Budaj pomohol k výhre Los Angeles, Gáboríkov gól neplatil

Artturi Lehkonen (62)strieľa na bránku Pekka Rinneho (Nashville Predators). Montreal vyhral po predĺžení. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|4. jan 2017 o 06:13

V zámorskej NHL sa v noci odohralo sedem zápasov, predstavili sa štyria Slováci.

NEW YORK. Už iba jedno víťazstvo delí hokejistov Columbusu od vyrovnania rekordnej šnúry bez prehry v NHL, ktorú 9. marca - 10. apríla 1993 stanovil Pittsburgh.

Blue Jackets si v utorňajšom zápase poradili s Edmontonom 3:1 a dosiahli šestnástu výhru v sérii. Vo štvrtkovom dueli na ľade Washingtonu môžu zopakovať historické maximum v podaní Penguins.

Víťazná séria Columbusu

"Som hrdý na mužstvo, zaslúži si to. Skutočne sa teším, ako zvládlo uplynulé tri zápasy so všetkými tými rečami naokolo. Je to pre hráčov dobrá skúška," skonštatoval na webe nhl.com prísny tréner John Tortorella.

Domáci potvrdili najúspešnejšiu presilovku v lige najprv v 13. min otváracím gólom stretnutia: najlepší strelec tímu Cam Atkinson poslal prihrávku z ľavej strany klziska pred bránku a puk sa do nej odrazil od nohy nič netušiaceho slovenského obrancu Andreja Sekeru.

Oilers zásluhou Oscara Klefboma v 26. min síce vyrovnali, ale zakrátko opäť oslabení o jedného muža opäť inkasovali, keď sa presadil švédsky útočník William Karlsson.

"Z lavičky takmer cítite, že keď presilovková formácia nastupuje na ľad, bude z toho gól," tvrdí Tortorella o silnej stránke svojho tímu.

Gáborikov neplatný gól

Slovenský brankár v službách losangeleských Kings Peter Budaj predviedol spoľahlivý výkon na ľade San Jose, kde hostia otočili nepriaznivý vývoj a zvíťazili 2:1 po predĺžení.

Slovenskému hokejistovi Mariánovi Gáboríkovi akoby nebolo súdené prelomiť streleckú smolu a konečne pridať k svojmu doteraz jedinému presnému zásahu v tejto sezóne ďalší gól.

V druhej tretine utorňajšieho zápasu NHL na ľade San Jose síce útočník Los Angeles dostal puk za bránkovú čiaru, ale podľa videozáznamu sa odrazil od jeho rukavice.

Tridsaťštyriročný skúsený krídelník vôbec nebodoval už v desiatom stretnutí za sebou, naposledy sa presadil 10. decembra proti Ottawe, ktorej strelil svoj jediný gól v ročníku. V šestnástich dueloch má bilanciu 1+3.

Skvelý Budaj

Zatiaľ čo trenčiansky rodák sa trápi, jeho krajan, rovesník a spoluhráč Peter Budaj si plnými dúškami užíva sezónu, o akej sa mu ani nesnívalo.

Kings odohrali dosiaľ 38 zápasov a Banskobystričan zasiahol do 33, od začiatku stál v bránke v 31 dueloch a v takmer všetkých dôležitých ukazovateľoch v súčasnosti patrí medzi absolútnu špičku v NHL.

Sedemnásť víťazstiev ho radí na 7. priečku medzi gólmanmi, jeho priemer rovné 2 inkasované góly na zápas je lepší, než má hviezdny Montrealčan Carey Price a v tejto štatistike je Slovák piaty v celej súťaži.

V úspešnosti zásahov (92,1 %) figuruje aktuálne na 14. mieste a v počte čistých kont je so štyrmi shutoutmi dokonca druhý za Devanom Dubnykom z Minnesoty (5).

"Vďakabohu, že sa cítim dobre, cítim sa silný. Snažím sa odpočívať, keď sa dá a dodržiavať maličkosti, aby som zostal zdravotne v poriadku a bolo mi dobre. Som šťastný, že môžem odchytať toľko zápasov a pomáhať tímu k víťazstvám. Ďalej poctivo pracujem a užívam si tieto momenty," uviedol podľa lakingsinsider.com Peter Budaj, ktorý skvele nahrádza dlhodobo zranenú tímovú jednotku Jonathana Quicka.

O vyrovnanie sa postaral najlepší strelec "kráľov" Jeff Carter, ktorý sa potom asistenciou podieľal na víťaznom góle Tannera Pearsona.

Washington vyhral v predĺžení

Elitný obranca NHL Shea Weber sa predstavil v Nashville prvý raz od letnej výmeny do Montrealu za P.K. Subbana a demonštroval, že ľad v Bridgestone Arene mu stále svedčí.

