Nagy v plaveckom maratóne finišoval dvadsiaty: Bolo to drsné

Slovák absolvoval preteky na desať kilometrov len tretí raz v kariére.

Richard Nagy (v červenej čiapke) skončil dvadsiaty.(Zdroj: SITA)

RIO DE JANEIRO. Slovenský plavec Richard Nagy obsadil v utorok na OH v Rio de Janeiro v maratóne na 10 km v otvorenom mori 20. miesto. Zlatú olympijskú medailu si v oceáne pri slávnej pláži Copacabana vybojoval po dramatickom záverečnom finiši Holanďan Ferry Weertman, o ktorého triumfe pred druhým Grékom Spirosom Gianniotisom musela rozhodnúť až cieľová fotografia.

Všetky správy o slovenských športovcoch na Olympijských hrách Rio 2016.

Pre slovenského debutanta na OH to bol tretí súťažný štart v Riu. V bazénovom plávaní najprv 6. augusta skončil v národnom rekorde na výbornom 9. mieste na 400 m polohové preteky, keď mu finále ušlo len o pár desatín sekundy. Potom na 1500 m voľným spôsobom zaostal za očakávaním i jeho vlastným národným rekordom. Chystal sa vylepšiť dojem vo vlnách Atlantiku a podarilo sa mu to, pričom to bolo pre neho len tretíkrát, čo štartoval v tejto supernáročnej disciplíne.

"Bolo to nezvyčajne ťažké. Súperi nasadili tempo, čo sa zvyčajne nerobí, ale dal som do toho všetko. Bolo to tvrdé a drsné, každý si tam robil miestečko, veď bolo aj dosť žltých kariet a diskvalifikácie. Pre mňa bola nevýhoda, že to bolo menej o plávaní a viac o fyzických kontaktoch. Dnes uspeli skúsenosti, tie som nemal, ale neľutujem to. Nabudúce to bude azda lepšie," povedal po pretekoch Nagy.

So štartovým číslom jeden začal od začiatku napĺňať predsavzatie byť vpredu, aby sa vyhol zbytočným a nepríjemným stretom s rivalmi. na prvom z troch medzičasov bol ôsmy a na lídra Jarroda Poorta strácal čosi vyše minúty.

Na druhom medzičase bol 16. so stratou 1:25,7 minúty, ale potom sa vyviezol spolu s mimoriadne skúseným ruským favoritom Jevgenijom Dračevom a na treťom medzičase bol desiaty so stratou 44,7 sekundy na lídra. Počínal si teda statočne a bol stále v hre o výborné umiestnenie. Rozhodovalo sa až na poslednom 2,5 km úseku.

Poort nevydržal a odpadol, do popredia sa dostal Holanďan Ferry Weertman. Nagy sa tiež nevzdával, ale napokon dvojnásobnému najúspešnejšiemu športovcovi Slovenskej plaveckej federácie (2014 a 2015) došli sily a finišoval so stratou 35,6 sekundy na 21. pozícii.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Pripravuje sa na bitky aj kopance. Nagy si na štart zoberie aj vazelínu

Dvadsaťtriročný plavec J&T Sport team Bratislava ale potvrdil v Riu pozíciu najlepšieho slovenského plavca. Zverenec trénera Gabriela Barana a vicemajster Európy z Londýna na 400 m pol.pr. si olympijskú miestenku do Brazílie senzačne vybojoval na júnovej kvalifikácii v portugalskom Setúbale šiestym miestom.

Pred štyrmi rokmi na OH v Londýne zlatú medailu získal Oussama Mellouli z Tuniska pred strieborným Nemcom Thomasom Lurzom a bronzovým Kanaďanom Richardom Weinbergerom.

Diaľkové plávanie - 10 km:

1. Ferry Weertman (Hol.) 1:52:59,8 h

2. Spiros Janniotis (Gréc.) 1:52:59,8

3. Marc-Antoine Olivier (Fr.) 1:53:02,0

4. Cu Li-ťün (Čína) 1:53:02,0

5. Jordan Wilimovsky (USA) 1:53:03,2

6. Simone Ruffini 1:53:03,5

7. Federico Vanelli (obaja Tal.) 1:53:03,9

8. Janusari Hirai (Jap.) 1:53:04,6

...

