Ešte sa to v histórii nestalo. Bude olympiáda v Česku?

Päť olympijských kruhov.
Päť olympijských kruhov. (Autor: TASR/AP)
SITA|11. jan 2017 o 16:22

Dejisko ZOH 2030 bude známe o šesť rokov.

VROCLAV/PRAHA. Poľské a české mestá sa spoločne plánujú uchádzať o usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2030.

Referuje o tom portál denníka Przeglad Sportowy s dôvetkom, že pre podujatie plánujú využiť prevažne strediská v pohorí Krkonoše na oboch stranách poľsko-českej hranice.

Ako je známe, najbližšie ZOH bude v roku 2018 hostiť kórejský Pjongčang, OH 2020 sa uskutočnia v japonskom Tokiu a ďalšiu epizódu "zimných" hier v roku 2022 usporiada čínsky Peking.

Následne by sa najvýznamnejšie podujatia pod záštitou Medzinárodného olympijského výboru (MOV) mohli celkom logicky presťahovať do Európy.

Dejisko ZOH 2030 bude známe o šesť rokov.

Status s tajomným obrázkom

"Karpacz a Szklarska Poreba spoločne v roku 2030," napísal v pondelok na facebooku starosta druhej menovanej obce Miroslaw Graf a pripojil fotomontáž s tajomným obsahom - orla na skokanských lyžiach.

Mimochodom, tento 57-ročný komunálny politik je niekdajším skokanom na lyžiach. Ako jeden z prvých začal presadzovať tzv. skokanský štýl pripomínajúci tvar písmena V.

"Je to pravda. Nadišiel čas informovať o našich plánoch. Dlho sme diskutovali, ako by sme čo najlepšie mohli priblížiť naše zimné športoviská svetovej elite, a vymysleli sme niečo šialené. Chceme, aby sa o 13 rokov v Krkonošiach predstavili najlepší svetoví športovci," vyhlásil pre Przeglad Sportowy Tomasz Stanek, predseda komisie športu, cestovného ruchu a zahraničných vecí na radnici v meste Karpacz.

Ešte sa to nestalo

Ak by tento zámer nadobudol reálne kontúry, šlo by o bezprecedentnú situáciu v dejinách olympijského športu. Doteraz sa totiž nestalo, že by MOV zveril organizáciu hier dvom krajinám naraz.

Uskutočnili sme už niekoľko stretnutí vo Varšave, pretože vieme, že bez vlády nič nezmôžeme. Chceme tiež získať na našu stranu podporu celebrít a národných športových zväzov. Súbežne budeme pokračovať v rokovaniach s Českým olympijským výborom


Starosta obce Szklarska Poreba Miroslaw Graf

Poliaci už rokovali s predsedom Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalom aj zástupcami českých samospráv, ktorých by sa dotkol tento odvážny projekt.

"U nás v Poľsku by sa súťaže konali v mestečkách Szklarska Poreba, Karpacz, Jelenia Góra a Szczyrk, u nich by to bol Harrachov, Špindlerov Mlyn, Pec pod Sněžkou, Liberec a Praha. Otvárací ceremoniál by sme chceli umiestniť do Vroclavu, olympijský oheň by mal zhasnúť v Prahe," doplnil Stanek.

Olympiáda v Česku už mala byť

Olympijské zápolenia sa mali na súčasnom českom území konať už v roku 1936. Súťaže sa napokon spod krkonošskej Sněžky presunuli do nemeckého Garmisch-Partenkirchenu.

Poliaci a Česi plánujú svoju spoločnú kandidatúru postaviť na nízkom rozpočte. ZOH 2030 chcú zorganizovať v "lowcostovom" režime, a tak sa netaja tým, že sa snažia pridŕžať aj tzv. Agendy 2020.

Reformné posolstvo prezidenta MOV Thomasa Bacha obsahuje 40 odporúčaní, ako hry pripraviť s rozvahou, dbať na ekonomickú stránku tohto procesu a znížiť celkové náklady na prípravu a organizáciu podujatia.

