Froome spadol, no znova zvýšil náskok

Romain Bardet po odvážnom útoku vyskočil v hodnotení Tour de France z piateho miesta na druhé, tretí už je Quintana.

Romain Bardet.(Zdroj: TASR/AP)

 

SAINT-GERVAIS MONT BLANC. Mokré cesty v Alpách v 19. etape Tour de France najlepšie zvládol Romain Bardet. AKo jeden z mála favoritov nemal žiadny pád. V správnom momente zaútočil a etapu vyhral. 

"Veľmi si užívam toto víťazstvo. V zjazde sme sa riadili inštinktom, môj najlepší kamarát Mikael Cherel ma odviezol po rovine a do záverečného kopca som už letel ako o život. Veľmi som si to užil celé," uviedol Romain Bardet v prvej televíznej reakcii na Eurosporte.

"Mám pocit, že som trafil jednu z bielych čiar na ceste a startil som kontrolu nad predným kolesom. Som v poriadku, mal som šťastie, že som sa vážne nezranil. Len som si odrel trochu pokožky... Dnešok je
presne príkladom toho, že som vďačný za tie štyri minúty doterajšieho náskoku. Tiež ďakujem tímovým kolegom na čele s Wouterom Poelsom, že ma potiahli v záverečnom stúpaní do cieľa. Samozrejme, aj Geraintovi Thomasovi za jeho bicykel. Vyviezol som sa na ňom až do cieľa a bolo to oukej. Bola to parádna tímová práca a som rád, že mám opäť o deň bližšie do Paríža," skonštatoval Christopher Froome na webe Cyclingnews.

Cieľ bol vo výške 1372 m a viedlo k nemu 9,8 km dlhé stúpanie na Le Bettex v dedinke St. Gervais pod majestátnym Mont Blancom. 

Bojuje sa o 2. miesto

Vďaka víťazstvu sa posunul v celkovom hodnotení už na druhé miesto za Chrisa Frooma.  

Etapu poznačilo množstvo pádov. Z pretekov dokonca odstúpil Daniel Navarro a Tom Dumoulin. Na zemi však bol aj Chris Froome, Vincenzo Nibali a Bauke Mollema. 

Froome skončil s odreninami, no etapu dokončil bez problémov a v celkovom hodnotení dokonca zvýšil svoj náskok na 4:11 minúty.

"Mal som naozaj šťastie že sa mi nič vážne nestalo a mal som pri sebe neustále svojich kolegov. Tour nie je na konci pokiaľ nie ste v Paríži, preto som hovoril, že nić nemám isté. vedeel som, že niečo podobné sa môže stať," hovoril v cieli Froome.

Na Tour už medzi sebou cyklisti súperia iba o druhú priečku v celkovom hodnotení. Poradie v top10 sa stále môže meniť. Rozdiel medzi druhým Bardetom a piatym Richiem Portem je iba 66 sekúnd. 

Na druhú priečku bude môcť stále zaútočiť aj Nairo Quinatana, ktorý sa posunul už na tretie miesto. 

Thomas: Ja som bežať do cieľa nechcel

Froome nestratil veľa času aj vďaka pohotovej pomoci Gerainta Thomasa. "Videl som ako išiel predo mnou a zrazu spadol. Hneď kričal: Potrebujem bicykel. Potrebujem bicykel. tak som m u dal svoj a čakal som na naše auto," hovoril Thomas. Lenže auto tímu Sky ho minulo a pokračovalo ďalej. 

"No ja som rozhodne neplánoval bežať do cieľa ako to urobil Chris. Našťastie si ma všimli a o pár metrov zastali." 

V zelenom drese jazdiaci Slovák Peter Sagan (Tinkoff) opäť zvolil pokojné tempo. Keďže so 425 bodmi na konte virtuálne už je víťazom bodovacej súťaže, mohol si dopriať príchod do cieľa v jednej zo zadných skupín. 

V sobotu príde na rad posledná alpská etapa pred nedeľňajším dojazdom do Paríža. Pelotón bude musieť na ceste
z Megéve do Morzine (146,5 km) prekonať štyri prudké stúpania, ale vzhľadom na suverenitu Chrisa Frooma je mizivá šanca, aby ešte niekto mohol ohroziť jeho žltý dres lídra celkovej klasifikácie. 

Online prenos

Cieľ - Víťazom etapy sa stal Romain Bardet. Je prvým francúzskym víťazom etapy na tohtoročnej Tour. Jednu etapu vyhral aj vlani. Vďaka odvážnemu útoku sa vyšplal už na druhé miesto v celkovom hodnotení.

