Slovensko jednoznačne zdolalo Škótsko, góly strelili Mak a Nemec

Róbert Mak (vľavo) strelil úvodný gól stretnutia.
Róbert Mak (vľavo) strelil úvodný gól stretnutia. (Autor: SME - Tibor Somogyi)

Slováci prvýkrát v kvalifikácii o postup na svetový šampionát vyhrali, vyšlo im to na tretí pokus.

Kvalifikácia o postup na MS 2018:

Slovensko - Škótsko 3:0 (1:0)

Góly: 18. a 56. Mak, 68. A. Nemec

ŽK: 15. E. Sabo (Slovensko), rozhodovali: Strömbergsson - D. Gustavsson, Amri Nilsson (všetci Švéd.), 11 098 divákov

Slovensko: Kozáčik - E. Sabo, Škrtel, J. Ďurica, Holúbek - Kucka, Škriniar - M. Ďuriš, Hamšík (87. F. Kiss), Mak (81. Švento) - A. Nemec (69. Bakoš)

Škótsko: Marshall - Paterson, R. Martin, Hanley, Tierney - D. Fletcher (64. Griffiths) - Ritchie (64. Anya), McArthur, Bannan, Snodgrass - S. Fletcher (76. McGinn)

Ďalšie zápasy F-skupiny:

Litva - Malta 2:0 (0:0)
Góly:
76. Černych, 84. Novikovas (z pok. kopu)

6.Malta30031:90

TRNAVA. Bubny často netradične prehlušovali gajdy, toľko sukní v trnavskej aréne ešte nebolo. Dámy však nemali vstup zadarmo.

Zásluhu na tom mali škótski fanúšikovia, ktorých bolo v hľadisku možno aj päťtisíc.

V úvode boli veľmi hluční a optimistickí, ale postupne stíchli a odchádzali sklamaní. Slováci prvýkrát v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta oslavovali. A vyhrali rozdielom triedy.

„Zápas sleduje jedenásťtisícosemdesiatdeväť divákov,“ oznámil hlásateľ.

Zápas Slovensko - Škótsko: fotogaléria

12.10.2016

Tréner Slovákov Ján Kozák oproti prehranému zápasu v Slovinsku spravil v základnej zostave až šesť mien. Jedenástka bola ofenzívnejšia, keď na kraj obrany nasadil Erika Saba a Jakuba Holúbka.

A bol to dobrý ťah. Aj keď obaja sú skôr zvyknutí hrať stredopoliarov. Pre oboch to bol tiež prvý súťažný zápas v základnej zostave. Nesklamali.

Žilinčan Holúbek mal podiel na dvoch góloch a bol veľmi aktívny pri útočení.

Šancu na poste defenzívneho stredopoliara dostal Milan Škriniar, ktorý bol ako jediný povolaný z úspešného výberu do 21 rokov.

Aj on priniesol oživenie. Pôsobil veľmi sebavedomo. Vyhrával súboje.

Nebezpečný Mak

Po treste sa vrátil aj kapitán Slovákov Martin Škrtel, nastúpil s ochrannou maskou na nose. Pred zápasom sa špekulovalo, či nastúpi Darren Fletcher.

Kapitán a najväčšieho eso Škótov mal problémy so stehenným svalom, ale nechýbal. Zvyčajne stál pri Marekovi Hamšíkovi a kazil mu rozohrávku.

V osemnástej minúte sa dostal k odrazenej lopte Róbert Mak a prudkou strelou pod brvno pokoril Marshalla.
Slováci strelili gól po 420 minútach pôstu.

Nemec hlavou

Predchádzala tomu rýchla akcia a center Holúbeka. Mak bol z našich hráčov najnebezpečnejší, a pridal druhý gól. Urobil to skvele, keď pohybom oklamal Marshalla.

Pre Maka to bol ôsmy a deviaty gól za národný tím v 33 zápase. Bol to azda jeho najlepší výkon v reprezentácii. Keď ho desať minút pred koncom vystriedali, ľudia na štadióne vstali a krídelníka Zenitu Petrohrad vytlieskali.

