Štafetu žien vyhrali Nemky, Slovenky s Kuzminovou skončili v prvej desiatke

Nemky sa radujú zo štafetového úspechu.
Nemky sa radujú zo štafetového úspechu. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|17. feb 2017 o 16:06

Slovenské biatlonistky stratili na prvé miesto viac ako minútu a pol.

HOCHFILZEN. Na majstrovstvách sveta v biatlone si v rakúskom Hochfilzene zlato vybojovala štafeta Nemiek v zložení Vanessa Hinzová, Maren Hammerschmidtová, Franziska Hildebrandová a Laura Dahlmeierová.

Na 4x6 km trati zaostali za Nemkami strieborné Ukrajinky o 6,4 sekundy a bronzové Francúzky o 8,1 sekundy.

Slovenské kvarteto v zložení Paulína Fialková, Anastasia Kuzminová, Ivona Fialková a Jana Gereková dobehlo ôsme (+1:36,9).

Celé preteky sa pohybovali okolo desiatky

Dvojnásobná olympijská víťazka Anastasia Kuzminová pomohla štafete na druhom úseku napriek tomu, že sa ešte úplne nezbavila kašľa.

Paulína Fialková rozbehla štafetu zo šiesteho radu (celková strelecká bilancia 0+1, 0+2) a od začiatku sa musela predierať vpred.

Fialková poslala Kuzminovú na druhý úsek na jedenástom mieste so stratou na vedúce Francúzky 46,6 sekundy.

Anastasia Kuzminová (0+1, 0+1) zvládla ležku ako desiata v poradí s tesným odstupom od ďalších šiestich štafiet pred ňou a po stojke sa posunula na siedme miesto.

Anastasia Kuzminová.
Anastasia Kuzminová. (Autor: TASR)

Na tretí úsek vybehla Ivona Fialková (0+2,0+0) z desiatej priečky (+43,0) s vedomím, že sa po polovici pretekov podarilo udržať kontakt s najlepšími.

Skúsená Jana Gereková (0+0, 0+0) v úlohe finišujúcej sa vydala na trať so snahou udržať deviate miesto (+1:11,0) a po bezchybnej streľbe ju dotiahla na veľmi dobré ôsme miesto.

Najlepší výsledok sezóny dosiahli na MS

Štartovalo 23 štafiet, Slovenky s číslom šestnásť, keď sa až do majstrovstiev sveta v sezóne výraznejšie nepresadili.

V troch predchádzajúcich pretekoch obsadili postupne šestnáste, dvanáste a štrnáste miesto a až teraz na MS v Hochfilzene prerazili do najlepšej desiatky.

Priznám sa, Nasťu som chcela na posledný úsek, no Daniel Kuzmin na druhý, tretí. Vznikol teda úplne iný model a zdá sa, že bol správny.

Anna Murínová, trénerka reprezentácie žien

Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová si v jednu chvíľu už myslela, že cieľ sa nenaplní.

"Zo začiatku sme trochu strácali, aj som prestávala veriť, no druhá polovica klobúk dole, aj Ivka, aj Janka. Bolo to tak ako malo byť, tešíme sa, lebo sme mali ambíciu skončiť v top desať a cieľ sme prekonali," uviedla Murínová.

Anna Murínová.
Anna Murínová. (Autor: TASR)

Taktika nakoniec vyšla, spočívala v dobre rozbehnutých pretekoch a úsilí na treťom a štvrtom úseku nič nepokaziť. Ukázalo sa však, že každý jeden článok štafety fungoval viac-menej rovnocenne.

"Priznám sa, Nasťu som chcela na posledný úsek, no Daniel Kuzmin na druhý, tretí. Vznikol teda úplne iný model a zdá sa, že bol správny. Rozhodujúca bola nakoniec streľba Janky Gerekovej, zastrieľala perfektne, takže je dôvod na radosť," dodala Murínová.

+ 1:36,9 min0 + 7

Domov»Zimné športy»Štafetu žien vyhrali Nemky, Slovenky s Kuzminovou skončili v prvej desiatke