Druhý skončil Joaquim Rodriguez, tretí je Valverde (obaja +23 sekúnd). Froome veľa nestratil (35 s). Dokázal sa udržať so súpermi. Froome aj napriek pádu v celkovom hodnotení zvýšil svoj náskok už na 4:11 minúty. 

So štvorminútovou stratu prišiel do cieľa Mollema a klesol až na 10. miesto. 

 

2 km do cieľa - Náskok Bardeta je 40 sekúnd. Nastúpil Porte s ním ide Quintana. Ich nástup nie je úspešný, za to unikol Fabio Aru.

3 km do cieľa - Daniel Martin vyrazil v pred. Froome napriek ide napriek pádu veľmi spoľahlivo.

5 km do cieľa - Mollema stráca už skoro minútu. Romain Bardet, ktorý je na čele, sa v celkovom hodnotení môže posunúť z piateho miesta. Jeho náskok pred favoritmi však pomaly klesá - 37 sekúnd.

9 km do cieľa - Na čele je stále Costa. Snaží sa ho dostihnúť Romain Bardet, ktorý ťažil z pádov súperov. Na Costu stráca len 45 sekúnd. Skupina favoritov vzadu sa spojila. Zaostal vśak Bauke Mollema, druhý muž celkového poradia. 

Froome má odretý lakeť a roztrhaný dres na chrbte. 

Po ťažkom páde odstupuje Španiel Navarro.

13 km do cieľa - V krátkom slede mali problémy - Mollema, Nibali a na zemi skončil aj Chris Froome. Nebol to nebezpečný pád a rýchlo dostal bicykel od Gerainta Thomasa. Nemá takmer žiadnu stratu. Hneď sú pri ňom tímoví kolegovi a pomáhajú mu.

Skupina favoritov sa však rozdelila. Mokro narobilo problémy všetkým. 

14 km do cieľa - Cyklistov už čká len posledné stúpanie. Cieľ je prvýkrát v lyžiarskom stredisku Saint Gervais. 

Cieľový kopec má takmer 10 kilometrov a priemer 8 %, lenže najkritickejšie sú prvé tri kilometre.  

26 km do cieľa - O víťazstvo bojuje Riu Costa. Portugalčan má 50 sekundový náskok pred jazdcami z úniku a vyše minútu pred skupinou favoritov. Porte sa dotiahol späť.

35 km do cieľa - Skupina favoritov už tiež ide po mokrých cestách. Cyklisti si dávajú veľký pozor, pretože hrozia pády. 

Na zemi skončil aj Richie Porte a dvaja jazdci z tímu FDJ. Porte je celkovo šiesty, po páde však zo skupiny odpadol a stráca.

40 km do cieľa: Začalo pršať a cesta je klzká. V zjazde z Montée de Bisanne mal v jednej zákrute pád Pierre Rolland. Je doudieraný a celý bok má od blata. 

Rolland jazdil v úniku a pokúšal sa získať si náskok. 

48 km do cieľa - Majka bol najrýchlejším na treťom kopci a vďaka 25 bodom sa stal víťazom vrchárskej súťaže. Tím Tinkoff tak má isté už prvenstvo vo dvoch súťažiach. Okrem bodkovaného dresu Majku má Peter Sagan istý zelený dres. 

53 km do cieľa - Vedúca skupina sa zmenšila na 14 jazdcov. Jej náskok klesol pod dve minúty. Skupinu favoritov stále ťahá Astana. 

Thomas de Gendt už neohrozí pozíciu Rafala Majku vo vrchárskej súťaži. Vypadol z úniku a Poliak tak môže potvrdiť už na tomto stúpaní zisk bodkovaného dresu.

60 km do cieľa - Tom Dumoulin mal nepríjemný pád. Poranil si ruku a odstupuje z pretekov. Holanďan je veľkým favoritom na víťazstvo v olympijskej časovke. Bude však záležať nakoľko ho ovplyvní zranenie.

Podľa lekára Tour môže mať zlomené zápästie. Všetko potvrdí až vyšetrenie v nemocnici.

Z Tour odstúpilo už 22 cyklistov. 

 

64 km do cieľa - Doteraz išiel pelotón relatívne pokojnejším tempom. Tretie stúpanie však už bude veľmi náročné. patrí do najvyššej kategórie - HC. 

Montée de Bisanne je na trase Tour prvýkrát a cyklisti ho nemali možnosť ísť na žiadnych pretekoch. Strmý je najmä jeho záver. Kopec je vyše 12 km dlhý a má sklon 8,2 %.

