SME
Nedeľa, 21. apríl , 2019

Pätnástu etapu vyhral Pantano. Neodhadol som situáciu, vravel Sagan

Náskok Petra Sagana v súťaži o zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára Tour sa nezmenil.

Pantano v cieli prešprintoval Majku.Pantano v cieli prešprintoval Majku.(Zdroj: SITA/AP)

CULOZ. Kolumbijský cyklista Jarlinson Pantano ovládol nedeľňajšiu 15. etapu Tour de France, ktorá merala 159 km a viedla z Bourg-en-Bresse do Culozu.

Jazdec IAM Cycling najlepšie zareagoval na únik Rafalu Majku dvadsať kilometrov pred cieľom a v záverečnom špurte si vybojoval premiérové víťazstvo na prestížnom podujatí.

Načítavám video...

V sérii viacerých náročných stúpaní horského profilu ale dominoval Majka a obliekol sa do bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

Saganov náskok sa nezmenil

Slovenský cyklista Peter Sagan prišiel do cieľa na konci jednej zo záverečných skupiniek na 152. priečke so stratou 28:13 min na Pantana.

Žlté tričko pre lídra pretekov si udržal Chris Froome, ktorý finišoval s viac ako dvojminútovým mankom za nedeľňajším víťazom. Sagan klesol v priebežnej klasifikácii na 93. pozíciu so stratou 2:07:29 h.

Nič sa nezmenilo ani v súťaži o zelený dres, keďže špurtéri pre náročný kopcovitý profil v úvode etapy nebojovali o body na rýchlostnej prémii, ktorú organizátori umiestnili približne do stredu trate.

Sagan tak naďalej vedie so ziskom 340 bodov, pred druhým Cavendishom ich má k dobru 62.

Etapa pre vrchárov

Nedeľná etapa, jedna z najťažších na tohtoročnej Tour, mala mimoriadne náročný horský profil.

Od štartu do cieľa absolvovali pretekári dve stúpania prvej kategórie, jedno druhej kategórie, dve "trojky" a špeciálnu horskú prémiu na kopci Grand Colombier s takmer 7-percentným sklonom.

Vrchári mali k dispozícii príležitostí na naháňanie bodov, pre šprintérov mohol byť z celej etapy zaujímavý len úsek 88 km pred cieľom, kde organizátori umiestnili rýchlostnú prémiu na Hauteville-Lompnes.

Predtým však museli Sagan a spol. zvládnuť viac ako 70 km cez kopce a bolo jasné, že vzhľadom na tento fakt o body tentoraz špurtovať nebudú.

O únik sa pokúšal aj Sagan

Očakávaný únik jednotlivcov prišiel už tesne po štarte, keď sa vpredu ocitli Grmay, Burghardt, De Gendt a Vermote.

Aktivita nechýbala ani Saganovi, ale už na prvom kopci sa Slovák spolu s ďalšími šprintérmi zaradil do zadnej línie s narastajúcou stratou.

Do úniku naopak zavelil jeho tímový kolega Majka so Zakarinom a prvý menovaný vyšiel na Col du Berthiand ako líder.

Neskôr však oboch pohltila 30-členná skupina vrchárov, ktorá sa výrazne odčlenila od pelotónu a bojovala o body na horských prémiách.

"Od štartu sme mali náročné tempo a mnoho jazdcov dnes chcelo byť v úniku. Mne to nevyšlo, vždy je náročné odhadnúť situáciu. Som rád, že Rafa získal bodkovaný dres. Zajtra to bude opäť zaujímavá etapa," uviedol Sagan prostredníctvom facebooku.

Premiérové víťazstvo pre Pantana

Nasledujúce stúpanie na Grand Colombier vyhral opäť Majka a do virtuálneho poradia o bodkovaný dres si pripísal 25 bodov. Vpredu sa následne pokúsil o únik Alaphilippe, ale spadol a musel počkať na náhradný bicykel.

