Kučová na US Open končí už v prvom kole. Nestačila na Petkovicovú

Slovenská kvalifikantka prehrala s bývalou členkou svetovej desiatky

Kristína Kučová na US Open končí v 1. kole.(Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK. Slovenská kvalifikantka Kristína Kučová prehrala za 126 minút dôstojne 6:7 (3), 3:6 s favorizovanou nemeckou bývalou deviatkou hodnotenia WTA Andreou Petkovičovou v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry žien na grandslamovom turnaji sezóny US Open.

Dvadsaťšesťročná Bratislavčanka získala prémiu 43 313 USD pred zdanením a - aj so zarátaním kvalifikácie - 50 bodov do renkingu, v ktorom figuruje na 78. priečke o jedno miesto za čerstvým osobným rekordom.

Kučová v úvodnom sete znížila z 0:3 na 2:3 a servis a po inkasovaní ďalšieho brejku (2:4) nádejne vyrovnala na 4:4. V deviatej hre nezužitkovala jednu šancu na príjme, na servise v desiatom geme odvrátila setbal a následne znova zabrala na returne - 6:5.

Podávanie na zisk setu však nezvládla. V tajbrejku klesla z 2:1 na 2:4 a od skóre 3:4 už nezískala ani loptičku. V druhej časti viedla 2:0, čoskoro však mala manko 2:4 (aj vinou nepremenenia štyroch príležitostí na príjme v šiestej hre, troch za sebou) a Petkovičová už zvládla koncovku.

V deviatom geme sa znova presadila na príjme.

Kučová označila za hlavnú príčinu prehry nízke percento prvého podania.

"Vôbec mi nešiel prvý servis. Nemala som pri ňom potrebnú rýchlosť ani tajming. Musela som ísť takmer stále cez druhé podanie, čo ma stálo veľa síl. Napriek tomu som sa dokázala pozviechať. V prvom sete som dotiahla z 0:3, mala som tam loptičku na 5:4 a za stavu 6:5 som pri vlastnom podaní viedla 30:0. Nevyužila som však šancu získať prvý set vo svoj prospech. Tam sa to celé lámalo, možno som nezahrala dobre takticky," povedala Kučová.

"Aj v druhom sete som mala gembaly, no nevyužila som ich. Súperka mala viac síl a sama si to uhrala. Napriek prehre si vážim, že som mohla hrať na US Open prvýkrát v hlavnej súťaži, bola to pre mňa cenná skúsenosť. S americkou sériou som spokojná, veď v Montreale som postúpila až do semifinále a vo svetovom rebríčku so už v prvej sedemdesiatke," dodala.

Senzačná semifinalistka z júlového Montrealu "Kika" Kučová pri uzávierke prihlášok na medzinárodné otvorené majstrovstvá Spojených štátov amerických 2016 ešte nemala dostatočné rebríčkové postavenie, musela zvládnuť minulotýždňovú kvalifikáciu.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Kučová potvrdila formu. Na US Open postúpila do hlavnej súťaže

Postupne v nej prekonala domácu Sachiu Vickeryovú (6:3, 5:7, 6:1), Rusku Alexandru Panovovú (7:6 /8/, 7:5) a Španielku Saru Sorribesovú-Tormovú (6:2, 6:3).

Kučová teraz má proti 28-ročnej rodáčke z bosnianskej Tuzly Petkovičovej skóre 1:2. Semifinalistku Roland Garros 2014 zdolala v kvalifikácii Wimbledonu 2009 (tesne 6:7 /4/, 7:6 /5/, 6:4), Nemka sa revanšovala v sezóne 2011 na "harde" v hale v Paríži (6:4, 6:2).

Oba základné údery obojručne hrajúca Kristína Kučová sa na takejto úrovni predstavila tretí raz po Wimbledone 2009 a Australian Open 2010.

Zatiaľ má na Majors maximum v podobe 2. kola na londýnskej tráve pred siedmimi rokmi. Prehrala v ňom s aktuálnou francúzskou fedcupovou kapitánkou Amélie Mauresmovou.

V New Yorku Kučová v sezóne 2007 triumfovala vo dvojhre junioriek.