Bol to vyrovnaný súboj. Tím viackrát podržal brankár Matúš Kozáčik. Naši hlavne v prvom polčase nedokázali dlho udržať loptu, mali problémy s rozohrávkou.

V druhom polčase sa však zlepšili a zrýchlili prechod do útoku.

Tretí gól pridal Adam Nemec. Bol to jeho siedmy gól v reprezentačnom drese. Opäť sa presadil hlavou – po rohu Maka. Záver odohrali Slováci s prehľadom.

Slováci pokračujú v kvalifikácii jedenásteho novembra, keď v Trnave privítajú Litvu. Slovinsko v rovnakej skupine remizovalo doma s Anglickom.

Kvalifikácia MS  2016/2017
11.10.2016 o 20:45
Slovensko
3:0
(1:0, 2:0)
90+3 minúta
Ukončený
Škótsko
Prehľad
Góly: 18. Mak, 57. Mak, 68. Nemec. ŽK: 15. Sabo (SVK). Rozhodca: Strömbergsson – Gustavsson, Amri Nilsson. Diváci: 11098.
Prenos
Zápas sme nad Škótskom vyhrali rozdielom triedy 3:0. Dva góly dal Róbert Mak a jeden Adam Nemec. Naši zaknihovali prvú výhru v skupine F. Pekný zbytok večera z Trnavy.
90+3
Koniec zápasu.
90+3
Diváci potleskom ďakujú za dnešný výkon. Zápas sa pomaly končí.
88
Platonický tlak nášho súpera, lopta ostáva po krátke chvíli na našich kopačkách. Diváci tlieskajú, dnešný výkon ich musel potešiť.
87
changeHamšík dohral, prišiel Kiss.
86
Faul na polovici ihriska a priamy kop pre našich.
85
Krátke prihrávky na držanie lopty teraz hrajú naši futbalisti, Škóti, zdá sa, už rezignovali.
82
Erik Sabo si teraz neporadil s prihrávkou na Kozáčika ideálne. Poslal slabú prihrávku a poradiť si musel samotný gólman. Nie je z toho napokon ani roh a Sabo sa kamarátovi ospravedlňuje.
81
Anya sa dostal k centru po ľavej strane a na druhej strane strieľal Bannan, ale Kozáčik pohotovo chytá do svojich rukavíc. Stav sa stále nemení.
80
changeMak si za dva góly v dnešnom zápase vyslúžil standing ovation, strieda ho Dušan Švento.
79
Rohový kop sme prežili bez ohrozenia brány a môžeme ísť vpred.
78
importantGriffiths potiahol akciu po pravej strane, cez Ďuricu dokázal aj vystreliť, ale Kozáčik pekne vyrazil na rohový kop.
77
importantDnešné stretnutie sleduje 11098 divákov.
76
changeSteven Fletcher dohral, prišiel John McGinn.
74
Do konca zápasu ostáva viac ako štvrťhodina, zápas sa viac – menej iba dohráva.
72
Pozitívom je aj fakt, že sme skórovali cez našich útočníkov, Makovi to ide aj v klube a Nemec sa uplatnil vďaka svojej výške.
71
Zápas držíme pevne vo svojich rukách, hostia v druhom polčase nehrajú smerom vpred nič extra. Naši sú pri chuti, po suchotách v prvých dvoch zápasoch sa naši reprezentanti konečne rozstrieľali.
70
Bakoš si hneď vypýtal prihrávku do úniku, akciu mierne pribrzdil a našiel Hamšíka. Jeho strela končí vysoko na tribúne za bránou Škótov.
69
changeStrelca tretieho slovenského gólu Adama Nemca nahradil Marek Bakoš.
68
68
goalSlovensko dalo gól!
Po rohovom kope sa k hlavičke dostal nekrytý ADAM NEMEC a zvyšuje už na 3:0.
67
Roh pre Slovensko.
66
Našu kontru si hráči pokazili sami, Hamšík hľadal Ďuriša, ale loptu ktorú mu poslal nemohol ani rýchly útočník dostihnúť.
65
Tak napokon až dvojité striedanie skúsil hosťujúci tréner, uvidíme ako sa zmení herný prejav Škótov.
64
changeGriffiths nahradil kapitána hostí Darrena Fletchera.
64
changeAnya prišiel za Ritchieho.
63
Našich chlapcov podporili teraz aj diváci skandovaním Slovensko – Slovensko.
61
Stále čakáme na prvé zápasové striedanie, nespokojný by mal byť s výsledkom najmä hosťujúci Gordon Strachan, uvidíme či príde čoskoro k zmene.
60
importantStrelu skúsil spoza šestnástky aj Hamšík, jeho bomba bola blokovaná a tak sa odhodlal aj Mak. Jeho strela už natiahla gólmana hostí, ale Mak tretí gól nepridal.
