Slovákom medaily dlho unikali. Najbližšie bola Velez-Zuzulová

Slovenskí lyžiari na veľkých podujatiach dlho zbierali umiestnenia za stupňom víťazov. Medaily sa dočkali až teraz.

Veronika Velez-Zuzulová na trati počas súťaže tímov na MS vo švajsčiarskom St. Moritzi.(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Vďaka striebru z tímovej súťaže na majstrovstvách sveta v St. Moritzi získalo Slovensko vôbec prvú medailu z veľkého podujatia v zjazdovom lyžovaní.

Žiadnemu slovenskému lyžiarovi sa to nepodarilo ani za čias Československa. Na svetových šampionátoch aj olympiádach medaily zjazdárom spod Tatier viackrát tesne unikli.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Slováci získali striebro, vo finále tímovej súťaže tesne prehrali s Francúzmi

Zbierka piatych miest

Prvá slovenská víťazka pretekov Svetového pohára Jana Gantnerová bola k veľkej medaile najbližšie na olympiáde v Sarajeve v roku 1984 – v zjazde skončila piata.

Elena Medzihradská bola počas kariéry na majstrovstvách sveta najvyššie v roku 1985, keď skončila v kombinácii na 12. priečke.

Jej mladšia sestra Lucia Medzihradská bola v kombinácii na olympiáde v roku 1988 šiesta a o štyri roky neskôr ôsma. Na majstrovstvách sveta bolo jej maximom 7. miesto v kombinácii v roku 1993.

Na olympiáde v Calgary 1988 skončil Peter Jurko na piatej priečke v kombinácii, o rok neskôr bol na svetovom šampionáte jedenásty v slalome.

Na hrách v Soči 2014 ho napodobnil Adam Žampa, ktorý bol piaty v kombinácii s neveľkou stratou na bronz a šiesty v slalome.

Takto hodnotil Adam Žampa svoje účinkovanie na zimných olympijských hrách v Soči:

Najbližšie bola Velez-Zuzulová

Zo Slovákov mala najbližšie k veľkej medaile Veronika Velez-Zuzulová na majstrovstvách sveta pred dvoma rokmi. V slalome skončila štvrtá len 17 stotín sekundy od bronzovej priečky.

Okrem toho má na konte aj siedme a deviate miesto z MS a desiate z olympiády.

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Nemci nepochybovali, že vyhrajú. Slováci nám nakopali zadok, zlostili sa

Doteraz najlepším výsledkom Petry Vlhovej na MS bolo 30. miesto z obrovského slalomu spred dvoch rokov, na olympiáde bola najvyššie v Soči – devätnásta v slalome.

Slovenské zjazdové lyžovanie sa dočkalo prvej medaily až teraz.

V tímovej súťaži ju získali Velez-Zuzulová, Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa, na súpiske boli aj Adam Žampa a Tereza Jančová.

A v St. Moritzi to ešte nemusí byť koniec. V sobotňajšom slalome majú veľkú šancu na medailu Velez-Zuzulová aj Vlhová.