Martin je majstrom sveta v časovke mužov, vyrovnal sa Cancellarovi

Striebro získal Kirijenka, bronz Castroviejo.

Tony Martin.(Zdroj: twitter.com)

DAUHA. Nemecký cyklista Tony Martin sa stal po štvrtý raz v kariére majstrom sveta v časovke jednotlivcov. V katarskej Dauhe suverénne ovládol stredajšie preteky na  40 kilometrov, keď na trati s rovinovým profilom dosiahol výsledný čas 44:42,99 minúty.

Na najvyšší stupeň sa vrátil po troch rokoch. Druhý skončil s odstupom 45 sekúnd obhajca titulu z Richmondu Bielorus Vasil Kirijenka, ktorý skompletizoval svoju medailovú zbierku z majstrovstiev sveta.

Bronz si vyjazdil tohtoročný majster Európy z francúzskeho Plumelca Španiel Jonathan Castroviejo, ktorého manko na víťaza v cieli narástlo na 1:10 minúty.

Vyrovnal sa Cancellarovi

"Nemôžem tomu uveriť. Takýto skvelý výkon som od seba nečakal po sezóne, akú som mal za sebou. Absolvoval som však dobrú záverečnú prípravu a už nedeľňajšia tímová časovka mi ukázala, že som dobre pripravený. Profil trate mi vyhovoval a obe medaily majú pre mňa obrovský význam. Nakopnú ma do ďalšej sezóny. Tituly nepočítam, každé preteky sú pre mňa dôležité, ale vyrovnanie sa Cancellarovi ma veľmi teší," uviedol Tony Martin v prvom rozhovore pre UCI.

Štvrtý Martinov titul znamená, že sa dotiahol na historického lídra Fabiana Cancellaru, čo platí aj o počte medailí (4-1-2).

Čo do hodnoty cenných kovov, Švajčiara, ktorý sa v tomto roku rozlúčil s kariérou, dokonca prekonal, lebo má o jedno striebro navyše.

Tridsaťjedenročný rodák z Cottbusu Martin získal siedmu medailu z MS v individuálnej časovke a ďalších päť v jeho nevšednej zbierke pochádza z tímovej časovky.

V Dauhe získal v rozpätí štyroch dní zlaté double, keď v nedeľu bol členom víťazného tímu Etixx - QuickStep v tímovej jazde proti chronometru.

Časovka mužov bola tradične prvým z dvoch vrcholov majstrovských bojov. Slovensko nemalo zastúpenie. Druhý príde v nedeľu 16. októbra, keď sa uskutočnia preteky s hromadným štartom aj s obhajcom titulu Petrom Saganom.

Pred časovkou sa hovorilo o štyroch až piatich kandidátoch na tri medaily. Z tohto boja vypadol Holanďan Tom Dumoulin, ktorého premohla únava z celej sezóny a jeho výsledok nestačil ani na prvú desiatku.

Napokon skončil s vyše dvojminútovým odstupom jedenásty. Tony Martin bol však suverénny od prvého medzičasu a svojím suverénnym výkonom nechal zabudnúť na augustové sklamanie z olympijských hier v Riu de Janeiro, kde skončil dvanásty.

Na medailu siahal Saganov kolega

Na 40 kilometrov dlhú trať, ktorá bola identická s nedeľňajšou časovkou tímov, cyklisti vyštartovali v Športovom komplexe Lusail, odkiaľ zamierili do Dauhy.

Cieľ bol na umelo utvorenom ostrove The Pearl Qatar /Katarská perla/, kde čakali na časovkárov v závere náročné technické pasáže.

Prekvapením bol výkon Íra Ryana Mullena, ktorý sa dlho držal na prvej priečke, ale v závere podľahol tlaku výkonnejších špecialistov na túto disciplínu a obsadil piate miesto.

Len šesť sekúnd chýbalo k medaile Poliakovi Maciejovi Bodnarovi. Dlhoročný spolupracovník a aj kamarát Petra Sagana tesne prehral boj o bronz s Castroviejom.