Víťazom olympijských pretekov Greg van Avermaet, Tybor skončil na 45. mieste

Medzi najväčších favoritov patrili silní vrchári.

Greg van Avermaet sa teší z olympijského titulu.(Zdroj: TASR/AP)
Zájazd na FC Liverpool - FC Porto od 390€ >>

RIO DE JANEIRO.  Belgický cyklista Greg Van Avermaet získal na OH v Riu de Janeiro v sobotu zlatú medailu v pretekoch s hromadným štartom.

V záverečnom špurte 237,5 km dlhej trate na Copacabane mal z trojčlennej skupiny najviac síl, keď na striebornú pozíciu odsunul Dána Jakoba Fuglsanga. Tretí skončil Poliak Rafal Majka.

Slovák Patrik Tybor prišiel s odstupom presne 20 minút do cieľa na 45. mieste.

Technicky náročná trať dala zabrať viacerým favoritom na zlato, už po prvých kilometroch odstúpil Holanďan Tom Dumoulin.  Viacerí favoriti na celkový triumf mali v priebehu technické problémy, na pomoc si mechanikov zavolal napríklad Holanďan Bauke Molle, Talian Fabio Aru či Brit Chris Froome. 

Svoju osobnú športovú tragédiu zažili v zjazde do cieľa Henao s Nibalim, obaja spadli približne 12 km pred koncom a stratili šancu na zisk cenného kovu.

Už keď to vyzeralo na jasný triumf Majku, tak sa tesne pred záverom k Poliakovi pripojila unikajúca dvojica Belgičan Greg Van Avermaet a Dán Jakob Fuglsang.

V záverečnom špurte si nakoniec bezpečne prišiel po zlato Van Avermaet, druhý prišiel do cieľa Fuglsang a s bronzom sa v závere musel uspokojiť Majka.


 

