Môže byť šampiónom, aj keď už nevyhrá. Jeho súperom je kolega z tímu

Lewis Hamilton (vľavo) a Nico Rosberg. Jeden z nich získa v tomto roku titul majstra sveta v F1. (Autor: TASR/AP)
Marek Kantorík|9. nov 2016 o 15:10

Nemec môže byť majstrom sveta formuly 1. Stačí, ak v posledných dvoch pretekoch sezóny skončí na druhom a treťom mieste.

BRATISLAVA. Bola to veľká senzácia. Holanďan Max Verstappen ovládol májové preteky v Španielsku a stal sa najmladším víťazom v histórii F1. Mal vtedy len osemnásť rokov a 228 dní.

K prvému triumfu mu pomohla aj vzájomná kolízia tímových kolegov z Mercedesu Nica Rosberga s Lewisom Hamiltonom.

Rosberg vs. Hamilton 2016:

Body: 349 - 330

Víťazstvá: 9 - 8

Druhé miesta: 3 - 3

Tretie miesta: 2 - 4

Obaja vypadli už v tretej zákrute úvodného kola.

„Je to hlúpe, mohli sme vyhrať preteky. Lewis bol príliš agresívny. Musím sa s oboma porozprávať a vypočuť ich vysvetlenie,“ hovoril šéf tímu Mercedes Niki Lauda pre The Telegraph.

Bola to jedna z dvoch tohtoročných veľkých cien, v ktorej nezvíťazil ani jeden z nich. Hoci sú tímoví kolegovia, sú aj najväčšími súpermi. V tretej sezóne po sebe bojujú medzi sebou o titul majstra sveta.

Dominujú

Zatiaľ čo v predošlých dvoch rokoch sa stal šampiónom Hamilton a Rosberg skončil vždy druhý, teraz sa to môže zmeniť. K titulu je bližšie Nemec.

Nemec mal skvelý začiatok sezóny, vyhral štvoro preteky za sebou. Po Veľkej cene Španielska sa to zmenilo.

Hamilton zvíťazil šesťkrát v siedmich pretekoch a v júli v Nemecku sa dostal na čelo poradia šampionátu.

Rosberg sa však po ďalších troch triumfoch po sebe vrátil na vedúcu pozíciu. A momentálne vedie o devätnásť bodov. Premiérový titul môže získať už v nedeľu v Brazílii.

„Do konca sezóny ostávajú ešte dve veľké ceny a v športe sa môže udiať čokoľvek. Sústredím sa len na to, čo môžem ovplyvniť,“ uviedol dvojnásobný vicemajster sveta agentúre PA.

Nemusí ani vyhrať

V Sao Paule potrebuje na zisk titulu Rosberg zvíťaziť alebo musí získať o sedem bodov viac ako Hamilton. Na rozdiel od svojho rivala nemusí riskovať.

Titul mu neujde ani v prípade, že v posledných dvoch veľkých cenách nevyhrá. Stačiť mu budú aj druhé a tretie miesto.

Na okruhu v Sao Paule navyše dokázal Rosberg v minulosti už trikrát vyhrať. Hamilton, hoci má až 51 triumfov vo formule 1, tu nedosiahol ani jeden. Najlepšie skončil druhý. V roku 2008 však práve v Brazílii oslavoval zisk prvého titulu majstra sveta.

Ak by šampionát nakoniec ovládol Hamilton, bol by to menší zázrak.

„Nachádzam sa v situácii, že som bližšie k prehre ako k titulu. Je náročné zmieriť sa s tým, ale tak to je. Veci sa však môžu v poslednej chvíli zmeniť, a preto sa nesmiem vzdať,“ cituje trojnásobného majstra sveta portál autosport.com. Veľká cena Brazílie štartuje v nedeľu 13. novembra o 17.00 h (naživo vysiela Sport 2 HD).

Brit bol v zaujímavej situácii aj pred deviatimi rokmi. V premiérovej sezóne viedol pred poslednými dvoma pretekmi o 17 bodov. Napokon skončil druhý o bod za Kimim Räikkönenom.

Vtedy si však víťaz pretekov pripísal desať bodov, zatiaľ čo dnes až 25.

Domov»Formula 1»Môže byť šampiónom, aj keď už nevyhrá. Jeho súperom je kolega z tímu