Na treťom mieste skončil Diego Ulissi zo zoskupenia Lampre-Merida.

1. Greg van Avermaet (Belg.) BMC Racing 5:27:04 h

6. Gianni Moscon (Tal.) Sky - všetci rovnaký čas ako víťaz

...

105. Peter Velits, BMC Racing +8:01

...

Michael Kolář (obaja SR) Tinkoff - nedokončil

MONTREAL. Slovenský úradujúci majster sveta Peter Sagan skončil na druhom mieste v nedeľňajších cyklistických pretekoch World Tour Grand Prix Cycliste de Montreal v Kanade.

Dvadsaťšesťročný Žilinčan v drese Tinkoffu nestačil v špurtérskom závere malej skupinky po vyše 200 kilometroch len na olympijského šampióna z Ria de Janeiro Grega van Avermaeta z tímu BMC Racing.

Belgičan dokonale odplatil Slovákovi prehru spred dvoch dní v Québecu. Na treťom mieste skončil Diego Ulissi zo zoskupenia Lampre-Merida.

"Bolo to náročné, ale zdolať v šprinte Petra Sagana je pre mňa veľmi dobré. Som spokojný so svojou sezónou aj formou a tým, že som vyhral niekoľko pretekov. Vždy som bol dobrým jazdcom, ale až v tomto roku sa mi podarilo dostať na úroveň, na ktorej som chcel byť už skôr," uviedol Greg van Avermaet.

V tejto sezóne sa 31-ročný Belgičan stal olympijským šampiónom v Riu de Janeiro, vyhral etapu na Tour de France, kde nosil na sebe aj žlté tričko lídra pretekov, dominoval vo dvoch etapách aj celkovo na Tirreno-Adriatico a tiež zvíťazil na klasike Omloop Het Nieuwsblad.

"Som spokojný. Zvíťaziť v Québecu a byť druhý v Montreale nie je zlé. Bol som unavený. Mal som kŕče počas záverečného šprintu a už to z mojej strany nemohlo byť lepšie. Na majstrovstvá sveta zatiaľ nemyslím. Tie sú ešte ďaleko," uviedol Peter Sagan v reakcii, ktrorú sprostredkovali organizátori.

Grand Prix Cycliste de Montreal sa jazdil na 12,1 km dlhom mestskom okruhu, ktorý jazdci absolvovali dovedna 17-krát (205,7 km). Na trase sa nachádzali tri stúpania.

Sagan si s van Avarmaetom vymenili miesto na pódiu oproti pretekom v Québecu.
Sagan si s van Avarmaetom vymenili miesto na pódiu oproti pretekom v Québecu. (Autor: TASR/AP)

Hneď po štarte sa pred cyklistov postavil 1,8 km dlhý kopec Cote Camilien-Houde s priemerným sklonom 8%. Na 6. kilometri jazdci prešli cez kopček Cote de Polytechnique (780 m, 6%) a do cieľa sa stúpalo na Avenue du Park s dĺžkou 560 m a priemerným sklonom 4%.

Krátko po odštartovaní sa dopredu dostala šestica jazdcov a vypracovala si náskok necelých šesť minút. Na čele pelotónu pracoval najmä tím Tinkoff pre svojho lídra Petra Sagana.

Neskôr tempo diktovali družstvá Sky a Astana. Do záverečných štyroch kôl išla už len vedúca štvorica s náskokom troch minút a ten neustále klesal.

Na méte 20 km pred cieľom bol únik minulosťou a začalo sa útočiť v pelotóne.

Vpredu sa ocitlo deväť jazdcov, osamostatniť sa pokúsil Thomas Voeckler (Direct Énergie), no neúspešne. O chvíľu bolo všetko opäť pokope. Pri nájazde do posledného kola zaútočil Diego Rosa z Astany, na Cote Camilien-Houde ho pelotón dostihol.

(Autor: TASR/AP)

Necelých 9 km pred cieľom vypálil dopredu Rui Costa (Lampre-Merida), za ním trielil Sagan a ďalší favoriti. Costova snaha sa skončila až v poslednom kilometri, v ktorom mal najviac síl úradujúci šampión z OH v Riu de Janeiro Avermaet.

Domov»Cyklistika»Vrátil mu Québec, Sagan skončil v Montreale druhý za van Avarmaetom