Peter Sagan vypadol z hlavnej skupiny, ktorá zvyšuje tempo.

72 km do cieľa - De Gendt vyhral aj druhú dnešnú prémiu na Col de la Forclaz de Queige. Získal 5 bodov, ale Rafal Majka mu je za chrbtom (3 body). Nasleduje kľukatý a nebezpečný zjazd. 

"V dnešnej etape je viacero kritických miest skôr v zjazdoch," vravel pred etapou aj Chris Froome. 

78 km do cieľa - Dnešná etapa je na Tour prvýkrát. takmer identickú trasu s cieľom v lyžiarskom stredisku v Saint Gervais však išli cyklisti vlani v rámci Criterium du Dauphine. A vyhral ju Chris Froome pred Teejayom van Gardenerom. Brit je i dnes veľkým favoritom.  

82 km do cieľa - Vedúca 20-členná skupina sa opäť spojila. 

95 km do cieľa - V zjazde z horskej prémie sa z úniku odpútala trojica - Majka, De Gendt a Francúz Vuillermoz. Ich náskok je okolo 30 sekúnd. Poliak s Holanďanom bojujú o body do vrchárskej súťaže. 

Cyklistov teraz čaká druhé stúpanie -  Col de la Forclaz de Queige s dĺžkou 5,6km a  priemerným sklonom 7,8 %.

Pelotón, v ktorom bol aj Peter Sagan, stráca viac ako tri a pol minúty.

100 km do cieľa - Horskú prémiu na Forclaz de Montmin vyhral Thomas de Gendt (10 bodov), hneď za ním však bol líder vrchárskej súťaže Rafal Majka. Z náskoku tak stratil len dva body. Teraz vedie o 81 bodov. 

106 km do cieľa - V prvej hodine išli cyklisti priemernou rýchlosťou 37,5 kilometra za hodinu. Nie je to málo, keď vezmeme do úvahy, že časť úseku išli aj do kopca. Niektoré rovinaté etapy na tohtoročnej Tour prešli pomalšie.

109 km do cieľa - Strata pelotónu sa znížila na niečo viac ako tri minúty. Jazdci v úniku to nebudú mať jednoduché. Vrchol stúpania sa nachádza na méte 103,5 kilometra pred cieľom. Pozrite si, ako výstup vyzerá z pohľadu cyklistu.

112 km do cieľa - Pelotón o čosi zrýchlil a znížil stratu na 3:40 min. O chvíľu už jazdci začnú stúpať na Col de la Forclaz de Montmin (9,8 km, 6,8 percenta).

116 km do cieľa - Cyklisti už prešli rýchlostnou prémiou, body brali jazdci z úniku. Prvý bol Michael Matthews a vďaka zisku dvadsiatich bodov sa v bodovacej súťaži posunul na tretie miesto pred Bryana Coquarda a Alexandra Kristoffa.

123 km do cieľa - Etapu s finišom v Saint-Gervais Mont Blanc absolvovali cyklisti v rámci vlaňajších pretekov Critérium du Dauphiné. Vtedy sa z triumfu tešil Christopher Froome, ktorý neskôr ovládol aj celkovú klasifikáciu na Tour.

127 km do cieľa - Stíhať unikajúcich pretekárov sa vybrala trojica jazdcov z tímu Astana: Vincenzo Nibali, Diego Rosa a Paolo Tiralongo. Pelotón ich však čoskoro naspäť pohltil a ide si svoje tempo. Za čelom zaostáva o štyri a štvrť minúty.

134 km do cieľa - V úniku sú títo pretekári: Angelo Vicioso, Alexej Lucenko (obaja Astana), Robert Kiserlovski, Rafal Majka (obaja Tinkoff), Alexis Vuillermoz (AG2R), George Bennett (LottoNL-Jumbo), Pierre Rolland (Cannondale), Markus Burghardt, Amaël Moinard (obaja BMC), Natnael Berhane (Dimension Data), Laurens ten Dam (Giant-Alpecin), Emmanuel Buchman (Bora), Rui Costa (Lampre), Thomas De Gendt, Tony Gallopin (obaja Lotto Soudal), Tony Martin (Etixx - Quick-Step), Daniel Navarro (Cofidis), Michael Matthews (Orica-BikeExchange), Eduardo Sepulveda, Vegard Breen (obaja Fortuneo). 

