Nadal porazil Raoniča a postúpil do semifinále.
Nadal porazil Raoniča a postúpil do semifinále. (Autor: SITA/AP)
Andrej Bučko|27. jan 2017 o 17:19

Vo finále grandslamového turnaja nastúpi Roger Federer proti Rafaelovi Nadalovi po takmer šiestich rokoch.

MELBOURNE. Tridsiatnici napísali scenár grandslamového finále ako cez kopirák z Wimbledonu 2008.

Aj vtedy hrali o trofej raz a naposledy tí istí, čo tento víkend na 105. tenisových majstrovstvách Austrálie: Rafael Nadal – Roger Federer a Serena Williamsová – Venus Williamsová.

Veteráni vrátili čas späť.

Vtedy v Londýne vyhrali Venus a Nedal. Španiel v piatok v päťhodinovej dráme nepustil Grigora Dimitrova do jeho prvého grandslamového finále a vyhral 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4. A to napriek tomu, že prehral na víťazné údery 45:79.

Zvýšil bilanciu s Bulharom na 8:1. Za stavu 3:4 a 15:40 v 5. sete predviedol Španiel tenis, ktorý sa už nedal hrať lepšie.

Federer bude bojovať o rekordný titul

Nadal vedie nad Federerom vo vzájomnej bilancii 23:11, na tvrdom povrchu 8:2 a vo svetovom rebríčku sa posunie z deviateho miesta na šieste, v prípade titulu dokonca na štvrté.

Svojím 21. grandslamovým finále vyrovnal bilanciu Novaka Djokoviča (Federer má rekordných 28). Nadal môže získať pätnásty, Federer osemnásty grandslamový titul.

Takto Rafael Nadal oslavoval postup do finále: fotogaléria

27.1.2017

Dimitrov utrpel prvú prehru tohto roka. „Som hrdý, že som bol súčasťou takého veľkého zápasu. Zasa raz sa musím poučiť od svetového hráča,“ hovoril.

„Rafa na mňa v závere vytiahol údery, ktoré robia svetového hráča. Ešte nikdy som nehral vyše štyri a pol hodiny. Nepamätám sa, či som niekedy prehral so 79 víťaznými údermi. Hral som lepšie než v semifinále Wimbledonu 2014 a tentoraz som bol päť lôpt od finále.“

Nadal po jednej nadránom miestneho času bleskovo zbehol z dvorca medzi novinárov, aby sa mohol vyspať a pripravovať na nedeľu, lebo Federer má aj deň k dobru.

Zostrih zápasu:

"Aj roku 2009 mal. Hral som päť ťažkých setov s Verdascom, a predsa som nad Rogerom vo finále vyhral. Teraz som však o osem rokov starší. Ale aj on. Uvidíme," hovoril Nadal.

„Som vyčerpaný, chcem si vychutnať krásnu chvíľu. Grigor hral výborne, bol to skvelý tenis. Dostával som energiu od ľudí, majú ma tu radi. Budem ju potrebovať v nedeľu. Nechcem klamať, to finále bude tiež emotívne. A ktovie, či nie naše posledné.“

Víťazka by nedbala, keby ju trénoval Slovák

Víťazom štvorhry sa stal americko-český pár Bethanie Matteková-Sandsová a Lucie Šafářová, ktorý zdolal čínsko-českú dvojicu Šuaj Pengová a Andrea Hlaváčková 6:7, 6:3, 6:3.

Je to ich už štvrtý grandslamový titul a Matteková-Sandsová so slovenskými koreňmi si týmto úspechom upevnila post svetovej jednotky vo štvorhre.

„Teším sa na Bratislavu v máji, čeština a slovenčina sú pre mňa veľmi ťažké reči. Ak by Filip Havaj bol ochotný viac cestovať so mnou, nedbala by som, keby bol môj kouč v tejto sezóne,“ povedala Američanka.

Trofej víťazke odovzdá rodáčka z Prahy

Do finále junioriek sa prebojovala Švajčiarka slovenského pôvodu Rebeka Masárová, keď vyradila Kanaďanku rumunského pôvodu Andreescuovú 4:6, 7:6, 6:0 a stretne sa iba so 14-ročnou obrovskou ukrajinskou nádejou Martou Kosťukovou, ktorá hrá prvý raz na grandslamovom podujatí, istý čas strávila v Monte Carle u Sergeja Bubku mladšieho a pochádza z Kyjeva.

V sobotu sa hrá večerné finále žien Serena Williamsová – Venus Williamsová o Trofej Daphne Akhurstovej, ktorú víťazke odovzdá Austrálčanka Hana Mandlíková, narodená v Prahe.

Mandlíková bola v rokoch 1986 až 1989 vydatá za českého vysťahovalca v Austrálii Jana Sedláka, prijala austrálske občianstvo, ale v januári 1989 sa rozviedli. Rozhovor s oboma prinesieme v nasledujúcom vydaní novín.

Domov»Tenis»Australian Open»Finále medzi Federerom a Nadalom bude emotívne. Možno naše posledné, vraví Španiel