Sissoko. Gignac trafil žrď.

Portugalčania mali šťastie, zväčša sa bránili a vyčkávali na brejky. Viackrát ich skvelými zákrokmi podržal brankár Rui Patrício.

V riadnom hracom čase sa skončil súboj bez gólov a predlžovalo sa. Ronaldo prišiel svojich spoluhráčov podporiť aspoň mentálne. Každého osobne hecoval. A pomohlo to. V predĺžení rozhodol strelou spoza šestnástky Eder.

Zranenie kľúčového hráča ich nezlomilo, Portugalčania sa ešte viac zomkli a v predĺžení mali pevnejšie nervy.

Nehrali najkrajší futbal

Portugalsko nehralo najkrajší futbal, k titulu sa skôr prebránilo. V riadnom hracom čase vyhralo iba jeden zápas. Semifinále proti Walesu. Ale zároveň v ani jednom stretnutí ho nikto zo súperov nezdolal.

Od UEFA získalo iba za finále prémiu osem miliónov eur, celkovo zarobilo na majstrovstvách Európy zhruba dvadsaťsedem miliónov eur.

Zdolaní zinkasovali za účasť vo finále päť miliónov eur.

Kapitán Ronaldo ako prvý zdvihol v Paríži osemkilový pohár z mincového striebra. Francúz Anotine Griezmann sa stal najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom turnaja. Dal šesť gólov, na ďalšie dva prihral.

Online prenos

Zápas sa skončil. Portugalčania sú prvý raz v histórii majstrami Európy.

119. min - Portugalsko má na dosah historický úspech. Z lavičky ho povzbudzuje aj Cristiano Ronaldo, ktorý zápas prežíva emotívnejšie ako tréner. Hoci krívajúc, pobehuje za postrannou čiarou a motivuje svojich spoluhráčov.

116. min - Francúzi by si mali teraz vytvoriť tlak, lenže Portugalci výborne bránia a od svojho gólu domácich prakticky nepúšťajú do šancí.

109. min - Tentoraz to už ale vyšlo a Portugalsko ide do vedenia. Striedajúci Éder sa oprel do lopty za šestnástkou a parádne k pravej žrdi prekonal Llorisa. Ten bol znovu prikrátky, konštrukcia brány mu tentoraz nepomohla.

108. min - A obrovská možnosť aj na strane Portugalska, Francúzi snáď nedýchali. Raphael Guerreiro poslal loptu z priameho kopu spoza šestnástky parádne ponad múr, ale tá skončila na brvne Llorisovej brány, ktorý sa naťahoval márne.

Druhá časť predĺženia sa začala.

I. časť predĺženia

105. min - Prvá čas predĺženia sa skončila. V jej závere sa dostal k hlavičke Éder, ale Lloris bol pozorný a loptu zachytil.

100. min - Finále nesledujú len fanúšikovia priamo na štadióne, ale početný dav ľudí je sa nachádza aj vo fanzóne pred Eiffelovou vežou.

95. min - Chvíľka vzrušenia po tom, čo po centrovanej lopte hlavičkoval len veľmi tesne vedľa brány Pepe, ale rozhodca aj tak odpískal ofsajd.

Predĺženie sa začalo.

II. polčas

Riadny hrací čas sa skončil. Bude sa predlžovať. Prvý raz v histórii európskych šampionátov sa stalo, že za deväťdesiat minút gól vo finále nepadol.

90+2. min - Toto bolo neuveriteľné. Francúzi mohli v nadstavenom čase viesť. Striedajúci Gignac prekonal Patrícia, lopta však skončila na žrdi!

90. min - Riadny hrací čas sa blíži ku koncu. Nadstavovať sa budú tri minúty.

84. min - Francúzi začínajú výrazne podkurovať portugalskej obrane a tentoraz tvrdo strieľal Sissoko. Rui Patrício predvádza ďalší výborný zákrok.

80. min - Dobrú šancu si vytvorili aj Portugalčania a bol to vôbec ich premiérový pokus medzi tri žrde Llorisovej brány. Akrobaticky nožničkami zakončoval v pokutovom územ Quaresma, ale francúzsky gólman jeho úmysel vystihol.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Čo zaujalo na európskom šampionáte? Atmosféra, bitky i nové hviezdy

79. min - Ihrisko opúšťa supertalent Renato Sanches, ktorý aj vo veku osemnásť rokov dokázal na šampionáte zaujať svojimi výkonmi. Stal sa najmladším futbalistom, ktorý kedy nastúpil vo finále majstrovstiev Európy vo futbale.

