Sagan bol tretí a jeho náskok sa zmenšil. Verím, že niečo získam v Alpách, vraví

Slovenský cyklista je naďalej lídrom súťaže o zelený dres.

Peter Sagan.(Zdroj: TASR/AP)
Navštívte slávny autosalón v Ženeve >>

VILLARS-DOMBES. Víťazom 14. etapy cyklistických pretekov Tour de France z Montélimaru do Villars-les-Dombes Parc des Oiseaux (208,5 km) sa stal Mark Cavendish.

Skúsený Brit vo farbách tímu Dimension Data ovládol už štvrtý šprintérsky dojazd v tomto ročníku Tour de France a dosiahol jubilejné tridsiate víťazstvo na najslávnejších etapových pretekoch.

V šprintérskom závere dal opäť o sebe vedieť aj Peter Sagan (Tinkoff), ktorý obsadil tretiu priečku. Druhý skončil Nór Alexander Kristoff z tímu Kaťuša.

Slovenský cyklista je naďalej jasným lídrom bodovacej súťaže o zelený dres, na čele má náskok 62 bodov pred Cavendishom. Pred etapou viedol Sagan pred Britom o 90 bodov.

"Skončiť tretí je lepšie ako štvrtý, keďže ide o body do klasifikácie o zelený dres. Som spokojný. Cavendish je príliš dobrý. Aký má rekord v počte víťazstiev v jednom ročníku Tour? Šesť? Dá ešte tri a prekoná ho. Dnes predviedol veľmi silný záver. Je skvelý.Nasledujú horské etapy, v ktorých môžem na rýchlostných prémiách ešte pobrať body," uviedol Sagan.

"Bola to nudná etapa, dlhá, proti vetru. Záverečných päť kilometrov bolo v pohode, len šprint bol proti vetru. Vpredu sa ocitli aj pretekári, ktorí na to nemajú a bola tam nebezpečná tlačenica. Štartoval som dosť zozadu, ale prebojoval som sa na tretie miesto, takže v pohode. Stratil som nejaké body, ale niečo ešte hádam získam v Alpách," dodal.

Žilinčan dosiahol už šieste pódiové umiestnenie v tomto ročníku Tour. Celkovo ich má na konte už 32 - šesť víťazstiev, sedemnásť druhých miest a deväť tretích.

Kittel sa hneval

Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo, vedie Brit Christopher Froome s náskokom 1:47 minúty pred Baukem Mollemom

"Tušil som, že v protivetre nechá Etixx Kittela vpredu pomerne skoro, takže som čakal, nechal ho unaviť a potom vypálil dopredu. Pri obiehaní Kittela som trochu nadskočil a naklonilo ma to doprava smerom k nemu, ale nemyslím, že som spravil niečo zlé. Podľa mňa bol len frustrovaný,“ povedal Mark Cavendish do mikrofónu Eurosportu

Kittel sa zlostil, že mu Cavendish skrížil dráhu, nahnevane sa za ním ohnal rukou.

Brit vyhral celkovo už svoju 30. etapu na Tour. V historických tabuľkách je druhý za legendárnym Eddym Merckxom, ktorý vyhral 34 etáp.

Na prémii Sagan pred Cavendishom

V úniku dňa sa v sobotu ocitla štvorica Alex Howes (Cannondale-Drapac), Cesare Benedetti (Bora-Argon 18), Jérémy Roy (FDJ), Martin Elmiger (IAM Cycling). 

Dokopy sa dali po necelých 30 km a pobrali body na dvoch vrchárskych a rýchlostnej prémii. Tá prišla na 145,5 km v La Fayette sa skončila triumfom Talian Cesareho Benedettiho, Sagan skončil piaty, keď vyhral šprint pelotónu s odstupom 2:20 min za vedúcou štvoricou v úniku.

Sagan získal 11 bodov a keďže Mark Cavendish skončil o dve priečky za ním, Slovák opäť zvýšil náskok na čele bodovacej súťaže pred Britom, už na 92 bodov.

Ten sa potom o čosi zmenšil po prejazde cieľom, keďže Cavendish bol v ňom úspešnejší ako Sagan.

Tretí o pár centimetrov

Desať kilometrov pred cieľom bol náskok už len vedúcej trojice polminútový, v posledných 7 km zostalo vpredu už len duo Elmiger - Roy, Benedetti ich tempu nestačil.

Tri a pol kilometra pred páskou už boli všetci cyklisti spolu a očakával sa klasický šprintérsky dojazd.

Vpredu tvrdo pracoval Etixx-QuickStep pre Marcela Kittela.