Olympijské hry - cestná cyklistika

6. August 2016 o 14:30
Hromadný štart (muži)
Víťaz: Greg van Avermaet (Belgicko)
Prenos
Máme za sebou skvelé viac ako šesťhodinové cyklistické divadlo. Na trati dlhej 237,5 kilometra sme videli cyklistiku tej najvyššej úrovne a z titulu olympijského šampióna sa napokon teší Greg van Avermaet z Belgicka, ktorý v tesnom finiši zdolal strieborného Jakoba Fuglsanga z Dánska a Poliaka Rafala Majku. Na trati sa dnes objavil aj slovenský cyklista Patrik Tybor. Jeho výsledok však zatiaľ, samozrejme, nie je známy. S týmto konštatovaním sa s Vami lúčim, ďakujem Vám za Vašu pozornosť a prajem príjemný zvyšok večera v znamení olympijských hier!
CIEĽ Novým olympijským víťazom sa stáva Belgičan GREG VAN AVERMAET!
0,5 Trojica na čele taktizuje.
1 Posledný kilometer! Kto z trojice van Avermaet, Majka, Fuglsang bude mať najviac síl?
1,5 Rafal Majka dostihnutý!
2 Toto Rafal Majka nemôže vydržať. Van Avermaet s Fuglsangom idú skutočne skvelo!
3 Tri kilometre pred finišom a Greg van Avermaet s Jakobom Fuglsangom pravdepodobne Rafala Majku dostihnú! Ten totiž ide úplne na dno svojich síl.
3,5 Rafal Majka robí čo môže a náskok pred belgicko-dánskou dvojicou drží nad hranicou 10 sekúnd.
4,5 Tak pozor! Za Majkom sa vydáva dvojica Fuglsang-van Avermaet a náskok Poliaka prudko klesá! Už je len na úrovni 11 sekúnd!
6,5 Rodriguez, Alaphilippe, Meintjes, van Avermaet, Zejc, Fuglsang. Nikto z nich nie je schopný vyvinúť tempo, ktorým by dostihli Rafala Majku.
8 Rafal Majka má na čele momentálne náskok približne 20 sekúnd, no v skupine prenasledovateľov sa taktizuje! Poliak je tak veľmi blízko titulu olympijského víťaza!
12 Tak toto je neuveriteľné!12 kilometrov do cieľa došlo v zjazde ku kolízii Sergia Henaa s Vincenzom Nibalim a na čele tak je už len osamotený Rafal Majka!
14,5 Za spomínanou trojicou je početná skupina, v ktorej sa naďalej nachádzajú Geraint Thomas, Greg van Avermaet, Luis Meintjes, Julian Alaphilippe, Joaquin Rodriguez, ale aj prekvapenie dnešných pretekov Andrej Zejc.
17 V čelnej skupine nastúpila trojica Vincenzo Nibali, Rafal Majka a Sergio Henao. Ak sa im podarí odtrhnúť, bude veľmi ťažké ich dobehnúť. Chris Froome medailu z olympijských hier pravdepodobne nezíska. Jeho strata je už 40 sekúnd.
17,5 V závere svoje tempo veľmi dobre stupňuje Joaquim Rodriguez. Puritovi sa podarilo dotiahnuť na absolútne čelo pretekov.
18 Aktuálne rozostupy medzi jednotlivými pretekármi sú veľkým otáznikom, keďže ani samotná réžia priameho prenosu nám ich už dlhšie neponúkla.
19,5 Jazdcov na úplnom čele sa vydala stíhať aj dvojica Tanel Kangert-Julian Alaphilippe.
20 Tak teraz sa Vám musím ospravedlniť, nakoľko som si nevšimol ani dávnejší nástup Rafala Majku, ktorý je taktiež na úplnom čele pretekov. Teraz sa mu podarilo odraziť útok Vincenza Nibaliho.
20,5 Tak teraz sú tí najlepší už poriadne poskupinkovaní. Zdá sa, že na svoj nedávny atak doplatil Adam Zejc, ktorému pomaly dochádzajú sily a dnes to na úspech tohto Kazacha nevyzerá.
21 Na trati sa nám to v posledných kilometroch poriadne mieša. Sily dochádzajú Adamovi Yatesovi, ktorý chvíľu na čele pomáhal Geraintovi Thomasovi. Za ním to začína naberať na obrátkach, aktívni Joaquim Rodriguez, Luis Meintjes, ale najmä Christopher Froome, ktorý sa pokúsi dotiahnuť do vedúcej skupiny.
22,5 O atak sa pokúša ten, od ktorého by sa to z vedúcej skupiny čakalo azda najmenej – Kazach Andrej Zejc.
23,5 Na čelo sa nám bez môjho povšimnutia dotiahol Jakob Fuglsang, naopak, pre dnes má odpracované Damiano Caruso.
26,5 Fabian Cancellara už dlhšiu dobu odvádza skvelú robotu pre svojho kolegu Sebastiena Reichenbacha, avšak ani takému skvelému tempárovi, akým je Spartakus sa nedarí sťahovať stratu vedúcej skupiny.
29 Rozdiel medzi pomerne početnou vedúcou skupinou a zvyškom favoritov sa už blíži k jednej minúte. To rozhodne nie je nezaujímavá hodnota!
32 Z pelotónu zaútočila hviezdna dvojica Vincenzo Nibali-Fabio Aru a útok týchto Taliano bol úspešný. Už sú tak členmi početnej vedúcej skupiny. V prospech jazdcov z Apeninského polostrova hovorí aj to, že na čele pretekov sa už dlhšie pohybuje ich spolujazdec Damiano Caruso.
