Po zjazde sa ledva zmestil do elitnej tridsiatky. Nakoniec získal zlato

Víťaz kombinácie švajčiarsky lyžiar Luca Aerni (vľavo) si utiera slzy počas kvetinovej ceremónie na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom St. Moritzi. (Autor: TASR/AP)
SITA|13. feb 2017 o 18:30

"Samozrejme, stačilo, aby som bol po zjazde tridsiaty prvý a žiadna medaila by nebola. Nemal by som šancu," vyjadril sa 23-ročný Ärni.

ST. MORITZ. Nie je umením vyhrať úvodnú zjazdársku časť pretekov v alpskej kombinácii, ale skončiť v nej na tridsiatom mieste.

Práve táto priečka zaručuje titul majstra sveta. Dôkazom sú zlaté medaily Rakúšana Marcela Hischera z Beaver Creeku 2015 a Švajčiara Lucu Ärniho zo St. Moritzu 2017.

Elitná tridsiatka

Obaja sa po svojich zjazdárskych vystúpeniach ledva zmestili do elitnej tridsiatky, ktorá má právo prednostného štartu v slalomovej časti, a obaja z toho vyťažili svetové tituly.

V pondelok v St. Moritzi Ärni zdolal Hirschera o jedinú stotinu sekundy, čo je v prepočte na dĺžkovú mieru niekoľko centimetrov.

"Nečakal som to ani náhodou. Samozrejme, stačilo, aby som bol po zjazde tridsiaty prvý a žiadna medaila by nebola. Nemal by som šancu," vyjadril sa 23-ročný Ärni.

Počas piatich sezón vo Svetovom pohári sa zatiaľ nedočkal pódiového umiestnenia, iba dvoch piatych miest v slalome v Madonne di Campiglio a Kitzbüheli.

Slalomová jazda Lucu Ärniho:

Problémy s traťou

"Štartovať prvý v slalome je takmer vždy výhodné. Viem, že v takom prípade podmienky hrajú s vami a všetko je jednoduchšie," vravel Hirscher.

Tento svah bol asi zlý vtip. Vôbec to nebolo pripravené na slalomovú jazdu.

Alexis Pinturault, francúzsky lyžiar

Päťnásobný víťaz a opäť líder Svetového pohára Hirscher v St. Moritzi rovnako vyťažil z takmer neporušenej trate, keď v zjazde skončil dvadsiaty ôsmy, čo znamenalo, že v slalome sa spustil ako tretí v poradí.

"Trať sa v druhom kole prepadávala, čiže najlepší zjazdári to mali naozaj veľmi ťažké," priznal Hirscher pre ORF.

Zatiaľ čo Ärni a Hirscher vydolovali medaily z naoko najhorších východiskových pozícií po zjazde, francúzsky favorit Alexis Pinturault sa z 20. miesta po kĺzavej časti posunul vyššie iba o desať miest a to je na slalomára jeho kalibru málo.

"Tento svah bol asi zlý vtip. Vôbec to nebolo pripravené na slalomovú jazdu," skonštatoval Pinturault pre Eurosport.

V slalome už len dvaja Slováci

Do diania v slalomovej časti kombinácie zasiahli len dvaja z pôvodnej trojice Slovákov, keďže Adam Žampa po strastiplnom zjazde s boľavou pätou si už na pokračovanie netrúfol.

Napokon súťaž dokončil iba mladší zo Žampovcov Andreas, ktorý v súčte zjazdu a slalomového kola zaostal o 9,26 s za víťazným Ärnim a stačilo to na štyridsiatu priečku spomedzi 45 pretekárov klasifikovaných v cieli.

Ďalší Slovák Martin Bendik vstúpil do slalomovej časti zo 42. pozície po zjazde, ale jeho snaha sa na strmom svahu skončila už po niekoľkých bránkach.

Domov»Zimné športy»Po zjazde sa ledva zmestil do elitnej tridsiatky. Nakoniec získal zlato