V tesnom závere sa napokon presadil Brit Mark Cavendish pred Nórom Alexandrom Kristoffom, Peter Sagan bol spočiatku "zavretý", ale napokon akceleroval v posledných 200 metroch a v súboji o tretiu priečku doslova o niekoľko centimetrov zdolal Nemca Johna Degenkolba. 

V nedeľu je na Tour na programe horská etapa so šiestimi kategorizovanými stúpaniami. Jazdci sa vydajú z Bourg-en-Bresse a po 160 km budú finišovať v obci Culoz.

Najnáročnejším bude výstup na kopec Grand Colombier (dĺžka 12,8 km, priemerný sklon 6,8 %), po zjazde a prechode cieľom v Culoz ho cyklisti absolvujú aj druhýkrát, ale z inej strany (dĺžka 8,4 km, priemerný sklon 7,6 %). Z vrcholu Lacets du Grand Colombier bude do cieľa zostávať 14 km.

Online prenos

CIEĽ - Víťazom štrnástej etapy je Mark Cavendish, Peter Sagan špurtoval o víťazstvo tiež. Nespokojný je Marcel Kittel, ktorého v závere Cavendish zavrel.

1.Mark CavendishV. Brit.Dimension Data
2.Alexander KristoffNór.Kaťuša
3.Peter SaganSRTinkoff
4.John DegenkolbNem.Giant-Alpecin
5.Marcel KittelNem.Etixx-Quick Step

2 km pred cieľom - Šprintérske tímy sa už formujú na čele pelotónu. Najväčšími favoritmi dnešnej etapy sú podľa odborníkov Cavendish, Greipel a Kittel.

4 km pred cieľom - Pelotón mal problémy sa dohodnúť na spolupráci, na jeho čele bol na moment aj Peter Sagan. Únik ale bude už s určitosťou pohltený.

6 km pred cieľom - Roy a Elmiger majú stále rovnaký náskok. 

8 km pred cieľom - Z úniku vypadol už aj Cesare Benedetti. Dvojica Roy - Elmiger má na čele náskok 25 sekúnd.

10 km pred cieľom - Na čele pelotónu sú momentálne pretekári tímu Dimension Data, ktorí zvyšujú tempo. Z úniku vypadol Alex Howes.

14 km pred cieľom - Náskok úniku sa medzičasom znova zvýšil. Vedúca štvorica má náskok štyridsiatich sekúnd. Je to však dôsledok toho, že pretekári na čele pelotónu zvoľnili tempo.

17 km pred cieľom - Do záverečného šprintu sa zapojí aj Samuel Dumoulin. "Má rád šprint v protivetre. S jeho malým telom je to menší hendikep ako v prípade veľkých chlapov," uviedol šéf AG2R Vincent Lavenu. Samotný jazdec sa pritom narodil iba pár kilometrov od cieľa dnešnej etapy.

22 km pred cieľom - Náskok úniku je minimálny, štvorica pretekárov vpredu si už nastupuje iba kvôli zisku červeného čísla pre najagresívnejšieho jazdca etapy.

27 km pred cieľom - Náskok unikajúcej skupiny sa znížil na dvadsať sekúnd. Pretekárom fúka vietor zväčša do tváre, kvôli čomu je dnešná etapa pomalá.

37 km pred cieľom - Narodeniny dnes nemá iba Andre Greipel, ale aj legendárny Miguel Indurain. Už 52-ročný Španiel ovládol v rokoch 1991 - 1995 Tour de France päťkrát za sebou. Na konte má tiež dvanásť etapových úspechov z Tour.

42 km pred cieľom - Únik má pred pelotónom náskok jednej minúty.

49 km pred cieľom - Na Tour pokračuje už iba 185 pretekárov. Kvôli pádu odstúpil Matti Breschel z tímu Cannondale.

50 km pred cieľom - Je isté, že ani jeden pretekár z úniku nevyhrá dnešnú etapu. Päťdesiat kilometrov pred cieľom má unikajúca štvorica náskok iba minúty a tridsiatich sekúnd.

60 km pred cieľom - Peter Sagan na šprintérskej prémii predbehol Marcela Kittela aj Marka Cavendisha a v súťaži o zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára zvýšil svoj náskok. Hoci len o bod, resp. dva. 

Šprinérsku prémiu vyhral Benedetti, ktorý je stále s ďalšími troma jazdcami v úniku. Ich náskok pred pelotónom sa pohybuje už iba okolo dvoch minút.

