Martin Fourcade potvrdil suverenitu a vyhral šprint v Pokljuke

Martin Fourcade potvrdil skvelú formu z úvodu sezóny, keď vo švédskom Östersunde vyhral dva individuálne preteky. (Autor: SITA)
TASR|9. dec 2016 o 13:13

Zo Slovákov bodoval len Tomáš Hasilla na 35. mieste.

POKLJUKA. Svetový pohár v biatlone pokračoval v slovinskej Pokljuke druhým kolom, na programe úvodného dňa boli šprinty.

Na mužskej desaťkilometrovej trati sa opäť v dokonalom svetle predstavil Francúz Martin Fourcade, ktorý zdolal druhého v poradí Nóra Johannesa Thingnes Boa o 13,7 sekundy a Rusa Antona Šipulina o 15,1 sekundy.

Práve Fourcade suverénne vedie v priebežnom hodnotení SP po štyroch pretekoch.

Pokljuka zatiaľ biatlonistom praje. Počas mužského šprintu so 104 štartujúcimi svietilo slnko, v noci však mrzlo, čo sa podpísalo aj na tvrdej a rýchlej trati.

Problémy mohla narobiť vyššia nadmorská výška, v krátkom šprinte ale veľké obavy nevyvolávala. Už prví na štarte naznačili, že sa veľmi na trestnom okruhu strácať nebude a tí najlepší zvládnu streľbu bezchybne.

Rozhodovalo sa na bežkách - a bol to najmä Nór Johannes Thingnes Boe, ktorého medzičas po streľbe stojmo bol nadlho výzvou pre ostatných.

Francúz Martin Fourcade za ním zaostával o pol sekundy a súboj na diaľku bol mimoriadne napínavý. Hneď na ďalšom medzičase (8,6 km) už Fourcade viedol o vyše 8,7 sekundy a nikoho nenechal na pochybnostiach, že opäť zvíťazí - už 52-krát v kariére, tretí raz v individuálnych pretekoch v sezóne.

Pokljuka mu ešte víťazstvo nikdy nedopriala, až teraz.

Slovenskej štvorici predchádzajúci šprint v Östersunde nevyšiel, ani jeden nebodoval v najlepšej štyridsiatke a jedine Tomáš Hasilla (44.) úplne neprepadol.

V Pokljuke vyštartoval zo Slovákov ako prvý a mohol si užiť optimálne podmienky na strelnici - bez veterných závanov. A v bezchybnej ležke (celková strelecká bilancia 0-0) si ich aj užil, v stojke taktiež vybielil všetky terče a výborný strelecký výkon bolo treba zakončiť už len rýchlym behom, čo mu však vyšlo menej.

Martin Otčenáš (1-0) minul štvrtý terč. Matej (1-1) Kazár hneď prvý ležkový terč netrafil, rovnako aj prvý stojkový a s dvoma trestnými okruhmi nemal šancu na body do SP. Mladý Michal Šima (0-1) sa opäť ukázal v nádejnom svetle a keby trafil aj úplne posledný terč, mohol si pripísať nulu na streleckom konte.

61.Matej KazárSR5 b

Domov»Zimné športy»Martin Fourcade potvrdil suverenitu a vyhral šprint v Pokljuke