PJONGČANG. Slovinka Anamarija Lampičová a Rus Gleb Retivych sa stali víťazmi piatkových šprintov klasickou technikou v rámci 12. kola Svetového pohára v behu na lyžiach v kórejskom Pjongčangu.
Lampičová aj Retivych si v preriedenej konkurencii pripísali premiérové triumfy v pretekoch o krištáľové glóbusy.
Lampičová ovládla finále s pomerne veľkým náskokom 1,60 sekundy pred Nórkou Oeyre Silje Slindovou a Američankou Idou Sargentovou (+1,79).
Retivych zvládol záverečný súboj o prvenstvo s Nórom Sondrem Turvollom Fosslim s náskokom 30 stotín. Tretí skončil Rus Andrej Parfenov (+0,73).
Preteky v Pjongčangu v dňoch 3. - 5. februára sú generálkou na budúcoročné zimné olympijské hry, ktoré sa uskutočnia práve v tomto dejisku na Kórejskom polostrove.
V piatok sa jazdilo pod umelým osvetlením a len s priemernou diváckou kulisou.
Slováci vrátane členky širšej svetovej špičky Aleny Procházkovej na štarte chýbali, rovnako ako aj lídri priebežného poradia šprintov vo Svetovom pohári Talian Federico Pellegrino a Nórka Maiken Caspersen Fallová.
"Nemôžem tomu uveriť, ale počas celých pretekov som sa cítila výborne. V závere som bola aj trochu nervózna zo svojej skvelej pozície, ale napokon som to zvládla," povedala 21-ročná Lampičová v krátkom interview pre Eurosport.
ŽENY
Šprint klasickou technikou na 1,4 km:
1. | Anamarija Lampičová | Slovinsko | 3:41,97 min |
2. | Oeyre Silje Slindová | Nórsko | + 1,60 s |
3. | Ida Sargentová | USA | + 1,79 s |
4. | Justyna Kowalczyková | Poľsko | + 2,35 s |
5. | Alisa Žambalovová | Rusko | + 4,24 s |
6. | Katja Višnarová | Slovinsko | + 17,10 s |
Poradie vo Svetovom pohári (po 20. z 28 súťaží):
1. | Heidi Wengová | Nórsko | 1531 b |
2. | Krista Pärmäkoskiová | Fínsko | 1215 b |
3. | Ingvild Flugstad Östbergová | Nórsko | 1199 b |
4. | Stina Nilssonová | Švédsko | 1009 b |
5. | Jessica Digginsová | USA | 782 b |
6. | Marit Björgenová | Nórsko | 679 b |
71. | Alena Procházková | SR | 27 b |
Priebežné poradie v šprinte (7 z 10):
1. | Maiken Caspersen Fallová | Nórsko | 432 b |
2. | Stina Nilssonová | Švédsko | 270 b |
3. | Natalia Matvejevová | Rusko | 226 b |
MUŽI
Šprint klasickou technikou na 1,4 km:
1. | Gleb Retivych | Rusko | 3:30,79 min |
2. | Sondre Turvoll Fossli | Nórsko | + 0,30 s |
3. | Andrej Parfenov | Rusko | + 0,73 s |
4. | Len Valjas | Kanada | + 0,74 s |
5. | Alexander Panžinskij | Rusko | + 1,49 s |
6. | Andrew Newell | USA | + 17,19 s |
Poradie so Svetovom pohári (po 20. z 28 súťaží):
1. | Martin Johnsrud Sundby | Nórsko | 1348 b |
2. | Sergej Usťugov | Rusko | 1004 b |
3. | Matti Heikkinen | Fínsko | 792 b |
4. | Alex Harvey | Kanada | 712 b |
5. | Marcus Hellner | Švédsko | 648 b |
6. | Dario Cologna | Švajčiarsko | 620 b |
Priebežné poradie v šprinte (7 z 10):
1. | Federico Pellegrino | Taliansko | 259 b |
2. | Sindre Björnestad Skar | Nórsko | 220 b |
3. | Sergej Usťugov | Rusko | 202 b |