Tím Európy vyhral aj druhý zápas, Česko zdolal po predĺžení

Marián Hossa (vľavo) sa dostáva do zakončenia pred brankárom Petrom Mrázkom.
Marián Hossa (vľavo) sa dostáva do zakončenia pred brankárom Petrom Mrázkom. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|19. sep 2016 o 20:30

K víťazstvu európskeho výberu prispel gólom Zdeno Chára. Jaroslav Halák si pripísal dvadsaťosem zákrokov.

Svetový pohár:

A-skupina:

Česko - Tím Európy 2:3 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Góly: 34. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) - 31. Chára (T. Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (Halák), 63. Draisaitl (Zuccarello).

Strely na bránku: 30:41.

Rozhodcovia: Furlatt, Sutherland - Miller (všetci Kan.), Murphy (USA), vylúčení: 6:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8574 divákov.

Česko: Mrázek - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - Hemský, Plekanec, Palát - Voráček, Hanzal, M. Michálek - Pastrňák, Sobotka, Červenka - Birner, Jaškin, Frolík

Tím Európy: Halák - Josi, Seidenberg, Sekera, Chára, Streit, Ehrhoff - Marián Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek

TORONTO. Hokejisti Tímu Európa zvládli aj svoj druhý zápas na Svetovom pohári v kanadskom Toronte a výrazne sa priblížili k postupu do semifinále prestížneho turnaja.

V pondelňajšom stretnutí zdolali Českú republiku 3:2 po predĺžení a so štyrmi bodmi figurujú priebežne na prvom mieste tabuľky A-skupiny.

Tím Európy zdolal Česko 3:2 pp: fotogaléria

20.9.2016

Aj tento duel mal výraznú slovenskú pečať.

Prvý gól strelil v 31. minúte obranca Zdeno Chára. Brankár Jaroslav Halák zlikvidoval dvadsaťosem striel súpera a k tomu si pripísal aj asistenciu na druhý presný zásah Matsa Zuccarella.

Marián Hossa a Tomáš Tatar sa predstavili v prvom útoku s kapitánom výberu Anžem Kopitarom zo Slovinska. Marián Gáborík nastúpil v druhej lajne Dána Fransa Nielsena, Chára vytvoril obrannú dvojičku s Andrejom Sekerom.

Víťazný gól strelil v 63. minúte po samostatnom úniku Nemec Leon Draisaitl.

Tím Európy odohrá svoj posledný zápas A-skupiny vo štvrtok 22. septembra o 02.00 SELČ proti favorizovanej Kanade. Česko sa stretne o deň neskôr s USA.

Ešte predtým je na programe súboj zámorských veľmocí (21. septembra, 02.00 h).

Marián Hossa 0+0, -1, 5 striel, 22:03 min
Jaroslav Halák odchytal 61:34 min, mal 28 úspešných zákrokov a 93,3 % úspešnosť zákrokov

Hlasy po zápase:

Marián Hossa, útočník Tímu Európa: "Je to skvelé pre naše sebavedomie. Cítime sa výborne, no viem, že sú to len prvé dva zápasy a to ešte nič negarantuje. Je to pre nás skvelý tréningový kemp pred NHL. Je to niečo iné, ako hrať prípravné zápasy v kluboch s množstvom hráčov z nižších súťaží, tu sú len tí najlepší na svete."

Leon Draisaitl, útočník a strelec víťazného gólu Tímu Európy: "V kabíne si naozaj rozumieme a dokázali sme vytvoriť silný tím. Teraz už každý pozná svoje úlohy a to je vždy veľmi dôležité. Proste šliapeme ako tím."

Josef Jandač, tréner Česka: "Už pred turnajom sme brali zápas proti Tímu Európy ako ten kľúčový, ako ten, ktorý nás môže udržať na turnaji. Dúfali sme, že budeme do posledného zápasu hrať o postup. Síce ešte žijeme, ale postup je už len teória."