58
Krátko pred hodnou hry vedieme už 2:0 a Škóti nevedia prísť na recept ako streliť Kozáčikovi gól. Zdá sa, že po dvoch smolných prehrách sa dnes dočkáme bodov. Do konca zápasu ostáva ešte vyše polhodina, takže treba bojovať.
57
57
Krásna ukážka futbalu. Hamšík si podržal loptu na ľavej strane našiel krátkou prihrávkou RÓBERTA MAKA a ten si ešte zasekol obrancu hostí a až následne zavesil loptu do siete. Paráda, vedieme 2:0.
55
Roh pre hostí, Sabo sa doprosoval aby rozhodnutie zmenil, ale nemusí ľutovať, lebo center berie do rúk Kozáčik.
54
Škóti hrajú svoju rozohrávku dosť staticky, naši hráči stíhajú dostupovať a súpera nepustia bližšie na dostrel.
53
Hamšík nemal vpredu s kým kombinovať, vrátil na Škrtela a až následne sa lopta mihla v šestnástke pri nebezpečnom centri. Skóre sa však nemení a my ostávame pri lopte.
52
Priamy kop pre Škótsko. Loptu sa stavia Ritchie. Lopta je na ľavej strane pri šestnástke. Center stihol odhlavičkovať Ďurica, hrajú však naďalej hostia, až pokým center nezobral do rukavíc Kozáčik.
51
Škrtel odhlavičkoval loptu na Maka, ten sa dostával do prieniku, ale posledný hosťujúci hráč ho stihol zastaviť.
50
Ďuriš sa snažil vysunúť nabiehajúceho Hamšíka, Martin v drese hostí ich úmysel vystihol a akciu prekazil. Na druhej strane vidíme roh pre hostí.
49
Hostia si pýtali penaltu do dotyku lopty s našimi hráčmi, ale rozhodca ukazuje aby sa hralo ďalej.
48
Slováci začali tlakom, po skrumáži pred brankárom hostí sa ale k strele Mak nedostal.
47
Do druhého polčasu poslali tréneri tie isté jedenástky ako hrali v prvom polčase.
46
Začal sa druhý polčas.
Prvý polčas vyhralo Slovensko 1:0, keď peknú akciu našich prudkou strelou zakončil Róbert Mak. Slováci začali aktívnejšie, ale po strelenom góle sa naši stiahli a čakali na kontry. Záver opäť patril Slovákom, ale prekonať Marshalla sa im nepodarilo. Druhý polčas sa začína asi o 21.46.
45+1
Prvý polčas sa skončil.
44
Posledné minúty prvého polčasu, o malú chvíľu sa dozvieme koľko rozhodca pridá ku klasickej 45 minútovke.
43
Mak si naivne pýtal faul od rozhodcu, simulovanie odmenili hosťujúci fanúšikovia bučaním, toto v ich lige nemajú radi.
42
Po hluchým momentoch z našej strany tu boli opäť minúty, kedy sme boli aktívnejší a lepší tím. Hostia sa ubránili a držia loptu na našej polovici.
41
importantPo jeho exekúcii sa k strele dostal Ján Ďurica a z blízkej vzdialenosti neprepálil brankára Škótska. Škoda, mohli sme viesť 2:0. Naši však tlačia súpera ďalej, ďalší roh a pred bránou to zase horelo.
39
39
importantMak opäť a teraz sa vyznamenal. Unikol po ľavej strane, zasekol si pravého obrancu a pekne vystrelil na gólmana hostí. Ten loptu iba s námahou vytlačil na rohový kop.
37
Blíži sa polčas, Slováci sú mierne viac zatiahnutí, aj teraz sa o kontru z obrany pokúsili Mak a Nemec. Čakali na spoluhráčov a nič z toho pre naše farby nebolo.
36
Snodgrass sa dostal v šestnástke z ľavej strany k dobrému a prekvapivému centru na bránu a Kozáčik musel boxovať mimo svojej brány. Pred ním nebol nikto z hostí a teda sa Slováci nemuseli výrazne brániť.
35
Škrtel opäť s dobrým bránením. Vletel do súboja o loptu s Patersonom, odobral ju čisto a ešte dokázal aj rozohrať. Podobný lapsus ako proti Angličanom si dnes Škrtel asi dva razy premyslí.
34
Mak sa hnevá na rozhodcu, ktorý neposúdil zákrok na jeho osobu ako faul. Naopak na druhej strane pískol faul na Stevena Fletchera.
32
Škóti sa dostávajú k nebezpečným centrom, dobré lopty prichádzajú najmä z pravej strany a prácu ma Holúbek.
31