35 Medzitým sa dozvedáme, že z pretekov odstúpili zaujímavé mená ako obhajca striebra z Londýna 2012 Rigoberto Urán, Talian Diego Rosa či Belgičan Laurens de Plus.
36 A na trati sa začína padať! Na zemi sa ocitli aj takí jazdci ako Richie Porte či Nelson Oliveira! Z ani jedným z týchto cyklistov to nevyzerá dobre a je tak otázne, či budú schopní dôjsť dnes až na pláž Copacabana.
39 Jazdci sa momentálne nachádzajú v náročnom technickom zjazde, a tak je vedúca skupina ako aj ich početná skupina prenasledovateľov, ktorú by som už pelotónom nenazýval, poriadne natiahnutá.
40 Zdá sa, že Michal Kwiatkowski definitívne stratil kontakt s čelom pretekov a teraz mu nezostáva už nič iné, ako snažiť sa dojsť v pohode do cieľa. Každopádne si tento Poliak zaslúži za dnešný výkon veľkú pochvalu, veď v úniku vydržal asi 180 kilometrov.
41 Tak Holanďanom dnešok absolútne nevyšiel. Vo veľkých problémoch sa práve ocitol aj Steven Kruijswijk a pravdepodobne tak stráca šancu na akýkoľvek dobrý výsledok.
42 Durašekova skupina však úspech nezožala a všetci jeho kolegovia z tohto pokusu o útok sa zaradili späť do hlavnej skupiny. Na jej čele pracuje momentálne Austrálčan Simon Clarke.
43 Tak napokon to vyzerá tak, že z vedúcej skupiny už pred časom odpadol Estónec Rein Taaramae. Za vedúcou šesticou ešte stále s Michalom Kwiatkowskim jazdí ďalšia skupina, v ktorej sú napríklad Kristjan Durašek alebo Sebastien Reichenbach.
44 Michalovi Kwiatkowskému postupne došli sily a spomínaná šestica už aj s Kazachom Zejcom ho dostihla. Poliak sa teraz bude snažiť silou vôle udržať v tejto čelnej skupine.
45 Z hlavného balíka sa odpútal Kazach Andrej Zejc, ktorý už má na dohľad päticu Geraint Thomas, Damiano Caruso, Greg van Avermaet, Sergio Henao a Estónec Rein Taaramae. Tí sa zase pomaličky blížia k vedúcemu mužovi pretekov Michalovi Kwiatkowskemu.
46 Kwiatkowski zostáva na čele osamotený, Kočetkov jeho tempu nestačí. V pelotóne medzitým skúsil nastúpiť Nemec Emanuel Buchmann.
47 Tempo s hlavnou skupinou stráca Philippe Gilbert. Okrem neho v skupine najväčších favoritov nevidíme už ani trojicu pomocníkov Leopold Königa, a tak si český jazdec tímu Sky bude musieť pomôcť už sám.
48,5 Cyklisti už absolvujú ďalšie náročné stúpanie. Ide o kopec Vista Chinesa s dĺžkou 4 kilometre a priemerným sklonom 5,7%.
50 Pavel Kočetkov s Michalom Kwiatkowskim idú veľmi slušne. Ich náskok na päťčlennú skupinu prenasledovateľov je stále niečo okolo pol minúty. Na podobnej hranici sa nachádza aj náskok Thomasa a spol. na zvyšok pelotónu.
51 Menším problémom sa teraz pri preberaní občerstvenia zo svojho mechanického auta nevyhol Fabio Aru. Talian však všetko zvládol a v záverečných 50 kilometroch sa pokúsi tiež zabojovať o cenný kov.
52 Celkom nenápadne doteraz jazdili Austrálčania a Francúzi. V týchto chvíľach sa však na čele hlavnej skupiny začínajú objavovať a dresy týchto krajín. Vpredu jazdí bez väčších problémov aj Fabian Cancellara.
54 Dnešné preteky zatiaľ vôbec nevychádzajú Holanďanom. Tom Dumoulin odstúpil hneď v úvode vinou zranenia, ktoré si privodil ešte na Tour de France, Wouter Poels sa mimoriadne trápil na kopci Vista Chinesa, Bauke Mollema musel už dvakrát meniť svoj bicykel. Bez problémov tak zatiaľ z reprezentácie krajiny tulipánov ide len Steven Kruijswijk.
56,5 Len pripomínam, že vpredu máme momentálne zaujímavú dvojicu, ktorú tvorí aktuálny ruský majster Pavel Kočetkov a svetový šampión z roku 2014 zo španielskej Ponferrady Michal Kwiatkowski. Ich nádeje na úspech v dnešnom finiši sú však vzhľadom na vývoj pretekov minimálne.
60,5 Kwiatkowski s Kočetkovom sú po dlhšom čase opäť na rovinke. Cyklisti spolupracujú celkom dobre, ich náskok pred silnou skupinou prenasledovateľov je pol minúty.
64,5 Tak čelo pretekov, ako aj prenasledovatelia a skupina favoritov už vystúpala na vrchol Chanoas, teraz cyklistov čaká prudký a technický zjazd.
66 Päťčlenná skupina prenasledovateľov stráca na Kwiatkowského s Kočetkovom niečo vyše pol minúty. Pelotón potom má na Thomasa a spol. manko 23 sekúnd. Na čele hlavnej skupiny pritom naďalej neúnavne pracujú pomocníci Alejandra Valverdeho.
68 K trojici Thomas, van Avermaet, Caruso sa zo zvyšku pelotónu dotiahli Španiel Sergio Henao a Estónec Rein Taaramae. V tejto skupine tak má svojho zástupcu tak Taliansko, ako aj Veľká Británia a Španielsko.
