Gólmi prekvapili. Jeden sa zapísal do histórie, druhý rozhodol šampionát

Od Edera gól skutočne asi nikto nečakal. Hlavne nie vo finále ME.
Od Edera gól skutočne asi nikto nečakal. Hlavne nie vo finále ME. (Autor: SITA/AP)
Zoran Boškovič|11. júl 2016 o 19:01

Pred šampionátom sa od nich góly nečakali. Na prvé počutie neznámi hráči napokon prepisovali históriu.

BRATISLAVA. Od niektorých tímov sa čakalo veľa, no sklamali. Od iných sa čakalo málo, alebo vôbec nič, a predsa dokázali prekvapiť. Aj na úkor favoritov. Gólov na európskom šampionáte nebolo toľko, koľko si fanúšikovia predstavovali, tréneri dali častokrát prednosť taktike pred uvoľnenosťou a futbalovou krásou.

Niektoré góly na šampionáte majú prívlastok krásne, niektoré šťastné, nepodarené, sú aj dôležité alebo také, ktoré iba upravujú stav.

Pripravili sme pre vás päť najprekvapivejších gólov, ktoré od daného hráča či tímu čakal len málokto.

1. Szalai uviedol Maďarsko

To, že Maďari nedovolia súperom iba zlepšovať si skóre na nich účet, dokázali hneď vo svojom prvom zápase na šampionáte proti Rakúsku. To malo byť po skvele zvládnutej kvalifikácii čiernym koňom Eura.

Szalai dal úvodný gól Maďarska na šampionáte, na ktorom si získali sympatie celého futbalového sveta. (Autor: SITA/AP)

Maďari svojmu súperovi dovolili málo a sami predvádzali agresívnu ofenzívnu hru. Korunovali ju prvým gólom na šampionáte.

Podceňovaný útočník Adam Szalai, ktorý podľa mnohých ani nemal ísť na šampionát, si našiel miesto za obranou Rakúska, skvele hrajúci Kleinheisler mu prestrčil loptu a v páde našiel miesto pod telom padajúceho brankára Elmera. Na zemi sa Szalai pozrel na postranného rozhodcu, či mu neskazí radosť odmávaným ofsajdom a šprintoval k fanúšikom.

Maďarsko nakoniec zápas vyhralo 2:0, no Szalaiov prvý gól prinútil fanúšikov zbystriť a brať podceňovaný tím vážne. Ten nakoniec došiel až do osemfinále, kde ho vyradilo Belgicko.

2. Talent sa predviedol

V strede zálohy Portugalska mal od začiatku šampionátu isté miesto skúsený Joao Moutinho. Počas celej skupinovej fázy však predvádzal nepresvedčivé výkony a vždy keď na ihrisko nabehol talentovaný Renato Sanches, stred pola ožil.

Preto vo štvrťfinálovom zápase proti Poľsku dostal šancu 18-ročný benjamínok od začiatku a nesklamal. Poľsko vyhrávalo 1:0 a akosi sa upokojilo. Bolo si isté, že cez nepresvedčivé Portugalsko môže postúpiť.

Mladučký stredopoliar si však v 33. minúte zobral loptu na pravej strane polovice Poľska, šikovne si ju narazil s Nanim, potiahol ju do stredu hranice šestnástky a ľavou nohou trafil krásne k tyči. Portugalsko sa radovalo, zápas dospel k penaltám, v nich Sanches skóroval opäť a keďže Blaszczykowski svoj pokus nepremenil, Portugalsko postúpilo do semifinále. Ďalej už vieme, ako to dopadlo.

3. Ani Bale ani Ramsey. Kanu poslal Wales do semifinále

Slovenskí priaznivci si budú Hala Robsona-Kanuho pamätať ako toho striedajúceho hráča Walesu, ktorý nás pripravil o všetky body. Okrem gólu do siete Matúša Kozáčika dal Kanu na šampionáte ešte jeden, dôležitejší gól.

Wales vstupoval do štvrťfinálového zápasu s Belgickom v pozícii outsidera.

Najprv to Radja Naingollan potvrdil krásnou tiahlou strelou, ktorou poslal favorita do vedenia, do prestávky však ešte vyrovnal kapitán a srdciar Ashley Williams.

