Vo finále pôvodne nemal byť. Slafkovský skončil druhý a vyhral Svetový pohár

Alexander Slafkovský
Alexander Slafkovský (Autor: TASR)
TASR|10. sep 2016 o 14:28

Vo finále napokon štartovalo pätnásť pretekárov.

TACEN. Slovenský vodný slalomár Alexander Slafkovský sa stal druhýkrát v kariére víťazom Svetového pohára medzi singlkanoistami.

Vo finále záverečného podujatia seriálu, v ktorom sa napokon predstavilo až pätnásť semifinalistov, obsadil druhú priečku a v celkovom hodnotení triumfoval o tri body pred Britom Adamom Burgessom.

Strieborný olympijský medailista Matej Beňuš obsadil ôsmu pozíciu a v sezónnej klasifikácii skončil piaty, Michal Martikán po 12. mieste v Tacene celkovo 21.

Vo finále pôvodne nemal byť

Slafkovský pritom najskôr nefiguroval medzi postupujúcimi do finále, keď v semifinále obsadil 11. priečku.

Organizátori však následne zistili, že na zrekonštruovanej záverečnej časti trate popraskal betón a z bezpečnostných dôvodov ju skrátili na 14 bránok so štyrmi protivodami.

Na štart finálových disciplín napokon postavili až 15 pretekárov, keďže problémy mohli mať vplyv na výsledky semifinalistov z druhej polovice štartovej listiny.

Aj preto dostal Slafkovský možnosť na reparát a dokonale ju využil.

V cieli dosiahol druhý najrýchlejší čas 75,09 s a do konca štartového poradia ho o 64 stotín predbehol už len domáci Slovinec Benjamin Savšek.

Na olympiáde nebol

Tridsaťtriročného reprezentanta kvárili na konci prebiehajúcej sezóny zdravotné problémy. Napriek tomu sa postavil na štart záverečných pretekov a aj vďaka rozhodnutiu jury mal možnosť zabojovať o celkové prvenstvo v SP.

"Konečne. Mal som zdravotné problémy, už pred Prahou to začalo. Stále som mal zablokovaný krk a trápil ma aj chrbát. Postúpil som síce až z jedenásteho miesta, ale jury zasadla, skrátila trať a do finále som sa dostal aj ja. Chcel som svoju poslednú jazdu vydrieť zubami-nechtami, išiel som na liekoch. Som rád, že mám po sezóne, musím sa dať do poriadku," povedal po pretekoch Slafkovský.

Napriek bolesti mal po konci ročníka úsmev na tvári. Keďže olympijské hry neabsolvoval, naplno sa koncentroval na ďalšie vrcholy sezóny.

V domácom prostredí mikulášskeho kanála vyhral titul európskeho šampióna a v Tacene zavŕšil ročník víťazstvom v SP.

"Svetový pohár som udržal, neviem, ako by to bolo, ak by som skončil jedenásty. Našťastie, dostal som možnosť ukázať sa v najlepšom svetle. A to sa mi podarilo. Diváci boli fantastickí a som rád, že som potešil všetkých, ktorí mi držali palce. Začiatok sezóny bol vynikajúci, záver som ešte stihol vyšperkovať. Škoda, že ma trápili zdravotné problémy, ale so sezónou som spokojný," dodal Slafkovský.

Slovenský hetrik

Slafkovský tak dokonale nadviazal na svojich dvoch úspešných reprezentačných kolegov a pre Slovensko vybojoval tretí triumf v C1 na SP za sebou.

V roku 2014 ovládol poradie Martikán, vlani Beňuš. Doteraz sa víťazný hetrik v C1 podaril len USA vďaka Jonovi Lugbillovi v rokoch 1988-1990.

Slovenské zastúpenie chýbalo vo finále K1.

Z tria Jakub Grigar, Andrej Málek a Matúš Hujsa postúpil do sobotňajšieho semifinále len tretí menovaný, no časom 76,43 s. výrazne zaostal za najlepšou desiatkou.

Finále Svetového pohára:

C1: 1. Benjamin Savšek (Slov.) 74,45 s. (0 tr. sekúnd), 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) +0,64 (0), 3. Casey Eichfeld (USA) +2,45 (0), 4. Adam Burgess (V.Brit.) +2,60 (0), 5. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) +2,77 (0), 6. Nicolas Peschier (Fr.) +3,17 (0) ... 8. Matej BEŇUŠ (SR) +3,35 (0), 12. Michal MARTIKÁN (SR) +10,55 (0)

Celkové poradie v SP: 1. SLAFKOVSKÝ 290, 2. Peschier 245, 3. Burgess 241, 4. Tillard 220, 5. Anže Berčič (Slov.) 205, 6. Savšek 200, 7. BEŇUŠ 197 ... 22. MARTIKÁN 98, 28. Marko MIRGORODSKÝ (SR) 80

K1: 1. Peter Kauzer (Slov.) 69,89 (0), 2. Bradley Forbes-Cryans (V.Brit.) +0,28 (0), 3. Kazuja Adači (Jap.) +2,49 (0), 5. Mathieu Biazizzo (Fr.) +4,26 (4), 5. Martin Albreht (Slov.) +5,30 (2), 6. Janos Peterlin (Slov.) +6,33 (2) ... po semifinále 28. Matúš HUJSA (SR) 76,43 ... po kvalifikácii 54. Andrej MÁLEK (SR) 114,44 (4), 65. Jakub GRIGAR (SR) 172,14 (52)

Celkové poradie v SP: 1. Biazizzo 224, 2. Vít Prindiš (ČR) 222, 3. Forbes-Cryans 211, 4. Kauzer 210, 5. Sebastian Schubert (Nem.) a Ondřej Túnka (ČR) po 203 ... 13. GRIGAR 142, 29. Martin HALČIN (SR) 99, 40. MÁLEK 63, 44. HUJSA 49

C1 ženy: 1. Kimberley Woodsová (V.Brit.) 85,40 (0)2. Jessica Foxová (Aus.) +0,92, 3. Mallory Franklinová (V.Brit.) +4,06 (2), 4. Viktoria Wolffgardtová (Rak.) +8,88 (2), 5. Eilidh Gibsonová (V.Brit.) +9,91 (2), 6. Jasmine Royleová (V.Brit.) +11,69 (2) ... 9. Simona GLEJTEKOVÁ (SR) +42,38 (2)

Celkové poradie v SP: 1. Franklinová 307, 2. Woodsová 302, 3. Foxová 285, 4. Wolffhardtová a Claire Jacquetová (Fr.) 198, 6. Nuria Vilarrublová (Šp.) 195 .. 10. GLEJTEKOVÁ 120, 26. Soňa STANOVSKÁ (SR) 44, 32. Simona MACEKOVÁ (SR) 23, 39. Monika ŠKÁCHOVÁ (SR) 6

Domov»Ďalšie športy»Vo finále pôvodne nemal byť. Slafkovský skončil druhý a vyhral Svetový pohár