69 Vedúca dvojica sa práve nachádza v najťažšej pasáži kopca Chanoas, ktorej sklon dosahuje až 14%. Náskok Kočetkova s Kwiatkowskim tak pravdepodobne pôjde opäť dole.
70 Začína sa nám to poriadne trhať. Náskok vedúcej dvojice Kočetkov-Kwiatkowski už nie je ani celá minúta a trojica Thomas, van Avermaet, Caruso má pred zvyškom favoritov náskok asi 15 sekúnd.
72 Jarlinson Pantano pohltený, naopak z pelotónu sa pokúša odísť trojica ďalších jazdcov. Konkrétne sú to Damiano Caruso, Geraint Thomas a Greg van Avermaet. Uvidíme, čo títo traja jazdci takýmto manévrom sledovali.
72 Kočetkov nastupuje a Kwiatkowski zatiaľ nereaguje. Celkom odvážny krok od ruského majstra.
72,5 Tak a na čele máme pri stúpaní na Vista Chinesa už len dvojicu Pavel Kočetkov, MIchal Kwiatkowski.
73 Kwiatkowski ide v týchto chvíľach skutočne skvele a "zbavil sa" už aj Jarlinsona Pantana. V pelotóne teraz zaberajú najmä Taliani.
74 Medzitým sa veľké zmeny udiali na čele pelotónu! Z pôvodnej šestice je vďaka skvelej práci Michala Kwiatkowského už len štvorica, keď tempu Poliaka nestačili Nór Sven Erik Bystrøm a Michael Albasini!
76,5 Veľké problémy už v úvode tohto stúpania má Wouter Poels. Zdá sa, že práve toto je miesto, kde aj Patrik Tybor definitívne stratí kontakt s pelotónom a bude sa snažiť už len prísť do cieľa.
77,5 Cyklisti v úniku už začínajú stúpať na extrémne náročný kopec Chanoas. Len pripomínam parametre tohto stúpania: 4 kilometre, priemerný sklon 9,7% s maximom 14%. Práve toto je miesto, kde by sa mal pelotón definitívne rozdeliť. Prvé selekcie prídu pravdepodobne už v prvom okruhu.
80 80 kilometrov pred finišom je náskok vedúcej šestice v zložení Jarlinson Pantano, Michal Kwiatkowski, Simon Geschke, Pavel Kočetkov, Michael Albasini a Sven Erik Bystrøm stále tesne nad hranicou dvoch minút.
82 Patrik Tybor predvádza dnes skutočne veľmi dobrý výkon a stále sa drží v skupine najväčších ašpirantov na medaily. Momentálne mu na chvoste pelotónu robí spoločnosť napríklad Holanďan Wouter Poels.
83,5 Spolupracuje sa nielen v úniku, ale aj v pelotóne. V týchto chvíľach veľmi dobre spolupracujú pomocníci Chrisa Froomea a Alejandra Valverdeho a stratu na vedúcu šesticu majú takpovediac pod kontrolou.
88,5 Predsa len tu máme potešujúcu správu pre slovenských fanúšikov. Patrikovi Tyborovi sa podarilo vrátiť do skupiny favoritov a naďalej sa drží na jej konci.
92 Cyklisti sa už nejakú dobu pohybujú po druhom z okruhov dnešných pretekov s názvom Vista Chinese, ktorý absolvujú celkovo trikrát. Náskok úniku pred pelotónom osciluje okolo 150 sekúnd.
95 Medzitým mal technické problémy aj Chris Froome, ktorý musel taktiež podstúpiť výmenu bicykla. Dostať sa späť do pelotónu mu pomôže jeho spolujazdec z reprezentácie, ale aj tímu Sky Geraint Thomas.
97,5 Približne v polovici pretekov odviedli veľký kus práce českí cyklisti, ktorým sa podarilo hlavnú skupinu roztrhať na niekoľko menších skupiniek. Tempu českej štvorice nestačil ani jediný slovenský zástupca v pelotóne Patrik Tybor. O jeho výsledku vás tak budeme informovať po skončení pretekov v našom dennom live blogu.
100 Máme pred sebou posledných sto kilometrov cyklistických pretekov s hromadným štartom mužov na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Vpredu je šestica Jarlinson Pantano, Micha, Kwiatkowski, Simon Geschke, Pavel Kočetkov, Michael Albasini a Sven Erik Bystrøm. Ich náskok pred pelotónom je už len na hranici dvoch minút.
104 No tak si to predstavte! Jedno z príjemných prekvapení tohtoročnej Tour de France Adam Yates nestačí vysokému tempu pelotónu a vyzerá to tak, že Chris Froome si bude musieť poradiť bez tohto svojho hviezdneho pomocníka.
107 Trojica Michal Golas, Rafal Majka a Maciej Bodnar tiež dovádza v hlavnom balíku skvelú robotu pre Michala Kwiatkowského, ktorý sa stále drží v šesťčlennom úniku už od pätnásteho kilometra dnešných pretekov.
111 Rozdiely medzi skupinkami v pelotóne boli natoľko malé, že sa to už všetko opäť spojilo. Samozrejme, s výnimkou šestice v úniku.
112,5 Hlavná skupina je naďalej rozdelená na viacero menších skupín, avšak v tej "vedúcej" chýba napríklad Chris Froome, a tak sa určite nedá očakávať aktivita dvojice britských jazdcov.