Belgicko v druhom polčase útočilo, chcelo strhnúť vedenie na svoju stranu a naplniť tak očakávania. V 55. minúte však nacentroval loptu do šestnástky Aaron Ramsey a v prvom momente sa zdalo, že Kanu si loptu zle spracoval, pretože sa ocitol chrbtom k bráne Thibauta Courtoisa.

V stotine sekundy si však loptu zasekol, oklamal Fellainiho i Jasona Denayera, ktorý ešte ani s odstupom času nevieme kam bežal, a ocitol sa sám pred belgickou bránkou.

Vybral si kút a bez problémov ľavačkou prekonal obrovitého brankára Chelsea. Striedajúci Sam Vokes ešte na samom konci zápasu pridal tretí gól, no práve zásah Kanuho bude mať navždy prívlastok víťazný. Wales ním postúpil do semifinále.

(1:40 min)

4. Dal historický gól Slovenska

Slovensko sa na európskom šampionáte objavilo prvýkrát. Hneď v prvom zápase sme si zmerali sily s podobným úkazom, Walesom. Ten po góle Garetha Bala viedol 1:0, no naši sa nevzdali, cítili šancu bodovať.

Potvrdil to Róbert Mak, ktorý krásne potiahol loptu po pravej strane, a ponúkol loptu Dudovi. Ten si ju nespracoval, telom filigránsky oklamal kapitána Williamsa a ľavačkou umiestnil loptu k ľavej žrdi brankára Walesu.

Robson-Kanu potom síce dal gól a rozhodol o víťazstve Britov, Dudovmu gólu však kredit nezobral. Navždy to bude prvý gól Slovenska na európskom šampionáte.

5. Na šampionáte odohral 15 minút, i tak ho rozhodol

V skupine dostal útočník Portugalska Eder pätnásť minút, aby sa predviedol. Veľa sa teda nepredviedol. Vo vylučovacej fáze sa na trávniku neukázal vôbec, až do finálového zranenia Cristiana Ronalda, ktoré rozhodlo, že aj tretí útočník v rade dostane pár minút možnosť. Ak by Ronaldo v prvom polčase s plačom neodkrivkal do šatne, asi by ani tých nebolo.

Na ihrisko prišiel v 79. minúte, kedy z priebehu zápasu bolo pravdepodobné, že zápas pôjde do predĺženia. Vyhral niekoľko súbojov, párkrát teatrálne spadol, vybojoval žlté karty protihráčom. Potom však prišla jeho hviezdna chvíľa, ktorá sa do jeho futbalového životopisu zapíše zlatým písmom.

V 109. minúte, v jednej z ojedinelých ofenzívnych akcií Portugalska naviedol loptu na stred ihriska a užíval si defenzívnu nečinnosť stopéra Koscielneho. Pravačkou obalil strelu k pravej žrdi brankára Huga Llorisa, ktorý zareagoval neskoro. Na trávnik dopadol, až keď sa už trepotala sieť za jeho chrbtom.

Eder nevedel kade má bežať, Ronaldo nevedel ako má bežať, tak len kríval a plakal. Eder toho na šampionáte veľa nepredviedol, no aj tak ho rozhodol.

6. Za gól Islanďana sa Hart ospravedlňoval

Island došiel až do osemfinále a narazil na Anglicko. Ostrovné šťastie, písali médiá. Nepovedali však ktorého ostrovu.

Rooney síce na začiatku zápasu premenil penaltu, no keď po góloch Sigurdssona a Sigtórssona sa už sieť ani jednej z bránok nerozvlnila, oslavovali Severania. Anglicko ležalo v slzách na zemi, kým islandskí futbalisti a fanúšikovia svorne tlieskali vo vzduchu.

Práve za rozhodujúci gól Sigtórssona sa po zápase ospravedlňoval brankár Joe Hart. Nie príliš prudkú strelu síce stlmil, ale nezabránil lopte v ceste do siete.

„Hart možno reve slová hymny s väčšou vervou ako ktorýkoľvek iný hráč na turnaji, ale v dôležitejších veciach sa stal hrozbou pre svoj vlastný tím,“ napísal o ňom Guardian.

Domov»Futbal»Reprezentácie»ME vo futbale»Gólmi prekvapili. Jeden sa zapísal do histórie, druhý rozhodol šampionát