Froome zaútočil v zjazde, vyhral ôsmu etapu a získal žltý dres

Peter Sagan prišiel do cieľa s vyše polhodinovou stratou na 137. mieste.

Chris Froome predviedol skvelý výkon a zaslúžene sa tešil z víťazstva.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na zápas Stana Lobotku proti Realu Madrid >>

Tour de France - 8. etapa:

(Pau - Bagnères de Luchon, 184 km)

1.Chris FroomeV. BritániaSky4:57:33 h
2.Daniel MartinÍrskoEtixx - Quick-Step 
3.Joaquím RodríguezŠpanielskoKaťuša 
4.Romain BardetFrancúzskoAG2R 
5.Roman KreuzigerČRTinkoff 
6.Fabio AruTalianskoAstana 
7.Adam YatesV. BritániaOrica BikeExchange 
8.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistarvšetci + 13 s
137.Peter SaganSRTinkoff+ 34:43 min

Priebežné poradie po 8. etape:

1.Chris FroomeV. BritániaSky39:13:04 h
2.Adam YatesV. BritániaOrica BikeExchange+ 16 s
3.Joaquím RodríguezŠpanielskoKaťuša+ 16 s
4.Daniel MartinÍrskoEtixx - Quick-Step+ 17 s
5.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 19 s
6.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+ 23 s
7.Fabio AruTalianskoAstana+ 23 s
8.Tejay van GarderenUSABMC Racing+ 23 s
113.Peter SaganSRTinkoff+ 1:09:41 h

Bodovacia súťaž (o zelený dres):

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data204 b
2.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step182 b
3.Peter SaganSRTinkoff177 b
4.Bryan CoquardFrancúzskoDirect Énergie112 b
5.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing90 b
6.André GreipelNemeckoLotto Soudal89 b

Súťaž vrchárov (o bodkovaný dres):

1.Rafal MajkaPoľskoTinkoff31 b
2.Thibaut PinotFrancúzskoFDJ30 b
3.Chris FroomeV. BritániaSky22 b

BAGNÈRES DE LUCHON. Víťazom ôsmej etapy cyklistických pretekov Tour de France sa stal Chris Froome z tímu Sky.

Obhajca minuloročného prvenstva sa po sobotňajšom triumfe získanom vďaka chladnokrvnému ataku na vrchole poslednej prémie obliekol do žltého dresu.

Peter Sagan prišiel do cieľa s vyše polhodinovou stratou na 137. mieste.

Druhá časť pyrenejskej trilógie so štyrmi horskými a jednou rýchlostnou prémiou viedla z Pau do Bagnères de Luchon a merala 184 kilometrov.

Chris Froome zaútočil na vrchole posledného stúpania.

V zjazde svoj náskok ešte zvýšil.

"Tento môj atak nebol plánovaný. Skôr som si len tak pre seba povedal, že to vyskúšam a uvidíme, čo sa stane. Bola to zábava, jazdenie v štýle starej školy," uviedol Christopher Froome v prvej reakcii pre Eurosport.

"Mám nejakých dvadsať sekúnd k dobru, čo ešte nič neznamená, ale, na druhej strane, každá sekunda je dobrá," dodal obhajca prvenstva.

Majka triumf na Tourmalete nezopakoval

Prvý stabilný únik sa vytvoril až tesne pred rýchlostnou prémiou po sedemdesiatich kilometroch. K Mikaelovi Chérelovi (Ag2r), Tomovi Dumoulinovi (Giant-Alpecin) a Danielovi Navarrovi (Cofodis) sa postupne pridávali ďalší jazdci.

Ešte predtým atakoval aj slovenský cyklista Peter Sagan, no pelotón si s jeho pokusom rýchlo poradil. Na rýchlostnej prémii si dvadsať bodov pripísal Austrálčan Michael Matthews (Orica), štrnásty Sagan získal dva.

Skupina sa rozpadla pred stúpaním na Col du Tourmalet a na čele zostalo trio v zložení Rafal Majka (Tinkoff), Thibaut Pinot (FDJ) a Arnold Jeannesson (Cofidis).

Poliak Majka by sa v prípade úspechu stal prvým jazdcom histórie, ktorý sa dvakrát po sebe tešil z prémie Jacquesa Goddeta, ale päťtisíc eur a 25 bodov za úspech v horskej prémii najvyššej kategórie sa napokon stalo korisťou Pinota.

