Beňuš vyhral kvalifikáciu v Tacene. Postúpili aj Škantárovci

Semifinále je na programe v sobotu o 9.00 h.

Matej Beňuš.(Zdroj: facebook/Matej Beňuš)

TACEN. Skvelá forma strieborného medailistu z olympijských hier v C1 Mateja Beňuša pokračuje aj na záverečnom podujatí Svetového pohára vo vodnom slalome v slovinskom Tacene.

Beňuš sa stal víťazom piatkovej prvej kvalifikácie singlkanoistov, keď predviedol čistú jazdu s výsledným časom 106,01 s.

Američana Caseyho Eichfelda zdolal o 85 stotín sekundy. Tretí skončil Francúz Nicholas Peschier (+1,19).

"Zatiaľ to ide dobre. Do zajtrajšieho semifinále v Tacene idem z prvého miesta," napísal Matej Beňuš na svojom facebookovom profile.

Podľa predpokladov postúpili aj zostávajúci dvaja slovenskí reprezentanti. Alexander Slafkovský obsadil siedme miesto a Michal Martikán skončil šestnásty.

Päťnásobnému olympijskému víťazovi Martikánovi prirátali k výslednému času dve trestné sekundy. Všetci Slováci postúpili do sobotňajšieho semifinále (9.00). Boj o medaily príde na rad o 12.33 h.

Slafkovský útočí vo Svetovom pohári na celkový triumf v C1.

Pred posledným podujatím súťažnej sezóny má úradujúci majster Európy na čele náskok 19 bodov pred Francúzom Peschierom.

Slafkovský však nemá nič isté, keďže vo finálových pretekoch sa udeľuje dvojnásobný počet bodov.

Tridsaťtriročný Lipták v tejto sezóne ovládol dve zo štyroch podujatí SP (Seu d'Urgell a Pau), strieborný z OH v Riu de Janeiro Matej Beňuš zasa zvíťazil pred týždňom v Prahe.

Beňušovi patrí v priebežnej celkovej klasifikácii ôsma priečka.

Do semifinále postúpili aj dve z trojice singlkanoistiek Soňa Stanovská a Simona Glejteková. Stanovská postúpila z 9. miesta v prvej kvalifikácii, Glejtekovej stačila štvrtá priečka v početne menšej konkurencii druhej kvalifikácie.

Bez postupu zostala siedma Simona Maceková.

Prvá kvalifikácia nevyšla slovenským kajakárom. Ani jeden z tria Matúš Hujsa, Andrej Málek a Jakub Grigar sa nevošiel do postupovej tridsiatky.

Druhú kvalifikačnú jazdu využil na postup len Hujsa, dvojica Málek, Grigar sa nekvalifikoval do sobotňajšieho pokračovania.

Veľmi dobrý výkon predviedla v prvej kvalifikácii K1 Jana Dukátová. Štvrtá z olympijského Ria sa tentoraz dostala do prvej trojky, keď zajazdila bez trestných sekúnd a fnišovala na treťom mieste.

Zvíťazila Austrálčanka Jessica Foxová. Elena Kaliská skončila 25. a Michaela Haššová 28., na obe čaká ešte druhá kvalifikácia.

Zlatí olympionici z Ria Ladislav a Peter Škantárovci sa v prvej kvalifikačnej jazde v kategórii C2 prezentovali výkonom s 2 trestnými sekundami a zaradili sa na postupové 7. miesto.

Tomáš Kučera a Ján Bátik "chytili päťdesiatku" a budú mať opravnú jazdu. Prvú kvalifikáciu ovládli francúzski lídri SP Pierre-Antoine Tillard a Edem Le Ruyet