Ledecky, Kudla, Smolen. Za americkými medailami sú aj stredoeurópske gény

Mladá plavkyňa sa stala prvou ženou od roku 1968, ktorá na jedných hrách vyhrala všetky tri najdlhšie trate voľným spôsobom.
Mladá plavkyňa sa stala prvou ženou od roku 1968, ktorá na jedných hrách vyhrala všetky tri najdlhšie trate voľným spôsobom. (Autor: SITA/AP)
TASR|20. aug 2016 o 13:59

Spojené štáty sú krajinou prisťahovalcov, a ani tých českého a slovenského pôvodu tam nie je málo.

WASHINGTON. V amerických médiách sa v týchto dňoch objavujú slovensky znejúce mená - stoja za tým americkí olympionici s európskymi koreňmi.

Strelec Kaminský, kajakár Smolen, golfista Kuchár, gymnastka Kocianová, gymnasta Mikulák, veslári Konečný, Stružina a Tomeková, bežec Kováč, tenista Kudla a reprezentantka v zápasení Pirožková. Takto by mohol znieť aj zoznam slovenských športovcov na olympijských hrách v Riu. Ide však o mená zo zoznamu Spojených štátov amerických.

Spojené štáty sú krajinou prisťahovalcov, a ani tých českého a slovenského pôvodu tam nie je málo. A niektorým z nich, respektíve ich potomkom sa podarilo dostať až do olympijského tímu.

Pri väčšine z nich na ich slovenský či stredo a východoeurópsky pôvod poukazuje len priezvisko: Jake Kaminski, Madison Kocian, Sam Mikulak, Hans Struzyna, Ellen Tomek. Buď zatiaľ nie sú natoľko známi, že by do médií prenikli detaily z ich osobného života a rodinnej histórie, alebo sú už ix-tou generáciou a ich európske korene zapadli prachom.

Mladý kajakár Michal Smolen sa narodil v Krakove.
Mladý kajakár Michal Smolen sa narodil v Krakove. (Autor: SITA/AP)

Pri niektorých však netreba pozerať ďaleko do minulosti, aby sme našli gény našinca alebo aspoň suseda. A zrejme nie náhodou sa im darí v športoch, ktoré zaznamenali alebo zaznamenávajú úspech aj v týchto končinách.

Napríklad mladý kajakár Michal Smolen sa narodil v Krakove a trénuje ho jeho otec, bývalý národný reprezentant Poľska Rafal Smolen. Tenista Denis Kudla sa narodil na Ukrajine a golfista Matthew Gregory Kuchar má ukrajinských rodičov.

Najviac však v amerických médiách zaznieva meno Katie Ledecká (Katie Ledecky), ktorá spomedzi všetkých spomínaných žne najväčšie úspechy. V Riu prekonala rekordy a získala až päť medailí. Zlaté za 200, 400, 800 a 4 x 200 m voľným spôsobom, a jednu striebornú na 4 x 100 m voľným spôsobom.

Katie má len 19 rokov a médiá hovoria o hviezde, hrdinke a fenoméne. Mladá plavkyňa sa stala prvou ženou od roku 1968, ktorá na jedných hrách vyhrala všetky tri najdlhšie trate voľným spôsobom. Na konte už má aj zlato z olympiády v Londýne a medaily a rekordy z mnohých ďalších významných plaveckých podujatí.

Katie sa narodila vo Washingtone. Jej rodičmi sú Mary Gen (Hagan) a David Ledecký. Davidov otec Jaromír Ledecký prišiel do Spojených štátov z Československa v roku 1947, keď získal štipendium na štúdium angličtiny. Pre udalosti v Československu napokon v Spojených štátoch zostal.

Katie Ledecky v Riu prekonala rekordy a získala až päť medailí.
Katie Ledecky v Riu prekonala rekordy a získala až päť medailí. (Autor: SITA/AP)

Katie pre magazín Forward uviedla, že jej rodina, pôvod a katolícka viera boli pre ňu vždy dôležité a posúvali ju vpred v plávaní aj v živote. Do Prahy sa išla so starými rodičmi pozrieť už ako desaťročná. Známy je aj strýko Katie, biznismen a spolumajiteľ hokejového klubu New York Islanders, Jon Ledecky.

Spojené štáty reprezentuje v Riu 555 športovcov v 27 športoch. Len po druhý raz v dejinách je v tíme viac žien než mužov. Pomer je 292 ku 263. Zároveň je táto ženská skupina najväčšou, aká kedy reprezentovala jednu krajinu na olympijských hrách. Doteraz prvenstvo držala Čína, ktorú v roku 2008 reprezentovalo 289 žien.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Olympijské»Ledecky, Kudla, Smolen. Za americkými medailami sú aj stredoeurópske gény