Prakticky bezprostredne po klesaní začali cyklisti zdolávať Hourquette d'Ancizan (2. kategória) a aj druhú sobotňajšiu prémiu ukoristil Francúz.

Úplne iné starosti mal Michael Morkov (Kaťuša), ktorý sa už v úvodnej etape zaplietol do hromadného pádu a od tej chvíle jeho výkon limitovalo zranenie. Dán sa v sobotu rozhodol pre definitívny koniec.

Stal sa prvým jazdcom, ktorý sa predčasne rozlúčil s Tour 2016.

Froome bodoval aj na prémiách

Pred Col de Val Louron-Azet zmizli v skupine favoritov Pinot a Tony Martin (Etixx-QuickStep). O plný bodový zápis sa na prémii I. kategórie pokúšal Majka, predstihla ho však dvojica zo Sky - Holanďan Wout Poels a Brit Chris Froome.

Päť kilometrov pod vrcholom Col de Peyresourde (1. kategória) sa so skupinou rozlúčil Majka. Dvadsaťpäťke jazdcov udávali tempo zástupcovia tímu Sky.

Skupina so Saganom zaostávala o viac ako dvadsať minút. Do popredia sa predral Froome, ktorý uchmatol desať bodov. V klesaní striasol prenasledovateľov a okrem etapového triumfu sa teší zo žltého dresu.

Online prenos

CIEĽ - Chris Froome trošku v záverečných kilometroch pripomenul Petra Sagana z jeho ataku na Okolo Flámska a stáva sa víťazom ôsmej etapy na Tour de France. Zajtra si oblečie žltý dres vedúceho pretekára.

Na druhom mieste prišiel so stratou trinástich sekúnd Daniel Martin, tretí v šprinte malej skupinky finišoval Joaquím Rodríguez. Opäť zaostal Alberto Contador, na Frooma dnes stratil minútu a štyridsať sekúnd.

1.Chris FroomeV. BritániaSky 
2.Daniel MartinÍrskoEtixx - Quick-Step+ 13 s
3.Joaquím RodríguezŠpanielskoKaťuša+ 13 s

3 km do cieľa - Froome sekundu po sekunde navyše svoj náskok, už presahuje dvadsať sekúnd. Brit smeruje za etapovým víťazstvom i žltým tričkom.

6 km do cieľa - Chris Froome zaútočil tam, kde to nikto nečakal, vypracoval si sľubný náskok a ide fantasticky. Nevyzerá to, že by ho ostatní sťahovali, skôr naopak - strácajú už sedemnásť sekúnd. Contador zaostáva o minútu.

14 km do cieľa - Chris Froome zaútočil hneď za kopcom a v zjazde si vypracoval niekoľkometrový náskok. Toto vyzerá veľmi nádejne.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kto ovládne Tour? Obhajca má okolo seba nedobytnú pevnosť

15 km do cieľa - Jazdci si začali navzájom nastupovať, ale prakticky všetci topfavoriti sa udržali pokope. Jediný, kto opäť nestačil, bol Alberto Contador. Na rozdiel od neho vpredu zostáva tímový kolega Roman Kreuziger. Desať bodov za víťazstvo na poslednej vrchárskej prémii získava Chris Froome.

17 km do cieľa - Sergio Henao z tímu Sky nastúpil, okamžite naňho zareagoval Alejandro Valverde. Všetko sa však upokojilo a favoriti sú opäť pokope.

19 km do cieľa - Značne narastá aj strata skupiny, v ktorej sa nachádza držiteľ žltého dresu Greg van Avermaet. Na vrchol stúpania zostávajú štyri kilometre. Peter Sagan zaostáva o vyše 21 minút, Cavendish ich stráca už 31.

20 km do cieľa - Contadorovi už nepomôže Rafal Majka, ktorý odpadáva z hlavnej skupiny. To znamená, že sa už zrejme ani nezapojí do boja o body na poslednej vrchárskej prémii, ale i tak sa zajtra oblečie do bodkovaného dresu.

21 km do cieľa - Chris Froome má vpredu najlepšiu podporu spomedzi všetkých favoritov. Spolu s ním sú tam štyria jazdci zo Sky. Nairo Quintana sa môže spoliehať na Alejandra Valverdeho, Alberto Contador na Romana Kreuzigera.