Tierney ukázal, že vie hrať futbal. Prebral si loptu na hranici šestnástky a prešiel cez dvoch našich brániacich hráčov. Dostal sa aj k strele, ale jeho pokus po zemi mieril mimo brány Kozáčika. Naši sa ho trochu báli kontaktovať, pri páde by hrozilo nebezpečie pokutového kopu.
30
Po polhodine hry sa dostal k hlavičke sám a nekrytý McArthur, jeho pokus však mieril mimo brány Kozáčika a ten stále drží čisté konto.
28
Škrtel si poradil s Snodgrassom, náš kapitán pekne čítal hru a bol pri lopte skôr ako Škót. Môžeme ísť dopredu.
27
Škótsky tlak sa stupňuje, ďalší priamy kop a center do našej šestnástky. Jeden z hostí sa dopustil faulu a Švéd s píšťalkou signalizuje prerušenie hry.
26
Ritchie pokazil priamy kop a Ďuriš mu loptu blokoval. Napokon hostia loptu stratili definitívne.
24
Faul pred našou šestnástkou, priamy kop pre hostí z dobrej pozície.
22
Holúbek si chcel zopakovať akciu spred gólu, ale dopustil sa faulu a rozhodca teraz pískal.
21
Teraz je rad na Škótoch, musia niečo vymyslieť. Naši sa usadili na svojej polovici a čakajú čo hostia. Tým nešlo tvorenie akcií ani doma v ostatnom zápase, keď iba remizovali 1:1 s Litvou.
20
Roh hostí neznamenal nebezpečie pre Kozáčikovu bránu a naši sa opäť rútia do útoku. Gól nám iste vlial sebadôveru.
19
Fanúšikovia hostí ťažko nesú najmä faul pred gólom, to nám však nevadí a tešíme sa konečne zo streleného gólu.
18
18
Po neodpískanom zákroku na hosťujúceho Fletchera sa lopta dostal cez stred na Holúbeka a ten pekným, centrom poslal loptu do šestnástky, kde sa odrazila k RÓBERTOVI MAKOVI a ten krásnou strelou poslal Slovákov do vedenia.
16
Hostia sa dostali po priamom kope k nebezpečným dorážkam, ale na Kozáčika nešla ani jedna. Skóre sa nemení.
15
yellowCardErik Sabo vidí za faul žltú kartu.
13
importantSlováci opäť na polovici súpera a k strele sa dostal Ján Ďurica a prekvapil Marshalla. Tomu lopta vypadla a následne sa o center pokúsil Holúbek. Akcia bola nebezpečná iba po Ďuricovu strelu, následne si obrana našich hráčov postrážila.
11
Steven Fletcher sa dostal k hlavičke v pokutovom území, ale jeho pokus mieril mimo brány Kozáčika. Ten následne poslal loptu do hry, môžeme skúsiť niečo vymyslieť.
10
Hamšík nechal hrať Patersona, ten sa dostal do dobrej pozície a centroval. Nič nebezpečné z toho nebolo a pri lopte sú po krátkej chvíli opäť domáci.
9
Škótskí diváci sa búria, po zákroku nášho hráča ostal jeden z ich miláčikov ležať na zemi a Slováci išli do útoku. Center Saba z pravej strany však svoj cieľ nenašiel.
8
Ďurica sa ospravedlňuje svojim spoluhráčom, center ktorým chcel rozohrať končí v zámedzí a hostia povzbudzovaní zvukom gájd môžu hrať.
7
Snodgrass centroval nebezpečne do šestnástky domáceho tímu, obrana bola pozorná a prvý náznak útoku vyriešila k spokojnosti trénera Kozáka.
6
Nemec to prehnal s dôrazom a fauloval pri napádaní Patersona. Rozhodca píska a Škóti môžu hrať.
5
Slováci zatlačili súpera na jeho polovici, no, po prvej rozohrávke sa lopta vrátila k Ďuricovi a začíname postupne nový útok.
4
Mak atakoval rozohrávku hostí a tí museli odkopávať. Naši chlapci rozohrávajú cez stred obrany, Martin Škrtel hrá v ochrannej maske.
3
Na tribúnach majú zatiaľ prevahu hostia a ich fanúšikovia, domáci sa postupne prebúdzajú. Na ihrisku vidíme tradičnú úvodnú oťukávačku.
2
Hostia nastúpili v pestrých cyklamenových dresoch, domáci sú v bielom.
1
Stretnutie sa práve začalo.
Hymny sú za nami, o malú chvíľu sa zápas začína.
V Trnave sa v rámci F-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta do Ruska 2018 stretne reprezentácia Slovenska a výber Škótska.