115 V následnom zjazde mal nepríjemný pád Iránec Ghader Mizbani, ktorý skončil dokonca úplne mimo cesty. Z jeho pokračovaním v pretekoch to nevyzerá najlepšie.
117 Roztrhanie pelotónu mal na svedomí skvelo jazdiaci český tím. Fantastickú robotu odviedol najmä Petr Vakoč. Zatiaľ je to zo strany českej štvorice veľmi dobrý výkon.
118 Tak pozor! Posledný prejazd dlažobnými kockami hlavnú skupinu roztrhal na viacero menších skupiniek a kontakt pomaly začína strácať aj slovenský cyklista Patrik Tybor.
119 Vedúca šestica na čele s Michalom Kwiatkowskim dnes poslednýkrát absolvovala úsek s dlažobnými kockami na úvodnom okruhu. Jazdci sa práve nachádzajú v polovici dnešných pretekov. V pelotóne postihli technické problémy jedného z favoritov dnešných pretekov Austrálčana Richieho Portea. Ten by však nemal mať problém dostať sa späť do hlavnej skupiny.
123,5 Veľmi dobrú prácu zatiaľ odvádzajú českí reprezentani, ktorí pracujú pre Leopolda Königa. Teraz sa Jan Bárta dokonca objavil na čele pelotónu v spoločnosti Britov, Talianov a Španielov.
125 V slušnom výkone pokračuje aj Patrik Tybor. Tento 28-ročný cyklista Dukly Banská Bystrica sa zatiaľ bez väčších problémov drží na konci pelotónu. Tak mu držme palce, aby mu sily vydržali a Tybor sa dostal až do cieľa na pláži Copacabana.
128 Medzitým nám z pretekov odstúpil Juhokórejčan Kim Ok Čeol, a tak v pretekoch pokračuje už len jediný jazdec z tejto ázijskej krajiny, ktorým je Seo Joon Yong.
129 Ďalším z nekonečného radu jazdcov, ktorých postihli technické problémy je aj taliansky favorit Fabio Aru.
135 Jazdci v úniku práve prešli občerstvovacou stanicou a ich náskok sa pohybuje okolo 4 a pol minúty. Favorizované zoskupenia Veľkej Británie, Španielska a Talianska to majú v pelotóne absolútne pod kontrolou.
137 Aktuálna správa z pelotónu hovorí o tom, že aj 137 kilometrov pred koncom pretekov sa v pelotóne stále drží slovenský reprezentant Patrik Tybor, ktorý sa pohybuje na konci hlavnej skupiny.
140 Momentálne je už pelotón opäť v stúpaní a pomoc svojho reprezentačného vozidla si vyžiadal Slovinec Matej Mohorič.
142 Ťažkosti jazdcov na náročnom úseku s mačacími hlavami pokračujú. Nevyhli sa ani Nórovi Larsovi Pettrovi Nordhaugovi.
143,5 Opäť sme na ťažkom úseku s dlažobnými kockami a menej technicky zdatní jazdci sa tu opäť nevyhli problémom. Tentoraz komplikácie zbrzdili Maročana Soufiane Haddiho.
147 V pelotóne na to poriadne "dupli" Briti, ktorí dnes pracujú pre Chrisa Froomea a náskok vedúcej skupiny už nie je ani päťminútový. Unikajúci jazdci navyše práve začínajú ďalšie náročné stúpanie.
151 Pred malou chvíľou mal Bauke Mollema opäť technické problémy a dnes už druhý raz menil svoj bicykel.
152,5 Na trati sa momentálne nič zaujímavé nedeje, na čele pelotónu vidíme stále ten istý obrázok: Španielsko, Taliansko, Veľká Británia. Náskok šiestich jazdcov v úniku je momentálne niečo cez 5 minút.
155,5 Veľmi špeciálne sú dnešné preteky pre trojicu hviezdnych cyklistov – Joaquima Rodrigueza, Fabiana Cancellaru a Fränka Schlecka. Tí sa totiž po aktuálnej sezóne lúčia so svojou mimoriadne úspešnou kariérou, a tak práve absolvujú svoje posledné olympijské preteky. Fabian Cancellara sa v Riu sústredí najmä na časovku, ktorá je v Riu na programe v stredu.
160 Bauke Mollema, ktorý mal problémy so svojim bicyklom v predchádzajúcom stúpaní, dokazuje svoje kvality a vracia sa späť do pelotónu.
163,5 Tak napokon tým belgickým cyklistom s problémami nebol De Plus, ale Greg van Avermaet! Tento skvelý klasikár sa však už v zjazde dokázal dotiahnuť späť do pelotónu. Avšak hlavná skupina sa v týchto chvíľach poriadne natiahla.
165,5 Ďalšie technické problémy jedného z pretekárov. Tentoraz si pomoc mechanikov vyžiadal Belgičan Laurens De Plus. Komplikácie s bicyklom postihli aj jedného z favoritov – Holanďana Baukeho Mollemu.
166 Z pelotónu odpadávajú ďalší jazdci a dokonca tam došlo aj k pádu bulharského cyklistu Stefana Kojčeva Hristova.
168 Náskok vedúceho sexteta už dosahuje hranicu desiatich minút! Menšie technické problémy mal Sven Erik Bystrøm, ktorý musel v stúpaní meniť zadné koleso, čím sa chvíľu zdržal.
