Martin bez problémov zdolal maďarskú dvojku, Slováci vedú 1:0

Slovák dovolil Péterovi Nagyovi získať len desať gemov.

Andrej Martin zaznamenal výrazný skok v rebríčku ATP. (Zdroj: TASR/AP)

BUDAPEŠŤ. Favorizovaný líder hostí Andrej Martin zvíťazil nad singlovou dvojkou domácich Péterom Nagyom za 137 minút s prehľadom 6:4, 6:2, 6:4 v úvodnej z dvoch piatkových dvojhier v rámci budapeštianskeho antukového stretnutia Maďarsko - Slovensko v 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2016 tenisových reprezentačných družstiev mužov (15. - 17. júla).

Siedmy mečbal premenil bodom priamo z podania.

Dvadsaťšesťročný Bratislavčan Martin figuruje na 122. pozícii v renkingu ATP v singli. Už bol aj na 105. mieste. O dva roky mladšiemu Nagyovi patrí 431. priečka, čo je jeho osobný rekord. Bol to ich prvý vzájomný súboj.

V areáli Európa Tenisz Center nasleduje duel 24-ročnej jednotky hostiteľov Mártona Fucsovicsa (165.) s 23-ročnou dvojkou tímu SR Jozefom Kovalíkom (124.).

Slovák vedie v štatistike zo seniorských konfrontácii povzbudivo 3:0. V apríli na antukovom challengeri v Neapole dominoval 6:3, 6:0.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Maďarský tenista si proti Slovákom trúfa na dva body

"Prvé zápasy sú vždy ťažké. Súpera som veľmi nepoznal, hral som spočiatku na istotu. Oproti minulým dňom dnes fúkal vietor, čo sťažovalo podmienky. Ovplyvnilo to zápas. Bolo to viac o bojovnosti ako o kvalite," povedal Martin.

"Som rád, že som potvrdil papierové predpoklady a skončilo sa to 3:0 na sety. Nagy je šikovný hráč, nerobí veľa chýb, musel som si to sám uhrať."

"Som rád, že máme prvý bod. Nebol to ľahký zápas. Nagy hral bojovne a málo kazil, Andrej si musel všetko uhrať sám. Veľmi dobre sa vyrovnal s náročnými podmienkami aj nepríjemným vetrom. Vyšiel mu najmä druhý set, v ktorom veľmi dobre ustál koncovky gemov. Ina by bol aj tento set asi tesnejší," zhodnotil nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloslav Mečíř.

Víťaz premiérového vzájomného zápasu Slovenska s Maďarskom bude 16. - 18. septembra hrať v play-off o 16-člennú svetovú skupinu týchto MS tímov ITF.

Ak Slováci v Maďarsku neuspejú, nastúpia v spomenutom jesennom termíne v Izraeli v 1. kole play off o zotrvanie v príslušnej skupine regionálnej zóny. V marcovom asociačnom termíne mali ako nasadení voľný žreb.

Slováci hrajú v I. skupine euroafrickej zóny okrúhly desiaty rok za sebou. Rozhodla o tom ich vlaňajšia septembrová prehra 2:3 s Poliakmi v Gdyni v play off o elitu. V renkingu krajín figurujú na 18. pozícii, Maďari sú na 34. priečke.