Zápas má výkop v utorok 11. októbra o 20.45. Zápas v City Arene Štadióna Antona Malatinského určite nebude vypredaný, v pondelok popoludní bolo voľných ešte 6500 miest. Tábor hostí využil celú kapacitu ponúknutú naším zväzom, teda 1850 lístkov.

Trénerovi Kozákovi chýbajú niektoré tradičné opory. Kvôli zraneniam z kádra vypadli Viktor Pečovský, Norbert Gyömbér, Ondrej Duda a Peter Pekarík. Kvôli kartovému trestu do zápasu nemôže zasiahnuť Tomáš Hubočan.

Naopak späť v hre je Martin Škrtel. Tréner Kozák dodatočne nominoval reprezentanta do 21 rokov Milana Škriniara, pretože ďalší obranca Lukáš Štetina nie je zdravotne v poriadku.

Už medializovaná bola absencia Vladimíra Weissa, ktorý mal pred prvým zápasom problémy so zákonom. V nominácii chýba aj Miroslav Stoch, tréner Kozák sa vyjadril, že s týmto krídelníkom už nepočíta.

Pred utorňajším duelom v Trnave nemajú jeho zverenci v F-skupine zatiaľ na konte ani bod. Škóti už majú na svojom konte štyri body.

V prvom kvalifikačnom zápase Slováci stratili body v poslednej minúte s Anglickom, v druhom prehrali v Slovinsku rovnako 1:0. Problémom Slovenska je najmä ofenzíva, naši reprezentanti neskórovali už 405 minút.

Škóti v prvom zápase kvalifikácie vyhrali Škóti na pôde Malty 5:1 a v druhom zápase na domácom ihrisku remizovali s Litvou 1:1.

Slovenský výber a Škótsko sa v oficiálnom zápase ešte nestretli, v utorok v Trnave sa teda stretnú po prvý raz.

Náš tip na tento zápas: 0:0.

Duel povedie ako hlavný Martin Strömbergsson, na čiarach mu budú asistovať krajania Daniel Gustavsson a Joakim Amri Nilsson. Ako štvrtý bude pôsobiť Glenn Nyberg. Všetci rozhodcovia sú zo Švédska.