Na čele tak zotrvali Majka s Pantanom, pričom prvý menovaný sa 20 km pred cieľom rozhodol pre samostatný únik.

Zozadu nastúpilo trio z Astany v závese s Froomeom a dobrú fyzickú pripravenosť ukázal aj Pantano, ktorý sa postupne vrátil k Majkovi na čelo.

V záverečných metroch sa Poliak rozhodol špurtovať, ale Pantano si počkal na vhodnú chvíľu, zavesil sa za súpera a vyštartoval spoza neho za premiérovým víťazstvom na Tour.

 "Je to neuveriteľné, splnil sa mi sen. Presne pre toto som prišiel na Tour de France, no neveril som, že sa to môže uskutočniť. Som veľmi šťastný a musím sa za to poďakovať tímovým kolegom. Toto víťazstvo venujem mojej manželke a nášmu kapitánovi Mathiasovi Frankovi, ktorý musel pre chorobu z podujatia odstúpiť," uviedol víťaz v prvom rozhovore po dojazde do cieľa.

Online prenos

CIEĽ - V napínavom finiši nastúpil ako prvý Majka, ale Pantano ho obehol a vyhral pätnástu etapu. Tri minúty za Pantanom prišiel do cieľa aj držiteľ žltého dresu Chris Froome. Do cieľa prichádzajú aj ďalší pretekári.

2 km pred cieľom - Do cieľa už nechýba veľa. Poliak Majka, ktorý spolu s Pantanom bojuje o etapové víťazstvo, bude zajtra nosiť červené číslo pre najagresívnejšieho jazdca dnešného dňa.

5 km pred cieľom - Majka opäť navýšil svoje vedenie v súťaži o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Získal ďalších desať bodov. Pred záverečnými kilometrami sa k nemu pripojil Pantano a títo cyklisti si to zrejme rozdajú o víťazstvo v etape.

12 km pred cieľom - V skupine, ktorej súčasťou je líder Tour Chris Froome, je pätnásť pretekárov, pričom sú medzi nimi najlepší trinásti cyklisti v celkovom hodnotení.

15 km pred cieľom - K Pantanovi sa blížia Reichenbach a Vuillermoz. Majkovi, ktorý je pred nimi, chýba na vrchol stúpania kilometer.

16 km pred cieľom - Aru a Valverde sú späť v pelotóne.

17 km pred cieľom - Majka sa opäť odtrhol od Pantana a na vrchol kopca stúpa sám. V pelotóne prišlo k prvým atakom. Valverde a Aru sa rozhodli nastúpiť a sú pred pretekármi, medzi ktorými je aj Chris Froome. 

19 km pred cieľom - Majka sa na pár chvíľ odtrhol od Pantana, ale obaja pretekári idú znova spolu. Vedúci pretekári už stúpajú na posledný kopec dňa Lacets du Grand Colombier, na ktorom je možné získať 10 bodov do súťaže o najlepšieho vrchára.

20 km pred cieľom - Pelotón, v ktorom sa nachádza Chris Froome, má stratu okolo šiestich minút a tridsiatich sekúnd. Na jeho čele sú jazdci Astany - Nibali, Fuglsang a Aru. Jeho súčasťou je asi 20 pretekárov.

23 km pred cieľom - Majka a Pantano majú náskok 55 sekúnd pred skupinou, ktorú tvorí Vuillermoz, Pauwels, Reichenbach a Zakarin. Minútu a tridsať sekúnd strácajú Alaphilippe, Rolland, Navarro a Oliveira.

Oficiálny twitter Tour už spustil anketu, v ktorej sa fanúšikov pýta, kto vyhrá dnešnú etapu.

30 km pred cieľom - Julian Alaphilippe, ktorý sa odtrhol od vedúcej skupiny, mal pád a musel čakať na nový bicykel. 