23 km do cieľa - Cyklisti pomaly začínajú stúpať na Col de Peyresourde. Jeho vrchol sa nachádza zhruba pätnásť kilometrov pred cieľom. Potom nasleduje približne trinásťkilometrový zjazd, záverečné dva kilometre sú už po rovine.

30 km do cieľa - V týchto chvíľach už je isté, že po skončení etapy spoznáme nového držiteľa žltého dresu. Skupina, v ktorej jazdí Greg van Avermaet, stráca na favoritov už desať minút. O tom, kto si ho napokon oblečie, sa rozhodne na poslednom stúpaní na Col de Peyresourde (7,1 km, 7,8%).

35 km do cieľa - Majka sa udržal v skupine favoritov a snažil sa vyhrať vrchársku prémiu na Col de Val Louron-Azet. Lenže v tom momente zrýchlil aj Chris Froome a spolu s jedným zo svojich kolegov Poliaka predstihli. Napriek tomu za tretie miesto získava šesť bodov a virtuálne ide do bodkovaného dresu.

39 km do cieľa - A v záverečnej fáze ôsmej etapy odstupuje vôbec prvý cyklista na tohtoročnej Tour de France. Preteky predsa len nedokončí Michael Morkov, ktorý po zraneniach z úvodu Tour nie je schopný pokračovať.

40 km do cieľa - Nielen, že favoriti dostihli Thibauta Pinota, ale Francúz okamžite zaostáva. Rovnako aj Tony Martin, ktorý s ním bol v úniku. Vzápätí tímy Sky a Movistar predstihli Rafala Majku a vpredu už nemáme nikoho.

42 km do cieľa - Chris Froome tam má fantastickú podporu svojho tímu, je pri ňom hneď niekoľko jazdcov tímu Sky. Najväčšiu prácu odvádza Mikel Landa. Okrem Sky sa v čele skupiny favoritov objavuje Movistar. A dvojicu Tony Martin a Thibaut Pinot už majú na dosah. Vpredu to ešte skúša sám Rafal Majka.

46 km do cieľa - V gruppette už nefiguruje držiteľ zeleného trička Mark Cavendish. Na veľmi početnú skupinu, v ktorej je aj Peter Sagan, stráca päť minút. Celkovo za čelom pretekov zaostáva o vyše 23 minút. Spolu s ním ide iba tímový kolega Bernhard Eisel, za nimi je už len Michael Morkov.

50 km do cieľa - Ak oficiálny web podujatia neklame, v hlavnej skupine by mal byť aj Adam Yates, čo znamená, že vzhľadom na van Avermaetovu stratu sa virtuálne oblieka do žltého dresu. Samozrejme, jazdcov čakajú ešte dve ťažké stúpania. Ani zďaleka nie je nič rozhodnuté a udiať sa toho môže mnoho.

55 km do cieľa - Belgičan Greg van Avermaet v tejto chvíli virtuálne prichádza o žltý dres vedúceho pretekára na Tour. Nachádza sa v skupine, ktorá stráca na čelo viac ako sedem a na Chrisa Frooma približne šesť minút.

Peter Sagan jazdí v gruppette.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Prečo sa na Tour musia ponáhľať do cieľa aj poslední?

59 km do cieľa - Cyklisti teraz opäť klesajú, z nadmorskej výšky 1564 metrov sa dostanú na úroveň 822 m, kedy začnú stúpať na Col de Val Louron-Azet (10,7 km, 6,8%). Začiatok tejto prémie I. kategórie je zhruba 47 kilometrov pred cieľom.

63 km do cieľa - Aj vrchársku prémiu na Horquette d'Ancizan vyhráva Thibaut Pinot pred Rafalom Majkom a Tonym Martinom. Skupina favoritov, ktorú stále vedie silný tím Sky, znížila stratu na menej ako minútu a pol.

68 km do cieľa - Špecializovaný portál Cyclingnews vyrukoval so zaujímavou informáciou v súvislosti s Albertom Contadorom. Podľa správy na twitteri sa v pondelok v deň voľna na Tour skompletizuje jeho prestup do tímu Trek-Segafredo.

