Sagan skončil na Eneco Tour celkovo tretí a je svetovou jednotkou, v cieli kritizoval súperov

Slovenský cyklista je na čele rebríčka so 60-bodovým náskokom.

Peter Sagan bojuje na Enecou Tour tiež o umiestnenie v najlepšej trojici celkového poradia.(Zdroj: Facebook - Peter Sagan)

GERAARDSBERGEN. Nórsky cyklista Edvald Boasson Hagen sa stal víťazom nedeľňajšej "klasikárskej" záverečnej siedmej etapy na pretekoch Eneco Tour zaradených do kalendára World Tour.

Sagan je svetovou jednotkou

Jazdec tímu Dimension Data sa na cieľovom stúpaní Muur van Geraardsbergen presadil v trojčlennom úniku pred Holanďanom Nikim Terpstrom z družstva Etixx-QuickStep a Belgičanom Oliverom Naesenom z tímu IAM Cycling.

Slovenský úradujúci majster sveta i Európy Peter Sagan finišoval v skupine prenasledovateľov na šiestej priečke s mankom 47 sekúnd. 

Druhý slovenský zástupca na podujatí Erik Baška (Tinkoff) nedeľňajšiu etapu nedokončil.

Celkovým víťazom Eneco Tour sa stal Terpstra s náskokom 31 sekúnd pred Naesenom. Pódium víťazov doplnil tretí Sagan s mankom jednej minúty.

Veľkú smolu mal Austrálčan Rohan Dennis z BMC Racing, ktorý v etape spadol a prišiel o vedenie.

Dvadsaťšesťročný Žilinčan si vďaka svojmu umiestneniu pripísal do rebríčka World Tour 70 bodov, čo znamená, že sa opäť dostal na čelo renkingu.

Pred Kolumbijčanom Nairom Quintanom z Movistaru má momentálne náskok 60 bodov.

Ak chce Kolumbijčan pomýšľať na celkové víťazstvo, musí na poslednom podujatí WT v tomto roku, klasike Okolo Lombardska, skončiť minimálne na treťom mieste. 

Sagan zaznamenal na Eneco Tour aj iný dôležitý úspech. Stal sa víťazom bodovacej súťaže s náskokom 43 bodov pred Holanďanom Dylanom Groenewegenom z tímu LottoNL-Jumbo.

Tretiu priečku obsadil víťaz nedeľňajšej etapy Boasson Hagen s mankom ďalších piatich bodov. 

Slovák však po etape nebol príliš spokojný.

"V posledný deň to bola veľmi ťažká etapa. Počasie bolo škaredé, ale som veľmi šťastný, že som nespadol. Napokon som skončil tretí, ale bojovať proti všetkým je veľmi náročné. Chcel som sa dostať naspäť do vedúcej skupiny, ale nikto nechcel so mnou spolupracovať. Tak to je, čo môžem robiť? Je to cyklistika, je to nefér, robím len to najlepšie, čo viem. Každý jazdil tak, aby nevyhral, aby bol zdolaný a tomuto nerozumiem. Je to súčasť cyklistiky," uviedol Sagan.

Priebeh etapy

V prvej polovici etapy, ktorá sa takmer celá išla po rovine, sa dlho nedokázal vytvoriť únik, pelotón likvidoval všetky pokusy.

Každý jazdil tak, aby nevyhral, aby bol zdolaný a tomuto nerozumiem. Je to súčasť cyklistiky. 

Peter Sagan po 7. etape

Až po 70 kilometri sa dopredu dostala skupina deviatich jazdcov vrátane víťaza posledných dvoch ročníkov Tima Wellensa z tímu Lotto Soudal.

Utečenci mali po polovici etapy náskok 2:40 minúty.

Po prvom prejazde obávaného 1100 metrov dlhého stúpania Muur van Geraardsbergen s priemerným sklonom 8,7 %, na ktorom sa v nedeľu aj finišovalo, to bolo už menej ako dve minúty.

Šesťdesiat kilometrov pred cieľom disponovala vedúca skupina náskokom už len 50 sekúnd, o niekoľko momentov neskôr začali na cyklistov padať dažďové kvapky. 

Náskok úniku rýchlo klesal a Wellens sa rozhodol, že to skúsi sám.

