Rusi ovládli mužskú štafetu, slovenská štvorica skončila mimo najlepšej desiatky

Striebro získalo Francúzsko a bronz Rakúsko.

Ruskí biatlonisti sa radujú z úspechu.(Zdroj: TASR/AP)

HOCHFILZEN. Ruskí biatlonisti Alexej Volkov, Maxim Cvetkov, Anton Babikov a Anton Šipulin s náskokom 5,8 sekundy zvíťazili v dramatických sobotňajších pretekoch štafiet mužov na 4x7,5 km na majstrovstvách sveta v rakúskom Hochfilzene.

Je to realita, musíme byť spokojní. Myslel som si síce, že sa stane niečo významnejšie, no nestalo sa. Určite s dvanástym miestom nie som nespokojný.

Milan Gašperčík, tréner mužskej reprezentácie

Druhí skončili Francúzi Jean-Guillaume Béatrix, Quentin Fillon-Maillet, Simon Desthieux a Martin Fourcade.

Tretí boli domáci Rakúšania Daniel Mesotitsch, Julian Eberhard, Simon Eder a Dominik Landertinger, ktorí zaostali o 20,1 sekundy.

Slováci Matej Kazár, Martin Otčenáš, Tomáš Hasilla a Michal Šima obsadili dvanástu priečku medzi 26 kvartetami, pri streleckej bilancii 0+9 nazbierali manko 3:10,1 minúty.

Titul z vlaňajšieho marcového šampionátu v Osle obhajovalo Nórsko a muselo sa uspokojiť s ôsmou priečkou. Rusko triumfovalo v tejto disciplíne prvý raz od roku 2008.

Na výrazný úspech čakajú

Slováci sa v tejto sezóne v štafetách nepresadili (umiestenia vo Svetovom pohári: 14., 14., 15.) a mieru sklamania sa pokúsili odčiniť, tak ako ženy s ôsmou priečkou, výrazným posunom vpred.

Naposledy sa mužská štafeta SR výraznejšie presadila pred rokom na Svetovom pohári v Anterselve, kde skončila siedma.

Prečítajte si tiež: Štafetu žien vyhrali Nemky, Slovenky s Kuzminovou skončili v prvej desiatke

Počasie v Hochfilzene sa oproti piatkovému upokojilo najmä vo vetre, nesnežilo a takmer nefúkalo.

Štafetu rozbehol Matej Kazár (celková strelecká bilancia 0+1, 0+0), na odovzdávke trinásty (+39,8). Na druhom úseku Martin Otčenáš (0+2, 0+1) priebežné postavenie kvarteta zlepšil na jedenástu priečku (+1:17,5), necelé päť sekundy za desiatym Slovinskom.

Tomáš Hasilla (0+3, 0+2) sa v ležke s tromi dobíjaniami natrápil, ale vyhol sa trestnému okruhu. Michal Šima (0+0, 0+0) prebral štafetu na jedenástom mieste (+2:05,0) a na desiate Česko mu chýbalo len 4,4 sekundy.

Šima obdivuhodne zabojoval v čistej ležke, preskočil aj Čecha Krčmářa, zdanlivo jediného konkurenta v boji o najlepšiu desiatku.

Rovnako perfektne vybielil aj stojku, figuroval po nej na desiatej priečke, v závere ju ale neudržal a klesol na konečné dvanáste miesto, rovnaké, ako vlani na MS v Oslo.

Gašperčík: Nie som spokojný

Tréner reprezentácie mužov Milan Gašperčík uzavrel celý účet mužskej časti výpravy so solídnym tímovým umiestnením.

"Aj som chvíľu veril, že sa podarí viac, no dopredu to už v závere nešlo. Je to realita, musíme byť spokojní. Myslel som si síce, že sa stane niečo významnejšie, no nestalo sa. Určite s dvanástym miestom nie som nespokojný," priznal Gašperčík.

"Finišujúci Šima to zvládol perfektne, reálne bola konkurencia okolo neho rýchlejšia, desiatu priečku neudržal, no zaslúži si pochvalu. Hasilla na môj vkus viac dobíjal, štafeta je však o kolektívnom výkone a ťažko dosiahnuť, aby nikto nedobíjal. V kútiku duše som veril, že budeme v desiatke a veľa nechýbalo," dodal.