67 km pred cieľom - Na víťazstvo v etape si trúfa aj Alexander Kristoff z Kaťuše. „Je to etapa, ktorá pre mňa vyzerá ideálne. Protivietor bude dôležitý faktor. Máme však plán a uvidíme, ako sa nám ho podarí splniť,“ uviedol pre letour.com pred etapou.

74 km pred cieľom - Pretekárov v úniku delí od šprintérskej prémie už iba jedenásť kilometrov. Jazdci v pelotóne budú bojovať o piate (13 bodov), šieste (11 b), siedme (10 b), ôsme (9 b), deviate (8 b), desiate (7 b), jedenáste (6 b), dvanáste (5 b), trináste (4 b), štrnáste (3 b) a pätnáste miesto (1 b).

82 km pred cieľom - „Je očividné, že profil trate perfektne vyhovuje Markovi Cavendishovi. Je to dlhá etapa, a hoci vietor fúka menej ako v predchádzajúcich dňoch, stále je ho cítiť,“ uviedol Roger Hammond, športový riaditeľ Dimension Data. 

Hammond zároveň odmietol špekulovať o tom, či Cavendish opustí Tour kvôli prípravám na olympijské hry.

90 km pred cieľom - Mathias Frank (IAM), ôsmy muž celkového poradia na minuloročnej Tour, odstúpil kvôli zdravotným problémom z Tour de France. Po trinástej etape bol na 31. mieste a na Frooma strácal vyše 40 minút.

95 km pred cieľom - Medzi najväčších favoritov dnešnej etapy patrí aj Andre Greipel. Nemecký šprintér práve dnes oslavuje svoje 34. narodeniny. Zaujímavosťou je, že v deň svojich narodenín ešte nikdy na Tour nevyhral.

Strata pelotónu sa medzičasom znížila, únik má náskok troch minút a pätnástich sekúnd.

100 km pred cieľom - "Pre nás, šprintérov, je to pred Champs-Elysées takmer posledná šanca na úspech v etape. Protivietor ma môže favorizovať, s mojím záberom mám dobrú šancu,“ uviedol pred etapou Bryan Coquard.

Francúz si tohtoročnej Tour ešte etapový úspech nepripísal. Rovnako ani jazdec z Talianska, Španielska či Portugalska, čo sa počas prvých trinástich etáp stalo v histórii iba raz.

105 km pred cieľom - Jeden bod do sútaže o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára si pripísal aj Cesare Benedetti.

107 km pred cieľom - Pretekári budú čoskoro aj na vrchole tretieho kopca - Côte d’Hauterives (priemerný sklon 5,5 percenta a dĺžka 2,1 kilometra). Strata pelotónu sa pohybuje okolo štyroch minút.

111 km pred cieľom - Víťazom druhej vrchárskej prémie dňa je Alex Howes. Náskok úniku sa momentálne trochu zvýšil, pelotón na vedúcu štvoricu stráca štyri minúty a desať sekúnd.

116 km pred cieľom - „Je to jedna z našich posledných príležitostí, kedy môžeme vyhrať šprintérsku etapu. Sme skutočne sústredení a vieme, čo máme robiť. Protivietor zohrá dôležitú úlohu,“ uviedol pred etapou Marcel Kittel, ktorý mu minimálne šance získať zelený dres.

118 km pred cieľom - Pretekári v úniku budú čoskoro stúpať na druhý vrchol dňa - Côte du Four-á-Chaux (dĺžka 3,9 kilometra a priemerný sklon 4,2 percenta).

124 km pred cieľom - Pelotón začína znižovať náskok unikajúcej štvorice. Roy, Howes, Elmiger a Benedetti majú náskok 3:45 min.

138 km pred cieľom - Jediným tímom, ktorý nemal svojho pretekára v najlepšej desiatke počas prvých trinástich etáp ani raz, je Cannondale. Práve v drese tohto tímu vyhral Peter Sagan bodovaciu súťaž na Tour v rokoch 2012, 2013 a 2014.

Strata pelotónu na únik sa stále pohybuje na hranici 4:30 min.

147 km pred cieľom - Jeremy Roy bol v roku 2011 ocenený ako najbojovnejší pretekár Tour. Jeho doteraz najlepším a najvýraznejším výsledkom je druhé miesto v 19. etape ešte z roku 2008

156 km pred cieľom - Strata pelotónu sa stabilizovala, na jeho čele sú teraz jazdci tímu Etixx-Quick Step.

160 km pred cieľom - O tempo v pelotóne sa teraz starajú Natnael Berhane (Dimension Data) a Lars Bak (Lotto-Soudal). Náskok úniku sa pohybuje okolo 4:30 min.