O malú chvíľu nastala katastrofa pre lídra pretekov Dennisa, ktorý sa na mokrej vozovke dostal do kolízie s iným jazdcom, spadol, zničil bicykel a mohol sa rozlúčiť s celkovým víťazstvom.

Medzitým pelotón dostihol Wellensa a začínalo sa odznova.

Šancu zacítil Bob Jungels, vpredu boli aj André Greipel, Edvald Boasson Hagen či Niki Terpstra. Skupina prenasledovateľov s Petrom Saganom mala 40 km pred koncom manko 18 sekúnd. Dennis strácal 1:34 minúty. 

Preteky Eneco Tour majú špeciálne miesto v cyklistike a vyhrať ich znamená perfektný pocit. 

Niki Terpstra po 7. etape

Siedmi utečenci spolupracovali, 27 kilometrov pred páskou mali k dobru pol minúty.

V poslednom kompletnom prejazde cez Muur van Geraardsbergen sa únik mierne rozdelil, na čele boli už len piati jazdci, neskôr odpadol aj Jungels.

Na zlatom kilometri si deväť bonusových sekúnd za tri víťazstvá pripísal Terpstra, Saganova skupina 20 kilometrov pred cieľom zaostávala o 35 sekúnd, o necelých päť kilometrov to bolo už 50 sekúnd.

O víťazstvo sa napokon pobila trojica Terpstra, Boasson Hagen a Naesen. Z etapového prvenstva sa tešil Boasson Hagen, celkový triumf si vybojoval Terpstra. 

Online prenos:

Cyklistika

25. September 2016 o 12:00
Eneco Tour - 7. etapa
Víťaz: Edvald Boasson Hagen (Dimension Data)
Prenos
Skončila sa záverečná siedma etapa holandsko-belgických cyklistických pretekov Eneco Tour 2016. Tá sa stala korisťou nórskeho pretekára v službách tímu Dimension Data Edvalda Boassona Hagena, celkovým víťazom sa však stal Nikki Terpstra z Etixx – Quick-Step. Peter Sagan prišiel dnes na šiestej priečke, čo mu s prehľadom stačilo na ovládnutie bodovacej súťaže pretekov. Celkovo skončil úradujúci majster sveta na skvelej tretej priečke. Výsledok druhého zo slovenských cyklistov, Erika Bašku do tejto chvíle nepoznáme. Ja sa s vami nateraz lúčim a prajem pekný zvyšok víkendu!
Peter Sagan prišiel do cieľa na šiestom mieste so stratou 47 sekúnd na víťaza!
Na druhom mieste skončil Nikki Terpstra z tímu Etixx – Quick-Step, ktorý sa tak stal celkovým víťazom Eneco Tour 2016! Tretí napokon dnes končí Oliver Naesen.
CIEĽ EDVALD BOASSON HAGEN z tímu DimensionData sa stáva víťazom 7. etapy Eneco Tour 2016!
0,5 Trojica už stúpa na cieľový kopec! Útočí Edvald Boasson Hagen!
1 Do posledného kilometra vchádza na úplnom čele pretekov Nikki Terpstra, na ktorého zadnom kolese je zavesený Boasson Hagen s Oliverom Naesenom.
2 S náskokom 44 sekúnd sa už trio na čele pretekov pripravuje na finiš dnešnej etapy.
4 Tak a štyri kilometre pred cieľom má vedúca trojica náskok 47 sekúnd a je tak jasné, že víťazom 7. etapy Eneco Tour 2016 sa stane jeden z trojice Nikki Terpstra, Edvald Boasson Hagen a Oliver Naesen. Terpstra má zároveň veľkú šancu na celkový triumf.
6 Peter Sagan skutočne robí, čo môže, aby zmazal náskok Terpstru, Naesena a Boassona Hagena. Kým mu však ani jeden z jeho kolegov v skupine prenasledovateľov nepomôže, táto snaha nebude mať žiaden význam.
7 Jasha Sütterlin začína zaostávať, vpredu tak zostáva trojica jazdcov!
7,5 Vedúce kvarteto vyzerá veľmi dobre, pretekári sa pravidelne striedajú na čele a držia si náskok 50 sekúnd. Medzitým sa na zemi ocitol Alexej Lutsenko.
10 Posledných desať kilometrov dnešnej etapy! Náskok Terpstru, Naesena, Boassona Hagena a Sütterlina je 44 sekúnd!
12 Vedúca štvorica ide skutočne skvelo a aj dvanásť kilometrov pred cieľom si drží náskok nad 40 sekúnd. Presnejšie je to 43 sekúnd.
13
14 Peter Sagan sa ešte zo všetkých síl snaží so spomínanou stratou niečo spraviť, keď ťahá skupinu prenasledovateľov. Jej aktuálna strata na vedúce kvarteto je 45 sekúnd.
15,5 Terpstra, Boasson Hagen, Naesen a Sütterlin striasli Boba Jungelsa a naďalej príkladne spolupracujú. Ich náskok už atakuje hranicu 50 sekúnd.
17,5 Bohužiaľ, diera medzi vedúcou skupinou a skupinou Petra Sagana sa zvyšuje. Aktuálne je medzi nimi rozdiel približne 40 sekúnd.
20 V Saganovej skupine prenasledovateľov sa takmer vôbec nespolupracuje. Okrem slovenskej hviezdy sa tempo tejto skupinky snažil zvýšiť aj Tom Dumoulin, avšak bez efektu.
21 Bob Jungels začína strácať kontakt, Terpstra, Boasson Hagen a Jasha Sütterlin a Oliver Naesen sa vzďaľujú.
21,5 Aktuálne by sa strata Sagana a spol. na absolútne čelo pretekov mala pohybovať niekde okolo 35 sekúnd.
24 Terpstra, Oliver Naesen a Edvald Boason Hagen zvyšujú tempo na čele pretekov a snažia sa zbaviť Boba Jungelsa.
25 Podľa oficiálnej časomiery pretekov by mala skupina so Saganom, Štybarom či Dumoulinom strácať niečo okolo 20 sekúnd na vedúcu skupinu, v ktorej nájdeme napríklad Boba Jungelsa či Nikkiho Terpstru.
26,5 V momente, kedy sa vedúca skupina na čele s Bobom Jungelsom vydáva do posledného okruhu dnešných pretekov, začína so skupinou Petra Sagana strácať kontakt John Degenkolb. Peter Sagan je naopak plný síl a spolu so Zdeňkom Štybarom svoju skupinku ťahá.
30 Skvelá správa pre slovenských fanúšikov. Peter Sagan je tiež členom skupiny prenaledovateľov. V nej mu robia spoločnosť napríklad John Degenkolb, Zdeněk Štybar či Marco Marcato. Strata tejto skupinky na úplné čelo pretekov je 25 sekúnd.
32,5 Greipelovi atak napokon nevyšiel. Unikajúca skupina prestáva spolupracovať a začína sa trhať. Na úplnom čele sú napríklad Bob Jungels, Alexej Lutsenko či Nikki Terpstra. Ich náskok na skupinu prenasledovateľov je okolo 20 sekúnd. Ďalších 15 sekúnd navyše majú proti zvyšku pelotónu.
35,5 Tak to je prekvapenie! Z úniku zaútočil André Greipel a pokúsi sa roztrhať vedúcu skupinu. V takejto pozícii nevidíme nemeckého rýchlika až tak často.
38,5 Takéto je kompletné zloženie unikajúcej skupiny: Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Jasha Sütterlin (Movistar), André Greipel (Lotto-Soudal), Bob Jungels (Etixx-Quick Step), Andriy Lutsenko (Astana), Oliver Naesen (IAM Cycling), Niki Terpstra (Etixx-Quick Step), Christopher Juul-Jensen (Orica-Bike Exchange) a Danny Van Poppel (Trek-Segafredo). Jej aktuálny náskok je stále okolo 1:40 min.
40 Vpredu je napokon deväť jazdcov. Vidíme tam napríklad Andrého Greipela, Edvalda Boassona Hagena, Nikkiho Terpstru či Jashu Sütterlina. Táto skupina si už dokázala vypracovať náskok 100 sekúnd a vzhľadom na svoje zloženie má veľkú šancu uspieť.
45 Z pelotónu sa pokúša odpútať Bob Jungels, deviaty muž priebežného poradia. Postupne sa k nemu pridávajú aj ďalší jazdci.