Po jeho páde sú na čele pretekov Majka a Pantano. Ich náskok pred pelotónom sa pohybuje okolo siedmich minút a tridsiatich sekúnd.

40 km pred cieľom - Na čele pretekov je momentálne štvorica pretekárov - Alaphilippem Pantano, Zakarin a Majka. Pelotón na nich stráca 7 minút a 50 sekúnd. Na jeho čele sú jazdci tímu Sky. Problémy začína mať Adam Yates.

46 km pred cieľom - Rafal Majka bol na vrchole Grand Colombier prvý a získal 25 bodov do súťaže o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára. Virtuálne má v tejto súťaži náskok 27 bodov pred Thomasom De Gendtom.

48 km pred cieľom - Majka a Zakarin majú na čele pretekov náskok 35 sekúnd pred ostatnými pretekármi z úniku a vyše osem minút pred pelotónom

51 km pred cieľom - Na čele pretekov je momentálne trinásť cyklistov: Majka, Durasek, Reichenbach, Morabito, Zakarin, Navarro, Vuillermoz, Pozzovivo, Pauwels, Alaphilippe, Oliveira a Pantano. 

Rafal Majka bude chcieť navýšiť svoj náskok v súťaži o najlepšieho vrchára Tour.

52 km pred cieľom - Únik sa zase drobí. Majka, Durasek, Reichenbach, Navarro či Pauwels sa odtrhli od skupiny. Výraznejšie začína strácať Vincenzo Nibali.

58 km pred cieľom - Pretekári už začínajú stúpať na Grand Colombier (dĺžka 12,8 kilometra a priemerný sklon 6,8 percenta). Prvý na vrchole získa 25 bodov do súťaže o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

Vedúca štvorica je už opäť súčasťou úniku.

61 km pred cieľom - Únik sa začína drobiť. Na čele sú štyria pretekári - Jarlinson Pantano, Vincenzo Nibali a Domenico Pozzovivo a Tom Dumoulin. Ich náskok pred zvyškom pelotónu sa pohybuje okolo dvadsiatich sekúnd. Strata pelotónu je vyše osem minút.

70 km pred cieľom - Náskok úniku sa pohybuje okolo siedmich minút.

78 km pred cieľom - „Od prvých týždňov som očakával trochu viac. Pád, ktorý som mal, sa na mne ale podpísal viac, ako som si myslel. Teraz sa sústredím na tímové povinnosti. V deň, ako dnes, prioritou nie je ísť do úniku, ale pracovať popri Froomovi,“ uviedol Thomas Geraint z tímu Sky.

Medzitým má unikajúca skupina za sebou aj stúpanie Col de la Rochette. Dva body do bodkovanej sútaže pre najlepšieho vrchára získal Serge Pauwels, jeden Rafal Majka.

83 km pred cieľom - Po menších problémoch s bicyklom sa do vedúcej skupiny vrátil Thomas Voeckler. 

88 km pred cieľom - Pauwels vyhral aj rýchlostnú prémiu. Keďže vedúca skupina je 30-členná, je isté, že čelo poradia v súťaži o zelený dres pre najaktívnejšieho pretekára sa meniť nebude. Prvý ostane Peter Sagan (340 bodov), druhý Mark Cavendish (278 b).

94 km pred cieľom - Poľský pretekár Rafal Majka je momentálne najlepším vrchárom Tour. Na Col de Pisseloup prišiel ako druhý a hoci získal iba jeden bod, stačí mu to na to, aby bol virtuálne predbehol Thomasa De Gendta. Víťazom prémie sa stal Serge Pauwels.

99 km do cieľa - Cyklisti teraz absolvujú stúpanie tretej kategórie na Col de Pisseloup, víťaz získa dva body do súťaže o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára.

106 km do cieľa - Druhú vrchársku prémiu vo výške piatich bodov získal Thomas Voeckler, druhý Rafal Majka má v tejto chvíli rovnaký počet bodov ako prvý Thomas De Gendt - 90. 