20. RICHARD NAGY (SR) 1:53:35,4

Olympijské hry - plávanie

16. August 2016 o 14:00
10 km maratón - muži
Víťaz: Ferry Weertman (Holandsko)
Prenos
S týmto konštatovaním sa s Vami lúčim a prajem Vám pekný zvyšok dňa!
Tak pozor! Napokon prišlo v cieli k diskvalifikáciám a Richard Nagy sa tak posúva na 19. miesto!
Máme za sebou mimoriadne zaujímavé preteky mužov v maratónskom plávaní na 10 kilometrov vo vodách Atlantického oceána. Po mimoriadne napínavom finiši sa napokon zo zlata tešil Holanďan Ferry Weertman. Smoliarom pretekov je Austrálčan Jarrod Poort, ktorý po tom, čo odtiahol na čele deväť kilometrov, no napokon skončil až na 20. mieste.
Je to tak! Olympijským víťazom v ďiaľkovom plávaní mužov na 10 kilometrov sa stal Holanďan FERRY WEERTMAN! Ten mal v cieli rovnaký čas ako druhý Grék Spiros Gianniotis. Bronz si napokon vyplával Francúz Marc-Antoine Olivier. Čas víťazného Weertmana je 1:52:59.8 hod.
Čo je jasné, je umistnenie Richarda Nagya, ktorý napokon obsadil 21. miesto, keď na špecialistov na túto disciplínu napokon v úplnom finiši nestačil.
Plavci sú už v cieli, no stále nevieme, kto zvíťazil! Ale zdá sa, že Giannotisa napokon predbehol Holanďan Ferry Weertman!
na úplnom čele je momentálne Spiros Gianniotis, ktorý má niekoľko metrov do cieľa už zaujímavý náskok.
Plavci už majú cieľ na dohľad a o zlato sa bojuje skutočne tvrdo!
Na úplnom čele je momentálne až šestica plavcov, ktorá si to rozdá o medaily.
Preteky nám vrcholia, na čele sa odohráva tvrdý boj o medaily!
Tempo pretekov sa v posledných minútach veľmi zvýšilo, v spomínanej štvorici na čele Brita Burnella vystriedal Grék Gianniotis.
Weertman si dokázal vybudovať mierny náskok, avšak pláva spoločne s Oussamom Melloulim, Jackom Burnellom a Jordanom Willimovskym. Strata pretekárov za nimi však nie je nijak významná.
Ďalším napomínaným plavcom dnešných pretekov je taliansky reprezentant Simone Ruffini. V prípade ďalšieho napomenutia by už nasledovala diskvalifikácia.
Ako prvý sa cez Poorta prehnal Holanďan Ferry Weertman, ktorý sa teraz pokúsi odpútať od zvyšku štartového poľa.
Jarrod Poort dostihnutý, začína sa tvrdý boj o medaily!
Austrálčan Poort sa síce silou-mocou drží na čele pretekov, no jeho náskok na skupinu za ním už klesol pod 30 sekúnd a prudko klesá ďalej. Myslím, že je len otázkou času, kedy bude Jarrod Poort dostihnutý a môžeme sa tešiť na napínavý záver pretekov.
Do cieľa nám momentálne zostáva niečo vyše dvoch kilometrov a so šancami Jarroda Poorta na zlatú medailu to napriek hrdinskému výkonu nevyzerá dobre. Naopak nást môže tešiť výkon slovenského reprezentanta Richarda Nagya, ktorý sa zatiaľ bez väčších problémov drží s najväčšími favoritmi.
Čas vedúceho Jarroda Poorta po 7,48 kilometroch je 1:25:15.0 hod. Skupina za ním jeho náskok dokázala stiahnuť už len na 40 sekúnd. Za dva a pol kilometra tak Austrálčan stratil zo svojho náskoku 36 sekúnd! Richard Nagy ide zatiaľ skutočne skvele a drží sa na hranici TOP10 bez väčšej straty na druhého Mellouliho.
Tak a máme tu prvú diskvalifikáciu olympijských pretekov v maratónskom plávaní mužov na 10 kilometrov. Do cieľa dnes nepríde Kazach Vitalij Chudjakov.