"Takáto udalosť u nás by bola ako parná lokomotíva. Dodala by nám neuveriteľnú silu. Iba si predstavte, aké by to bolo, keby ZOH 2006 neboli v Turíne, ale v Zakopanom. Vybudovali by sme pre vlaky horskú trať a naštartovali športový vývoj, o akom sa nám momentálne môže len snívať," zauvažovala Žofia Kielpiňská, niekdajšia poľská biatlonistka a bežkyňa na lyžiach, bronzová medailistka v bežeckých pretekoch štafiet na Svetovej zimnej univerziáde na Štrbskom plese v roku 1987.

Nechcú zasahovať do prírody

Poľská strana si uvedomuje riziko zlyhania, ale zdôrazňuje, že na rozdiel od Tatier nemá v úmysle výrazným spôsobom zasahovať do prírody, iba opraviť zanedbané objekty.

Navyše, niektoré športoviská plánujú postaviť a budú dokončené skôr, ako zaznie finálny verdikt z Lausanne. Na ich modernizáciu plánujú použiť 100 miliónov zlotých (okolo 24 miliónov eur, pozn.). Ako uviedol Przeglad Sportowy, očakáva sa, že Poliaci by mohli na hry celkovo vynaložiť 15 miliárd zlotých (3,6 miliardy eur), z toho 250 miliónov (60 miliónov eur) zlotých zhltne samotná kandidatúra.

Reformné posolstvo prezidenta MOV Thomasa Bacha obsahuje 40 odporúčaní, ako hry pripraviť s rozvahou, dbať na ekonomickú stránku tohto procesu a znížiť celkové náklady na prípravu a organizáciu podujatia.
Reformné posolstvo prezidenta MOV Thomasa Bacha obsahuje 40 odporúčaní, ako hry pripraviť s rozvahou, dbať na ekonomickú stránku tohto procesu a znížiť celkové náklady na prípravu a organizáciu podujatia. (Autor: TASR/AP)

"V blízkosti poľsko-českej štátnej hranice by mala zanedlho vyrásť nová medzinárodná cesta S3. Stačí prejsť pár desiatok kilometrov a sme spojení s celou Európou. Letisko vo Vroclave je vzdialené hodinu cesty. Do Prahy je to hodinka a pol, čo je nič," dodal starosta Graf s dôvetkom, že futbalové ME 2012, volejbalový svetový šampionát 2014 či ME v hádzanej v roku 2016 predstavili Poľsko ako spoľahlivého a dôveryhodného partnera.

"Ďalším krok bude lobbing na najvyšších miestach v krajine. Uskutočnili sme už niekoľko stretnutí vo Varšave, pretože vieme, že bez vlády nič nezmôžeme. Chceme tiež získať na našu stranu podporu celebrít a národných športových zväzov. Súbežne budeme pokračovať v rokovaniach s Českým olympijským výborom, aby sme pred tohtoročným letom mohli oficiálne predstaviť naše plány aj pred televíznymi kamerami a čo najskôr podpísali dohody s vybranými samosprávami," skonštatoval Miroslaw Graf.

"Ide o veľkú príležitosť: investičnú, marketingovú aj športovú. Najprv sa však treba opýtať na názor obyvateľov Poľska. Usudzujem, že Krkonoše sú zatiaľ vo fáze prvotného nápadu, keď o tom momentálne nevedia predstavitelia štátu ani náš olympijský výbor. Považujem to však za dobrý signál - niekde predsa treba začať," nezatracuje myšlienku prezident Poľského olympijského výboru Andrzej Krasnicki.

Poľská iniciatíva s účasťou susedného štátu nie je prvá svojho druhu, Krakov sa v spolupráci s nízkotatranskou Jasnou uchádzali o usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022, ale v roku 2014 kandidatúru pochovali výsledky regionálneho referenda.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Ešte sa to v histórii nestalo. Bude olympiáda v Česku?