170 Po absolvovaní tohto kopca, na ktorom bol ako prvý Simon Geschke postretla malá nepríjemnosť Michaela Albasiniho, keď mu na hrboľatom teréne z držiaka na bicykli spadla fľaša s tekutinami. Tie mu môžu pri vlhkom teplom počasí, aké na pobreží Atlantického oceánu chýbať.
173 Pelotón teraz po krátkom oddychu opäť ťahá Talian Alessandro De Marchi. Unikajúci cyklisti dnes po druhý raz stúpajú na kopec Grumari.
175 Pelotón je momentálne v zjazde z ďalšieho kopca dnešného dňa a jeho strata na vedúcu skupinu klesla na päť a pol minúty.
178,5 Medzitým nám prichádzajú informácie o odstúpení ďalších cyklistov. Olympijské preteky nedokončia Nemec Maximilian Levy a Novozélanďan Zac Williams.
181 Rozdiel medzi uniknutou skupinou a pelotónom je momentálne presne 6:45 minút.
184 Vedúca šestica momentálne už stúpa na vrchol Grumari, zatiaľ čo jazdcov v skupine favoritov to ešte len čaká.
185,5 Na čelných pozíciách pelotónu má každá z favorizovaných reprezentácií svoje zastúpenie. Vidíme tam po jednom drese Veľkej Británie, Španielska aj Talianska. Naopak, problémy má už teraz slovenský jazdec Patrik Tybor, ktorý sa už lenb silou-mocou snaží udržať tempa pelotónu.
187,5 Problémy s bicyklom mal rwandský pretekár Adrien Niyonshuti, ktorý musel meniť jedno z kolies, a tak sa bude musieť doťahovať späť do pelotónu.
191 V miernych problémoch sa na mačacích hlavách ocitol aj Chris Froome. Trojnásobný šampión Tour de France však všetko zvládol a bezpečne pokračuje ďalej v pretekoch.
192 V pelotóne došlo k vážnemu pádu a opäť v tom bol turecký cyklista! Tentoraz to však bol Ahmet Örken. S Örkeom to nevzyerá vôbec dobre, keď utrpel na prvý pohľad pomerne vážne poranenie hlavy a bude potrebovať opateru lekárov.
193 Vedúca skupina už absolvovala prvýkrát aj dvojkilometrový úsek po kockách.
198 Jazdci sa dnes po celý čas budú pohybovať v blízkosti pobrežia Atlantického oceána, a tak by preteky mohol ovplyvniť aj vietor.
200 Geschke, Bystrøm, Albasini, Kwiatkowski, Pantano a Kočetkov už prvýkrát absolvujú okruh Grumari, na ktorý sa dnes ešte trikrát vrátia.
203 V pelotóne zatiaľ vládne absolútny pokoj, na jeho čele podľa očakávania všetko kontrolujú jazdci v španielskych a talianskych dresoch.
207 Rýchlosť jazdcov v úniku je v porovnaní s pelotónom takmer dvojnásobná a rozdiel medzi týmito dvoma skupinami činí už takmer šesť minút.
210 Náskok vedúcej šestice prudko stúpa a už prekonal aj hranicu 4 a pol minúty! Únik dňa tak je definitívne na svete!
214,5 Vo vedúcej skupine máme aj nórskeho jazdca Svena Erika Bystrøma Švajčiara Michaela Albasiniho a Rusa Pavla Kočetkova. Pred pelotónom sa tak pohybuje šestica jazdcov, ktorej náskok sa už blíži k dvom minútam.
216 Tak konečne sa nám vpredu vytvorila skupina, ktorej sa podarilo odpútať z pelotónu. Nachádza sa v nej napríklad Jarlinson Pantano, Poliak Michal Kwiatkowski či Nemec Simon Geschke. Skupina si už stihla vypracovať takmer minútový náskok. Pokúšal sa k nej pridať aj Čech Petr Vakoč, avšak neúspešne.
220 Vyzerá to tak, že Tom Dumoulin skutočne v týchto pretekoch už nepokračuje a bude sa sústrediť na časovku, ktorá je jeho dominantnou disciplínou!
224 Problémy má Holanďan Tom Dumoulin, ktorý svoj bicykel odstavil vedľa trate a pravdepodobne čaká na svoje reprezentačné vozidlo! To by bola veľká strata pre holandskú reprezentáciu hneď na úvod dnešného dňa.
225,5 Spomínaný pokus o únik od alžírskeho reprezentanta nebol úspešný, skúšajú to ďalší.
226 V pelotóne došlo už aj k prvému pád. Na zemi sa ocitol Turek Onur Balkan.
227,5 Máme tu prvý zaujímavo vyzerajúci pokus o únik. Z pelotónu sa skúša odpútať jeden z alžírskych reprezentantov.
230 Veľmi aktívni sú na čele pelotónu Česi, konkrétne by to mal byť Zdeněk Štybar. V jeho blízkosti vidíme aj nášho reprezentanta Patrika Tybora.
232,5 Tempo v pelotóne sa pomaličky zvyšuje. Prvé pokusy o únik by mali byť len otázkou času.
235,5 Jazdci vedia, čo ich dnes čaká, a tak sa v prvých metroch pretekov nikam neponáhľajú. Dokonca vidíme zábery podobné tým z poslednej etapy Tour de France, keď Adam Yates v britskom reprezentačnom drese dokonca prišiel na kus reči k jednému z dánskych reprezentantov.
237,5 Cyklistické preteky jednotlivcov sa práve začali! Tešme sa spolu na pekné cyklistické divadlo!
Vážení fanúšikovia!

