Tím Európy vyhral aj druhý zápas, Česko zdolal po predĺžení

K víťazstvu európskeho výberu prispel gólom Zdeno Chára. Jaroslav Halák si pripísal dvadsaťosem zákrokov.

Marián Hossa (vľavo) sa dostáva do zakončenia pred brankárom Petrom Mrázkom.(Zdroj: TASR/AP)
Zažite atmosféru FC Barcelona - Celta už od 260€ >>

TORONTO. Hokejisti Tímu Európa zvládli aj svoj druhý zápas na Svetovom pohári v kanadskom Toronte a výrazne sa priblížili k postupu do semifinále prestížneho turnaja.

V pondelňajšom stretnutí zdolali Českú republiku 3:2 po predĺžení a so štyrmi bodmi figurujú priebežne na prvom mieste tabuľky A-skupiny.

Aj tento duel mal výraznú slovenskú pečať.

Prvý gól strelil v 31. minúte obranca Zdeno Chára. Brankár Jaroslav Halák zlikvidoval dvadsaťosem striel súpera a k tomu si pripísal aj asistenciu na druhý presný zásah Matsa Zuccarella.

Marián Hossa a Tomáš Tatar sa predstavili v prvom útoku s kapitánom výberu Anžem Kopitarom zo Slovinska. Marián Gáborík nastúpil v druhej lajne Dána Fransa Nielsena, Chára vytvoril obrannú dvojičku s Andrejom Sekerom.

Víťazný gól strelil v 63. minúte po samostatnom úniku Nemec Leon Draisaitl.

Tím Európy odohrá svoj posledný zápas A-skupiny vo štvrtok 22. septembra o 02.00 SELČ proti favorizovanej Kanade. Česko sa stretne o deň neskôr s USA.

Ešte predtým je na programe súboj zámorských veľmocí (21. septembra, 02.00 h).

Marián Hossa 0+0, -1, 5 striel, 22:03 min
Jaroslav Halák odchytal 61:34 min, mal 28 úspešných zákrokov a 93,3 % úspešnosť zákrokov

Hlasy po zápase:

Marián Hossa, útočník Tímu Európa: "Je to skvelé pre naše sebavedomie. Cítime sa výborne, no viem, že sú to len prvé dva zápasy a to ešte nič negarantuje. Je to pre nás skvelý tréningový kemp pred NHL. Je to niečo iné, ako hrať prípravné zápasy v kluboch s množstvom hráčov z nižších súťaží, tu sú len tí najlepší na svete."

Leon Draisaitl, útočník a strelec víťazného gólu Tímu Európy: "V kabíne si naozaj rozumieme a dokázali sme vytvoriť silný tím. Teraz už každý pozná svoje úlohy a to je vždy veľmi dôležité. Proste šliapeme ako tím."

Prečítajte si tiež: Z outsidera je favorit na postup. Podarila sa nám zaujímavá vec, vraví Kopitar

Josef Jandač, tréner Česka: "Už pred turnajom sme brali zápas proti Tímu Európy ako ten kľúčový, ako ten, ktorý nás môže udržať na turnaji. Dúfali sme, že budeme do posledného zápasu hrať o postup. Síce ešte žijeme, ale postup je už len teória."

Martin Hanzal, útočník a strelec druhého gólu Česka: "Nie je dobré, že sme prehrali dva zápasy a teraz už nemáme veľa šancí postúpiť do semifinále. Musíme dúfať v to, že Kanada prehrá dva zápasy. Bude to naozaj veľmi ťažké, no stále existuje šanca."

Petr Mrázek, brankár a najlepší hráč Česka: "Vedeli sme, o čo nám ide. Potrebovali sme dva body, aby sme mali slušnú šancu udržať sa na turnaji. Teraz to už nie je v našich rukách. Pri Josiho šanci som mal kus šťastia. Presúval som sa s Hossovou prihrávkou, snažil som sa držať lapačku hore čo najdlhšie a on mi ju trafil. Chárovu strelu som príliš nevidel, išla cez dvoch hráčov. Kto vie, akoby to dopadlo, keby som hokejku mal."