70 km do cieľa - Skupiny Grega van Avermaeta a Vincenza Nibaliho sa zlúčili. Ich strata však je veľmi veľká, na vedúcu trojicu dosahuje približne šesť minút.

72 km do cieľa - Cyklisti už začínajú stúpať na Horquette d'Ancizan. Medzi vedúcou trojicou a skupinou favoritov sa nachádza ešte Francúz Romain Sicard.

Stráca zhruba minútu a pol.

77 km do cieľa - Tony Martin ukázal skvelé zjazdárske schopnosti a dotiahol sa na dvojicu Majka - Pinot. Na úpätie stúpania teda prídu spoločne. Skupina favoritov stráca dve a trištvrte minúty, Sagan je už v gruppette.

80 km do cieľa - Na Horquette d'Ancizan sa bude bojovať iba o päť bodov do klasifikácie o najlepšieho vrchára, ktorú aktuálne vedie Thibaut Pinot.

1.Thibaut PinotFrancúzskoFDJ25 b
2.Rafal MajkaPoľskoTinkoff22 b
3.Tony MartinNemeckoEtixx - Quick-Step16 b
4.Romain SicardFrancúzskoDirect Énergie14 b
5.Thomas De GendtBelgickoLotto Soudal13 b
6.Greg van AvermaetBelgickoBMC Racing13 b

85 km do cieľa - Po stúpaní na Tourmalet nasleduje sedemnásť kilometrov dlhý zjazd. Potom začnú jazdci šliapať na Horquette d'Ancizan. Má dĺžku 8,2 kilometra a priemerný sklon dosahuje 4,9 percenta. Ide o stúpanie II. kategórie.

94 km do cieľa - Už Tourmalet sa postaral o to, že sa celková klasifikácia výrazne zmení. Za skupinou favoritov na čele s Chrisom Froomom či Nairom Quintanom zaostáva o dve minúty Julian Alaphilippe, Vincento Nibali ich stráca už štyri. A až niekde za Talianom je držiteľ žltého trička Greg van Avermaet. Je teda už teraz takmer isté, že po dnešnej etape spoznáme nového priebežného lídra.

97 km do cieľa - Tony Martin už pod vrcholom zaostal, súboj o prémiu Jacquesa Goddeta nakoniec vyhral Pinot a virtuálna sa prezlieka do bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Za ním je Rafal Majka, tretí prichádza Tony Martin.

98 km do cieľa - Pre Thibauta Pinota by mohol byť motiváciou aspoň bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Vo včerajšej etape totiž za favoritmi zaostal a už pomerne dosť stráca. Napríklad na Chrisa Frooma viac ako tri minúty.

99 km do cieľa - Na vrchol Tourmaletu zostávajú už len dva kilometre. O cenné víťazstvo a virtuálny bodkovaný dres sa pobijú Majka, Martin a Pinot.

101 km do cieľa - Na Tourmalet dnes cyklisti stúpajú 84. raz. A v čele už namiesto dvojice máme trojicu - ku Pinotovi a Majkovi sa pripojil aj Tony Martin. Hlavnú skupinu vedie tím Sky na čele s Chrisom Froomom. Strácajú dve minúty.

103 km do cieľa - Rafalovi Majkovi stúpanie na Tourmalet zrejme dokonale vyhovuje. Prvý na vrchole bol na ňom aj vlani. Dnes zrejme bude o prémiu Jacquesa Goddeta bojovať s Thibautom Pinotom, ktorý včera za favoritmi zaostal.

109 km do cieľa - Pri stúpaní na Tourmalet už vidíme prvé útoky a vpredu sa nám to poriadne mení. Momentálne máme na čele dvojicu Rafal Majka a Thibaut Pinot.

Už v prvých kilometroch zaostávajú Peter Sagan, Mark Cavendish, John Degenkolb či Edvald Boasson Hagen.

Na najlepších už podľa letour.fr nestačí ani držiteľ žltého trička Greg van Avermaet.

112 km do cieľa - V úniku sú: Wout Poels (Sky), Jesús Herrada (Movistar), Luis León Sánchez (Astana), Mikaël Chérel (AG2R-La Mondiale), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Stef Clement (IAM), Dylan van Baarle (Cannondale), Tom Dumoulin (Giant), Paul Voss (Bora), Ilnur Zakarin (Katusha), Romain Sicard (Direct Energie), Dani Navarro (Cofidis) a Michael Matthews (Orica-BikeExchange).