Martin Hanzal, útočník a strelec druhého gólu Česka: "Nie je dobré, že sme prehrali dva zápasy a teraz už nemáme veľa šancí postúpiť do semifinále. Musíme dúfať v to, že Kanada prehrá dva zápasy. Bude to naozaj veľmi ťažké, no stále existuje šanca."

Petr Mrázek, brankár a najlepší hráč Česka: "Vedeli sme, o čo nám ide. Potrebovali sme dva body, aby sme mali slušnú šancu udržať sa na turnaji. Teraz to už nie je v našich rukách. Pri Josiho šanci som mal kus šťastia. Presúval som sa s Hossovou prihrávkou, snažil som sa držať lapačku hore čo najdlhšie a on mi ju trafil. Chárovu strelu som príliš nevidel, išla cez dvoch hráčov. Kto vie, akoby to dopadlo, keby som hokejku mal."

Online prenos

Svetový pohár Skupina A 2016/2017
19.09.2016 o 21:10
Česko
2:3
(0:0, 1:1, 1:1, 0:1)
63' minúta
Tím Európy
Góly a asistencie: 34. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) – 31. Chára (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (Halák), 63. Draisaitl (Zuccarello).
Európsky výber má na svojom konte plný počet bodov. Tím zložený z hráčov ôsmich krajín vyhral aj druhý duel na Svetovom pohári, keď zdolal Čechov zaslúžene 3:2 po predĺžení. Európania boli väčšinu času lepším celkom, no doplatili na slabšiu efektivitu a nedokázali rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase. Zverenci Ralpha Kruegera majú takmer istú účasť v semifinále, no ešte ich čaká posledný zápas v základnej skupine proti Kanade.
62:06
62:06
goalTím Európy práve strelil gól! Českí hokejisti prepadli v útočnom pásme a inkasovali. Zuccarello našiel voľného LEONA DRAISAITLA, ktorý išiel sám na brankára Mrázka a presnou strelou zabezpečil svojmu tímu víťazstvo. Asistencia: Mats Zuccarello.
61:26
61:26
Frolík potiahol puk do útočného pásma, prihral voľnému Sobotkovi, no jeho pokus zachytil Jaroslav Halák.
61:06
Na opačnej strane prišla strela švihom od Gáboríka, ktorá skončila na Mrázkovej hrudi.
60:50
Voráček sa natlačil cez Josiho do zakončenia, ale Jaroslav Halák mu vypichol puk hokejkou.
60:20
Na ľade je obrovské množstvo priestoru. Uvidíme, komu bude viac vyhovovať formát troch proti trom.
60:01
Začalo sa predĺženie.
60:00
Tretia tretina sa skončila.
60:00
59:50
Seidenberg úplne nepochopiteľne napálil puk z obranného pásma až za Mrázkovu bránu a z ničoho nič daroval Čechom vhadzovanie v útočnej tretine.
59:25
Hra sa kúskuje. Prišlo druhé prerušenie v krátkom časovom slede. Po zakázanom uvoľnení sa bude vhadzovať pred Mrázkom.
59:00
Posledná minúta tretej tretiny. Puk je momentálne na českých hokejkách.
57:24
Českí hokejisti majú chuť rozhodnúť zápas ešte v riadnom hracom čase. Zblízka zakončoval Martin Hanzal, ale zase bol úspešný Jaroslav Halák.
56:15
56:15
Jaroslav Halák opäť podržal svoj tím. Pri nájazde Frolíka z pravej strany vytiahol pripravený betón.
55:53
Európsky výber zvládol oslabenie najmä vďaka viacerým zákrokom Jaroslava Haláka.
55:20
Hemský nepríjemne vystrelil príklepom, Halák vyrazil puk pred seba a hneď prišla nebezpečná dorážka Hanzala.
54:55
54:55
Európania potrebovali prerušiť hru, pretože Marián Hossa zlomil hokejku. Voráčkovu strelu pokryl Halák a európsky výber mohol vystriedať.
54:30
