Viktor Axelsen má medailu aj z Ria. (Autor: TASR/AP)
Martin Vonšák|19. dec 2016 o 17:40

Axelsen v Dubaji potvrdil tohtoročné úspechy dánskeho bedmintonu.

DUBAJ, BRATISLAVA. Po poslednom košíku spustil raketu na zem, chytil sa rukami za hlavu a neveriacky pozeral na trénera.

Keď Viktor Axelsen zbadal, že Kenneth Jonassen skáče od radosti, asi až vtedy uveril, že sa stal víťazom finále najprestížnejších bedmintonových turnajov Superseries v Dubaji s dotáciou milión dolárov.

„Tento titul pre mňa znamená všetko,“ povedal po nedeľňajšom zápase novinárom.

Dubai World Superseries Finals: fotogaléria

19.12.2016

Bitka nervov

Do finále sa Viktor ocitol po siedmykrát, pričom musel prejsť cez legendárneho Lee Chong Wei-a z Malajzie, či jedného z favoritov, juhokórejčana Son Wan Ho-a.

Navyše, zápas s druhým finalistom, Tian Houwei-om, mal byť ten ľahší. Ľavoruký Číňan rozhodne nebol favoritom, vzájomná bilancia zápasov tiež ukazovala v prospech Dána.

A predsa druhý set prehral v pomere 21:6 a víťaz tak musel vzísť až z rozhodujúceho. „Bola to bitka nervov, čo sa najviac prejavilo v treťom sete,“ uviedol Axelsen.

Nervózny bol aj Číňan, tretí set chvíľami pripomínal hojdačku, pri ktorej finalisti ani tak nehrali, ako skôr vyčkávali na súperovu chybu. „Nakoniec som si povedal, stačilo, prestaň sa správať ako malé decko a hraj najlepšie ako vieš,“ priznal Viktor. A táto zmena prístupu mu vyniesla prvý Superseries titul v kariére, o to vzácnejší, že z posledného a finálového turnaja v 2016.

Dánsky rok

Dáni pritom už tento rok oslavovali viackrát. Najprv v máji ako prvý európsky tím vôbec vyhrali tímový Thomas Cup.

Na olympíáde v Riu získali dve medaily: bronzovú práve Viktor Axelsen a striebornú vybojovali v ženskej štvorhre Kamilla Rytter Juhlová a Christina Pedersenová. Tie si z Dubaja odniesli bronz.

Za zmienku tiež stojí víťazstvo Jan O Jorgensena na Thaihot China Open (v Dubaji skončil tretí/štvrtý). Aj tu sa totiž prepisovala história, pretože Jan bol prvým Európanom, ktorý v Číne dokázal uhrať titul. Navyše v súboji s majstrom sveta a víťazom olympiády Chen Longom.