117 km do cieľa - Napokon šprintéri o najlepšie body na prémii nebojovali. Tri kilometre pred ňou sa odtrhla trinástka cyklistov, ktorá si vypracovala 25-sekundový náskok pred pelotónom. Nie je v nej žiadny držiteľ dresu.

Peter Sagan však získal aspoň dva body za štrnáste miesto. Cavendish, Kittel, Greipel ani Coquard nebodovali. Rýchlostnú prémiu vyhral Michael Matthews pred Mikaelom Chérelom a Jasperom Stuyvenom.

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data204 b
2.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step182 b
3.Peter SaganSRTinkoff177 b

122 km do cieľa - Pelotón ide pokope, šprintérska prémia sa blíži. Bude sa bojovať o naozaj slušné bodové porcie, najrýchlejší získa dvadsať bodov.

125 km do cieľa - Hoci už dnes čakajú na cyklistov štyri náročné stúpania, dôležitejšia etapa príde podľa mnohých na rad až zajtra. "Zajtra je veľký deň," uviedol podľa oficiálnej stránky Tour de France jazdec tímu BMC Richie Porte.

132 km do cieľa- Stále ide celý balík pokope. O únik sa pokúšaj aj Peter Sagan, ale márne. Do šprintérskej prémie zostáva pätnásť kilometrov. Jazdci absolvovali prvú hodinu dnešnej etapy priemernou rýchlosťou 51 km/hod.

136 km do cieľa - V Pau, kde odštartovala dnešná etapa, sa začínala aj jedenásta etapa minuloročnej edície Tour, ktorá končila v Cauterets. Aj počas nej stúpali jazdci na Col du Tourmalet, ktorý dnes na cyklistov ešte len čaká. Z prvenstva sa vtedy tešil po úniku tímový kolega Petra Sagana Rafal Majka.

140 km do cieľa - Dnes sa môže ukázať aj to, či Albert Contador je schopný súperiť s najlepšími alebo po dvoch pádoch z úvodu Tour bude zaostávať. "Alberto sa cíti stále lepšie a lepšie," vyhlásil športový riaditeľ Tinkoffu Ivan Basso.

145 km do cieľa- Úvod etapy je extrémne rýchly. Posledných desať kilometrov išli cyklisti rýchlosťou výrazne vyššou ako 50 km/hod. To znamená, že nie je záujem pustiť niekoho do úniku a na šprintérsku prémiu zrejme prídu všetci pokope.

153 km do cieľa - O atak sa pokúšajú dvaja cyklisti z Dimension Data a tímoví kolegovia Marka Cavendisha - Bernhard Eisel a Serge Pauwels. Môže byť zaujímavé sledovať, akú taktiku jednotlivé zoskupenia na úvod naplánovali.

157 km do cieľa - Ako sme už načrtli, otázkou je, či sa podarí Gregovi van Avermaetovi udržať žltý dres vedúceho pretekára. "Čakajú nás štyri stúpania. Pre klasikára, akým som ja, je to príliš tvrdé. Ale budem bojovať a uvidíme, čo sa stane. V každom prípade, už som vyhral jednu etapu a nosil som žltý dres tri dni. Pre mňa je už teraz táto Tour úspešná," hovoril belgický cyklista.

161 km do cieľa - "Je to fantastický pocit, keď môžete prechádzať okolo domova. Nanešťastie, čaká nás ťažká etapa, takže nebudem mať čas zastaviť sa," hovoril s úsmevom ešte pred štartom Ladagnous pre oficiálnu stránku podujatia.

165 km do cieľa- O atak sa na dvanástom kilometri pokúsil Matthieu Ladagnous. Podľa letour.fr však išlo iba o symbolický útok, pretože pelotón prechádzal okolo jeho rodného mesta Nay. Vzápätí aj jeho balík pohltil.

172 km do cieľa - Pelotón ide zatiaľ stále pokope. Pokojne sa môžu stať, že šprintérske tímy nebudú chcieť, aby niekoľkí jazdci odišli do úniku a udržia balík až po šprintérsku prémiu, kde potom zabojujú o dvadsať bodov.