 

169 km pred cieľom - Na čele pelotónu sú momentálne jazdci Etixx-Quick Step. Náskok vedúcej skupinky sa ale stále pomaly zvyšuje.

Tím Sky nebude mať akýkoľvek záujem podieľať sa na znižovaní straty vedúcich štyroch jazdcov. V celkovom hodnotení je na tom najlepšie z unikajúcich Martin Elmiger, ktorý ale Frooma vôbec neohrozuje. Jeho strata je totiž vyššia ako hodina a pol.

Práve Elmiger je špecialistom na dlhé úniky. Pred dvoma rokmi v 15. etape spolu s Jackom Bauerom boli pelotónom dostihnutí v poslednom kilometri etapy.

174 km pred cieľom- Jeremy Roy (FDJ) je prvým jazdcom dnešnej etapy, ktorý sa pokúsil o únik. Následne sa k nemu pridali aj Alex Howes (Cannondale), Martin Elmiger (IAM) a Cesare Benedetti (Bora).

Pelotón na ich nástup vôbec nereaguje a vedúca štvorčlenná skupinka si vypracovala už takmer trojminútový náskok.

179 km pred cieľom - Najviac víťazstiev na tohtoročnej Tour má na konte Veľká Británia - 5 (3x Cavendish, 1x Froome a Cummings). Za ňou nasleduje Slovensko (2x Sagan), Holandsko (2x Dumoulin), Belgicko (1x van Avermaet a De Gendt), Austrália (1x Matthews) a Nemecko (1x Kittel).

V histórii celej Tour (od roku 1903) sa iba raz stalo, aby zástupca latinsko-európskych krajín (Francúzsko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko) nevyhral jednu z prvých trinástich etáp. Toto čakanie ukončil v roku 2013 v 14. etape Matteo Trentin.

184 km pred cieľom - Pretekári klesajú. O únik sa nepokúša ani jeden jazdec. Celému pelotónu komplikuje situáciu silný vietor.

188 km pred cieľom - Bod do súťaže o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára získal jeho súčasný držiteľ Thomas De Gendt.

Pretekárov trápi silný vietor, ktorý dosahuje rýchlosť 35 km/h.

189 km pred cieľom - Pretekári sú už takmer na vrchole prvého stúpania Côte de Puy-Saint-Martin. O únik sa stále nepokúsil ani jeden z jazdcov.

192 km pred cieľom - Vďaka skvelému včerajšiemu výkonu sa na celkovo druhú pozíciu posunul Bauke Mollema. 

„Šiel som najlepšiu časovku môjho života. Na Tour som v mojej úplne najlepšej forme. Veterné počasie mám rád, myslím, že si s ním poradím dobre. Hoci je dnešná etapa zradná, mám pri sebe kolegov – klasikárov, takže nemám strach," uviedol pre letour.com

Všetci pretekári momentálne jazdia pokope, nikto sa ešte nepokúsil o únik.

195 km pred cieľom - Počas včerajšej časovky sa nepríjemne zranil Edward Theuns (Trek-Segafredo). Belgičan pri páde utrpel zlomeninu dvanásteho hrudného stavca. Okrem operácie ho čaká aj bližšie nešpecifikovaná pauza od profesionálnej cyklistiky.

198 km pred cieľom - Pelotón jazdí stále pohromade, nikto z pretekárov sa ešte neodhodlal k úniku.

202 km pred cieľom - Keďže v časovke sa neudeľuje červené číslo pre najagresívnejšieho pretekára predchádzajúceho dňa, dnes ho nosí na drese víťaz 12. etapy Thomas De Gendt. Rovnaký jazdec je pritom držiteľom bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

207 km pred cieľom - O únik sa zatiaľ nepokúsil nikto, pelotón tvoria všetci pretekári.

ŠTART - Kvôli silnému protivetru organizátori posunuli štart pretekov z pôvodného času 12:10 na 11:45.

Všetkých 187 pretekárov, ktorí na Tour stále pokračujú, vzdali minútu ticha obetiam útoku v Nice.

Pred etapou

Pred etapou – Hoci budú   pretekári počas etapy stúpať na tri kopce, v súboji o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára sa veľké zmeny neudejú.

Pretekár, ktorý by bol prvý na všetkých troch kopcoch, by získal iba tri body (jeden bod za každú prémiu).

Na prvý kopec budú pretekári stúpať už po úvodných kilometroch etapy. Vrchol Côte de Puy-Saint-Martin sa nachádza na dvadsiatom kilometri (dĺžka 3,6 kilometra a  priemerný sklon  5,2 percenta).

