Rus Usťugov rozdrvil konkurenciu a suverénne vyhral Tour de Ski

(Autor: Twitter)
SITA|8. jan 2017 o 16:38

Ruský bežec na lyžiach zdolal vlaňajšieho víťaza prestížneho seriálu Martina Johnsruda Sundbyho o viac ako minútu.

VAL DI FIEMME. Ruský reprezentant Sergej Usťugov sa stal suverénnym víťazom prestížneho novoročného seriálu Tour de Ski, ktorý je súčasťou Svetového pohára bežcov na lyžiach. Dvadsaťštyriročný Usťugov bol prvý v cieli záverečnej siedmej etapy TdS, ktorou bol tradične deväť kilometrov dlhý výstupv na vrchol zjazdovky Olympia v Alpe Cermis neďaleko talianskeho Val di Fiemme.

Druhý v konečnom poradí, nórsky favorit Martin Johnsrud Sundby, zaostal o priepastných 1:02,9 minúty. Tretie miesto si zabezpečil trojnásobný šampión Tour de Ski Švajčiar Dario Cologna (+1:19,1 minúty).

Sundbymu došli sily

Pred rokom celkovo tretí Usťugov vybiehal do záverečnej etapy Tour de Ski s komfortným náskokom 1:11,9 minúty pred obhajcom trofeje Nórom Martinom Johnsrudom Sundbym. A hoci líder Svetového pohára robil, čo mohol, a postupne ukrajoval z časového manka, ruský pretekár sa v cieli tešil z najväčšieho triumfu kariéry. V závere stúpania kilometer pred cieľom Sundbymu došli sily a potom bolo už len otázkou času, kedy príde do cieľa nový šampión.

Usťugov sa stal druhým ruským víťazom v jedenásťročnej histórii Tour de Ski. Tým prvým bol v roku 2013 Alexander Legkov.

"Ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali. Od prvého trénera až po fanúšikov. Verím, že celé Rusko ma hnalo za víťazstvom," povedal Usťugov v reakcii pre Eurosport.

"Som taký unavený, že ani neviem poriadne rozprávať, dávať zo seba von emócie. Až neskôr mi úplne dôjde, aký úspech som dosiahol," dodal Rus.

Ovládol prvých päť etáp

V práve skončenej edícii Tour de Ski Usťugov ovládol prvých päť etáp, čo je nový rekord tohto podujatia. Do Svetového pohára si ako celkový víťaz pripísal porciu 400 bodov (ďalších 250 predtým za víťazstvá v etapách).

Pripadne mu aj víťazná prémia 90 000 švajčiarskych frankov.

Švajčiar Dario Cologna, ktorý v celkovom hodnotení seriálu obsadil tretie miesto, má na konte z minulosti na Tour de Ski tri prvenstvá.

Slováci na TdS chýbali.

Sergej Usťugov vytvoril aj rekord podujatia, keď vyhral prvých päť etáp.
Sergej Usťugov vytvoril aj rekord podujatia, keď vyhral prvých päť etáp. (Autor: TASR/AP)

2016/17: Sergej Usťugov (Rus.)

Domov»Zimné športy»Rus Usťugov rozdrvil konkurenciu a suverénne vyhral Tour de Ski