179 km do cieľa - S červeným číslom pre najbojovnejšieho jazdca včerajšej etapy dnes štartuje Talian Vincenzo Nibali. Včera bol spočiatku najaktívnejší pri snahe stiahnuť stratu na Stephena Cummingsa. Neskôr mu však došli sily a v stúpaní na Col d'Aspin mu ušli aj Daniel Navarro a Daryl Impey. S odstupom finišoval štvrtý.

184 km do cieľa - Jazdci dorazili na kilometer 0, dnešná etapa je odštartovaná. Bude zaujímavé sledovať, ako a či sa sformuje nejaký únik, najmä preto, že šprintéri sa budú sústrediť na prémiu, ktorá je ešte pred prvým stúpaním.

NEUTRALIZAČNÁ ZÓNA - Už v neutralizačnej zóne majú problémy prví cyklisti. Na zemi sa po kolízii ocitli Geraint Thomas a Jan Bakelants - bez následkov. Winner Anacona dostal defekt a Tom Dumoulin si privolal tímové auto.

ŠTART - Na Tour de France 2016 stále pokračujú všetci cyklisti. Aj na štart dnešnej etapy sa zaregistrovalo 198 pretekárov. Doteraz nikdy v histórii podujatia sa nestalo, aby počas úvodných siedmich etáp žiadny jazdec neodstúpil.

Pokračuje aj Michael Morkov, ktorý hneď v prvej etape utrpel ťažký pád.

Pred štartom

Pred štartom - Stúpanie na Col du Tourmalet bude vrcholom dnešnej etapy. Slávny priesmyk sa v itinerári Tour de France objavil už v roku 1910 a dodnes cez žiadny iný cyklisti počas prestížnych pretekov nešliapali častejšie.

Celkovo ho zaradili do kalendára už viac ako osemdesiatkrát.

Na vrchole Tourmaletu sa nachádza Pamätník Jacquesa Goddeta, riaditeľa Tour de France v rokoch 1936 až 1987. Víťaz prémie dostáva cenu Jacquesa Goddeta.

Prvým víťazom vrchárskej prémie na Col du Tourmalet bol Octave Lapize. Aj jeho socha zdobí vrchol stúpania.

Doteraz iba dvakrát sa etapa končila na vrchole Col du Tourmalet. Zaujímavosťou je ročník 2010, kedy ho cyklisti zdolali v dvoch etapách za sebou - najprv zo západnej a potom aj z východnej strany. 

Niekoľkokrát naň jazdci stúpali i počas španielskej Vuelty. 

Pred štartom - Meniť by sa mohol aj držiteľ žltého dresu a líder celkového poradia Greg van Avermaet. Na čele klasifikácie má síce obrovský náskok - pred druhým Britom Adamom Yatesom vedie o takmer šesť minút.

Otázkou je, koľko času stratí na najlepších v dnešných ťažkých stúpaniach. Po predchádzajúcich dňoch v únikoch to však bude mať mimoriadne náročné.

Pred štartom - Je veľmi pravdepodobné, že sa dnes bude meniť aj držiteľ bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

Jeho aktuálnym držiteľom je Belgičan Thomas De Gendt s trinástimi bodmi. Rovnaký počet ich nazbieral aj jeho krajan Greg van Avermaet.

Nový líder môže byť známy už po Tourmalete. Na jeho vrchole si najlepší pretekár pripíše 25 bodov, ďalší budú brať postupne 20-16-14-12-10-8-6-4-2.

Na prémii prvej kategórie získa jej víťaz 10 bodov, ďalší postupne 8-6-4-2-1.

Pred štartom - Peter Sagan sa v piatok dvakrát pokúšal zapojiť do úniku. "Uvidíme, stále sme len v siedmej etape a Tour de France je dlhá. Bude treba pretekať viac s rozumom," vyhlásil dvadsaťšesťročný Žilinčan.

Z víťazstva sa napokon tešil Stephen Cummings z Dimension Data.

"Už dnes bol ťažký dojazd, zajtra nás čaká Tourmalet. Takéto kopce v prvom týždni som ešte nezažil. Tento rok to bude náročné," dodal slovenský cyklista.

Pred štartom - V klasifikácii o zelený dres sa takmer naisto jeho držiteľ meniť nebude. Mark Cavendish má náskok pred Marcelom Kittelom dvadsaťdva bodov.