Online prenos

Svetový pohár Skupina A 2016/2017
19. September 2016 o 21:10
Česko Česko
2:3
63' minúta
Koniec
Tím Európy Tím Európy
Stats
Góly a asistencie: 34. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) – 31. Chára (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (Halák), 63. Draisaitl (Zuccarello).
Prenos
Európsky výber má na svojom konte plný počet bodov. Tím zložený z hráčov ôsmich krajín vyhral aj druhý duel na Svetovom pohári, keď zdolal Čechov zaslúžene 3:2 po predĺžení. Európania boli väčšinu času lepším celkom, no doplatili na slabšiu efektivitu a nedokázali rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase. Zverenci Ralpha Kruegera majú takmer istú účasť v semifinále, no ešte ich čaká posledný zápas v základnej skupine proti Kanade.
Koniec zápasu.
62:06
62:06 Tím Európy práve strelil gól! Českí hokejisti prepadli v útočnom pásme a inkasovali. Zuccarello našiel voľného LEONA DRAISAITLA, ktorý išiel sám na brankára Mrázka a presnou strelou zabezpečil svojmu tímu víťazstvo. Asistencia: Mats Zuccarello.
61:26
61:26 Frolík potiahol puk do útočného pásma, prihral voľnému Sobotkovi, no jeho pokus zachytil Jaroslav Halák.
61:06 Na opačnej strane prišla strela švihom od Gáboríka, ktorá skončila na Mrázkovej hrudi.
60:50 Voráček sa natlačil cez Josiho do zakončenia, ale Jaroslav Halák mu vypichol puk hokejkou.
60:20 Na ľade je obrovské množstvo priestoru. Uvidíme, komu bude viac vyhovovať formát troch proti trom.
60:01 Začalo sa predĺženie.
60:00 Tretia tretina sa skončila.
60:00
59:50 Seidenberg úplne nepochopiteľne napálil puk z obranného pásma až za Mrázkovu bránu a z ničoho nič daroval Čechom vhadzovanie v útočnej tretine.
59:25 Hra sa kúskuje. Prišlo druhé prerušenie v krátkom časovom slede. Po zakázanom uvoľnení sa bude vhadzovať pred Mrázkom.
59:00 Posledná minúta tretej tretiny. Puk je momentálne na českých hokejkách.
57:24 Českí hokejisti majú chuť rozhodnúť zápas ešte v riadnom hracom čase. Zblízka zakončoval Martin Hanzal, ale zase bol úspešný Jaroslav Halák.
56:15
56:15 Jaroslav Halák opäť podržal svoj tím. Pri nájazde Frolíka z pravej strany vytiahol pripravený betón.
55:53 Európsky výber zvládol oslabenie najmä vďaka viacerým zákrokom Jaroslava Haláka.
55:20 Hemský nepríjemne vystrelil príklepom, Halák vyrazil puk pred seba a hneď prišla nebezpečná dorážka Hanzala.
54:55
54:55 Európania potrebovali prerušiť hru, pretože Marián Hossa zlomil hokejku. Voráčkovu strelu pokryl Halák a európsky výber mohol vystriedať.
54:30 Jannik Hansen mal šancu v oslabení. Jeho strela švihom tesne minula bránu.
54:00 Česi hrajú v plnom počte a majú veľkú možnosť otočiť skóre vo svoj prospech.
53:53 Vylúčenie v tíme Tím Európy (Mats Zuccarello – 2 min., podrazenie).
53:10 Frolíkovi sa otvoril priestor na brejk. Český forvard postupoval po ľavom krídle, ale nepresne vystrelil a netrafil bránu.
52:28 Marián Hossa vystrelil od modrej čiary. Jeho príklep našiel len pripravenú lapačku Petra Mrázka.
52:00
52:00 Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Voráček – 2 min., krosček).
50:54 Tutovka Európanov. Chárovu strelu od modrej čiary vyrazil Mrázek pred seba, kde bol pripravený Thomas Vanek a ihneď dorážal. Rakúsky útočník však stroskotal na českom gólmanovi.
49:56 Jakub Voráček ostal na chvíľu ležať na ľadovej ploche. Ehrhoff ho totiž nechtiac trafil pukom rovno do tváre. Český útočník odišiel na striedačku po vlastných nohách.
49:00 Obrovská šanca Čechov na tretí gól. Európania prepadli v útoku a ponúkli súperovi brejk dvoch proti jednému. Protiútok zakončil Jaškin strelou do Haláka.
48:31
48:31 Česko dalo gól! Naši severozápadní susedia sú dnes mimoriadne efektívni a napriek nízkemu počtu striel dokázali vyrovnať. Po nahodení od modrej čiary sa puk odrazil od zadného mantinelu pred bránu a MARTIN HANZAL ho poslal do siete. Asistencie: Vladimír Sobotka, Aleš Hemský.
47:10 Jakub Voráček si našiel odrazený puk na osi klziska a príklepom preveril pozornosť Jaroslava Haláka.
46:42 Vylúčenie v Tíme Európy (Thomas Vanek – 2 min., podrazenie).
46:10 Josi s Vanekom si zavadzali na ľavom krídle a pripravili sa o rýchly brejk. Vanek následne fauloval, no hra pokračuje ďalej, pretože Česi držia puk a o chvíľu si zahrajú presilovku.
45:20 Európania ovládli začiatok tretej tretiny. Na strely vyhrávajú jasne 35:14.
44:30 Českí hokejisti musia opäť doťahovať náskok svojho súpera. Prípadná prehra by ich s najväčšou pravdepodobnosťou zbavila šance postúpiť do semifinále.
