Víťazom pretekov s hromadným štartom v Oberhofe sa stal Schempp

Druhý skončil Erik Lesser so stratou 0,4 sekundy a rovnakú stratu mal aj tretí v poradí, Francúz Martin Fourcade.

Simon Schempp, ilustračná foto.(Zdroj: SITA/AP)

OBERHOF. Nemec Simon Schempp najlepšie zvládol finiš pretekov 4. kola Svetového pohára biatlonistov s hromadným štartom.

Na 15 km trati v nemeckom Oberhofe zdolal svojho krajana Erika Lessera o 0,4 sekundy a rovnakú stratu mal aj tretí v poradí, vedúci muž priebežného poradia SP Francúz Martin Fourcade.

Prečítajte si tiež: Stíhacie preteky v Oberhofe ovládol Fourcade, zo Slovákov bodoval Kazár

Mass preteky sa bežali túto zimu v Oberhofe len druhýkrát a v hmle to bola na strelnici pre niektorých lotéria.

Z tridsiatky štartujúcich mohol vyniknúť hocikto, dôležité bolo zvoliť si primeranú dávku rizika a zosúladiť rýchlosť na bežkách so streľbou.

V Novom Měste na Moravě zvíťazil v decembrovom 'masse' M. Fourcade a aj teraz bol najväčší favorit.

V úvodnej streľbe ležmo svoju rolu aj potvrdil, naopak, s dvoma chybami sa spomalil Rus Šipulin, s tromi Čech Šlesingr. Smolu mal Nór Svendsen, ktorý si po prvej streľbe na trati zlomil paličku.

V druhej ležke sa veľa nezmenilo, M. Fourcade bol po nej na medzičase opäť najlepší, s konkurenciou za ním v tesnom kontakte, v ktorej sa najviac usilovali nestratiť kontakt Björndalen a Schempp.

Veľkú komplikáciu zažil M. Fourcade s prvým a štvrtým netrafeným stojkovým terčom a na čelo sa prepracoval Björndalen pred Nemcom Lesserom, M. Fourcade naháňal vyše 40-sekundovú stratu.

O víťazstvo v záverečnej streľbe stojmo bojovali Björndalen a Lesser, obaja raz minuli terč a pripojili sa k nim neomylní Schempp, Francúz Beatrix i M. Fourcade.

Prečítajte si tiež: Šprint vyhral Eberhard, zo Slovákov skončil prekvapujúco najvyššie Kubaliak

Pätica sa nasmerovala na dramatický záver, to však M. Fourcade nedopustil, jeho vysokej frekvencii stačil len Schempp a neskôr Lesser. Z ich vzájomného súboja vyšiel víťazne 28-ročný Schempp s 11. triumfom v kariére, prvým v sezóne, druhý skončil po foto finiši s Fourcadem jeho krajan Lesser.

Dvadsaťosemročný dvojnásobný majster sveta zo štafiet Schempp dosiahol svoj jedenásty individuálny triumf v seriáli, premiérový od 19. marca 2016, keď sa presadil v stíhačke v Chanty-Mansijsku. V súperení s hromadným štartom uspel druhý raz po 18. januári 2015 - aj vtedy to bolo pred nemeckými fanúšikmi, ale v Ruhpoldingu.

Schempp a Lesser sa postarali o prvé nemecké double po takmer desiatich rokoch. Vo februári 2007 v "mass-štarte" v talianskej Anterselve skončili na najvyšších priečkach Michael Greis a Andreas Birnbacher, pripomenul Eurosport.

"Martin v poslednom okruhu hneď zaútočil, ale ja som dokázal držať s ním krok. Napredoval som v závetrí a vďaka tomu som si ušetril nejaké sily, z čoho potom vyvstal konečný výsledok," povedal Schempp vo vysielaní ZDF.

"Nikdy by som si nepomyslel, že zvládnem vo finiši predstihnúť Fourcada. Silový tréning priniesol svoje ovocie," rozplýval sa Lesser.

Rodák z Mutlangenu Schempp sa posunul pred M. Fourcada na čelo hodnotenia tejto disciplíny po dvoch súbojoch z proponovaných piatich. Má nepatrný 6-bodový náskok.

Suverénom priebežného celkového poradia je Martin Fourcade, hrdina z ôsmich z doterajších jedenástich jednotlivých podujatí. Francúz vedie o 231 bodov pred Rusom Antonom Šipulinom, Schempp je s mankom 240 bodov tretí.