Pištoliar Kopp o medailu nebojoval, vo finále skončil siedmy

Slovák po ôsmich výstreloch útočil na tretie miesto. Ďalšie dva však nezvládol a z boja vypadol.

Pavol Kopp nezopakoval piate miesto z Pekingu 2008.(Zdroj: SITA)

33.Juraj TužinskýSR

RIO DE JANEIRO. Slovenský strelec Pavol Kopp obsadil v olympijskom finále ľubovoľnej pištole 60 siedmu priečku. Po dobrom začiatku nezvládol svoj deviaty ani desiaty výstrel a z finálových eliminácií vypadol ako druhý v poradí.

Jeho najlepším výsledkom spod piatich kruhov zostáva piata priečka z Pekingu 2008, ktorú vybojoval v rovnakej disciplíne.

Druhý Slovák Juraj Tužinský skončil s kvalifikačným výkonom 541 na 33. pozícii.

Pozrite si všetky správy: Olympijské hry Rio 2016.

Olympijským šampiónom sa tretíkrát za sebou stal Kórejčan Jin Jong-Oh, ktorý bol v štvrtej sérii na pokraji vypadnutia práve s Koppom. Dva rozhodujúce výstrely však zvládol lepšie ako slovenský reprezentant a zapojil sa do boja o zlato.

V ňom napokon zdolal víťaza sobotňajších pretekov VzPi Xuana Vinha Hoanga z Vietnamu v novom finálovom olympijskom rekorde 193,7 bodov.

Bronz si vystrieľal Kim Song Guk z KĽDR.

Kopp si práve v ľubovoľnej pištoli vybojoval svoju tretiu olympijskú účasť.

Útočil na tretie miesto

Finále odštartoval Kopp ziskom 27,0 bodov po úvodných troch výstreloch. Dvomi trefami nad desať sa následne prepracoval z chvosta poradia na priebežnú piatu priečku. A v hre o medaily sa udržal aj po prvej eliminácii.

Od bronzu ho vtedy delili len dve desatiny bodu.

Nasledujúce výstrely mu však vôbec nevyšli. Za deviaty získal osem bodov, v desiatom len 7,1 a v celkovom poradí skončil siedmy.

Koppovi sa počas dlhoročnej pištoliarskej kariéry podarilo získať niekoľko cenných kovov. V ľubovoľnej pištoli má v zbierke tri striebra z podujatí Svetového pohára (Miláno 2006, Peking 2009, Belehrad 2010) a bronz z Mníchova 2007, ktorý získal vo vzduchovej pištoli.

Medzi najväčšie kariérne úspechy v malokalibrovke patrí bronz z finále SP v Číne a striebro z Európskych hier v Baku, vďaka ktorému sa prebojoval do Ria.

Najlepšie bol piaty

Pri tretej olympijskej účasti od súťažného štartu kariéry v roku 1997 dosiahol Kopp druhé najlepšie umiestnenie pod piatimi kruhmi.

Okrem spomínaného piateho miesta z Pekingu si v čínskej metropole vystrieľal 27. priečku vo vzduchovej pištoli. Pred štyrmi rokmi v Londýne skončil v silnejšej disciplíne dvadsiaty, vo vzduchovej pištoli o priečku nižšie.

Online prenos

Hoci mal Vietnamec ešte po 16. výstrele náskok 2,3 bodu, končí strieborný.

Zlato získava Jongoh Jin, ktorý bol pred 8. výstrelom na pokraji vypadnutia - na Pavla Koppa vtedy strácal 1,8 bodu.

Xuan Vinh Hoanga zdoláva o 2,4 bodu.

17. a 18. výstrel - Reprezentant KĽDR Song Guk Kim končí tretí, o zlato si to rozdajú líder Xuan Vinh Hoang a Jongoh Jin. Od seba ich delí iba 0,2 bodu!

15. a 16. výstrel - Vietnamec smeruje za zlatom, vedie už o 2,3 bodu. Seungwoo Han končí tesne pod stupňami víťazov a poznáme tak medailistov. Okrem Xuan Vinh Hoanga získajú kov Jongoh Jin a Song Guk Kim.

13. a 14. výstrel - Po štrnástich výstreloch vedie Vietnamec Xuan Vinh Hoang o 1,5 bodu pred Song Guk Kimom z KĽDR. Vypadol Číňan Zhiwei Wang.

11. a 12. výstrel - Kórejčan Jongoh Jin bol na pokraji vypadnutia už po deviatom výstrele, ale chytil sa a posunul sa už na tretie miesto. Mimo hry je Rus Vladimir Gončarov. Dramatický môže byť boj o zlato - prvých dvoch delí od seba 0,1 bodu.

9. a 10. výstrel - V 9. výstrele dáva Kopp len 8,0 - a to znamená prepad na šieste miesto. Siedmy Kórejčan Jongoh Jin naňho stráca 1,8 bodu. Lenže Slovák kazí, dáva len 7,1 a vypadáva. Na olympijských hrách končí siedmy.

7. a 8. výstrel - Nasledujú dva výstrely, po ktorých skončí najhorší v poradí. Kopp triafa 9,8 a 10,3 bodu. Po ôsmich výstreloch je už štvrtý a na tretie miesto stráca len 0,2 bodu. Vypadáva Číňan Wei Pang.

4., 5. a 6. výstrel - Na úvod druhej série dáva Kopp 10,3. A následne 10,5! Slovák sa výrazne zlepšuje. Lenže v poslednom dáva len 8,4. Veľká škoda. Náš strelec je po druhej sérii piaty s hodnotou 56,2 bodu.

1., 2. a 3. výstrel - Finále sa začalo. A Kopp hneď na úvod strieľa len 7,6. To je dosť veľké zlyhanie. Pri druhom pokuse sa zlepšil a trafil rovných 10,0. Po treťom má na konte 27 bodov a je priebežne na siedmom mieste.

Pred finále

Vo finále začínajú strelci dvomi sériami po troch súťažných výstreloch. Potom nasleduje štrnásť jednotlivých súťažných výstrelov.

Vyraďovanie finalistov s najnižším výsledkom začína po ôsmom výstrele a pokračuje po každých ďalších dvoch výstreloch (po desiatom, po dvanástom, po štrnástom, ...) až do rozhodnutia o zlatej a striebornej medaile.

Celkovo finalisti absolvujú dvadsať súťažných výstrelov.

Po kvalifikácii

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. "Chcem podať čo najlepší výkon. Pevne verím, že to nebude také zlé ako v sobotu a budem sa motať niekde okolo toho finále. To by ma potešilo," želal si Pavol Kopp po kvalifikácii strelcov zo vzduchovej pištole.

Vyšlo mu to. V kvalifikácii ľubovoľnej pištole sa dlho pohyboval na hranici najlepšej osmičky, ktorá postupovala do finále. V posledných dvoch výstreloch však zaznamenal desiatku a posunul sa na konečné siedme miesto.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Tužinský siahal na medailu, skončil tesne štvrtý. Teší ma, čo som dokázal, vraví

Kopp bude mať šancu vylepšiť piatu priečku z olympijských hier 2008 v Pekingu.

Druhý slovenský reprezentant Juraj Tužinský sa svojho druhého finále v Riu de Janeiro nezúčastní. Zbabral najmä dve úvodné položky a obsadil až 33. pozíciu.