42:17
42:17 Tím Európy práve strelil gól! Petr Mrázek pred minútou výborne zasiahol, ale teraz mu prepadla do siete strela MATSA ZUCCARELLA. Nórsky útočník vystrelil spoza obrancu a český brankár neudržal puk v lapačke. Asistencia: Jaroslav Halák.
42:06 Európsky výber stále čaká na prvú využitú presilovku na Svetovom pohári. Česi ustáli nepríjemné chvíle.
41:12 Česi prežili najhoršie a po návrate vylúčeného Nakládala vytiahol Petr Mrázek neuveriteľný zákrok, keď padal na ľad a zvládol chytiť do lapačky strelu Romana Josiho, ktorá mierila do siete.
40:23
40:23 Európania majú veľkú možnosť na skórovanie, pretože hrajú presilovku piatich proti trom. Prvá strela od modrej čiary však skončila na Mrázkovi.
40:06 Vylúčenie v tíme Česko (Michal Jordán – 2 min., zdržiavanie hry / vystrelenie alebo vyhodenie puku).
40:01 Začala sa tretia tretina.
Prvá polovica druhej tretiny bola jasne v réžii Európanov, ktorí mali hernú prevahu aj množstvo šancí. V 31. minúte z toho vyťažili gól Zdena Cháru, ale potom sa upokojili a pustili do hry českých hokejistov, ktorí o tri minúty neskôr vyrovnali vďaka presnej strele Jakuba Voráčka.
40:00 Druhá tretina sa skončila.
40:00
39:10 Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Nakládal – 2 min., podrazenie).
38:23 Mats Zuccarello vystrelil spoza obrancov, puk prešiel až na Mrázka, ktorý lapačkou vytlačil jeho pokus.
37:30 Záver druhej tretiny sa hrá vo vysokom tempe a bez prerušení. V poslednej dvadsaťminútovke sa máme na čo tešiť.
36:45 Kopitar našiel výborne postaveného Vaneka v útočnom pásme, ale ten ešte zbytočne hľadal Hansena.
35:00 Hra sa vyrovnala. Česi po Chárovom góle pridali a sú oveľa lepším tímom ako v prvých tridsiatich minútach.
33:28
33:28 Česko dalo gól! Roman Josi nezachytil puk na modrej čiare, za jeho chrbát sa dostal JAKUB VORÁČEK, ktorý mal pred sebou otvorený priestor a strelou švihom prekonal Jaroslava Haláka. Asistencie: Michal Jordán, Milan Michálek.
33:00 Česi po inkasovanom góle paradoxne ožili a sú aktívnejší. Hemský teraz zbytočne váhal s koncovkou a prihrával pred bránu, kde nemal spoluhráča.
31:54 Momentálne platí zaujímavá štatistika. Európania na prebiehajúcom Svetovom pohári stále neinkasovali, Česi naopak čakajú na svoj prvý gól.
30:50 Mohlo byť vyrovnané. Európania neboli dostatočne dôrazní pred bránou a česká strela prepadla Halákovi za chrbát. Seidenberg odpálil puk na poslednú chvíľu z bránkovej čiary.
30:05
30:05 Tím Európy práve strelil gól! Česi boli dlhú dobu pod tlakom a napokon neodolali. Po viacerých strelách uspel ZDENO CHÁRA, ktorého príklep z uhla prekvapil Petra Mrázka. Asistencie: Thomas Vanek, Pierre-Édouard Bellemare.
28:30 Európania majú v druhej tretine jasne navrch. Na Mrázka vyslali už 21 striel, Halák čelil iba 8 pokusom.
28:20
28:20 Ďalšia veľká príležitosť pre európsky výber. Draisaitl posunul puk medzi kruhy krajanovi Ehrhoffovi, ktorý trafil do hrude Mrázka.
26:50 Chárova strela síce neprešla na bránu, ale odrazený puk sa dostal k Mariánovi Hossovi, ktorý zblízka trafil žŕdku.
26:31
26:31 Petr Mrázek išiel za bránu rozohrať, ale puk nezachytil a takmer sa nestihol vrátiť späť. Český gólman včas zasiahol proti strelám Vaneka aj Bellemara.
25:50 Ondřej Palát prešiel cez európsku obranu a bekhendom nepríjemne vystrelil na Jaroslava Haláka, ktorý si pripísal dôležitý zákrok.
24:45 Tomáš Tatar sa uvoľnil v obkľúčení troch českých hokejistov a nečakane vystrelil okolo obrancov. Mrázek zase úspešne zasiahol.
24:00 Českí hokejisti prežili ťažké chvíle v dvoch oslabeniach aj pri trestnom strieľaní. Vďaka spoľahlivému Mrázkovi všetko zvládli a udržali remízový stav.
23:12 Česi pohrozili v oslabení. V prečíslení dvoch proti jednému prišlo zakončenie Plekanca, ktoré zneškodnil Jaroslav Halák.
22:31
22:31
22:31 Michal Kempný v oslabení chytil puk do rukavice v bránkovisku a hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie. Jeho realizáciu si zobral na starosť Anže Kopitar, ktorý nevyužil svoju príležitosť.
21:47 Vylúčenie v tíme Česko (Milan Michálek – 2 min., krosček).
21:23 Dve veľké šance pre európsky výber. Najskôr Draisaitlovu prihrávku nevyužil na skórovanie Gáborík a potom zblízka neskóroval Draisaitl.
20:49
20:49 Európania si dlho posúvali puk po rohoch, ale napokon vyprodukovali strelu. Kopitar trafil iba pripraveného Mrázka.
20:01 Začala sa druhá tretina.