108 km do cieľa - Pre žalúdočné problémy odstúpil Jesús Herrada, na pretekoch je 183 cyklistov. Únik zväčšil náskok pred pelotónom na päť minút aj dvadsať sekúnd. Pelotón aj naďalej vedie tím Sky. 

109 km do cieľa - Zaujímavosťou je, že v unikajúcej skupine nemajú zastúpenie iba štyri tímy - Sky, BMC, Lotto-Soudal and Fortuneo-Vital Concept. 

112 km do cieľa - Jedným z unikajúcich je aj cyklista zo stajne IAM Cycling Jeremy Coppel. 

"V časovke som išiel veľmi dobre a cítim, že sa etapu od etapy zlepšujem. Určite sa pokúsim o únik a víťazstvo v etape," povedal pred dnešnou etapou Coppel.

Medzitým cyklisti idú na druhé stúpanie dňa, na Col du Sappel, ktoré má dĺžku takmer deväť kilometrov a priemerný sklon 5,6%. 

Pelotónu vládnu cyklisti stajne Sky, za ktorými je Chris Froome v žltom drese. 

118 km do cieľa - Skupina na čele má už štvorminútový náskok. Okrem Zakarina, Nibaliho a Majku sú tam aj Navarro, Rolland či Pantano. 

124 km do cieľa - Unikajúcich 30 cyklistov má pred pelotónom náskok približne sto sekúnd. 

128 km do cieľa - Vpredu sa aj naďalej držia Majka, Nibali, Zakarin a s ďalšou dvadsiatkou cyklistov. 

137 km do cieľa - Rafal Majka pridal 10 bodov do vrchárskej súťaže. Na prvého Thomasa De Gendta stráca už len tri body. 

139 km do cieľa - Na čele úniku sú Vincenzo Nibali s Rafalom Majkom a ďalšími niekoľkými jazdcami. Dá sa očakávať nie veľmi početný únik. 

144 km do cieľa - Tony Gallopin v červenom tričku stajne Lotto-Soudal sa vydal do úniku, menšiu skupinku jazdcov má však na dohľad. Cyklisti sa blížia k prvému stúpaniu 1. kategórie. 

149 km do cieľa - Do čela sa tlačí Thomas De Gendt, ktorý bojuje o cenné body do vrchárskej súťaže, zatiaľ sa mu však nedarí.

160 kilometrov do cieľa - Cyklisti odštartovali z mesta Bourg-en-Bresse 15. etapu. Na jazdcov čaká šesť horských prémii aj legendárny kopec Grand Colombier.

Pred etapou

Pred etapou: Dnes čaká cyklistov ďalší veľký test po dvoch "oddychových" etapách. Jazdci sa dostanú do pohoria Jura a legendárneho Grand Colombier a o víťazstvo zabojujú na najťažšom teréne, aký môže Francúzsko ponúknuť. 

Prvé stúpanie 1. kategórie budú cyklisti zdolávať na 23. kilometri na Col du Berthiand. (dĺžka 6 kilometrov a priemerný sklon 8,1%)

Po ňom čakajú cyklistov dve stúpania 2. kategórie. Vrchol Col du Sappel bude mať dĺžku takmer 9 kilometrov, priemerný sklon 5,5% a víťaz na jeho vrchole získa 5 bodov. Po nasledujúcej rovine čaká cyklistov Col de Pisseloup s prémiou dvoch bodov.

Následne na šprintérskej prémii bude mať Peter Sagan šancu získať body do súťaže o zelený dres.

V záverečnej časti etapy príde najprv Col de la Rochette (kopec tretej kategórie) a za ním príde už legendárny Grand Colombier. (Dĺžka 12,8 kilometra a priemerný sklon 6,8%)

Víťaz získa na vrchole až 25 bodov. Následná rovina vedie k poslednému stúpaniu na Lacets du Grand Colombier, na ktorom je možné získať 10 bodov. 

