Trénoval aj cez Vianoce. Legendárny Wiggins získal piatu zlatú medailu

Bradley Wiggins získal piatu zlatú olympijskú medailu.
Bradley Wiggins získal piatu zlatú olympijskú medailu. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|14. aug 2016 o 06:56

Na olympijských hrách získal poslednú zlatú medailu. Bradley Wiggins pred dvoma rokmi urobil vo svojej kariére krok späť, aby sa stal legendou.

RIO DE JANEIRO. Pred osemnástimi mesiacmi boli pochybnosti, či sa vôbec dokážem vrátiť a dokázať vyhrať olympiádu. Ale bolo to buď bude zlato, alebo nič, vraví Bradley Wiggins.

Cyklista, ktorého kráľovná Alžbeta pasovala za rytiera a v kariére už mal všetky úspechy, sa vzdal vysokého platu a istoty, aby sa stal členom britského tímu v stíhacích pretekoch.

„Dvanásť mesiacov sme robili všetko, aby nám to vyšlo. Skoré ranné tréningy v odporných kombinézach. Trénovali sme aj cez Vianoce. Pre toto víťazstvo.“

Briti v Riu vyhrali jednu z najprestížnejších disciplín dráhovej cyklistiky v novom svetovom rekorde. Stíhacie preteky na štyri kilometre zvládla štvorica Ed Clancy, Owain Doull, Steven Burke a Bradley Wiggins za 3:50,265 minúty.

Stíhacie preteky sú trochu ako formula 1 na velodróme. Štyria muži musia maximálne spolupracovať. Bicykle majú pevný prevod, nemajú brzdy.

Idú vyše šesťdesiatkilometrovou rýchlosťou nalepení tesne na seba. Za štyri minúty idete vypľuť dušu.

Austrálčania sú najhorší

Roky sa v tejto disciplíne naťahujú Briti s Austrálčanmi. Je medzi nimi veľká rivalita. V podstate sú to rovnaké súboje ako v hokeji medzi Kanadou a Ruskom.

„Austrálčania sú najhorší. Aj ako víťazi, aj ako zdolaní. Sú nami posadnutí,“ povedal Wiggins o ich súperení.

Briti získali zleté medaily v stíhacích pretekoch družstiev mužov na 4000 metrov. (Autor: TASR/AP)

Austrálčania tento rok vyhrali stíhačku na majstrovstvách sveta. V Riu im však Briti prehru vrátili.

„Klobúk dolu pred ich jazdou. Kvôli Austrálčanom som každé ráno skoro vstával,“ chválil ich aj 36-ročný líder.

Vyhral aj Tour

Sir Wiggins sa však v Riu pomaly lúči s kariérou. So zlatom na krku najskôr do objektívov fotografov vyplazoval jazyk a potom im ukázal dlaň s vystretými prstami. Presne toľko zlatých olympijských medailí má – päť.

„Vždy som túžil, aby bol môj koniec takýto. So zlatou medailou a nie skončiť na nejakých pretekoch v zapadákove niekde vo Francúzsku. Toto je jedinečné,“ tešil.

Domov»Cyklistika»Trénoval aj cez Vianoce. Legendárny Wiggins získal piatu zlatú medailu