Jannik Hansen mal šancu v oslabení. Jeho strela švihom tesne minula bránu.
54:00
Česi hrajú v plnom počte a majú veľkú možnosť otočiť skóre vo svoj prospech.
53:53
Vylúčenie v tíme Tím Európy (Mats Zuccarello – 2 min., podrazenie).
53:10
Frolíkovi sa otvoril priestor na brejk. Český forvard postupoval po ľavom krídle, ale nepresne vystrelil a netrafil bránu.
52:28
Marián Hossa vystrelil od modrej čiary. Jeho príklep našiel len pripravenú lapačku Petra Mrázka.
52:00
52:00
Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Voráček – 2 min., krosček).
50:54
importantTutovka Európanov. Chárovu strelu od modrej čiary vyrazil Mrázek pred seba, kde bol pripravený Thomas Vanek a ihneď dorážal. Rakúsky útočník však stroskotal na českom gólmanovi.
49:56
Jakub Voráček ostal na chvíľu ležať na ľadovej ploche. Ehrhoff ho totiž nechtiac trafil pukom rovno do tváre. Český útočník odišiel na striedačku po vlastných nohách.
49:00
importantObrovská šanca Čechov na tretí gól. Európania prepadli v útoku a ponúkli súperovi brejk dvoch proti jednému. Protiútok zakončil Jaškin strelou do Haláka.
48:31
48:31
goalČesko dalo gól! Naši severozápadní susedia sú dnes mimoriadne efektívni a napriek nízkemu počtu striel dokázali vyrovnať. Po nahodení od modrej čiary sa puk odrazil od zadného mantinelu pred bránu a MARTIN HANZAL ho poslal do siete. Asistencie: Vladimír Sobotka, Aleš Hemský.
47:10
Jakub Voráček si našiel odrazený puk na osi klziska a príklepom preveril pozornosť Jaroslava Haláka.
46:42
Vylúčenie v Tíme Európy (Thomas Vanek – 2 min., podrazenie).
46:10
Josi s Vanekom si zavadzali na ľavom krídle a pripravili sa o rýchly brejk. Vanek následne fauloval, no hra pokračuje ďalej, pretože Česi držia puk a o chvíľu si zahrajú presilovku.
45:20
Európania ovládli začiatok tretej tretiny. Na strely vyhrávajú jasne 35:14.
44:30
Českí hokejisti musia opäť doťahovať náskok svojho súpera. Prípadná prehra by ich s najväčšou pravdepodobnosťou zbavila šance postúpiť do semifinále.
42:17
42:17
goalTím Európy práve strelil gól! Petr Mrázek pred minútou výborne zasiahol, ale teraz mu prepadla do siete strela MATSA ZUCCARELLA. Nórsky útočník vystrelil spoza obrancu a český brankár neudržal puk v lapačke. Asistencia: Jaroslav Halák.
42:06
Európsky výber stále čaká na prvú využitú presilovku na Svetovom pohári. Česi ustáli nepríjemné chvíle.
41:12
importantČesi prežili najhoršie a po návrate vylúčeného Nakládala vytiahol Petr Mrázek neuveriteľný zákrok, keď padal na ľad a zvládol chytiť do lapačky strelu Romana Josiho, ktorá mierila do siete.
40:23
40:23
Európania majú veľkú možnosť na skórovanie, pretože hrajú presilovku piatich proti trom. Prvá strela od modrej čiary však skončila na Mrázkovi.
40:06
Vylúčenie v tíme Česko (Michal Jordán – 2 min., zdržiavanie hry / vystrelenie alebo vyhodenie puku).
40:01
Začala sa tretia tretina.
Prvá polovica druhej tretiny bola jasne v réžii Európanov, ktorí mali hernú prevahu aj množstvo šancí. V 31. minúte z toho vyťažili gól Zdena Cháru, ale potom sa upokojili a pustili do hry českých hokejistov, ktorí o tri minúty neskôr vyrovnali vďaka presnej strele Jakuba Voráčka.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
40:00
39:10
Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Nakládal – 2 min., podrazenie).
38:23
Mats Zuccarello vystrelil spoza obrancov, puk prešiel až na Mrázka, ktorý lapačkou vytlačil jeho pokus.
37:30
Záver druhej tretiny sa hrá vo vysokom tempe a bez prerušení. V poslednej dvadsaťminútovke sa máme na čo tešiť.
36:45
Kopitar našiel výborne postaveného Vaneka v útočnom pásme, ale ten ešte zbytočne hľadal Hansena.
35:00
Hra sa vyrovnala. Česi po Chárovom góle pridali a sú oveľa lepším tímom ako v prvých tridsiatich minútach.
33:28
33:28
goalČesko dalo gól! Roman Josi nezachytil puk na modrej čiare, za jeho chrbát sa dostal JAKUB VORÁČEK, ktorý mal pred sebou otvorený priestor a strelou švihom prekonal Jaroslava Haláka. Asistencie: Michal Jordán, Milan Michálek.
33:00
Česi po inkasovanom góle paradoxne ožili a sú aktívnejší. Hemský teraz zbytočne váhal s koncovkou a prihrával pred bránu, kde nemal spoluhráča.
31:54
Momentálne platí zaujímavá štatistika. Európania na prebiehajúcom Svetovom pohári stále neinkasovali, Česi naopak čakajú na svoj prvý gól.
30:50
importantMohlo byť vyrovnané. Európania neboli dostatočne dôrazní pred bránou a česká strela prepadla Halákovi za chrbát. Seidenberg odpálil puk na poslednú chvíľu z bránkovej čiary.
30:05
30:05
goalTím Európy práve strelil gól! Česi boli dlhú dobu pod tlakom a napokon neodolali. Po viacerých strelách uspel ZDENO CHÁRA, ktorého príklep z uhla prekvapil Petra Mrázka. Asistencie: Thomas Vanek, Pierre-Édouard Bellemare.
28:30
Európania majú v druhej tretine jasne navrch. Na Mrázka vyslali už 21 striel, Halák čelil iba 8 pokusom.
28:20
28:20
importantĎalšia veľká príležitosť pre európsky výber. Draisaitl posunul puk medzi kruhy krajanovi Ehrhoffovi, ktorý trafil do hrude Mrázka.
26:50
importantChárova strela síce neprešla na bránu, ale odrazený puk sa dostal k Mariánovi Hossovi, ktorý zblízka trafil žŕdku.
26:31
26:31
Petr Mrázek išiel za bránu rozohrať, ale puk nezachytil a takmer sa nestihol vrátiť späť. Český gólman včas zasiahol proti strelám Vaneka aj Bellemara.
25:50
Ondřej Palát prešiel cez európsku obranu a bekhendom nepríjemne vystrelil na Jaroslava Haláka, ktorý si pripísal dôležitý zákrok.
24:45
Tomáš Tatar sa uvoľnil v obkľúčení troch českých hokejistov a nečakane vystrelil okolo obrancov. Mrázek zase úspešne zasiahol.
24:00
Českí hokejisti prežili ťažké chvíle v dvoch oslabeniach aj pri trestnom strieľaní. Vďaka spoľahlivému Mrázkovi všetko zvládli a udržali remízový stav.
23:12
Česi pohrozili v oslabení. V prečíslení dvoch proti jednému prišlo zakončenie Plekanca, ktoré zneškodnil Jaroslav Halák.
22:31
22:31
22:31
importantMichal Kempný v oslabení chytil puk do rukavice v bránkovisku a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Jeho realizáciu si zobral na starosť Anže Kopitar, ktorý nevyužil svoju príležitosť.
21:47
Vylúčenie v tíme Česko (Milan Michálek – 2 min., krosček).
21:23
importantDve veľké šance pre európsky výber. Najskôr Draisaitlovu prihrávku nevyužil na skórovanie Gáborík a potom zblízka neskóroval Draisaitl.
20:49
20:49
Európania si dlho posúvali puk po rohoch, ale napokon vyprodukovali strelu. Kopitar trafil iba pripraveného Mrázka.
20:01
Začala sa druhá tretina.