Pomaly sa nám rozbieha úvodný súťažný deň hier XXXI. Letnej olympiády v brazílskom Riu de Janeiro. Medzi prvými na najväčšom športovom sviatku o cenné kovy zabojujú cestní cyklisti. Ich preteky sa začínajú o 14:30 a s nimi aj náš online prenos, pri ktorom Vás srdečne vítam!


PROFIL TRATE

Na rozdiel od predchádzajúcej olympiády, kedy bola trať rovinatá, profil tej dnešnej je považovaný za vôbec najťažší v histórii olympijských cyklistických pretekov jednotlivcov. Na 144 cyklistov zo 65 krajín čaká 237,5 kilometra dlhá trasa. Štart aj cieľ pretekov bude na najznámejšej pláži na svete – Copacabana. Jazdci strávia takmer sedem hodín na dvoch okruhoch. Ten prvý z nich nesie názov podľa miestneho prírodného parku Grumari a pretekári ho absolvujú až štyrikrát. Na jeho trase sa okrem dvojkilometrového úseku s mačacími hlavami nachádza aj krátke, no veľmi prudké stúpanie s rovnakým názvom. Je dlhé síce len 1,2 kilometra, no jeho priemerný sklon je 7% a najťažšia pasáž má dokonca až 14%. Po druhom okruhu – Vista Chinese – pelotón prejde trikrát. Tvoria ho dva kopce. Prvý, náročnejší, sa nazýva Chanoas. Meria 4 kilometre, jeho priemerný sklon je 9,7% a maximálny až 13%. Po technickom kilometrovom zjazde z Chanoasu sa pretekári dostanú na stúpanie Vista Chinesa, ktoré má tiež štyri kilometre a jeho priemerný sklon je 5,7%. Po jeho absolvovaní bude cyklistom do cieľa chýbať presne 13 kilometrov. Z toho bude 6 kilometrov v zjazde a 7 kilometrov po absolútnej rovine.