46,5 Medzitým sa skončila snaha Tima Wellensa na čele pretekov, ktorého poriadne vyselektovaný pelotón polhtil.
48,5 Tak sa nám to poriadne rozbieha! Hustý dážď spôsobil pád v pelotóne, v ktorom sa ocitli vedúci muž priebežneho poradia Rohan Dennis spolu s Larsom Boomom z tímu Astana!

51,5 Do cieľa máme ešte viac ako 50 kilometrov a dnešný únik sa už pomaly stáva minulosťou. V náročnom stúpaní po mačacích hlavách zrýchlil Tim Wellens, ostatní jeho spolujazdci z úniku však mali veľké problémy. Jediný, kto sa ho snaží udržať je Winner Anacona.
52 Vedúca skupinka opäť prešla priestorom dnešného cieľa a jej náskok klesol už len na 30 sekúnd!
54,5 Aktuálna situácia v úniku len nahráva najväčším favoritom, ktorí sú skrytí v pelotóne. Vpredu sa totiž prestáva spolupracovať a medzera medzi týmito dvoma skupinami sa stenčila už len na 40 sekúnd! Z unikajúcej deviatky už zostali na úplnom čele len Wellens, Anacona, Nordhaug a Curvers.
57 Jazdci dnes už druhý raz stúpajú na Denderoordberg, tentoraz je to však už v sprievode pomerne hustých kvapiek dažďa. To sa pokúsil využiť Tim Wellens, ktorý zrýchlil a roztrhal vedúcu skupinu!

60 Cyklisti sú dnes v sedle len niečo vyše troch hodín a už ich čaká len posledných 60 kilometrov tohtoročného Eneco Tour 2016.
62 Menšie technické problémy s defektom postihli tretieho muža priebežnej klasifikácie Tonyho Martina. Nemecký Panzerwagen však bez väčšieho zdržania pokračuje ďalej v pretekoch.
63,5 Winner Anacona sa snaží zvýšiť tempo v úniku, ktorý práve absolvuje krátke stúpanie na Onkerzelestraat. Pelotón totiž neústále zrýchľuje a svoju stratu stiahol už pod jednu minútu.
65 Spolujazdci Petra Sagana odvádzajú skutočne skvelú robotu, keď stratu na unikajúcu deviatku súperov stiahli už na 1:20 min.

67,5 Slovenských fanúšikov musí tešiť veľká aktivita tímu Tinkoff na čele pelotónu, ktorý pomáha svojmu lídrovi Petrovi Saganovi. Náskok úniku klesol už na 90 sekúnd.
70 Vedúca skupina zvládla toto stúpanie bez problémov, jej náskok na pelotón však klesol už len na aktuálnych 1:36 min.
75 Na Geraardsbergene sa objavili aj prvé technické problémy cyklistov. Tie zastavili Belgičana Stijna Steelsa a Jespera Asselmana.
77 Momentálne Winner Anacona a spol. absolvujú prvý raz zo štyroch finálové stúpanie dnešné dňa Muur of Geraardsbergen. V pelotóne zatiaľ vládne pokoj.
82 Aktuálne sa toho na trati príliš veľa nedeje. Jazdci v úniku by mali práve v tejto chvíli začať stúpať na ďalší kopec dnešného dňa, ktorým je krátky, ale prudký Denderoordberg.

