Z nuly až do výberu na Tour de France. Čech je prekvapením

Ondřej Cink je nováčikom v cestnej cyklistike.
Ondřej Cink je nováčikom v cestnej cyklistike. (Autor: Bahrain - Merida)
Miloslav Šebela|21. feb 2017 o 19:01

Pred rokom jazdil na horskom bicykli a pripravoval sa na olympiádu. Teraz Ondřej Cink súperí s najlepšími cestnými cyklistami. Šéfov svojho tímu tak prekvapil, že ho zaradili do nominácie na Tour de France.

BRATISLAVA. Vlani v apríli si Ondřej Cink prvý raz mohol zmerať sily s Petrom Saganom. Ako jeden z najlepších českých horských cyklistov patril medzi favoritov Českého pohára v Tepliciach. Súťaž vyhral.

Sagan, ktorý v Tepliciach štartoval, aby získal aspoň nejaké body do svetového rebríčka a neskôr mohol štartovať v cross country aj na olympiáde, prišiel do cieľa štvrtý.

V tíme s víťazom Gira, Vuelty aj Tour

Dvadsaťšesťročný Cink má dokonca bronz z majstrovstiev sveta. Na olympiáde v Riu skončil štrnásty. Po sezóne však skončil bez práce. Tím Multivan Merida, v ktorom dovtedy jazdil, stratil jedného z hlavných sponzorov a jazdcov rozpustil.

Ondřej Cink na časovkárskom bicykli ešte ani poriadne netrénoval. Ale v časovke obsadil výborné 15. miesto.
Ondřej Cink na časovkárskom bicykli ešte ani poriadne netrénoval. Ale v časovke obsadil výborné 15. miesto. (Autor: Bahrain - Merida)

Cink sa snažil nájsť si nový tím, ale neuspel. Vtedy sa však ozval výrobca bicyklov Merida a ponúkol mu miesto v novom tíme, ktorý vznikal. Ibaže - nie v horskej, ale v cestnej cyklistike.

„Veľmi si tú šancu vážim. Vždy som trochu sníval o tom, že budem súčasťou World Tour tímu a budem sa môcť dostať na preteky ako Giro, Tour a Vuelta,“ hovoril Cink pre supercycling.cz.

V tíme Bahrain Merida sa stal kolegom Vincenza Nibaliho, ktorý už triumfoval na všetkých troch najslávnejších etapových pretekoch.

Horská a cestá cyklistika sú z hľadiska výkonu dve vzdialené disciplíny. Hovoril to vlani pred olympijskými hrami aj bývalý Saganov tréner Peter Zánický.

„Ľudia si možno povedia - bicykel ako bicykel. Je to však podobné, akoby ste bežca na 1500 metrov nechali bežať štvorstovku. Na ceste ide o šesťhodinovú záťaž, pri horskej cyklistike je to niečo vyše hodiny a pol, ale ide sa v úplne inej intenzite,“ vysvetľoval Zánický.

V cross country musia cyklisti ísť na maximum v krátkych intervaloch, ktoré sa stále opakujú. Dynamika jazdy je úplne iná. Kým na ceste idete možno o niečo voľnejším tempom, ale štyri až šesť hodín.

Český cyklista veľa času na prípravu nemal a hneď v januári štartoval na etapových pretekoch v Austrálii. Vôbec však nesklamal. Celkovo skončil na Tour Down Under na 22. mieste.

O Tour sa mu ani nesnívalo

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Z nuly až do výberu na Tour de France. Čech je prekvapením