Úvodných dvadsať minút neprinieslo ani jeden gól. Stále tak platí fakt, že Jaroslav Halák ešte na Svetovom pohári neinkasoval a jeho nepriestreľnosť trvá už 80 minút. Slovenský brankár zlikvidoval v prvej tretine päť striel, jeho protivník Petr Mrázek až osem.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:45
Vylúčenie v tíme Česko (Michal Kempný – 2 min., hákovanie).
18:43
18:43
importantObrovská šanca pre Tím Európy. Tomáš Tatar prihral medzi kruhmi ideálne postavenému Kopitarovi, ktorý našiel ešte v lepšej pozícii úplne voľného Cháru, no jeho pokus Mrázek vyrazil na ochrannú sieť.
18:08
Tatar s Hossom vybojovali pri mantineli puk pre Andreja Sekeru, ktorý neváhal a tvrdo vypálil od modrej čiary. Mrázek bol pripravený a predviedol úspešný zákrok.
16:40
16:40
Josi ušiel českým zadákom po ľavej strane a následne prihrával pred bránu Hansenovi. Dánsky útočník nedosiahol na puk a nemohol zakončiť.
16:20
Palát nahodil puk medzi húštinu tiel, ktorá stála pred Halákom. Slovenský brankár dobre zasiahol a pomohli mu aj obrancovia.
15:28
Aleš Hemský si hodil puk medzi obrancov, ale tí ho vytlačili mimo ideálnej streleckej pozície. Zatiaľ dominujú defenzívy nad útokom.
14:49
Nino Niederreiter sa dostával do nádejnej situácie, keď mal pred sebou len jedného brániaceho hráča. Rozhodca však zastavili akciu európskeho výberu, pretože videl prihrávku rukou.
14:00
Česká reprezentácia má v týchto chvíľach hernú prevahu. Pomohli jej k tomu aj dve presilovky, ktoré naopak Európanov vyviedli z tempa.
13:22
Česi nevyužili ani druhú presilovku v tomto zápase. V jej závere Hanzal zadovkou prihrával pred odkrytú bránu, ale nenašiel spoluhráča.
12:30
Českí hokejisti dokázali na minútu zovrieť svojho súpera, ale nedostali sa k žiadnemu ohrozeniu brány.
11:22
Vylúčenie v Tíme Európy (Zdeno Chára – 2 min., zdržiavanie hry / vystrelenie alebo vyhodenie puku).
10:30
Európania sa na pár sekúnd usadili v útočnom pásme a kombinovali. Josi s Nielsenom však nič nevymysleli.
09:45
Dmitrij Jaškin vystrelil spoza obrancu z ľavého krídla, puk sa obtrel o konštrukciu brány, no z vonkajšej strany.
09:01
Mark Streit sa vrátil na ľad. Európania bez problémov zvládli prvé oslabenie.
08:30
08:30
Čechom ostáva do konca početnej výhody už iba necelých tridsať sekúnd. Halák musel riešiť iba nahodený puk od Šustra a následný teč Hanzala.
07:45
Česi už dvakrát v krátkom časovom úseku stratili pásmo vlastným zaváhaním na modrej čiare.
07:01
Vylúčenie v Tíme Európy (Mark Streit – 2 min., držanie).
06:30
Kempný vyslal delovku od modrej čiary a tesne pred bránou tečoval puk Milan Michálek. Medzitým však došlo k faulu a Česi si zahrajú presilovku.
05:45
Jordánovo nahodenie obrancovia európskeho výberu zblokovali a následná dorážka Jaškina smerovala vedľa brány.
05:01
Približne minútu sa hralo len v strednom pásme. Ani jednému z tímov sa nedarilo prejsť do útočnej tretiny a usadiť sa tam. Snahu Čechov zastavil Pastrňákov ofsajd.
03:40
03:40
Obaja brankári mali prácu. Najskôr Halák kryl Kempného strelu od modrej čiary a potom Mrázek zasahoval pri neprehľadnej situácii v bránkovisku.
03:06
Mrázek musel v posledných sekundách zasahovať hneď pri niekoľkých strelách. Pred chvíľou skryl do lapačky Josiho príklep.
03:02
Jakub Voráček je späť na ľade. Tím Európy v druhej polovici početnej výhody ožil a viackrát ohrozil bránu českého výberu. Od modrej nebezpečne pálil Mark Streit.
02:00
Európania premrhali prvú minútu presilovej hry. Petr Mrázek nemusel zasahovať.
01:02
Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Voráček – 2 min., hákovanie).
00:38
importantČesi mali veľkú šancu na otvorenie skóre. Voráček našiel medzi kruhmi voľného Michálka, ktorý však namieril vysoko nad bránu.
00:01