PREDPOKLADANÝ PRIEBEH PRETEKOV

Dá sa predpokladať, že už od začiatku sa budú chcieť z pelotónu do úniku dostať jazdci z menej cyklisticky vyspelých krajín, ktorí sa budú chcieť ukázať pred celým cyklistickým svetom. Avšak aj v prípade, že by sa do úniku dostal niektorý z kvalitnejších vrchárov v štartovom poli, je vysoko nepravdepodobné, že by v dnešných pretekoch uspel jazdec z celodenného úniku. V skupine hlavných favoritov budú situáciu určite kontrolovať reprezentácie s najväčšími favoritmi na medaily – Veľká Británia, Taliansko, Španielsko, Belgicko či Kolumbia. Azda najvhodnejším miestom na trati na nečakaný atak, ktorý by mohol rozhodnúť preteky, sa zdá byť posledný kopec Vista Chinesa. Avšak vzhľadom na profil posledných 13 kilometrov bude musieť jazdec, ktorý sa k takémuto útoku odhodlá, byť nielen kvalitným vrchárom, ale aj zjazdárom a tempárom.

NAJVÄČŠÍ FAVORITI

Menoslov najväčších favoritov tvoria samé superhviezdy súčasnej cyklistiky. Za toho najväčšieho sa považuje večný smoliar Alejandro Valverde. Ten má na svojom konte už 6 cenných kovov z majstrovstiev sveta, no ani jedno zlato. Medzi jeho najväčších konkurentov budú určite patriť víťazi doterajších dvoch Grand Tour sezóny Vincenzo Nibali a Chris Froome. Okrem nich sa však šance dávajú aj jazdcom ako Joaquim Rodríguez či Fabio Aru. Čiernym koňom pretekov by mohol byť Kolumbijčan Jarlinson Pantano.

NAMIESTO SAGANA TYBOR

Slovenskú cyklistiku tentoraz nebude reprezentovať aktuálny majster sveta Peter Sagan, ktorý sa rozhodol štartovať na tejto olympiáde v horskej cyklistike. Jeho miesto zaujme 28-ročný jazdec Dukly Banská Bystrica PATRIK TYBOR. Podľa slov samotného Tybora, ale aj reprezentačného trénera Martina Fraňa, na priebeh týchto pretekov majú pripravené dva varianty. Buď Patrik Tybor prečká „v balíku“ až do záverečného okruhu a následne závod dokončí vlastným tempom, alebo sa pokúsi dostať do úniku dňa. Všetko však bude záležať od situácie na trati a aktuálnych psychických a najmä fyzických síl nášho reprezentanta.

Nech už to dnes dopadne akokoľvek, želám Vám ten najkrajší cyklistický zážitok!
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 14:30.

 

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 2. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 5. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 6. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 7. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 8. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 9. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 10. Stavebná fakulta STU pozýva na Deň otvorených dverí!
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 225
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 8 161
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 702
 4. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 816
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 2 687
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 325
 7. Kam do tepla v januári? 2 302
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 064
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 212
 10. Divoký Island: cesta ostrovom ľadu a ohňa 1 211

Téma: Cyklistika


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

DOMOV

Dobré ráno: Z úst im išli retiazky a klince, opisuje prácu exorcista

Exorcistu vyberie biskup, musí byť kňaz.

KOMENTÁRE

Exekučné amnestie sú nový morálny hazard

Možno do oddlžovania idú s najlepšími úmyslami, ale dopadne to ako vždy.

KULTÚRA

Woody Allen možno nakrútil svoj posledný film

Herci sa hanbia pred jeho adoptívnou dcérou, ktorá tvrdí, že ju zneužíval.

Neprehliadnite tiež

Rybáriková zvládla náročný súboj a postúpila do tretieho kola Australian Open

Slovenka sa v tejto fáze turnaja predstaví po prvý raz v kariére.

Svitko mal ťažký pád a zablúdil, skončil v druhej desiatke

Na čele priebežného poradia motocyklov sa ocitol Matthias Walkner.

Za zásluhy sa na olympiádu nechodí. Miklíka s Hudáčkom môžu nahradiť mladíci

Pri výbere podobných typov hráčov s podobnou formou by som uprednostnil hokejistov zo zahraničných súťaží, hovorí Eduard Hartmann.

Mal smolu i spor s Vůjtkom. Pôjde Nagy konečne na olympiádu?

V mužstve majú byť hráči, ktorí vedia ubrániť oslabenia, ale aj takí, ktorí pôjdu na presilovky, hovorí hokejista Ladislav Nagy.