88 Kilometre dnešnej etapy nám veľmi rýchlo ubúdajú. Aktuálna strata pelotónu na deviatku jazdcov vpredu je 2:28 min. Pripomeňme si, že po takmer 70 kilometroch etapy sa z pelotónu utrhla skupina: Roy Curvers (Giant-Alpecin), Lars-Petter Nordhaug (Team Sky), Carlos Verona (Orica-BikeExchange), Ruslan Tleubayev (Astana), Marc Sarreau (FDJ), Winner Anacona (Movistar), Brian Van Goethem (Roompot Oranje Peloton) a Simone Antonini (Wanty-Groupe Gobert).
96 Len pripomínam, že ani po absolvovaní Hurdumontu sa v súťaži o najlepšieho vrchára Eneco Tour 2016 nič nemení. Na čele zostáva stále Bert Van Lerberghe zo zoskupenia Wanty-Grupe Gobert.
98 Dnes nám to odsýpa skutočne veľmi rýchlo. Aktuálne už cyklisti absolvovali sto kilometrov dnešnej etapy a čaká ich ešte takmer raz toľko. Posledný údaj o náskoku skupiny s Winnerom Anaconom či Timom Wellensom je stále 2:44 min.
105 Skupina deviatich cyklistov pred pelotónom už v tejto chvíli stúpa na prvý kopec dnešné dňa Hurdumont. Jej náskok na zvyšok štartového poľa sa nemení a stále sa pohybuje okolo 2:45 min.
108 Jazdci v úniku veľmi dobre spolupracujú a momentálne ich od pelotónu delí 2:44 min. Tempo pretekov je skutočne veľmi vysoké. Po dvoch hodinách prešli cyklisti už 90 kilometrov, a tak najnovšie predpoklady hovoria o tom, že vo finiši by mohli byť už o niečo skôr, pravdepodobne krátko po 16. hodine. Tak sa nechajme prekvapiť.
116 Vedúca skupina sa už pomaly blíži k prvému stúpaniu dnešného dňa, ktorým bude 550 metrov dlhý Hurdumont s priemerným prevýšením okolo 8%. Rozdiel medzi unikajúcou deviatkou jazdcov a pelotónom sa momentálne ustálil na hranici 2:20 min.
118 Po osemdesiatich kilometroch sa náskok vedúcej skupiny šplhá už k trom minútam.
122 Z tejto skupiny by sa pelotón mal mať na pozore najmä pred jazdcom tímu Movistar Winnerom Anaconom. Tomu Kolumbijčanovi patrí v priebežnom poradí 33. miesto, keď na Rohana Dennisa stráca len 1:07 min. Momentálne je tak Anacona virtuálnym lídrom pretekov.
124 Náskok unikajúcej skupiny rýchlo narastá, už sa vyšplhal na dve a pol minúty.

127 Tak sa to podarilo a vznikol nám únik dňa! Vpredu máme skupinu deviatich jazdcov: Roy Curvers (Giant-Alpecin), Lars-Petter Nordhaug (Team Sky), Carlos Verona (Orica-BikeExchange), Ruslan Tleubayev (Astana), Marc Sarreau (FDJ), Winner Anacona (Movistar), Brian Van Goethem (Roompot Oranje Peloton) a Simone Antonini (Wanty-Groupe Gobert). Tí si už stihli vybudovať náskok 1:30 min.
128 Je to takmer až neuveriteľné, ale ani po 70 kilometroch etapy sa žiadnemu cyklistovi nepodarilo uniknúť z pelotónu. Dnes bude veľa záležať od práce domestikov v zoskupeniach BMC, Tinkoff, Etixx či LottoNL-Jumbo, ktoré stále so svojimi lídrami ašpirujú na celkové víťazstvo. Ako sme už spomínali, najvýhodnejšiu pozíciu má v tomto prípade jednoznačne BMC.
130 Peter Sagan okrem boja o celkový triumf bojuje aj o titul najaktívnejšieho jazdca. V tejto klasifikácii má pred holandským jazdcom Dylanom Groenewegenom už takmer nedostihnuteľný náskok 28 bodov.

138 Pelotón už absolvoval 60 kilometrov z celkového počtu 198. Pretekári idú slušnou priemernou rýchlosťou 45 km/h, a tak je veľmi ťažké dostať sa do akéhokoľvek úniku.
144 Jedným z tromfov tímu Giant-Alpecin by dnes mohol byť neustále sa zlepšujúci Tom Dumoulin. Včera však farby tohto zoskupenia skvelo reprezentoval Američan Chad Haga, ktorý strávil celý deň v úniku a napokon skončil na piatom mieste. Ako sám povedal, je rád, že mohol byť jedným z tých, ktorí "robili" preteky a nie len pasívnym pasažierom.
148 Máme za sebou 50 kilometrov dnešnej etapy, ktorá zatiaľ nič zaujímavé nepriniesla, a tak môžeme skonštatovať, že v pelotóne sa určite nachádza aj dvojica slovenských cyklistov Peter Sagan a Erik Baška z tímu Tinkoff.

