TASR|11. sep 2016 o 06:33

US Open - ženy (finále):

Angelique Kerberová (2-Nem.) - Karolína Plíšková (10-ČR) 6:3, 4:6, 6:4

NEW YORK. Nemecká tenistka Angelique Kerberová získala druhý grandslamový titul v kariére.

V sobotňajšom vyvrcholení ženskej dvojhry na US Open jej cestu za víťazstvom výrazne sťažila finálová debutantka Karolína Plíšková, ktorú napokon v mimoriadne vyrovnanom dueli zdolala za 2:09 h v troch setoch 6:3, 4:6, 6:4.

Napodobnila Grafovú

V pondelňajšom vydaní rebríčka WTA vystrieda na čele Američanku Serenu Williamsovú, Plíšková poskočí z jedenástej na šiestu priečku.

Dvadsaťosemročná tenistka sa stala len druhou Nemkou, ktorá zasadla na ženský singlový trón.

Pred ňou viedla štatistiku 377 týždňov legendárna Steffi Grafová. Kerberová sa zároveň postarala o 88. výmenu na čele rebríčka WTA za uplynulé štyri dekády.

Triumfom na US Open podčiarkla Nemka mimoriadne úspešný rok, keď vyhrala premiérový grandslam na Australian Open.

Nemka Angelique Kerberová je novou svetovou jednotkou.
Nemka Angelique Kerberová je novou svetovou jednotkou. (Autor: SITA/AP)

Vo Wimbledone ju Serena Williamsová zastavila až vo finále, následne pridala singlové striebro na olympiáde v Riu de Janeiro a v New Yorku potvrdila nové postavenie svetovej jednotky.

Vzájomnú bilanciu s Plíškovou v sobotu vylepšila na 5:3, z toho 4:2 na harde.

Splnila si sen

V prvom rozhovore priamo na dvorci sa Kerberová neubránila slzám. "Je to neuveriteľné. V tomto roku som vyhrala svoj druhý grandslam, je to moje najlepšie a najkrajšie obdobie v kariére. Všetko sa tu pre mňa začalo v roku 2011 a o päť rokov tu stojím s trofejou pre víťazku. Ďakujem všetkým za podporu, je to jednoducho neuveriteľné. Karolíne musím pogratulovať k výbornému výsledku, má za sebou úspešné dva týždne. Odohrala skvelé finále, pred sebou má veľkú budúcnosť. V zápase som sa snažila byť agresívna, hrať svoju hru. Chcela som užiť finále na tomto úžasnom dvorci," uviedla Kerberová.

Sezónu ako z rozprávky zakončila splnením si životného sna - od pondelka sa stane novou svetovou jednotkou.

"Znamená to pre mňa veľa. Keď som bola malá, snívala som o tom. Vyhrala som druhý grandslam, navyše v New Yorku. Všetko sa mi tento rok splnilo," dodala.

Plíšková nezačala svoje premiérové finále na podujatí "veľkej štvorky" ideálne, ale od druhého setu sa naštartovala k vynikajúcemu výkonu a Kerberovej bola v niektorých fázach duelu viac ako vyrovnanou súperkou.

"Za uplynulé dva týždne som prišla na to, že dokážem hrať proti najlepším hráčkam hrať svoj najlepší tenis. Angie ukázala, že je právom svetová jednotka. Som veľmi rada, že som si proti nej mohla zahrať. Vedela som, že to bude ťažké. V druhom sete som v sebe našla stratenú silu a dotiahla to do tretieho dejstva. So svojím tenisom za uplynulé dva týždne som spokojná a dúfam, že mám pred sebou ešte veľa finálových zápasov," uviedla Plíšková.

Češka zápasila s nervozitou

Obe finalistky sa stretli vo finále aj pred tromi týždňami na turnaji WTA v Cincinnati, kde Plíšková "rozobrala" Kerberovú 6:3, 6:1.

Tentoraz nezačala s takou vervou a v premiérovom boji o grandslamový titul zápasila skôr s nervozitou.

Stratila hneď prvý gem pri vlastnom podaní, pričom v úvodných šiestich spravila až trinásť nevynútených chýb. Kerberovej vyhovovali predovšetkým dlhé výmeny, v ktorých súperku vybehala a následne výborným úderom zaklincovala.

Vyrovnala sa aj s kvalitným prvým servisom Plíškovej, pri vlastnom podaní zasa viackrát prešla do útoku na sieti a vybojovali si rozhodujúce fiftíny. Prvý set napokon získala po druhom brejku za 40 minút pomerom 6:3.

Češka Karolína Plíšková.
Češka Karolína Plíšková. (Autor: SITA/AP)

Úvodné hry druhého dejstva mali vyrovnaný priebeh. Plíškovej viackrát vyšiel riskantný úder a v ich kvalite sa vyrovnala favorizovanej súperke. Presnosť vynahradila bojovnosťou, pričom psychickú výhodu dostala na svoju stranu.

V siedmom geme prerazila Kerberovej podanie, brejk potvrdila a vedenie 5:3 už z rúk nepustila. V treťom sete pokračovala v nastolenom trende. Spresnila údery od základnej čiary a po ďalšom brejku v treťom geme zvýšila na 3:1.

Potom ale nezachytila agresívnu hru súperky a vďaka pribúdajúcim nevynúteným chybám prišla o sľubný náskok. Kerberová sa napokon dostala do výhody na 5:4, v desiatom geme si pri podaní súperky vybojovala tri mečbaly a hneď prvý premenila na víťazstvo.