Doma ho zdolali. Slováci prehrali s Lotyšskom a skomplikovali si postup na ME

Slovenskí volejbalisti sú napriek prehre naďalej lídrom skupiny.

Slováci majú všetko vo vlastných rukách.(Zdroj: TASR)

ROVINJ. Slovenskí volejbaloví reprezentanti si skomplikovali cestu k postupu na budúcoročné majstrovstvá Európy do Poľska, no naďalej majú všetko vo svojich rukách.

Slováci neuspeli vo svojom štvrtkovom úvodnom vystúpení na druhom turnaji D-skupiny v chorvátskom meste Rovinj v rámci II. fázy kvalifikácie, Lotyšom podľahli 1:3 (-17, -22, 17, -22).

Slovenskí reprezentanti v závere štvrtého setu odvrátili päť mečbalov a znížili na 22:24 zo skóre 17:24, šiestu príležitosť však Lotyši zužitkovali a nepripustili piate dejstvo.

V Rovinji budú súpermi zverencov Miroslava Palguta ešte Izraelčania (v sobotu o 15.00 h) a domáci Chorváti (v nedeľu o 17.30 h).

Stiahnite si mobilnú aplikáciu Šport pre Android a iOS (Google Play a App Store)

Počas uplynulého víkendu absolvovali tieto mužstvá prvý turnaj D-skupiny v Poprade. Slováci doma zdolali všetkých troch protivníkov.

Po štvrtkovom nezdare im naďalej patrí prvá priečka v tabuľkovom poradí, Lotyši na druhej pozícii však už majú rovnaký počet víťazstiev (3) aj bodov (9).

V prospech Slovenska hovorí tretie kritérium - pomer získaných a prehratých setov.

Ak Slováci vo svojich zostávajúcich dvoch dueloch neprehrajú viac než jeden set, bez ohľadu na iné výsledky obsadia prvú priečku a postúpia na ME.

Priamo na záverečný turnaj ME 2017 prenikne víťaz skupiny, tím na druhom mieste dostane ešte šancu v októbrovej barážovej III. fáze. Súperom druhého tímu D-skupiny bude druhý z F-skupiny (účastníci Česko, Estónsko, Rumunsko, Macedónsko).

Slovenskí volejbalisti sa na kontinentálny šampionát prebojovali päťkrát za sebou a celkovo osemkrát. Najlepšie umiestnenie dosiahli na ME 2011, keď na turnaji v Rakúsku a Česku obsadili 5. priečku.

Hlas (zdroj: svf.sk):

Miroslav Palgut, tréner SR: "Lotyši išli do zápasu hop alebo trop. Veľmi dobre podávali a my sme si v úvode nevedeli prihrať. Lotyši si v prvom sete utvorili veľký náskok a už to nešlo. Veľká škoda druhého setu, v ktorom sme vyrovnali hru, mali sme tri situácie, kde nám lopta prišla zadarmo a urobili sme školácke chyby. Prehrali sme set na 22, ale myslím si, že sme ho mali vyhrať a duel by sa vyvíjal inak. Lotyši sa potom opäť vrátili k dobrému servisu, my sme slabo útočili a výsledok je taký, aká bola naša hra. V piatok máme voľný deň, o 12.00 h budeme trénovať a potom sa pôjdeme pozrieť na nášho sobotňajšieho súpera Izrael v zápase s Lotyšskom."

Tabuľka D-skupiny
1.Slovensko43110:49
2.Lotyšsko4319:59
3.Izrael3124:82
4.Chorvátsko3033:91

Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov, pomer získaných a prehratých lôpt a výsledky vzájomných zápasov.