Česko: Mrázek (Neuvirth) – Šustr, Nakládal, R. Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán – Voráček, Plekanec (C), Palát – Pastrňák, Hanzal, M. Michálek – Hemský, Sobotka, Červenka – Birner, Jaškin, Frolík.

Tím Európy: Halák (Greiss) – Sekera, Chára, Josi, Seidenberg, Streit, Ehrhoff – Tatar, Kopitar (C), Hossa – Gáborík, Nielsen, Zuccarello – Rieder, Draisaitl, Niederreiter – Vanek, Bellemare, Hansen.
Svetový pohár pokračuje druhými zápasmi v skupinách. Európsky výber môže potvrdiť dobrú formu z posledných dvoch duelov proti Česku, ktoré v prvom stretnutí dostalo debakel od Kanady.

Česko absolvovalo pred štartom prestížneho turnaja tri prípravné zápasy. Najskôr si dvakrát, ešte na európskej pôde, zmeralo sily s Ruskom. Zbornej síce v Petrohrade podľahlo 3:4, ale doma v Prahe triumfovalo 2:1 po samostatných nájazdoch. Po príchode do zámoria mali zverenci Josefa Jandača naplánovanú generálku proti výberu Severnej Ameriky do 23 rokov, ktorý zdolali 3:2. Víťaznú pohodu si však nepreniesli do prvého súťažného zápasu. S domácou Kanadou totiž prehrali jednoznačne 0:6. V tomto stretnutí dostal v českej bráne dôveru Michal Neuvirth, no proti Tímu Európy sa medzi tri žrde postaví Petr Mrázek.

Tím Európy sa zohrával za pochodu, pretože výber zložený z hráčov ôsmich krajín predtým spolu nikdy nehral. Možno aj to sa prejavilo v dvoch prípravných proti zámorským mladíkom, s ktorými prehral 0:4 a 4:7. Oveľa lepší výkon predviedli Európania v poslednom prípravnom súboji proti Švédom, v ktorom boli efektívni a vyhrali suverénne 6:2. Na tento výsledok dokázali nadviazať aj v prvom stretnutí na Svetovom pohári, v ktorom porazili USA 3:0. Veľký podiel na víťazstve Tímu Európy mali aj dvaja Slováci. Marián Gáborík strelil rozhodujúci gól a Jaroslav Halák vychytal čisté konto.
Vítame vás pri on-line prenose. Zápas sa začína o 21:00.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Tím Európy vyhral aj druhý zápas, Česko zdolal po predĺžení