75. min - Francúzi zvyšujú svoju ofenzívnu snahu a Rui Patrício predvádza ďalší skvelý zákrok. Tentoraz vyrážal loptu po nebezpečnej strele Girouda.

Aj v zápase finále ME vbehol na trávnik jeden z divákov. Ešte pred pár minútami ho však usporiadateľská služba zadržala a mohlo sa pokračovať.

66. min - Francúzi držia loptu častejšie na svojich kopačkách, momentálne sa pohybujú už dlhší čas v blízkosti šestnástky a snažia sa vypracovať si nejakú šancu. Až sa podarilo po centri z ľavej strany dostať k hlavičke v skvelej pozícii Griezmannovi, ale loptu poslal mimo brány. To bola veľká možnosť.

62. min - Hoci do konca riadneho hracieho času zostáva ešte polhodina, je badať až prílišnú opatrnosť v oboch tímoch. Každá jedna chyba môže totiž rozhodnúť.

57. min - Portugalčania stále v tomto zápase netrafili priestor brány Huga Llorisa. Teraz mali k dispozícii rohový kop, ale center Quaresmu na bližšiu žrď adresáta nenašiel, Francúzi odvrátili loptu von zo šestnástky.

50. min - Francúzi v prvom polčase predviedli dobrú presnosť najmä pri prihrávkach. Stále im však chýbal nejaký ten krok, pretože väčší tlak si nevypracovali. Portugalčania však pre zmenu na bránu nevystrelili ani raz.

Druhý polčas sa začal.

I. polčas

Zranenie Cristiana Ronalda vyvolalo početné reakcie aj na sociálnych sieťach. Portugalčanovi vyjadrujú podporu mnohí súčasní aj bývalí futbalisti.

45. min - Prvý polčas sa skončil. Priniesol najmä veľké emócie, keď najväčšia hviezda Portugalska Cristiano Ronaldo opustila trávnik so slzami v očiach a nosidlách. Uvidíme, ako sa s tým mužstvo vysporiada.

40. min - Pre Cristiana Ronaldo mal byť toto vrchol reprezentačnej kariéry. "Cristiano Ronaldo nastúpi ako tridsaťjedenročný vo svojom druhom finále za Portugalsko. Väčšiu šancu na úspech v národných farbách už nebude mať," vyhlásil ešte pred začiatkom stretnutia legendárny Argentínčan Diego Maradona.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Maradona: Ronaldo už väčšiu šancu na úspech v národnom tíme nebude mať

34. min- A Francúzi mohli svoju aktivitu aj pretaviť na gól. Moussa Sissoko sa v šestnástke perfektne uvoľnil cez Adriena Silvu, ale loptu nedokázal dobre umiestniť. Letela priamo na Ruia Patrícia, ktorý ju vyráža do bezpečia.

32. min - Francúzi sú v doterajšom priebehu zápasu aktívnejší. Vyslali viac striel: 2-5, z toho na bránu: 0-2. Loptu držia na kopačkách častejšie ako súper: 41% - 59%. Viackrát prihrávali: 136-207, viac prihrávok aj skompletovali: 111-188.

25. min - Nepôjde to. Najväčšia hviezda portugalského tímu dohrala. Cristiano Ronaldo opúšťa trávnik na nosidlách. Nahrádza ho Ricardo Quaresma.

20. min - Cristiano Ronaldo sa vracia na trávnik a skúsi to. Keby to nedohral, bola by to pre tím veľká strata. Ale zatiaľ sa zdá, že by mohol byť v poriadku.

18. min - Toto by ale bola obrovská strata pre Portugalsko. Po zákroku Dimitriho Payeta zostal ležať na trávniku kapitán Cristiano Ronaldo a nevyzerá to s ním najlepšie. Momentálne zostáva pri postrannej čiare a ošetrujú ho.

10. min - Fantastická šanca Francúzska a Rui Patrício zachraňuje Portugalsko. Griezmann dostal perfektnú prihrávku vzduchom od Payeta, lopta z jeho hlavičky smerovala oblúčikom pod brvno, ale gólman súpera ju vytlačil nad bránu.

7. min - Hrá sa vo výbornej futbalovej atmosfére. V Paríži sa už niekoľko hodín pred úvodným výkopom schádzali veľké davy fanúšikov jedného i druhého tímu, žilo to predovšetkým vo fanzóne pred Eiffelovou vežou.

