Kanaďania ospevujú kapitána. Vždy zažiari vo veľkých zápasoch, chvália

Sidney Crosby sa teší z gólu svojho spoluhráča Brada Marchanda, na ktorý prihrával. Rusi smútia. (Autor: TASR/AP)
TASR|25. sep 2016 o 08:45

Favorizovaná domáca Kanada si zahrá vo finále Svetového pohára. V semifinále zdolala Rusko 5:3.

TORONTO. Kanadskí hokejisti dokráčali podľa vytýčeného scenára do finále Svetového pohára. Na ceste za ziskom trofeje ich nezastavili ani Rusi.

Tí sa napriek obrovskej snahe nevyrovnali hre zámorských hviezd a v prvom semifinále im podľahli 3:5. Kanaďania po ňom vychválili svojho kapitána Sidneyho Crosbyho, ktorý v dôležitom dueli potvrdil úlohu lídra.

Center Pittsburghu načal súpera už v 8. minúte po obrovskej chybe v rozohrávke, no Rusi sa v druhej tretine vzchopili a gólmi Nikitu Kučerova s Jevgenijom Kuznecovom vývoj otočili.

Ibaže Kanadu vedie v Toronte Crosby, ktorý vypracoval nasledujúce dva góly Bradovi Marchandovi. A zámorský favorit zasadil súperovi rozhodujúci úder.

"Crosby je skutočným lídrom. Je tu jedna vec, ktorá ho robí dobrým hráčom - a tou je jeho rozhodnosť. Vo veľkých zápasoch vždy zažiari. Ak je niekto schopný byť lídrom na tejto úrovni, je to veľký a dôležitý hráč. Vypracoval mi dva góly a len vďaka nemu sme otočili zápas," nešetril Marchand po stretnutí slovami chvály.

Tréner: Nie je šanca, aby nám stačili

Po druhej tretine síce svietil na ukazovateli vyrovnaný stav 2:2, no na ľade dominovala Kanada. Tréner Mike Babcock vedel, že jeho zverenci dotiahnu duel do úspešného konca, aj preto im cez prestávku dal len jediný pokyn: "Ak budeme pokračovať v takej hre ako doteraz, nie je šanca, aby nám stačili."

Crosbyho formácia s Marchandom a Patriceom Bergeronom potvrdila Babcockove slová už po sedemdesiatich šiestich sekundách hry v tretej tretine.

Prvý menovaný zaviezol puk do pásma, za modrou ho prenechal Marchandovi - a ten ideálne načasoval aj umiestnil strelu švihom.

"Veľké víťazstvo. Dlho sme kontrolovali puk v hre, predviedli sme niekoľko pekných kombinácií, napriek tomu sme prehrávali 1:2. Vyrovnávajúci gól bol veľmi dôležitý. Je to skvelý pocit dosiahnuť takýto triumf," povedal Crosby.

Spoluhráča z útoku vyzdvihol aj Bergeron: "Je to vynikajúci hráč, ktorý zažiari vo veľkých zápasoch. V rozhodujúcich momentoch buď skóruje, alebo gól pripraví. Zaslúži si obrovské uznanie za to, ako hrá."

Kanaďania zdolali Rusko a sú vo finále: fotogaléria

25.9.2016

Rusi robili chyby

Rusi sa napriek nevýraznému vstupu do turnaja prebudili a vďaka víťazstvám nad severoamerickým výberom a Fínskom napokon postúpili do semifinále.

V ňom už šťastnú ruku nemali. Narazili na domáceho favorita a podobne ako jeho súperi predtým, aj oni pocítili súčasnú dominanciu Kanady na svetovej scéne. Alexander Ovečkin pomenoval kľúčové prvky ruskej prehry jasne.

"Pred prvým gólom sme stratili puk, vybojoval si ho Crosby a skóroval. Druhý gól bol o zlom odraze od Kuznecovovej hokejky," uviedol.

"Môžeme hovoriť o šťastí, koľko chceme, ale takéto chyby jednoducho robiť nemôžeme. Súper mal dostatok korčuliarskych schopností, talentu, sebavedomia aj skúseností," dodal tridsaťjedenročný ruský kapitán.

Alexander Ovečkin (vpravo) smúti po prehre s Kanadou.
Alexander Ovečkin (vpravo) smúti po prehre s Kanadou. (Autor: TASR/AP)

Keďže z pozície centra elitnej formácie zbornej vypadol pre zranenie Pavel Daciuk, k Ovečkinovi sa posunul Jevgenij Malkin. Kanaďania mali pred ich spoluprácou rešpekt, ani jednej z ruských hviezd však duel nevyšiel.

Ovečkin za dve tretiny nevystrelil na bránku a celkovo mu započítali len dva zápasové pokusy do jej priestoru. Ruský kouč Oleg Znarok na to len stroho prostredníctvom prekladateľa skonštatoval: "Možno nemal svoj šťastný deň."

Najväčšou oporou bol brankár

Najlepším hráčom Ruska sa stal Sergej Bobrovskij. Kryl štyridsaťdva striel, ale ani on nedokázal sám vzdorovať kanadskej mašine.

"Cítim sa vynikajúco, pretože som sa snažil vydať zo seba maximum pre tím. Tvrdo som pracoval, dal som do toho všetko. Kanaďania však boli lepší," priznal.

Finálový súper domáceho výberu vzíde z druhého semifinále medzi Švédskom a Tímom Európy so šiestimi Slovákmi, ktorý je na programe v nedeľu o 19.00 SELČ.

Domov»Hokej»Reprezentácie»Kanaďania ospevujú kapitána. Vždy zažiari vo veľkých zápasoch, chvália