Zlatý koniec kariéry. Cancellara vyhral olympijskú časovku

Druhý skončil Dumoulin, tretí Froome.

Fabian Cancellara získal olympijské zlato.(Zdroj: SITA/AP)

RIO DE JANEIRO. Olympijským víťazom v časovke mužov sa v brazílskom Riu de Janeiro stal Fabian Cancellara.

Tridsaťpäťročný švajčiarsky fenomén tejto disciplíny suverénne zvíťazil na 54,6 km dlhej trati so štartom aj cieľom v Pontale, pred strieborným Holanďanom Tomom Dumoulinom mal v cieli náskok 47,41 s.

Bronz si v kvalitne obsadených olympijských pretekoch vybojoval víťaz nedávnej Tour de France Brit Christopher Froome s odstupom 1:02,12 min.

Pozrite si všetky správy: Olympijské hry Rio 2016.

Nemecký favorit Tony Martin skončil až dvanásty, za víťazom zaostal o priepastných 3:18,33 min. O jednu priečku ho predstihol Čech Leopold König,

Slovensko rovnako ako medzi ženami v jazde proti chronometru nemalo zastúpenie. Preteky dokončilo 35 cyklistov.

Štvornásobný majster sveta, populárny "Spartacus" Cancellara bol zlatý aj v Pekingu 2008, kde tiež pridal bronz v pretekoch s hromadným štartom.

Pre Cancellaru to je v Riu veľkolepé ukončenie kariéry, keďže tento rok je pre neho posledný na profesionálnom okruhu.

Jednu z tzv. dlhších časoviek na 54,6 km odjazdili na náročnom okruhu Grumari, známeho zo sobotňajších pretekov s hromadným štartom, pričom každý cyklista ho musel absolvovať dvakrát vrátane náročných stúpaní Grumari (dĺžka 1,3 km, priemerný sklon 9%) a Grota Funda (2,1 km, priemer 6,8%).

Súčasťou trasy neboli tzv. úseky pavé, čiže nepríjemné mačacie hlavy. Na prvom medzičase po 10 km tesne viedol Fabian Cancellara pred Rohanom Dennisom a o 5 sekúnd pred Geraintom Thomasom.

Na druhom medzičase po 19,7 km nastala zmena - Cancellara klesol na štvrtú priečku, za vedúcim austrálskym špecialistom Dennisom zaostával až o 24 sekúnd.

Na treťom zo štyroch medzičasov (34,6 km) už bol "Spartacus" opäť prvý, a to o vyše 18 sekúnd. Na tretiu priečku sa prebojoval holandský favorit Tom Dumoulin.

Cancellara svoj výkon stupňoval až do cieľa a v ňom mal napokon náskok 47,41 s pred Dumoulinom a vyše minúty nadelil Froomovi.

Víťaznému Švajčiarovi sa na záver jeho posledného roku kariéry ušlo zadosťučinenie za nevydarenú sezónu, v ktorej mu chýbalo víťazstvo na niektorej z veľkých jarných klasík, či čiastkové etapové triumfy na Tour de France.

V sobotňajších pretekoch s hromadným štartom obsadil 34. miesto.