Možno som to prepálil až príliš, ľutoval Andreas Žampa

Andreas Žampa počas druhého kola.
Andreas Žampa počas druhého kola. (Autor: SME - JOZEF JAKUBČO)
Juraj Berzedi|17. feb 2017 o 15:30

Slovenský lyžiar skončil v obrovskom slalome na majstrovstvách sveta na 34. mieste.

ST. MORITZ. Po dojazde do cieľa rozpažil ruky. Z jeho gesta bolo cítiť sklamanie. Diváci mu napriek tomu tlieskali.

Ocenili, že slovenský lyžiar Andreas Žampa preteky dokončil, hoci sa chvíľku nekĺzal po trati na lyžiach, ale na boku.

Po prvom kole obrovského slalomu na majstrovstvách sveta v St. Moritzi bol na 25. mieste s dvojsekundovou stratou na lídra.

Druhá jazda mu však nevyšla, po veľkej chybe nabral výraznú stratu. Za víťazom zaostal o 6,62 stotín sekundy a v konečnom poradí klesol na 34. miesto.

V minulosti často padal

„Na trati bola diera ešte z prvého kola. Prišliapol som si vnútornú lyžu a spadol som, ale potom som sa zdvihol. Neskôr som urobil ešte jednu chybu,“ opisoval Andreas Žampa.

„Na majstrovstvách sveta treba ísť naplno. Vedel som, že moja strata nie je veľká, preto som riskoval. Možno som to prepálil až príliš. Dnes to síce nevyšlo, ale stávajú sa aj horšie veci,“ doplnil 23-ročný lyžiar.

Obrovský slalom od nášho fotografa Jozefa Jakubča: fotogaléria

17.2.2017

V minulosti bol známy svojou divokou jazdou a krkolomnými pádmi.

V tých časoch dokončil preteky Svetového pohára len zriedkavo. Ak sa mu to aj podarilo, väčšinou bol ďaleko za bodovanou tridsiatkou.

V tejto sezóne sa to zmenilo. Na lyžiach pôsobí stabilne, jeho výkony majú stúpajúcu tendenciu.

Jazda Andreasa Žampu v druhom kole:

„Počas prípravy som zosilnel fyzicky i psychicky. Dospel som a už neriešim zbytočnosti,“ vravel pred začiatkom sezóny.

Na majstrovstvách sveta v St. Moritzi pomohol v tímovej súťaži Slovensku k striebornej medaile.

Nevykašľal sa na to

Sympatický výkon ukázal aj v prvom kole obrovského slalomu. „Som celkom spokojný s hornou časťou. Spodná mi až tak dobre nevyšla, ale rozdiel dvoch sekúnd od najlepšieho nie je zlý," vravel.

Po druhej jazde sa však mladší z bratov Žampovcov prepadol o deväť miest. Napriek chybe však prišiel do cieľa.

Nevyšlo to tak, ako som chcel. Šampionát je však dobrý a dúfam, že pre slovenské farby bude po sobote ešte lepší.

Andreas Žampa narážal na ženský slalom

„Som rád, že som sa na to nevykašľal. Bojoval som a došiel do cieľa. Na strate už nezáleží,“ vysvetľoval.

„Nevyšlo to tak, ako som chcel. Šampionát je však dobrý a dúfam, že pre slovenské farby bude po sobote ešte lepší,“ narážal na ženský slalom s Veronikou Velez-Zuzulovou a Petrou Vlhovou, ktorý je v St. Moritzi na programe v sobotu (prvé kolo od 9.45, druhé od 13.00).

V tejto sezóne sa Andreas Žampa vo Svetovom pohári už trikrát umiestnil v bodovanej tridsiatke obrovského slalomu (Adelboden 21. miesto, Val d`Isere 22. miesto, Garmisch-Partenkirchen 29. miesto). V celkovom hodnotení disciplíny je na 41. priečke.

Na šampionáte ho čaká ešte kvalifikácia slalomu. Ak postúpi, v nedeľu bude štartovať v hlavných pretekoch.

Jazda Marcela Hirschera v druhom kole:

V obrovskom slalome štartovali aj ďalší dvaja Slováci. Hrdina z tímovej súťaže Matej Falat obsadil 37. miesto a Martin Hyška nedokončil prvú jazdu.

Majstrom sveta sa stal favorizovaný Marcel Hirscher z Rakúska, striebro získal jeho krajan Roland Leitinger a bronz Nór Leif Kristian Haugen.