"V závere etapy čaká na jej účastníkov netradičný okruh v dĺžke 24 km vrátane dvojnásobného stúpania na Grand Colombier, z toho to druhé bude plné zákrut a slučiek v nepredvídateľnom teréne. Mohol by to byť konečne deň pre domácich cyklistov, ktorí zatiaľ v tomto ročníku Tour stále čakajú na etapové víťazstvo," napísali k záveru etapy portály Cyclingnews a LeTour.

Pred etapou: "Skončiť tretí je lepšie ako štvrtý, keďže ide o body do klasifikácie o zelený dres. Som spokojný. Cavendish je príliš dobrý. Aký má rekord v počte víťazstiev v jednom ročníku Tour? Šesť? Dá ešte tri a prekoná ho. Dnes predviedol veľmi silný záver. Je skvelý.Nasledujú horské etapy, v ktorých môžem na rýchlostných prémiách ešte pobrať body," uviedol Sagan po včerajšej 14. etape.

Žilinčan dosiahol už šieste pódiové umiestnenie v tomto ročníku Tour. Celkovo ich má na konte už 32 - šesť víťazstiev, sedemnásť druhých miest a deväť tretích.

Prečítajte si tiež: Sagan bol tretí a jeho náskok sa zmenšil. Verím, že niečo získam v Alpách, vraví

"Bola to nudná etapa, dlhá, proti vetru. Záverečných päť kilometrov bolo v pohode, len šprint bol proti vetru. Vpredu sa ocitli aj pretekári, ktorí na to nemajú a bola tam nebezpečná tlačenica. Štartoval som dosť zozadu, ale prebojoval som sa na tretie miesto, takže v pohode. Stratil som nejaké body, ale niečo ešte hádam získam v Alpách," dodal.

Načítavám video...

Pred etapou: Neveľké alpské mestečko Culoz nehostilo finišujúcich cyklistov viac, než dekádu. Grand Colombier zdolávali cyklisti na Tour prvýkrát v roku 2012 a etapu, ktorá zahŕňala záverečné stúpanie, vyhral Thomas Voeckler.

Včerajšiu etapu vyhral Brit Cavendish 

Načítavám video...

Pred etapou: Po pár dňoch, v ktorých etapy ovplyvňoval silný vietor, bude dnes pravdepodobne prím hrať vysoká teplota. Jazdci pôjdu proti silnému slnku a vo finiši sa očakáva teplota až 29 stupňov. Fúkať by mal len ľahký severovýchodný vietor. 

Pred etapou: Favoritmi dnešnej etapy sú "vrchári" a favoriti na celkový triumf, ale môže sa podariť aj únik ako v etape so stúpaním na Mont Ventoux.

Prečítajte si tiež: Jeden zlý deň v horách a náskok je preč, tvrdí Froome

Pred etapou: V žltom drese nastúpi Chris Froome z tímu Sky, bodkovaný má Thomas De Gendt z Lotto-Soudal, biely Adam Yates z Orica-BikeExchange a zelený dres bude mať na sebe Slovák Peter Sagan.

Pred etapou: Brit Mark Cavendish včera vyhral celkovo už svoju 30. etapu na Tour. V historických tabuľkách je druhý za legendárnym Eddym Merckxom, ktorý vyhral 34 etáp.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 4. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 9. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 15 891
 2. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 15 319
 3. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 8 789
 4. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 8 547
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 845
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 5 028
 7. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 315
 8. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 3 642
 9. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 529
 10. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 319

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Tour de France 2016, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

Srí Lankou otriasli výbuchy.
Tibor Gašpar, bývalý policajný prezident.
Boris Kollár.

Neprehliadnite tiež

Tomáš Tatar.
Peter Sagan.
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.
Luiz Felipe Scolari dáva pokyny Miroslavovi Stochovi počas pôsobenia v Chelsea Londýn.