156 Veľmi zaujímavé bude dnes sledovať výkon tímu BMC Racing. Tento americký celok má totiž na prvých dvoch miestach priebežnej klasifikácie Rohana Dennisa a Taylora Phinneyho. Dnešný profil trate by však mal oveľa viac vyhovovať úradujúcemu olympijskému šampiónovi z Ria Gregovi van Avermaetovi. Ten bude útočiť z ôsmeho miesta so stratou len niečo vyše pol minúty.
158 Ani po 40 kilometroch siedmej etapy z Bornemu na Geraardbergen sme sa žiadneho úspešného ataku nedočkali. Je tak evidentné, že tímy ako Tinkoff, BMC či Etixx dnes absolútne všetko podriadili útoku na etapový a zároveň celkový triumf.
162 Na trati sa stále nič zaujímavé nedeje, žiadnemu z pretekárov sa ešte nepodarilo odpútať sa z pelotónu.
167 Jedným z pomocníkov Petra Sagana z tímu Tinkoff je dnes aj jeho krajan Erik Baška. Tento talentovaný cyklista, zdá sa, všetko podriadil úspechu svojho slávnejšieho kolegu, keďže po šiestich etapách figuruje až na 159. mieste priebežnej klasifikácie so stratou takmer 24 minút na vedúceho Dennisa.

170 Pokusy o únik z pelotónu stále pribúdajú, avšak tímy s jazdcami bojujúcimi o celkový triumf každú takúto snahu dokážu okamžite zlikvidovať. Tak možno sa dočkáme na prvom kopci Hurdumont, ktorý nás čaká po 92 kilometroch dnešnej etapy.
172 Peter Sagan už dokázal na Eneco Tour 2016 dvakrát zvíťaziť, keď ovládol tretiu a v tesnom finiši aj štvrtú etapu. Bude sa slovenský Tourminátor tešiť aj do tretice? Dozvieme sa približne o 16:30, kedy by mali cyklisti preťať cieľovú pásku.
175 Vo včerajšom strhujúcom finiši sa zo svojho premiérového etapového triumfu tešil slovinský cyklista tímu Lampre-Merida Luka Pibernik, ktorý zvíťazil ako člen celodenného úniku. Dnes sa však najväčšie šance dávajú jazdcom ako Peter Sagan, Greg van Avermaet či Zdeněk Štybar.
178 Ani po 20 kilometroch dnešnej etapy sme sa zatiaľ žiadneho úspešného úniku nedočkali. V pelotóne panuje absolútny pokoj. Verme, že je to len ticho pred búrkou, ktorá nás čaká v posledných kilometroch etapy, kde sa o všetkom rozhodne.
182 Stále sme sa nedočkali žiadneho úspešného ataku z pelotónu. Útoky však môžeme očakávať na finálovom kopci Muur van Geraardsbergen, kde si to nielen o etapové víťazstvo, ale aj celkový triumf rozdá viacero cyklistov. Profil by mohol vyhovovať špecialistom na severské klasiky typu Paríž-Roubaix. Víťaz tej tohtoročnej Mathew Hayman však odstúpil už po prvej etape.

184 Tak máme tu korekciu v zozname jadzcov, ktorí nenastúpili do dnešnej etapy. Nathan Haas zo zoskupenia Cannondale sa napokon v pelotóne predsa len nachádza.
186 Dnes sa bude finišovať na legendárnom Muur van Geraardsbergen. Vlani tu triumfoval taliansky pretekár tímu BMC Manuel Quinziato. Ten sa v pelotóne nachádza aj tento rok a po šiestich etapách mu patrí pekná siedma priečka so stratnou necelej polminúty na svojho tímového kolegu Rohana Dennisa.
188 Tím DimensionData práve na svojom oficiálnom twitterovom konte oznámil, že Eneco Tour 2016 nedokončí ani ich juhoafrický jazdec Reinard Janse van Rensburg.
191 Pelotón už absolvuje prvé kilometre dnešnej etapy, zatiaľ sa však nič závažné nedeje. Prvý kopec príde až 105 kilometrov pred cieľom.
198 Do dnešnej etapy nenastúpila štvorica jazdcov: Marcel Kittel (Etixx – Quick-Step), Nacer Bouhanni (Team Cofidis), Nathan Haas (Cannondale) a Martin Elmiger (IAM Cycling).
ŠTART Posledná 7. etapa Eneco Tour 2016 pred malou chvíľou odštartovala.