Úvodných dvadsať minút neprinieslo ani jeden gól. Stále tak platí fakt, že Jaroslav Halák ešte na Svetovom pohári neinkasoval a jeho nepriestreľnosť trvá už 80 minút. Slovenský brankár zlikvidoval v prvej tretine päť striel, jeho protivník Petr Mrázek až osem.
20:00 Prvá tretina sa skončila.
19:45 Vylúčenie v tíme Česko (Michal Kempný – 2 min., hákovanie).
18:43
18:43 Obrovská šanca pre Tím Európy. Tomáš Tatar prihral medzi kruhmi ideálne postavenému Kopitarovi, ktorý našiel ešte v lepšej pozícii úplne voľného Cháru, no jeho pokus Mrázek vyrazil na ochrannú sieť.
18:08 Tatar s Hossom vybojovali pri mantineli puk pre Andreja Sekeru, ktorý neváhal a tvrdo vypálil od modrej čiary. Mrázek bol pripravený a predviedol úspešný zákrok.
16:40
16:40 Josi ušiel českým zadákom po ľavej strane a následne prihrával pred bránu Hansenovi. Dánsky útočník nedosiahol na puk a nemohol zakončiť.
16:20 Palát nahodil puk medzi húštinu tiel, ktorá stála pred Halákom. Slovenský brankár dobre zasiahol a pomohli mu aj obrancovia.
15:28 Aleš Hemský si hodil puk medzi obrancov, ale tí ho vytlačili mimo ideálnej streleckej pozície. Zatiaľ dominujú defenzívy nad útokom.
14:49 Nino Niederreiter sa dostával do nádejnej situácie, keď mal pred sebou len jedného brániaceho hráča. Rozhodca však zastavili akciu európskeho výberu, pretože videl prihrávku rukou.
14:00 Česká reprezentácia má v týchto chvíľach hernú prevahu. Pomohli jej k tomu aj dve presilovky, ktoré naopak Európanov vyviedli z tempa.
13:22 Česi nevyužili ani druhú presilovku v tomto zápase. V jej závere Hanzal zadovkou prihrával pred odkrytú bránu, ale nenašiel spoluhráča.
12:30 Českí hokejisti dokázali na minútu zovrieť svojho súpera, ale nedostali sa k žiadnemu ohrozeniu brány.
11:22 Vylúčenie v Tíme Európy (Zdeno Chára – 2 min., zdržiavanie hry / vystrelenie alebo vyhodenie puku).
10:30 Európania sa na pár sekúnd usadili v útočnom pásme a kombinovali. Josi s Nielsenom však nič nevymysleli.
09:45 Dmitrij Jaškin vystrelil spoza obrancu z ľavého krídla, puk sa obtrel o konštrukciu brány, no z vonkajšej strany.
09:01 Mark Streit sa vrátil na ľad. Európania bez problémov zvládli prvé oslabenie.
08:30
08:30 Čechom ostáva do konca početnej výhody už iba necelých tridsať sekúnd. Halák musel riešiť iba nahodený puk od Šustra a následný teč Hanzala.
07:45 Česi už dvakrát v krátkom časovom úseku stratili pásmo vlastným zaváhaním na modrej čiare.
07:01 Vylúčenie v Tíme Európy (Mark Streit – 2 min., držanie).
06:30 Kempný vyslal delovku od modrej čiary a tesne pred bránou tečoval puk Milan Michálek. Medzitým však došlo k faulu a Česi si zahrajú presilovku.
05:45 Jordánovo nahodenie obrancovia európskeho výberu zblokovali a následná dorážka Jaškina smerovala vedľa brány.
05:01 Približne minútu sa hralo len v strednom pásme. Ani jednému z tímov sa nedarilo prejsť do útočnej tretiny a usadiť sa tam. Snahu Čechov zastavil Pastrňákov ofsajd.
03:40
03:40 Obaja brankári mali prácu. Najskôr Halák kryl Kempného strelu od modrej čiary a potom Mrázek zasahoval pri neprehľadnej situácii v bránkovisku.
03:06 Mrázek musel v posledných sekundách zasahovať hneď pri niekoľkých strelách. Pred chvíľou skryl do lapačky Josiho príklep.
03:02 Jakub Voráček je späť na ľade. Tím Európy v druhej polovici početnej výhody ožil a viackrát ohrozil bránu českého výberu. Od modrej nebezpečne pálil Mark Streit.
02:00 Európania premrhali prvú minútu presilovej hry. Petr Mrázek nemusel zasahovať.
01:02 Vylúčenie v tíme Česko (Jakub Voráček – 2 min., hákovanie).
00:38 Česi mali veľkú šancu na otvorenie skóre. Voráček našiel medzi kruhmi voľného Michálka, ktorý však namieril vysoko nad bránu.
00:01 Stretnutie sa práve začalo.
Úvodné zostavy:

Česko: Mrázek (Neuvirth) – Šustr, Nakládal, R. Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán – Voráček, Plekanec (C), Palát – Pastrňák, Hanzal, M. Michálek – Hemský, Sobotka, Červenka – Birner, Jaškin, Frolík.

Tím Európy: Halák (Greiss) – Sekera, Chára, Josi, Seidenberg, Streit, Ehrhoff – Tatar, Kopitar (C), Hossa – Gáborík, Nielsen, Zuccarello – Rieder, Draisaitl, Niederreiter – Vanek, Bellemare, Hansen.
Svetový pohár pokračuje druhými zápasmi v skupinách. Európsky výber môže potvrdiť dobrú formu z posledných dvoch duelov proti Česku, ktoré v prvom stretnutí dostalo debakel od Kanady.

Česko absolvovalo pred štartom prestížneho turnaja tri prípravné zápasy. Najskôr si dvakrát, ešte na európskej pôde, zmeralo sily s Ruskom. Zbornej síce v Petrohrade podľahlo 3:4, ale doma v Prahe triumfovalo 2:1 po samostatných nájazdoch. Po príchode do zámoria mali zverenci Josefa Jandača naplánovanú generálku proti výberu Severnej Ameriky do 23 rokov, ktorý zdolali 3:2. Víťaznú pohodu si však nepreniesli do prvého súťažného zápasu. S domácou Kanadou totiž prehrali jednoznačne 0:6. V tomto stretnutí dostal v českej bráne dôveru Michal Neuvirth, no proti Tímu Európy sa medzi tri žrde postaví Petr Mrázek.

Tím Európy sa zohrával za pochodu, pretože výber zložený z hráčov ôsmich krajín predtým spolu nikdy nehral. Možno aj to sa prejavilo v dvoch prípravných proti zámorským mladíkom, s ktorými prehral 0:4 a 4:7. Oveľa lepší výkon predviedli Európania v poslednom prípravnom súboji proti Švédom, v ktorom boli efektívni a vyhrali suverénne 6:2. Na tento výsledok dokázali nadviazať aj v prvom stretnutí na Svetovom pohári, v ktorom porazili USA 3:0. Veľký podiel na víťazstve Tímu Európy mali aj dvaja Slováci. Marián Gáborík strelil rozhodujúci gól a Jaroslav Halák vychytal čisté konto.
Vítame vás pri on-line prenose. Zápas sa začína o 21:00.