138 km do cieľa - V úniku je podľa oficiálneho portálu Tour okolo dvadsaťpäť jazdcov. Opäť sa v ňom nachádza aj Jarlinson Pantano, ktorý dnes má na sebe červené číslo pre najbojovnejšieho jazdca. Keďže za časovku sa neudeľuje, má ho na sebe ten, komu ho prisúdili predvčerom. Pantano v nej finišoval druhý. Na Tour však už má jedno víťazstvo, keď ovládol pätnástu etapu.

141 km do cieľa - A vyzerá to tak, že hneď tu máme úspešný únik. Ale dalo sa to čakať, nakoľko v ňom sú cyklisti bojujúci o bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára - De Gendt i Majka. Pelotón stráca už dve minúty.

146 km do cieľa - Do dnešnej etapy vyrazilo 177 cyklistov. Znamená to, že do cieľa Tour ich určite nepríde minimálne dvadsaťjeden. O prvý útok sa pokúša Thomas De Gendt, pripájajú sa k nemu aj ďalší pretekári, vrátane Tonyho Gallopina, Rafala Majku, Jarlinsona Pantana alebo Daniela Teklehaimanota.

Neutralizačná zóna - Ešte v neutralizačnej zóne mal problémy Joaquím Rodríguez, ktorý dostal defekt. Španiel je priebežne jedenásty so stratou 8:11 min.

Neutralizačná zóna - Cyklisti štartujú, približne pätnásť minút budú prechádzať neutralizačnou zónou. Pred príjazdom do Paríža im zostávajú posledné stovky kilometrov. Väčšinu z viac ako 3000-kilometrovej porcie na Tour už prekonali.

Pred štartom - Slovenský cyklista Peter Sagan sa už sústredí najmä na to, aby úspešne prišiel do Paríža. Potvrdil to po včerajšej časovke. "Pristúpil som k nej ako ku dňu voľna. Chcel som len finišovať v limite, pretože kým dorazíme do Paríža, čakajú nás ešte dve ťažké etapy v Alpách," citoval ho web tímu Tinkoff.

Slováka už v boji o zelený dres nemôže nikto ohroziť. Ak dokončí Tour de France, vyhrá bodovaciu súťaž piaty raz za sebou. Hoci už útočiť nemusí, dnes by sa mohol ešte pokúsiť o nejaké body na rýchlostnej prémii.

Pred štartom - Pred Tour de France patril medzi najväčších favoritov. Dokonca sa hovorilo o tom, že má najväčšie predpoklady ohroziť Chrisa Frooma. Nairo Quintana však zaostal za očakávaniami a Brita ani raz nepotrápil.

"Necítim sa dobre. Takáto výkonnostná úroveň pre mňa nie je normálna," priznal dvadsaťšesťročný Kolumbijčan po včerajšej časovke pre Cycling News.

Kým ešte po stredajšej horskej etape Quintana vyhlasoval, že do cieľa je ešte ďaleko a stať sa môže čokoľvek, teraz sa už sústredí najmä na boj o pódium. "Hoci nie som v najlepšej forme, štvrté miesto na Tour a šanca zabojovať o pódiové umiestnenie nie sú vôbec na zahodenie," vravel.

"Uvidím, ako zareaguje moje telo, či ma bude držať znovu späť alebo budem môcť niečo predviesť," uzavrel pre cyclingnews.com.

Pred štartom - Zaujímavý bude najmä boj o druhé miesto. Medzi druhým Baukem Mollemom a šiestym Richiem Portem je rozdiel iba čosi viac ako minúta. A práve Austrálčan môže dnes patriť medzi najväčších favoritov etapy.

Skvelú formu demonštroval nielen solídnym výkonom v časovke, ale najmä v kopcoch. Pre dvoma dňami ako jediný dokázal držať krok s Chrisom Froomom.

"Richie predviedol predvčerom výborný výkon," vyhlásil Froome.

"Bol jediný, kto sa pokúšal s pretekmi niečo urobiť. A ukázal svoju silu. Vyzerá to tak, že práve on môže v najbližších dvoch dňoch najviac získať. Ak bude takto pokračovať, v Paríži sa postaví na pódium," predpokladá priebežný líder.

Pred Austrálčanom varuje aj aktuálne tretí muž poradia Adam Yates. "Podľa môjho názoru je práve Richie najnebezpečnejší. S Froomom sú to dvaja najsilnejší vrchári na tohtoročnej Tour," priznal jazdec tímu Orica-BikeExchange.

