Petra Budaja zaradili v zámorí medzi tri hviezdy týždňa.
Petra Budaja zaradili v zámorí medzi tri hviezdy týždňa. (Autor: TASR/AP)
TASR|6. feb 2017 o 19:00

Slovenský brankár zaznamenal tri výhry a dve čisté kontá.

NEW YORK. Slovenský hokejový brankár Peter Budaj z Los Angeles Kings sa stal treťou hviezdou zámorskej NHL.

Vedenie ligy okrem neho ocenilo za výkony v uplynulom období aj útočníka Caroliny Hurricanes Sebastiana Aha a centra Minnesoty Wild Mikaela Granlunda.

Má najviac čistých kont

Budaj vychytal tri víťazstvá v štyroch štartoch s priemerom 1,62 inkasovaného gólu na zápas.

Tridsaťštyriročný brankár, ktorý po nečakanom návrate do NHL prežíva senzačnú sezónu, otvoril týždeň víťazstvom 3:2 na ľade Arizony Coyotes, keď zastavil tridsať striel súpera.

V ďalších dvoch dueloch neinkasoval ani raz a so siedmimi čistými kontami sa v tejto štatistike vyšvihol na čelo celej NHL.

V noci na štvrtok zaznamenal 22 zákrokov v zápase proti svojmu bývalému tímu Colorado Avalanche a zaslúžil sa o víťazstvo 5:0 a potom v sobotu večer chytil sedemnásť striel vo Philadelphii, kde Kings vyhrali 1:0 po predĺžení.

O Budajovi natočili nedávno v zámorí krátky dokument:

Prehru utrpel až na záver týždňa, keď na ľade lídra celej NHL Washingtonu Capitals inkasoval štyri góly a po dvoch tretinách ho vystriedal Jeff Zatkoff.

Budaj inkasoval priemerne 2,02 gólu na zápas a má úspešnosť zásahov 92 percent.

Obaja strelili hetrik

Deväťnásťročný fínsky útočník Sebastian Aho má za sebou najlepšie obdobie v kariére. V hodnotenom týždni strelil štyri góly, z toho dva víťazné a pomohol Hurricanes k trom víťazstvám.

Najviac zažiaril v zápase s Philadelphiou Flyers, keď sa pod víťazstvo 5:1 podpísal prvým hetrikom v kariére a pridal asistenciu.

Jeho krajan Mikael Granlund sa takisto blysol premiérovým hetrikom a asistenciou. Štvorbodový večer zažil v sobotu na ľade Vancouveru Canucks, kde Wild vyhrali 6:3.