Thank you for your support! Today's victory is also yours! #FabulousFans

Video uverejnené používateľom Peter Sagan (@petosagan),


Vážení fanúšikovia!

Cyklistické preteky Eneco Tour 2016 spejú do svojho konca. Dnes na pretekárov čaká posledná siedma etapa, ktorá rozhodne o ich celkovom víťazovi. Do boja o prvé miesto naďalej výzmamne prehovára aj slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan. Podarí sa mu v tejto zvlnenej etape zabojovať o celkový triumf? Sledujte to v našom online textovom prenose od 12:00!


Dnešná 198 kilometrov dlhá etapa vzhľadom na svoj profil klasifikovaná ako zvlnená. Na jej trase sa nachádza až 21 krátkych stúpaní, a tak by sme dnes mohli byť svedkami súbojov špecialistov na severské klasiky. Drámu sľubuje nielen boj o etapový triumf, ale najmä o celkového víťaza pretekov. Priebežným lídrom pretekov je Austrálčan v službách BMC Racing Rohan Dennis. Avšak medzi ním a 29. mužom celkového poradia Litovčanom Ramunasom Navardauskasom je rozdiel len jednu sekundu nad jednu minútu, a tak dnes bude o drámu skutočne postarané. O etapové, ale aj celkové víťazstvo budú chcieť určite zabojovať Peter Sagan, Greg van Avermaet, Zdeněk Štybar, Tom Dumoulin, ale aj mnoho ďalších. Peter Sagan je v priebežnej klasifikácii na štvrtom mieste so stratou len 27 sekúnd na vedúceho Dennisa.

Trať siedmej a zároveň poslednej etapy Eneco Tour 2016 je skutočne zaujímavá. Jej veľkú väčšinu tvorí okruh, ktorý absolvujú cyklisti štyrikrát. Na ňom sa nachádzajú tri kopce. Tým prvým je Bosberg s dĺžkou presne jeden kilometer a priemerným prevýšením 6%, nasledovať bude Onkerzelestraat (1500m, 3%), sedemsto metrov dlhý Denderoordberg s prevýšením okolo 8%, no a posledným stúpaním je Muur van Geraardsbergen (1100m, 8,7%). Toto stúpanie absolvujú cyklisti ako jediné štyrikrát. Finišovať sa však nebude na jeho úplnom vrchole, ale na 600 metrov dlhom úseku s prevýšením 7,6%.

V priebežnej klasifikácii teda zatiaľ vedie Austrálčan Rohan Dennis, bodovaciu súťaž valcuje Peter Sagan, no a na čele súťaže vrchárov je zatiaľ Belgičan Bert Van Lerberghe z tímu Topsport Vlaanderen – Baloise. Pripomínam, že okrem Petra Sagana sa v drese tímu Tinkoff na týchto pretekoch predstavuje aj ďalší slovenský cyklista Erik Baška.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.

 

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 454
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 766
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 074
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 057
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 168
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 648
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 633
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 432
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 427
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 053

Téma: Cyklistika


Článok je zaradený aj do ďalších tém Online prenosy, Peter Sagan, Bicykle, bicyklovanie, cyklotrasy

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Časy, keď Sagan mohol jazdiť sám, sú preč. Súperi si dajú pozor, tvrdia experti

Slovák patrí k favoritom, ale v Nórsku musí ujsť, predpovedajú odborníci.

Diváci na Slovane odvolávali trénera. Na niekoho sa to musí hodiť, reagoval Říha

Hokejisti Slovana prehrali na domácom ľade s favorizovanou Kazaňou 3:6.

Ronaldo minul aj prázdnu bránu, Real doma senzačne prehral

Real Madrid strelil v piatich zápasoch španielskej ligy iba deväť gólov. Toľko ich má na konte sám Barcelončan Lionel Messi.

Nič nové, Neymar mal problémy aj predtým. Takmer sa pobil s posilou Barcelony

Neymar v PSG zaujíma skvelými výkonmi aj výstrelkami.