No a náskok Poorta na líderskej pozícii naďalej klesá. Momentálne je vpredu o 52 sekúnd. Jeho maximálny náskok bol 1:16 min., ktorý dosiahol v polovici pretekov. Uvidíme, na čo to napokon Austrálčanovi bude stačiť. Momentálne sme však ešte relatívne ďaleko aj od posledného medzičasu na hranici 7,48km.
V doterajšom priebehu pretekov sa zatiaľ odohrali len dva incidenty, za ktoré rozhodcovia napomenuli Kazacha Vitalija Chudjakova a Maďara Marka Pappa.
Vyzerá to tak, že Mellouli a spol. predsa len začali v posledných momentoch sťahovať náskok Jarroda Poorta. Ten už totiž klesol späť pod hranicu jednej minúty.
Náskok Poorta je už dlhé minúty takmer konštantný. Aktuálna grafika nám ukazuje číslo +1:07 min.
Najbližší medzičas je na méte 7,48 kilometra. Jarrod Poort vyzerá zatiaľ veľmi dobre a nezdá sa, že by mu dnes dokázal niekto výraznejšie konkurovať.
Za Austrálčanom sa opäť snažia vystupňovať tempo Francúz Olivier a Tunisan Mellouli, ku ktorým sa pridávajú aj Brit Burnell a Rus Drattcev.
Čas Jarroda Poorta z piateho kilometra nám hovorí, že tempo pretekov je zatiaľ mierne pomalšie ako tomu bolo pred štyrmi rokmi v Londýne. Vtedy bol čas víťazného Oussamu Mellouliho 1:49:55 hod.
Poortov náskok je už +1:16 min. Na druhom mieste je zatiaľ Francúz Olivier. Richard Nagy je so stratou +1:25 min. na priebežnej 16. priečke.
Jarrod Poort prešiel druhým medzičasom v čase 56:58.3 min. Na časy ďalších plavcov si ešte chvíľu budeme musieť počkať.
Každú chvíľu by sa už mal Austrálčan Poort dostať na druý medzičas v polovici pretekov, ktorý nám opäť ukáže nielen aká jeho strata skupiny prenasledovateľov, ale napovie nám viac aj o pozícii slovenského reprezentanta Richarda Nagya.
Holanďan Ferry Weertman teraz ťahá celú skupinu za zatiaľ neohrozene vedúcim Jarrodom Poortom.
Najväčšie tempo zo skupiny prenasledovateľov za vedúcim Poortom teraz vyvíjajú Holanďan Ferry Weertman s domácim pretekárom Allanom Do Carmom.
Po trištvrte hodine pretekov sa vo vodách Atlantického oceánu momentálne nič zaujímavé nedeje. Náskok Jarrod Poorta pred zvyškom štartového poľa stále stúpa. Momentálne je už na hranici 1:10 min.
Austrálčan Jarrod Poort pláva zatiaľ skutočne suverénne a jeho náskok na čele už presiahol jednu minútu. To sa však určite nebude páčiť minimálne Tunisanovi Oussamovi Melloulimu, ktorý spraví všetko pre obhajobu svojej zlatej medaily spred štyroch rokov.
Plavci sú vo vode už štyridsať minút, no ešte zopár minút im bude trvať, kým sa dostanú do polovice dnešných maratónskych pretekov.
Najbližší medzičas sa nachádza na méte 5 kilometrov. Jarrod Poort zo svojho tempa stále nepoľavuje a jeho náskok sa od medzičasu takmer nezmenil.
Z údajov na prvom medzičase vyplýva, že zatiaľ skutočne žiadny z maratónskych plavcov výrazne nezaostáva. Posledný Ekvádorčan Endericao stráca na priebežne druhého Mellouliho len jedenásť sekúnd. Rozdiely v skupine za vedúci Poortom sú však skutočne minimálne.