Vrchol Côte du Four-á-Chaux sa nachádza na deväťdesiatom treťom kilometri (dĺžka 3,9 kilometra a priemerný sklon 4,2 percenta) a na tretí vrchol dňa budú pretekári stúpať už o pár kilometrov neskôr. Côte d’Hauterives (priemerný sklon 5,5 percenta a dĺžka 2,1 kilometra) sa nachádza na stoprvom kilometri.

Pred etapou - Štrnásta etapa je šitá pre šprintérov. Keďže sa posledných 107 kilometrov ide po rovine, únik nebude mať veľkú šancu na úspech. Najväčšími favoritmi na víťazstvo sú André Greipel, Marcel Kittel a Mark Cavendish.

Alexanderovi Kristoffovi, Bryanovi Coquardovi či Petrovi Saganovi viac vyhovuje náročnejší finiš. Napriek tomu ani oni nie sú bez šance.

Víťaz etapy získa okrem päťdesiatich bodov do súťaže o zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára aj desaťsekundový bonus.

Pred etapou - Okrem bodov v cieli etapy budú pretekári bojovať aj o dvadsať bodov na šprintérskej prémii. Prémia sa nachádza na 145 kilometri, 44 kilometrov za posledným stúpaním dňa.

V súťaži o zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára stále vedie Peter Sagan. Pred druhým Markom Cavendishom má náskok deväťdesiatich bodov.

1.Peter SaganSRTinkoff309 bodov
2.Mark CavendishV. Brit.Dimension Data219 bodov
3.Marcel KittelNem.Etixx-QuickStep202 bodov
4.Bryan CoquardFran.Direct Energie125 bodov
5.Michael MatthewsAustr.Orica-BikeExchange124 bodov

"Očakáva sa nejaký vietor a dosť zlá etapa. Som zvedavý, či to niekto bude chcieť držať pokope až do šprintu alebo nie," uviedol pred dnešnou etapou Sagan.

Pred etapou - Po piatkovej časovke sa udiali zmeny v celkovej klasifikácii. Líder Chris Froome zvýšil svoj náskok na čele. Druhý Bauke Mollema (Trek-Segafredo) naňho stráca minútu a štyridsaťsedem sekúnd, tretí Adam Yates (Orica-BikeExchange) už dve minúty a štyridsaťpäť sekúnd.

Takmer trojminútovú stratu má momentálne štvrtý muž celkového poradia a podľa odborníkov najväčší Froomov konkurent Nairo Quintana. Líder Astany Fabio Aru je až na desiatom mieste so stratou piatich minút a šestnástich sekúnd.

Pred etapou - Zaujímavosťou cieľového miesta etapy Villars-les-Dombes, ktoré sa na mape Tour de France objavuje po prvý raz, je obrovský vtáčí park.

Je jedným z najbohatších a najunikátnejších vtáčích parkov v Európe, ktorý obsahuje 3000 operencov zo všetkých svetadielov.

"V Parc des Oiseaux sa nachádza dvadsať voliér, kde možno vtáky pozorovať v ich prírodných podmienkach. Až štyridsať druhov z tam žijúcich vtákov patria medzi ohrozené, preto dôležitú úlohu pri návšteve Vtáčieho parku zohráva osveta a ochrana," píše web LeTour.fr. 
 

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 14 319
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 8 965
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 110
 4. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 485
 5. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 2 751
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 2 612
 7. Kam do tepla v januári? 1 966
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 792
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 615
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 975

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Tour Down Under 2018, Peter Sagan, Tour de France 2016

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trump útočí na Mexičanov, nemá rád Afroameričanov. Prezidentovi neveria, že nie je rasista.

KOMENTÁRE

Trumpova Amerika prichádza o líderstvo

Neschopnosť a nepredvídateľnosť Trumpa je dôvodom pádu povesti USA.

Neprehliadnite tiež

Lobotku sledoval športový šéf FC Barcelona. Je to pravda, priznal pre SME hráčov agent

Od sledovania hráča po konkrétnu ponuku je veľmi dlhá cesta, tvrdí Branislav Jašurek.

Ak by bol Hamšík mladší, mohol by stáť aj sto miliónov

Redakcia SME zostavila rebríček najdrahších slovenských futbalistov. Na čele je Milan Škriniar.

Šatan chce zvolať mimoriadny výbor, Kohút by pre Országha prerušil ligu

Pôjde asistent reprezentačného trénera Vladimír Országh na olympiádu?