4. min - Portugalčania si vypracovali prvú šancu v zápase. Nani dostal dobrý pas od Cédrica, uvoľnil sa cez brániaceho protihráča, ale nedokázal namieriť presne. Loptu poslal vysoko ponad bránu Huga Llorisa.

3. min - Najväčšia opora Francúzska na tohtoročnom šampionáte a najlepší strelec podujatia Antoine Griezmann dnes nastúpil na svoj jubilejný sedemdesiaty zápas v tejto futbalovej sezóne - v rámci klubu i reprezentačného tímu.

Zápas sa začal.

Pred zápasom

Pred zápasom - „Snívame o tom od začiatku turnaja. Vedeli sme, že do finále vedie zložitá cesta, prešli sme si aj ťažkými časmi. Verím, že po poslednom zápase sa budeme usmievať a na našich očiach budú slzy šťastia,“ vyhlásil po semifinálovom víťazstve Cristiano Ronaldo, ktorý sa na ňom podieľal gólom.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Zo zatracovaného hráča je hrdina. Ronaldovi pomáha aj prísny pozápasový režim

Pred zápasom- Portugalsko podávalo úplne odlišné výkony ako Francúzi. Až do semifinále nevyhralo ani jeden zápas v riadnom hracom čase. V základnej skupine remizovalo s Islandom (1:1), Rakúskom (0:0) i Maďarskom (3:3).

Vo štvrťfinále vyradilo Chorvátsko gólom v 117. minúte 1:0 po predĺžení. Vo štvrťfinále zdolalo Poľsko až na penalty (1:1, 5:3 na 11 m). Až v semifinále zvíťazilo v riadnom hracom čase a triumfovalo nad Walesom 2:0).

Pred zápasom - Uplynulo veľa času odvtedy, ako sme zdolali Nemcov, ale teraz to nehralo žiadnu úlohu. Hrali sme a trpeli sme spoločne. A napísali sme novú históriu," hovoril po zápase s Nemeckom tréner Francúzska Didier Deschamps.

"Vždy som veril svojmu tímu, že dokáže veľké veci. A teraz sme vo finále. Máme tri dni na to, aby sme sa pripravili. Máme za sebou dôležitý krok, ale ten najdôležitejší stále pred sebou. Verím, že odvedieme čo najlepší výkon," dodal.

Pred zápasom - Hrdinom Francúzska v semifinále bol Antoine Griezmann. Strelil oba góly svojho tímu. "Všetci sme veľmi šťastní," priznal po zápase.

"Uspeli sme v defenzíve a podržal nás aj brankár. Čo sa týka počtu gólov, som ešte ďaleko za Platinim, ale chcem sa mu čo najviac priblížiť. Proti Portugalsku sa môže stať všeličo. Je to finále a šance vidím päťdesiat na päťdesiat."

Druhý gól Griezmanna do siete Nemecka.

Griezmann dal na EURO 2016 už šesť gólov a v historickej tabuľke najlepších strelcov na európskych šampionátoch sa zaradil na štvrté miesto. Viackrát sa presadili len Michel Platini, Cristiano Ronaldo (obaja po 9) a Alan Shearer (7).

Pred zápasom - Francúzi na šampionáte ešte neprehrali a nezvíťazili len v jedinom zápase - v základnej skupine remizovali  so Švajčiarskom 0:0.

Zdolali Rumunsko (2:1) i Albánsko (2:0). V osemfinále vyradili Írsko (2:1), vo štvrťfinále si poradili s Talianskom (1:1, 5:3 na penalty). A v semifinále poslali domov aj úradujúcich majstrov sveta z Nemecka po triumfe 2:0.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Francúzi postúpili do finále, rozhodol dvojgólový Griezmann

Pred zápasom - Pred šampionátom nebola atmosféra v tíme najlepšia. Súvisela aj s neúčasťou jeho najlepšieho hrotového útočníka Karima Benzemu pre sexuálnu aféru spojenú s vydieraním. Napokon sa futbalisti Francúzska na domácich majstrovstvách Európy prebojovali až do finále a zahrajú si o titul.

O trofej budú na štadióne Stade de France na parížskom predmestí Saint-Denis bojovať proti Portugalsku. Zápas sa začína v nedeľu o 21. hodine.

Stiahnite si novú športovú aplikáciu a hrajte o lístky na zápasy slovenskej futbalovej reprezentácie. (iOS aj Android)