Pred štartom- Pred záverečnými dvoma horskými etapami už nie je otázkou, či niekto dokáže na čele priebežnej klasifikácie ohroziť Chrisa Frooma, ale či ho niekto vôbec dokáže potrápiť. Tridsaťjedenročný Brit má po včerajšej časovke už takmer štvorminútový náskok pred druhým Baukem Mollemom.

1.Chris FroomeV. BritániaSky77:55:53 h
2.Bauke MollemaHolandskoTrek-Segafredo+ 3:52 min
3.Adam YatesV. BritániaOrica-BikeExchange+ 4:16 min
4.Nairo QuintanaKolumbiaMovistar+ 4:37 min
5.Romain BardetFrancúzskoAG2R La Mondiale+ 4:57 min
6.Richie PorteAustráliaBMC Racing+ 5:00 min
7.Fabio AruTalianskoAstana+ 6:08 min
8.Alejandro ValverdeŠpanielskoMovistar+ 6:37 min
9.Louis MeintjesJARLampre-Merida+ 7:15 min
10.Daniel MartinÍrskoEtixx - Quick-Step+ 7:18 min

"Mám skvelú pozíciu. Je to naozaj výborný pocit, keď máte pred nasledujúcimi dvoma dňami takýto náskok. Ale nesmieme zaspať na vavrínoch. Musíme zostať koncentrovaní," vyhlásil ešte včera Chris Froome pre Cycling News.

"Pre mňa bude teraz podstatnú držať sa v bezpečí a vyhýbať sa akýmkoľvek nehodám pred príjazdom do Paríža. Už je to skutočne len o tom kontrolovať náskok, neriskovať a strániť sa problémov," dodal tridsaťjedenročný Brit.

Vo včerajšej individuálnej horskej časovke na sedemnásť kilometrov vybojoval už svoje druhé etapové prvenstvo na tohtoročnej Tour de France.

Pred štartom - Cyklisti dnes pôjdu do kopca prakticky od úvodu. Krátke stúpanie na Collet de Tarmié však ešte nie je kategorizované. Potom jazdci absolvujú zjazd do obce Doussard, kde už na méte 25,5 kilometra zabojujú na rýchlostnej prémii.

Prvé náročné stúpanie čaká pretekárov od méty 32,5 kilometra. Col de la Forclaz de Montmin (1157 m) má dĺžku 9,8 kilometra a priemerný sklon 6,8 percenta. Útoky favoritov zrejme neprídu ani na Col de la Forclaz de Queige (5,6 km, 7,8 percenta).

Vážnou previerkou bude až Montée de Bisanne. Cyklisti budú musieť vyšliapať do kopca 12,4 kilometra po ceste s priemerným sklonom 8,2 percenta.

Veľmi ťažká je najmä druhá polovica. Od šiesteho kilometra stúpania sa takmer na celom úseku pohybuje priemerný sklon na úrovni viac ako deväť percent.

Cieľové stúpanie na Le Bettex (9,8 kilometra, 8 percent) je najprudšie hneď na začiatku. Na prvom kilometri dokonca dosahuje priemerný sklon 12,9 percenta.

Pred štartom - Ak nepočítame časovky a záverečný slávnostný dojazd do Paríža, kratšiu etapu cyklisti na tohtoročnej Tour de France nešli a ani nepôjdu.

Na trase z Albertville na vrchol stúpania Le Bettex ich čaká 146 kilometrov - ktoré však budú veľmi náročné. Počas nich zdolajú štyri vrchárske prémie a prekonajú prevýšenie viac ako 3500 metrov. Štart etapy je naplánovaný na 13.10 hod.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 2. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 5. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 5 664
 2. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 3 643
 3. Ako sme jazdili v socializme 2 580
 4. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 178
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 665
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 355
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 184
 8. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 103
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 711
 10. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 699

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Peter Sagan, Tour de France 2016

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Čo sa to stalo s časom? Náramkové hodinky miznú z rúk

Bol to vynález desaťročia. Nebyť náramkových hodiniek, niektoré strategické bitky by možno dopadli inak. Dnes prehrávajú samotné náramkové hodinky.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.

Neprehliadnite tiež

Investície sú neúmerné výkonom. Slovan kupuje hráčov, ktorým niečo chýba

Slovan nastúpil s najlepšou zostavou v tejto sezóne.

Slovenské talenty sa dočkali. Lobotka si na Ronalda ešte počká

Za slávnu Benficu nastúpil slovenský mladík Martin Chrien.

Vodný slalomár Mirgorodský sa stal majstrom Európy

Vybojoval pre Slovensko zlatú medailu na ME juniorov a pretekárov do 23 rokov.