Lepší bol iba olympijský víťaz. Varga získal na šampionáte v Mexiku striebro

Slovák mohol získať svoju piatu zlatú medailu.

Richard Varga.(Zdroj: SITA)

COZUMEL.  Richard Varga nepridal do svojej jagavej zbierky piaty titul majstra sveta v akvatlone. Slovenský reprezentant získal striebornú medailu v mužskej kategórii "elite" na šampionáte v mexickom Cozumeli.

Úradujúci majster sveta z amerického Chicaga sa musel skloniť pred Britom Alistairom Brownleem, ktorý nedávno v Riu de Janeiro získal aj olympijské zlato v triatlone. Bronz si vybojoval Američan Tommy Zaferes.

Úvodný beh na 2,5 km podľa predpokladov najlepšie vyšiel Brownleemu (6:53 min), pričom Varga za ním zaostal o 33 sekúnd.

Dvadsaťsedemročný Bratislavčan dlhodobo sa pripravujúci v Anglicku však všetko dohnal v plaveckej časti (absolvoval ju ako jediný pod dvanásť minút), po ktorej bol už na čele pretekov, ale len s minimálnym náskokom pred Britom Brownleem.

Ten ho napokon v behu zdolal o desať a celkovo o päť sekúnd.

"Som šťastný, že som prišiel do cieľa druhý, hneď za dvojnásobným olympijským víťazom. Striebro dnes znamená skoro toľko ako zlato," napísal sedemnásobný top triatlonista roka SR na sociálnej sieti Facebook.

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Šport pre Android a iOS (Google Play a App Store)

Svoje štyri zlaté medaily z MS v akvatlone získal Varga v poradí Budapešť 2010, Auckland 2012, Londýn 2013 a Chicago 2015.

Vďaka štyrom titulom majstra sveta vlani osamel na čele historického rebríčka úspešnosti, kde bol predtým prvý spoločne s Britom Richardom Stannardom a Novozélanďanom Shaneom Reedom.

Majsterkou sveta v ženskej kategórii "elite" sa stala Ruska Maria Šorecová (33:12 min) pred krajankami Anastasiou Abrosimovovou (34:09) a Valentinou Zapatrinovou (34:16).

V kategórii do 23 rokov štartovala aj Slovenka Ivana Kuriačková, ktorá obsadila tretie miesto.

Víťazkou sa stala Ruska Anastasia Gorbunovová, ale predstavili sa iba 3 pretekárky. Celkovo bez rozdielu kategórii medzi ženami bola Kuriačková desiata z jedenástich akvatlonistiek v cieli.