V tretej tretine vyrovnal na 1:1 a Canadiens napokon triumfovali zásluhou Maxa Paciorettyho 30 s pred koncom predĺženia. Weber si obliekal dres Predators jedenásť sezón, posledných šesť bol ich kapitánom.

Jeho mikrosúboj so Subbanom sa však nekonal, kanadský zadák karibskej proveniencie je mimo hry pre zranenie v hornej časti tela. Pri oboch góloch hostí asistoval ruský útočník Alexander Radulov, v minulosti tiež hráč "predátorov".

Washington zaostával za Torontom po dvoch tretinách 2:4 a ešte v 52. min aj 4:5, napokon však zvíťazil 6:5 po predĺžení.

Obrat zavŕšil už v 22. sekunde pridanej päťminútovky najlepší strelec tímu Alexander Ovečkin. Bol to 19. gól ruského kanoniera v predĺžení, čím sa v historickom rebríčku v tejto štatistike vyrovnal na čele Jaromírovi Jágrovi.

Marián Hossa je štvrtý s 15 takýmito zásahmi spoločne so Švédom Matsom Sundinom a Rusom Sergejom Fiodorovom. Toronto prehralo prvý raz po piatich víťazstvách, ale aspoň natiahlo šnúru s minimálne bodom na šesť stretnutí.

NHL – výsledky:

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)

Góly: 53. Aho (Hainsey, Teräväinen) - 35. Henrique (Cammalleri, Severson), 52. Cammalleri (Henrique, Palmieri), 58. Palmieri

Columbus Blue Jackets – Edmonton Oilers 3:1 (1:0, 1:1, 3:1)

Góly: 13. Atkinson (Werenski, Wennberg), 31. W. Karlsson (Saad, S. Jones), 43. N. Foligno - 26. Klefbom (Maroon, Eberle)

/Slovenský obranca Andrej Sekera (Edmonton Oilers) strávil na ľade 23 minút a 41 sekúnd, zablokoval tri strely a bránku súpera neohrozil/

New York Rangers – Buffalo Sabres 1:4 (0:2,1:1, 0:1)

Góly: 36. Holden (J.T. Miller, Lindberg) - 13. Girgensons (Carrier, B. Gionta), 20. E. Kane (Reinhart, Okposo), 22. Bailey, 42. Eichel (Reinhart, Moulson)

/Slovenský krídelník Marek Hrivík (New York Rangers) odohral 10 minút a 32 sekúnd, na bránku súpera vystrelil dva razy/

Washington Capitals – Toronto Maple Leafs 6:5 po predĺžení (2:3, 0:1, 3:1, 1:0)

Góly: 2. J. Williams (Orlov, Kuznecov), 16. Oshie, 43. Kuznecov (M. Johansson, J. Williams), 44. Orlov (Niskanen, Eller), 54. Carlson (M. Johansson, Kuznecov), 61. Ovečkin (Carlson, Kuznecov) - 7. Kadri (J. van Riemsdyk, Marner), 12. C. Brown (Hyman, Matthews), 19. Gauthier (Carrick), 34. L. Komarov (Matthews, W. Nylander), 52. Marner (J. van Riemsdyk, Bozak)

Tampa Bay Lighting – Winnipeg Jets 4:6 (0:1, 1:3, 3:2)

Góly: 24. Matthew Peca (Namestnikov, Killorn), 44. Palát (T. Johnson, Kučerov), 53. Kučerov (T. Johnson, Hedman), 58. Kučerov (Hedman, Drouin) - 8. Scheifele (Laine, Enström), 25. Ehlers (tr. strieľanie), 26. Trouba (M. Perreault, Wheeler), 35. Byfuglien (Morrissey, Wheeler), 50. Ehlers (Laine, Trouba), 59. Laine (Scheifele, Ehlers)

Nashville Predators – Montreal Canadiens 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 40. Fiala (R. Ellis, Josi) - 45. Sh. Weber (A. Radulov, T. Mitchell), 65. Pacioretty (A. Radulov, Beaulieu)

San Jose Sharks – Los Angeles King 1:2 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 32. Couture (Labanc, P. Martin) - 44. J. Carter (Muzzin, Kopitar), 61. Pearson (J. Carter)

/Slovenský brankár Peter Budaj ochytal 60 minút a 51 sekúnd, kryl 26 striel (úspešnosť 96,3 %), slovenský útočník Marián Gáborík (obaja Los Angeles King) strávil na ľade 14 minút a 41 sekúnd, raz ohrozil bránu súpera, pripísal si jeden mínusový bod a dve trestné minúty/