1.Mark CavendishV. BritániaDimension Data204 b
2.Marcel KittelNemeckoEtixx - Quick-Step182 b
3.Peter SaganSRTinkoff175 b

Na šprintérskej prémii si najrýchlejší cyklista pripíše dvadsať bodov. Ďalší budú brať postupne 17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1. Ak by aj bojovali šprintéri o prvé miesto, Cavendisha nikto zo zeleného dresu minimálne dnes nevyzlečie.

Vo finiši už získajú body vrchári.

Pred štartom - Kým vo včerajšej etape išli jazdci väčšinu času po rovine alebo po zvlnenom teréne a až v závere ich čakalo stúpanie prvej kategórie na Col d'Aspin, dnes ich prvá vážna previerka čaká už v prvej polovici.

Jazdci budú stúpať na slávny Col du Tourmalet s vrcholom vo výške 2115 metrov. Na bicykli vyšliapu do kopca devätnásť kilometrov s priemerným sklonom 7,4 percenta. Pôjde o prvú vrchársku prémiu najvyššej kategórie v tomto ročníku.

Celá druhá polovica dnešnej trasy je z kopca do kopca. Po Tourmalete nasleduje sedemnásťkilometrový zjazd a druhé stúpanie dňa na Horquette d'Ancizan. Má dĺžku 8,2 kilometra a priemerný sklon dosahuje 4,9 percenta.

Väčšou výzvou budú prémie I. kategórie na Col de Val Louron-Azet (10,7 kilometra, sklon 6,8 percenta) a Col de Peyresourde (7,1 km, sklon 7,8 percenta).

Finišovať budú jazdci po približne šestnásťkilometrovom zjazde.

Bojovať o body do klasifikácie o zelený dres by mali aj šprintéri. Rýchlostná prémia sa nachádza hneď na začiatku stúpania na Tourmalet na 68. kilometri.

Pred štartom - "Nemyslím si, že by sa dnes niečo vážne udialo. Veľké súboje prídu na rad až v ďalších dvoch dňoch. Neverím, že uvidíme podobný útok, aký predviedol Chris Froome vlani pri stúpaní na La Pierre Saint-Martin," vyhlásil podľa letour.fr ešte pred včerajšou etapou športový riaditeľ BMC Yvon Ledanois.

Sobotňajšia etapa je prvou v tohtoročnej edícii Tour, ktorá je zaradená medzi horské. Na trať vyjdu cyklisti o 12. hodine, pretekať sa začne približne o 12.20 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 5. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 6. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 7. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 8. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 9. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke
 4. Attracting talent – Why Millennials are choosing to join Johnson
 5. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018?
 6. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej!
 7. Alarica – new business project in the market of shoes
 8. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 9. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 10. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 828
 2. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 6 297
 3. Nový supermarket Fresh otvorili na Aničke 4 981
 4. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku 3 428
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 067
 6. Najvýhodnejšie ročné online predplatné SME.sk len za 29€ 2 653
 7. Chcete bývať na dobrom mieste? Zakotvite v Adlerovej! 2 559
 8. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 259
 9. Aké sú gastrotrendy pre rok 2018? 1 843
 10. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 499

Téma: Tour de France 2016


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

SVET

Zeman ťahal Drahoša do bahna, no on sa nedal. Znamená to prehru?

Český prezident sa vôbec sa nezmenil.

Neprehliadnite tiež

Cibulková nemá žiadnu silnú zbraň, tvrdí Navrátilová

Tenisová legenda hovorí vo veľkom rozhovore pre SME aj o prvom triumfe vo Wimbledone, keď ako emigrantka nereprezentovala žiadnu krajinu.

Hirscherov konkurent sa hneval, fanúšikovia po ňom hádzali snehové gule

Nórsky pretekár Henrik Kristoffersen je najväčším súperom Marcela Hirschera v tejto sezóne.

Svitko: Či chceli organizátori preriediť počet jazdcov? Keby áno, spravili by to inak

Slovenský motocyklista ŠTEFAN SVITKO tento rok Dakar nedokončil, ale na rely sa chce vrátiť.

Ďalší úder pre Rusov. Prišli takmer o všetky hviezdy a znovu hovoria o bojkote

Medzinárodný olympijský výbor vydal zoznam ruských športovcov, ktorí môžu štartovať v Pjongčangu. Chýbajú na ňom mnohé medailové nádeje.