Škantárovci ovládli preteky v Tacene, Dukátová vypadla v semifinále

Slovenku obrala o postup do finále penalizácia.

Ladislav a Peter Škantárovci preteky Svetového pohára v Tacene.(Zdroj: TASR/AP)

TACEN.  Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci zakončili sezónu víťazstvom na záverečnom podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene.

Úradujúci olympijskí víťazi predviedli v nedeľu na skrátenej trati dve dominantné jazdy a vo finále triumfovali časom 80,45. V celkovom hodnotení seriálu SP obsadili piatu priečku.

Potvrdili formu

Druhá slovenská loď v zložení Tomáš Kučera, Ján Batík skončila vo finále C2 ôsma, v konečnom poradí celkovo desiata.

Kajakárka Jana Dukátová ukončila v nedeľu sezónu 12. miestom a v konečnej klasifikácii si udržala tretiu pozíciu.

Škantárovci potvrdili vynikajúcu formu, keď po minulotýždňovom víťazstve na podujatí SP v Prahe nenašli súpera ani v Tacene.

Už v semifinále predviedli suverénnu jazdu s časom 78,99 a pred druhým francúzskym duom Pierre Picco, Hugo Biso mali k dobru až 5,21.

Vo finále sa vydali na skrátenú trať ako poslední v poradí a hoci v prvej polovici na priebežných lídrov Nicolasa Scianimanica s Hugom Cailholom stratili, v tej druhej výrazne zrýchlili a napokon triumfovali o 1,81 s.

V celkovom hodnotení SP získali dovedna 222 bodov a skončili piati. Víťazmi sa s počtom 253 bodov stali Picco s Bisom.

Vysnívaná sezóna

Organizátorov finále SP v Tacene zradil zrekonštruovaný areál divokej vody. Už v sobotu dopoludnia sa počas jázd mužskej C1 uvoľnil betón a záver trate nebol zjazdný.

Aj v nedeľu sa z tohto dôvodu išlo len na skrátenej vode, ktorá je v slovinskom stredisku náročná.

Prečítajte si tiež: Na hádky nemajú čas. Škantárovci sú v lodi jedno telo i duša

"Tacen je veľmi nevyspytateľný. Videli sme to na tréningoch, nejazdilo sa nám zle, ale veľakrát sa tu voda dokáže zmeniť. Vo finále sme urobili nejaké chyby na začiatku, v trojke a štvorke bránke nás nechytilo tak, ako sme chceli. Snažili sme sa to dobehnúť a mali sme aj šťastie, že sa nám voda otvorila. Zamakali sme, zabojovali a sme radi, že sa nám to podarilo dobehnúť. Dali sme fantastický čas, prevláda spokojnosť," zhodnotil po pretekoch Ladislav Škantár.

Jeho bratranec Peter dodal: "Ladili sme formu na olympiádu a v prvých pretekoch Svetového pohára to ešte nebolo ono. Tam vyhrali iní. Sme radi, že po olympiáde sme si udržali skvelú formu a že sa nám podarilo vyhrať posledné dve kolá. Potvrdili sme našu výkonnosť a ukázali sme, čo je v nás."

Po zlatom olympijskom úspechu Škantárovcov prišli víťazstvá na SP v Prahe i Tacene a celkové piate miesto v hodnotení seriálu.

"Naša vysnívaná sezóna, na sto percent sme si všetko splnili. Potrebujeme oddych, chceme byť s našimi rodinami a regenerovať," dodal Ladislav Škantár.

Dukátova skončila v semifinále

Jane Dukátovej naopak nevyšli záverečné preteky SP v sezóne. V semifinále ju obral o postup do finále dotyk s bránkou číslo desať, pre ktorý obsadila v cieli dvanástu priečku so stratou 3,87 s na Rakúšanku Corinnu Kuhnleovú.

Ak by Dukátová neťukla, do finále by sa zmestila ako siedma najrýchlejšia semifinalistka v poradí. Ďalšie dve Slovenky Elena Kaliská a Michaela Haššová skončili svoje účinkovanie v Tacene už v rozjazdách.

Vo finále ženskej K1 v nedeľu triumfovala Austrálčanka Jessica Foxová. V cieli mala k dobru 2,28 na Kuhnleovú a 2,39 na tretiu Britku Fionu Pennieovú.

Ani dvojnásobný počet bodov za nedeľňajšie víťazstvo však Foxovej nestačilo na celkový triumf. Nemka Ricarda Funková skončila vo finále štvrtá a získala ich dostatok na to, aby si udržala líderské postavenie.

Dovedna ich nazbierala 306, Foxová "len" 290. Tretiu priečku obsadila Dukátová s 233 bodmi.