Pred zápasom

Pred zápasom - Gól nestrelili už 405 minút, resp. deväť polčasov. Slováci sa naposledy gólovo presadili ešte v základnej skupine na majstrovstvách Európy vo Francúzsku.

Presný zásah si vtedy na konto pripísal po krásnej strele Marek Hamšík.

Spomínate si ešte? Toto je posledný gól Slovenska:

Odvtedy sa v zakončení slovenskí reprezentanti trápia. Gól nestrelili Nemcom (0:3), dvakrát Angličanom (0:0, 0:1) a naposledy ani Slovincom (0:1).

Pred zápasom - Zatiaľ čo v uplynulej kvalifikácii malo Slovensko po úvodných dvoch stretnutiach na konte šesť bodov za výhru na Ukrajine (0:1) a domácom víťazstve proti Španielsku (2:1), teraz majú na konte nulu.

Slováci naposledy prehrali v Slovinsku:

Po prehre s Anglickom (0:1), keď dostali gól v 95. minúte od Adama Lallanu, nebodovali Slováci ani v Slovinsku. Rovnako prehrali 0:1.

Pred zápasom - V oboch doterajších dueloch bodoval najbližší slovenský súper - Škótsko. V prvom zápase si poľahky poradil s futbalistami Malty na ich ihrisku 5:1, v nedeľnom stretnutí prekvapivo remizoval s Litvou 1:1.

Škóti doma iba remizovali s Litvou:

Zápas proti Škótsku môže byť z istého pohľadu pre Slovákov kľúčový. Po prípadnej tretej prehre v treťom stretnutí by sa ich šanca postúpiť na majstrovstvá sveta 2018 rapídne znížila.

"Chlapcom nemám čo vytýkať. Ak však chceme postúpiť, musíme proti Škótsku vyhrať," uviedol po prehre v Slovinsku slovenský reprezentačný tréner Ján Kozák pre RTVS.

Pred zápasom - Trénerovi Kozákovi pre zranenia nebudú k dispozícii defenzívni hráči Pekarík, Gyömbér či Pečovský, pre spory vylúčil ďalšiu spoluprácu so Stochom či Hološkom a hrať nebude ani Weiss pre problémy so zákonom.

Najnovšie nemôže reprezentačný kouč počítať ani so službami obrancu Tomáša Hubočana, ktorý pre kartový trest z predchádzajúcich zápasov nemôže proti Škótom hrať.

Naopak, po kartovom treste by mal hrať kapitán reprezentačného výberu Martin Škrtel. Do stretnutia by mohol zasiahnuť aj Milan Škriniar, ktorého Kozák po zápase so Slovinskom dodatočne povolal.

Pred zápasom Slovensko je po úvodných dvoch zápasoch na piatej priečke. Za ním je už len Malta, ktorá rovnako ako slovenskí futbalisti nezískala ešte ani bod.

Slováci prehrali v Slovinsku: fotogaléria

29.8.2017

Škótom so ziskom štyroch bodov patrí druhá priečka. Slováci ich tak ani v prípade víťazstva ešte nebudú môcť predbehnúť.

Pred zápasom - Priamy postup na svetový šampionát si zabezpečia iba víťazi každej z deviatich eliminačných skupín.

Pre najhoršie mužstvo z tabuľky "druhých" sa kvalifikácia skončí, zostávajúcich osem tímov bude v novembri 2017 bojovať v baráži o zostávajúce štyri európske miestenky.

Dosiaľ sa Slováci na MS prebojovali iba raz, v roku 2010 – v Južnej Afrike. Teraz majú v kvalifikačnej F-skupine okrem Slovinska za súperov aj Anglicko, Škótsko, Slovinsko, Litvu a Maltu.

Pred zápasom – Stretnutie je na programe v utorok (o 20.45 – vysiela RTVS na Jednotke). Zápas sa odohrá na štadióne v Trnave.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Slovensko jednoznačne zdolalo Škótsko, góly strelili Mak a Nemec