Harrisonová prekonala svetový rekord. Bolt sa zotavil a opäť úradoval

Kendra Harrisonová prekonala svetový rekord v behu na 100 m cez prekážky.
Kendra Harrisonová prekonala svetový rekord v behu na 100 m cez prekážky. (Autor: TASR)
Sportnet|22. júl 2016 o 23:00

V Londýne sa prepisovali historické tabuľky. Američanka Harrisonová vytvorila svetový rekord na 100 m cez prekážky.

LONDÝN. Desiaty míting prestížneho atletického seriálu Diamantová liga IAAF, posledný pred olympijskými hrami v Riu de Janeiro, priniesol v piatok večer Londýne senzačný svetový rekord Američanky Kendry Harrisonovej na 100 m prekážok.

Časom 12,20 (vietor +0,3 m/s) o jednu stotinku sekundy zlepšila takmer 28-ročný výkon Bulharky Jordanky Donkovovej, ktorá 20. augusta 1988 dosiahla v Starej Zagore 12,21 sekundy.

Dala do toho všetko

Dvadsaťtriročná Harrisonová si zlepšila osobný rekord o 4 stotiny z májového mítingu Diamantovej ligy v americkom Eugene, kde jej namerali skvelých 12,24.

Potom však o mesiac na rovnakom štadióne Hayward Field mala smolu, lebo na šampionáte USA, ktorý bol zároveň kvalifikáciou na OH v Riu, skončila až šiesta a nedostala sa do amerického tímu. Miestenku získali len najlepšie tri prekážkarky.

"Je to úžasný pocit, že odteraz ma ľudia môžu volať držiteľka svetového rekordu'. Znie to krásne. V Londýne som chcela svetu ukázať, že na to stále mám, aj keď nejdem na olympiádu. Dala som do toho všetko," povedala Kendra Harrisonová.

Bolt je späť

Usain Bolt po zranení zadného stehenného svalu na ľavej nohe, pre ktoré 1. júla nenastúpil na finále behu na 100 m na majstrovstvách Jamajky, vyhral v Londýne dvojstovku za 19,89 sekundy. Bol to Jamajčanov prvý štart na tejto trati v olympijskom roku.

Víťazné gesto Usaina Bolta.
Víťazné gesto Usaina Bolta. (Autor: TASR)

Naposledy sa na 200 m predstavil 27. augusta 2015 vo víťaznom finále na MS v Pekingu. Pre Bolta to bol 33. víťazný beh na 100 alebo 200 m (vrátane rozbehov či semifinále) od prehry s Američanom Gatlinom 6. júna 2013 na Diamantovej lige v Ríme.

Hviezdny Jamajčan triumfoval odvtedy v 12 finálových a 9 kvalifikačných behoch na 100 m a v 8 finálových a 4 kvalifikačných dvojstovkách.

V tomto roky vyhral všetkých šesť svojich behov. Na stovke triumfoval 14. mája v George Towne (10,05), 20. mája na Zlatej tretre v Ostrave (9,98), 11. júna v Kingstone (9,88), v rozbehu (1. júla - 10,15) i semifinále (2. júla - 10,04) na jamajskom šampionáte tiež v Kingstone, na 200 m si pripísal prvenstvo na DL v Londýne.

"Po zranení ide všetko ťažšie. Potrebujem ešte nejaký čas, ale na olympiádu budem pripravený. Počas pretekov som sa cítil stuhnutý, ale bol to prvý beh po zranení, čiže je to v poriadku," povedal Jamajčan.