Chcem mať doma svetovú jednotku. Ako sa z rodičov stávajú despotovia

Mirjana Lučičová-Baroniová na tohtoročnom Australian Open prekvapila tenisový svet. Upriamila však aj pozornosť na negatívny fenomén v športe.
Mirjana Lučičová-Baroniová na tohtoročnom Australian Open prekvapila tenisový svet. Upriamila však aj pozornosť na negatívny fenomén v športe. (Autor: TASR/AP)
Zoran Boškovič|23. feb 2017 o 08:00

Mnohí rodičia sú posadnutí úspechom svojich detí. Často tým však zničia ich kariéru a poznamenajú ich na celý život.

BRATISLAVA. Chorvátska tenistka Mirjana Lučičová-Baroniová okrem prekvapujúceho úspechu na nedávnom grandslamovom turnaji Australian Open (postúpila do semifinále) upriamila pozornosť aj na negatívny fenomén v tenise.

Patrí totiž k športovcom, ktorí museli bojovať s despotizmom svojich rodičov. Týral ju otec. Dokonca pred ním utiekla do USA.

Lučičová-Baroniová nie je v tenise jediná. Mnohé podobné prípady sa odohrávajú za zatvorenými dverami, iné sa prenesú aj na kurty či tribúny.

„Môj celkový dojem za tie roky v tenise je, že rodičia majú častejšie zlý vplyv na kariéry mladých hráčov než dobrý. Mnohí vôbec nevedia, čo je dobré pre ich deti,” povedal slávny tenisový tréner Nick Bollettieri pre Independent.

Dievčatá sú poslušnejšie

Otcovia majú v športe väčšie ambície, v kariére svojho dieťaťa sa viac vidia.


Tomáš Gurský, športový psychológ

Obeťami neprimeraného tlaku rodičov sú vo väčšej miere dievčatá. Okrem Lučičovej-Baroniovej sú známe aj prípady Jennifer Capriatiovej, Jeleny Dokičovej či Steffi Grafovej.

„Dievčatá sú citlivejšie a potrebujú vedenie viac ako chlapci,” myslí si tenisový kouč Peter Hrunčák, ktorý v minulosti trénoval Dominiku Cibulkovú.

„Dievčatá sú prirodzene poslušnejšie a zodpovednejšie vo veciach, ktoré sa im nariadia. Chlapci sú väčší rebeli a viac si presadzujú svoje,” pridáva sa športový psychológ Tomáš Gurský.

A naopak, z rodičov sa do kariéry svojich detí angažujú častejšie otcovia. Bývalá svetová trojka Mary Pierceová si pre násilné správanie svojho otca musela najať telesného strážcu. Dokičová svojho otca roky odmietala stretnúť.

Mary Pierceová si na svojho otca zaobstarala telesnú stráž.
Mary Pierceová si na svojho otca zaobstarala telesnú stráž. (Autor: TASR/AP)

„Otcovia majú v športe väčšie ambície, v kariére svojho dieťaťa sa viac vidia,” tvrdí Gurský.

Podobnú skúsenosť má aj bývalá slovenská tenistka Martina Suchá. „Otec sa mi snažil pomôcť aj po hernej stránke, čo už narážalo na konflikt záujmov s trénerom. Tiež veľmi aktívne prežíval zápasy, čo mi prekážalo. Cítila som, že jeho reakcie mi nepomáhajú,” opisuje.

Buď ticho a rob, čo ti poviem

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Tenis»Chcem mať doma svetovú jednotku. Ako sa z rodičov stávajú despotovia