Priebežne vedúci muž pretekov Jarrod Poort prešiel úvodným medzičasom na 2,52 kilometri v čase 28:41 s 57-sekundovým náskokom na ďalších prenasledovateľov. Richard Nagy zatiaľ pláva veľmi dobre a drží sa v skupine na priebežnom ôsmom mieste so stratou niečo vyše jednej minúty.
Medzitým sa náskok Jarrod Poorta pomaličky blíži k hranici 60 sekúnd. Austrálčan zatiaľ pláva skutočne skvele.
Ako sa sám slovenský reprezentant vyjadril, na preteky sa teší a cíti sa v lepšej forme ako tomu bolo v rozplavbách bazénového plávania na 1500 metrov voľným spôsobom, keď skončil až na 34. mieste.
V týchto chvíľach to vyzerá, že v skupine prenasledovateľov sa zvýšilo tempo, a tak sa poriadne natiahla. Verme, že tieto nástupy favoritov zachytil aj slovenský reprezentant Richard Nagy. Údaj o jeho čase budeme mať, akonáhle sa Nagy objaví na prvom medzičase po približne dva a pol kilometroch.
Maratónski plavci majú za sebou už 20 minút pretekov na 10 kilometrov vo vodách Atlantického oceána. Prakticky od úplného úvodu je neohrozene na čele Austrálčan Jarrod Poort, ktorého náskok stále narastá.
Jarrod Poort už zvyšku štartového poľa nadelil 46 sekúnd a nevyzerá to, že by ho v najbližších minútach malo niečo zastaviť. Atak Oussamu Mellouliho zo skupiny za Austrálčanom úspešný nebol. Zatiaľ nemáme správy o tom, že by niektorý z plavcov zaostával, a tak by sa v hlavnom "balíku" mal pohybovať aj Richard Nagy.
Pripomínam, že plavci sa do vôd Atlantického oceánu dostali zo slávnej pláže Copacabana. Počasie vyzerá byť zatiaľ celkom priaznivé, pretekárom by nemali robiť problém ani oceánske vlny, ktoré nie sú nejako silné.
Tempo skupiny za Jarrodom Poortom sa už nepáčilo jednému z favoritov pretekov Oussamovi Melloulimu, ktorý sa vydáva osamotene stíhať vedúceho Austrálčana. Skupinu za ním vedie Venezuelčan Maldonado.
Tak si to predstavte! Grafika nám prezrádza, že aktuálny náskok Poorta pred prenasledovateľmi je už 30 sekúnd!
Tempo Austrálčana je obrovské. Po desiatich minútach pretekov sa stále viac vzďaľuje zvyšku štartového poľa. Pomaly sa už blíži aj k prvému medzičasu, no na ten si budeme musieť ešte počkať.
Spomínaná trojica si však zatiaľ nedokázala vypracovať pred ostatnými plavcami viditeľný náskok.
Poorta sa snaží stíhať trojica, ktorú vedie obhajca zlata z Londýna 2012 Oussama Mellouli. Spoločnosť mu robia Francúz Marc-Antoine Olivier a Venezuelčan Erwin Maldonado.
Jarrod Poort sa naďalej vzďaľuje svojej konkurencii a podľa live timingu pretekov bu jeho náskok mal byť momentálne už na hranici 11 sekúnd.
Na desiatich kilometroch dnešných pretekov sa nachádzajú tri medzičasy, a to na métach 2,52km, 5km a 7,48km. Práve na týchto medzičasoch budeme mať relevantnú informáciu, aká je aktuálna pozícia Richarda Nagya.
Poort ide zatiaľ skutočne skvele a jeho náskok narastá.
Najlepšie však vyštartoval Austrálčan Jarrod Poort, ktorý si už od úvodných metrov dokázal vytvoriť pred ďalšími konkurentmi mierny náskok.
Slovenský reprezentant Richard Nagy mal na štarte výhodnú pozíciu, keďže štartoval z prvého radu.
Preteky mužov v maratónskom plávaní na 10 kilometrov boli odštartované!
Všetci plavci už sú vo vode, k miestu oficiálneho štartu pretekov však musia najskôr doplávať.
ŠTARTOVÁ LISTINA:

RICHARD NAGY (SLOVENSKO)

Sean Ryan (USA)
Marc-Antoine Olivier (Francúzsko)
Mark Papp (Maďarsko)
Jevgenij Drattcev (Rusko)
Chad Ho (JAR)
Christian Reichert (Nemecko)
Jarrod Poort (Austrália)
Oussama Mellouli (Tunisko)
Vencislav Ajdarski (Bulharsko)
Simone Ruffini (Taliansko)
Ivan Endericao (Ekvádor)
Ferry Weertman (Holandsko)
Vitalij Chudjakov (Kazachstan)
Jack Burnell (Veľká Británia)
Li Jun Zu (Čína)
Yasunari Hirai (Japonsko)
Erwin Maldonado (Venezuela)
Spiros Gianniotis (Grécko)
Marwan Ahmed Aly Morsy Elamrawy (Egypt)
Kane Radford Federico Vanelli (Taliansko)
Allan Do Carmo (Brazília)
Jordan Wilimovsky (USA)
Richard Weinberger (Kanada)
Vážení fanúšikovia!

Vítam Vás pri sledovaní online textového prenosu z pretekov mužov v diaľkovom plávaní na 10 kilometrov. Slovensko v nich bude reprezentovať náš elitný plavec Richard Nagy. Preteky sa začínajú o 14:00.

RICHARD NAGY


Richard Nagy je momentálnou slovenskou plaveckou jednotkou. V posledných mesiacoch zarezonovalo najmä jeho striebro z tohtoročných ME v Londýne v disciplíne 400 metrov polohové preteky. Nagy je vôbec prvým slovenským plavcom, ktorý na olympijských hrách nastúpi nielen v bazénovom, ale aj v diaľkovom plávaní na otvorenom mori. Do dnešných pretekov sa kvalifikoval na júnových pretekoch v portugalskom Setúbale, kde skončil na veľmi peknom šiestom mieste. Výhodou pre Richarda Nagya môže byť to, že aj v Setúbale sa plávalo vo vodách Atlantického oceána, ako tomu bude aj dnes v Riu. Nagy sa na XXXI. Letných olympijských hrách predstavil v dvoch disciplínach. Vo jeho obľúbenej štvorstovke polohové preteky mu veľmi tesne unikol postup do finále, keď skončil na deviatej priečke. V disciplíne 1500 voľným spôsobom sa mu už vôbec nedarilo a skončil až na 34. mieste.

V Londýne sme boli svedkami nesmierne napínavých pretekov. Zaltú medailu napokon získal Oussama Mellouli z Tuniska tesne pred strieborným Nemcom Thomasom Lurzom a bronzovým Kanaďanom Richardom Weinbergerom.

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Rastie nám pokrivená generácia?
 7. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. ZVOLEN: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 7. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 11 228
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 5 622
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 892
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 385
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 636
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 284
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 079
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 923
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 848
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 663

Téma: Slovensko na OH Rio 2016


Článok je zaradený aj do ďalších tém Olympijské hry Rio 2016

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch aj to, ako skupina favoritov dostihla úniky.

Slováci sú menej nápadní, z medailových ambícií však nezľavili

V utorok začínajú v Pau majstrovstvá sveta v slalome na divokej vode.

Cibulková zostala v rebríčku deviata, Rybáriková klesla o jedno miesto

V prvej stovke okrem Cibulkovej a Rybárikovej už nie je zo Sloveniek žiadna hráčka.